مشاورمود

مشاوره ورزشی

مشاوره ورزشی

سال های متمادی است که ورزش از حالت سنتی خود بیرون آمده است و وارد فاز رقابتی شده است. در گذشته ورزش کردن تنها به دلیل حفظ سلامتی و شادابی روح و روان انجام می شد اما امروزه علاوه بر همه این ها، حضور در میادین بزرگ ورزشی و رقابت با سایر ورزشکاران از سراسر دنیا، یکی از بزرگترین دلایل ورزش کردن و روی آوردن به ورزش حرفه ای به شمار می آید. طی برگزاری مسابقات و حضور ورزشکاران اتفاقات ریز و درشتی رخ خواهند داد که ممکن است از لحاظ روحی و جسمی تاثیرات منفی بر روی ورزشکاران بگذارند از این رو استفاده از روانشناسان و مشاوران خبره و  افراد متخصص در کنار ورزشکاران به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.

[lwptoc]

مرکز مشاوره ای، مشاورمود به عنوان بهترین مرکز مشاوره در زنجان به صورت آنلاین و در کشور آماده ارائه تخصصی ترین خدمات مشاوره ای به ورزشکاران و مربیان ورزشی می باشد.‌ اگر شما هم مربی گری یک یا چند ورزشکار را بر عهده دارید و یا به عنوان یک ورزشکار مشغول آماده سازی  خود  برای حضور در مسابقات ورزشی هستید پیشنهاد میکنیم حتما از تجربه و دانش متخصصان مشاوره ورزشی مشاوران و روانشناسان وبسایت ما استفاده نمایید. 

مشاوره ورزشی

مشاوره ورزشی چیست؟

مشاوره ورزشی یکی از شاخه ها و گرایشات علم روان شناسی است که مفاهیم پر اهمیت و حساسی مانند هدف گذاری، بهبود عملکرد، تلاش برای رسیدن به هدف، سرسختی در راه رسیدن به هدف، توانبخشی، آموزش مهارت های ذهنی، ارزیابی و شناخت استعداد ها، خودباوری، افزایش اعتماد به نفس و تنظیم و کنترل احساسات را شامل می شود. مشاوره ورزشی به انواع ورزشکاران اعم از ورزشکاران نخبه، معلول، نوجوان و ورزشکاران زن و غیره کمک می کند تا در دوره فعالیت های ورزشی خود به نتایج مطلوبی دست بیابند. علاوه بر این موارد در صورتی که یک ورزشکار دچار صدمات روحی و جسمی شود به کمک تکنیک های این علم می توان  او را به حالت قبل و به روزهای اوج  بازگرداند.

یکی دیگر از اهمیت های مشاوره ورزشی، انتخاب کردن ورزش مناسب کودکان است. زیرا پیدا کردن استعداد ورزشی کودکان کار تخصصی است. و اگر این کار اشتباه صورت بگیرد ممکن است تا آینده ی کودک را نابود کرد.

دلایل مهم برای استفاده از مشاوره ورزشی

تاثیر جنبه های روحی و روانی ورزشکاران بر نحوه بازی آن ها را نمی توان کتمان کرد. به همین سبب است که توجه به جنبه های روانی و احساسی بازیکنان و ورزشکاران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اهمیت این موضوع به حدی است که ممکن است یک ورزشکار در آماده ترین وضعیت جسمانی خود یک بازی و مسابقه آسان را واگذار نماید و تنها دلیل آن هم عدم آمادگی روحی و روانی او تشخیص داده می شود.

این در حالی است که اگر ورزشکار در زمان مناسب از لحاظ روحی آماده می شد و توسط یک روانشناس و یا مشاوره تحت مشاوره ورزشی قرار می گرفت قطعا نتیجه بهتر و مطلوب تری را کسب می نمود.

برنامه ی ورزشی با بهترین مشاوره ورزشی

مشاوره ورزشی بانوان

مشاوره ورزشی برای بانوان ورزشکار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا خانم ها به دلیل وضعیت و حالات روحی شان بیشتر و سریع از مردان تحت تاثیر احساسات قرار گرفته و کنترل احساسات در آنان به مراتب سخت تر از مردان می باشد. به زبان ساده تر عقل و احساس در خانم ها حالتی تقارنی دارد و اغلب به همان اندازه که پیرو عقل خود هستند به همان اندازه نیز دستخوش  احساسات می شوند.

ارائه مشاوره ورزشی به بانوان ورزشکار و به تیم های ورزشی آنان میزان موفقیت را تا حد بالایی افزایش می دهد. در بحث مشاوره ورزشی به بانوان باید این نکته را مد نظر داشت که مشاوره و روانشناسی بانوان با آقایان بسیار متفاوت است زیرا از لحاظ روحی اهمیت موارد و مسائل برای خانم ها  متفاوت از مردان است بنابراین لازم است به صورت جداگانه روحیات و خصوصیات احساسی هر ورزشکار را به دقت مورد بررسی قرار داد و تکنیک های روانشناسی خاصی  برای هر کدام به کار برد.

مشاوره ورزشی بانوان - برنامه ی تمرینی برای بانوان

اهمیت مشاوره ورزشی در دنیای امروزی ورزش

پیش تر نیز یادآوری کردیم که ورزش در دنیای امروزی به شدت دچار تغییر و تحول شده است و اغلب افراد اولویت اولشان برای پرداختن به ورزش کسب عنوان و افتخار می باشد از این رو مشاوره ورزشی  به یک نیاز تبدیل شده است زیرا آمادگی روانی در کنار آمادگی جسمی در به نمایش گذاشتن عملکردی مثبت و مطلوب بسیار تاثیر گذار خواهد بود. 

اهمیت پرداختن به موضوع روانشناسی ورزشکاران به حدی است که به وسیله شناخت روحیه و احساسات آنان می توان میزان موفقیت شان را پیشاپیش تعیین کرد. درباره روانشناسی ورزشکاران و ارائه نکات مشاوره ای به آنان باید گفت که عملکرد شان تا حد زیادی تحت تاثیر عوامل و موارد روانشناختی می باشد.

افسردگی و عدم اعتماد به نفس دو مورد بسیار مهم روانشناختی هستند که اگر در ورزشکاری بروز کنند عملکرد مثبت او را مختل کرده و در موارد حاد تر ممکن است سبب ترک میادین ورزشی از طرف ورزشکار شوند.

مشاوره ورزشی برای ورزشکاران حرفه ای و عادی چگونه است؟

بر خلاف باور عموم مشاوره ورزشی علاوه بر ورزشکاران حرفه ای می تواند برای ورزشکاران مبتدی و عادی نیز مفید واقع شود.‌

مهم ترین فاکتور های موفقیت ورزشکاران عبارتند از تمرین های ذهنی، برنامه ی تمرینی، فراگرفتن راه های مقابله با ترس و اضطراب، تمرکز و دقت بالا، تصویر سازی ذهنی مثبت و آمادگی روانی پیش از برگزاری مسابقه. عمل روانشناسی ورزشی طیف وسیعی از عوامل و موارد را دربر می گیرد که همگی دربرگیرنده موضوعات کاربردی در رابطه با ورزش می باشند. در حقیقت مشاوره ورزشی فرصتی را فراهم می کند تا هر ورزشکاری قادر باشد در بالاترین میزان توانایی و استعداد خود در میادین ورزشی بدرخشد. فرقی نمی کند این ورزشکار یک ورزشکار عادی است و یا یک ورزشکار حرفه ای و ستاره دار.

برنامه ی تمرینی بدن سازی

مشاوره ورزشی بدنسازی

ورزش بدنسازی را می توان به عنوان رایج ترین و متداول ترین ورزشی معرفی کرد که افراد زیادی اعم از زن و مرد و پیر و جوان به انجام آن مشغول هستند. نتایج مثبتی که این ورزش بر روی فیزیک و هیکل افراد به دنبال خواهد داشت سبب محبوبیت هر چه بیشتر آن شده است با این حال گاهی اوقات عدم تجربه کافی مربیان این رشته ورزشی و همچنین وجود باورهای غلط اصلاح نشده ای که درباره این ورزش وجود دارند باعث می شود تا ورزشکاران این رشته با مشکلات عدیده ای روبرو شوند. نداشتن تغذیه سالم و مصرف نادرست و غیر اصولی مکمل ها و مواد غذایی و پودرهای فراوری شده مسببین اصلی ایجاد مشکل برای ورزشکاران بدنسازی می باشند. 

مشکلات به وجود آمده برای افراد گاهی آنقدر مخرب و آزار دهنده می باشند که روح و روان ورزشکار را به طور کامل به هم ریخته و حتی موجب خانه نشینی و نا امیدی او می شوند. در این حالت است که وجود یک مشاور ورزشی بدنسازی در باشگاه های بدنسازی و در کنار ورزشکاران بیشتر از پیش احساس می شود. مشاوره ورزشی بدنسازی کمک می کند تا ورزشکاران این ورزش را از راه صحیح و منطقی و بی خطر دنبال کرده و نتایج مد نظرشان را تنها از راه ورزش کردن و فعالیت بدنی به دست بیاورند. 

همچنین با توجه به اهمیت بالای تغذیه در این ورزش وجود یک مشاوره تغذیه نیز الزامی است. زیرا ورزشکاران گاها برای آمادگی مسابقات، نیاز به کاهش وزرن دارند. در این مواقع مشاوران تغذیه نحوه ی کاهش وزن قبل مسابقه را به صورت کاملا اصولی به ورزشکاران آموزش خواهند داد.

مشاوره ورزشی بدن سازی

مشاوره ورزشی آنلاین

با پیشرفت تکنولوژی تمام فعالیت های روزمره انسان ها به سوی الکترونیکی و اینترنتی شدن پیش رفته اند در این میان مشاوره ورزشی و مراجعه به متخصص و مشاور در زمینه ورزش از قافله عقب نمانده اند و این مقوله نیز وارد دنیای بی پایان اینترنت و ارتباط آنلاین شده است. ایجاد ارتباط با مشاورین و روانشناسان ورزشی به صورت غیر حضوری و مشاوره آنلاین باعث می شود تا مراجعه کنندگان و ورزشکاران در کمال آرامش و تمرکز بالا به طرح سوالات خود در زمینه های مختلف ورزشی پرداخته و بدونه ایجاد هیچ محدودیتی آن ها را با مشاور در میان گذاشته و بهترین و مناسب ترین جواب را در هر شرایط و مکانی دریافت نمایند.

مشاوره ورزشی رایگان

بسیاری از سایت های ورزشی حرکت بسیار جالبی انجام داده اند و افراد متخصص و با تجربه ای در ارتباط با رشته های مختلف ورزشی را در کنار هم گرد آورده اند تا به صورت رایگان و کاملا تخصصی جوابگوی پرسش های مطرح شده از سوی ورزشکاران و بازدید کنندگان سایت باشند. افراد می توانند با ورود به قسمت پشتیبانی سایت رشته ورزشی خود را انتخاب کرده و سوالات مرتبط با آن را مطرح کرده و با یک کلیک ساده آن را به دست مشاور ورزشی برسانند و پاسخ سوال خود را به طور مستقیم از کارشناس مربوطه دریافت نمایند. انجام این کار برای افراد کاملا رایگان می باشد و ورزشکاران و یا افراد عادی می توانند بدون صرف وقت و هزینه های گزاف با مجرب ترین مشاوران ورزشی تماس حاصل نمایند و به طیف عظیمی از اطلاعات دسترسی داشته باشند. بهتر است یادآوری کنیم که همه متخصصان و مشاورانی که جوابگوی سوالات می باشند در رابطه  با نحوه استفاده از وسایل و تجهیزات پزشکی اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار مخاطبین خود قرار خواهند داد.

بهتر است در انتهای مقاله اینگونه بگوییم که دیگر جای نگرانی وجود ندارد، مرکز مشاورمود بهترین مربیان و مشاوران ورزشی را گرد هم آورده تا شما ورزشکاران عزیز بدون هیچ نگرانی تمامی امکانات از جمله : ارائه ی برنامه ی ورزشی، برنامه ی غذایی، مشاوره برای انتخاب ورزش مناسب با فیزیک بدنی شما و تمامی مطالبی که بالا گفته شد به شما در بهترین کیفیت بصورت آنلاین و حضوری ارائه دهد.

همچنین می توانید در پایین صفحه قسمت ” دیدگاهتان را بنویسید ” سوالات خود را برای ما بنویسید و جواب سوال خود را بصورت رایگان دریافت کنید. 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲۱ میانگین: ۴.۶]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

48 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر، بصورت کلی سیگار برای سلامتی مضر هستش، قطعا تاثیر داره رو ورزش، بهتره نه تنها بخاطر ورزش بلکه بخاطر سلامتی سیگار رو ترک کرد.

   1. سلام من ۱۶ سالمه پسر هستم بین دو ورزش کشتی و موی تای موندم کدوم رو انتخاب کنم می خوام عضله های بدنم بزرگ شن

    1. با سلام
     نظر ما در مورد مصرف دارو به هر شکی و به هر نحوی زیر نظر پزشک است. به هیچ عنوان سر خود و بدون نظر متخصص از دارو و مکملی استفاده نکنید. مخصوصا اگر اول کار هستید.

 1. سلام وقت بخیر ، من ۳ ماه دیگه باید تست دویدن ۸۰۰ متر رفت و برگشت یعنی جمعا یک کیلومتر و ششصد متر میشه ، و اما مشکل اینجاست که موقعیت و شرایط دویدن رو ندارم ، و آیا میشه دوچرخه سواری رو جایگزین کنم؟؟

  1. سلام وقت بخیر، دوچرخه سواری میتونه کمک کنه ولی قطعا برای اینکه آماده بشید کافی نیست. لطفا برای راهنمایی بهتر اطلاعات خودتون رو قسمت تماس با ما وارد کنید.

 2. سلام وقت بخیر . من ۱۷ سالمه و اواخر دی ماه ۱۸ ساله میشم . قدم ۱۷۸cm هستش و روزانه ورزش های کششی انجام میدم . میخواستم بدونم احتمال افزایش ۵ سانتی متیری قد برام وجود داره یا نه ، لطفا اگر نکته یا ورزش هایی رو میشناسید که در این راستا کمکم میکنه ، بهم بگید.

 3. سلام من بین باشگاه سنتور ک شدید علاقه دارم و زبان ک نیاز دارم ولی علاقه کمی دارم و فوتسال ک مقام ورزشی آوردم و خیلیی از بچگی علاقه دارم و از طرف دبیر تربیت بدنی دعوت ب باشگاه شدم موندم کدوم رو انتخاب کنم اگه مدرسه ها نبود همه رو انتخاب میکردم ولی با وجود درس هایی سنگین در دبیرستان امکان انجام همه ی اینهارو ندارم میشه کمکم کنید

  1. با سلام، با توجه به اینکه حوزه های انتخابی شما متفاوته واسه همون بهتره به اونی که علاقه دارین برین، همچنین زبان نیز از اهمیت بالای برخورداره و بهتره در هر صورت زبانتون رو تقویت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *