مشاورمود

ورزش مناسب کودکان کدام است؟

ورزش مناسب کودکان کدام است؟

ورزش مناسب کودکان کدام است؟

عادت دادن کودکان به انجام فعالیت های بدنی موثر ترین کاری است که در جهت حفظ سلامت روحی و روانی آنان می توان انجام داد. تحرک و انجام ورزش مناسب کودکان از جمله بحث های مهمی است که اخیرا به طور جدی به آن پرداخته شده است زیرا کودکانی که از همان آغاز کودکی با فعالیت های ورزشی آشنا می شوند و به طور مداوم و مستمر به انجام آن ها مشغول خواهند بود در آینده و در دوران نوجوانی و جوانی کمتر دچار معضلاتی از جمله اضافه وزن خواهند شد.‌

علاوه بر آن در دوران میانسالی و سالمندی از شر بیماری هایی از جمله دیابت و فشار خون بالا و همچنین ضعف عضلانی در امان خواهند ماند با این حال نباید این نکته را فراموش کرد که هر نوع فعالیت بدنی و ورزشی مناسب کودکان نخواهند بود. انجام ورزش و فعالیتی که متناسب با وضعیت و حالات جسمانی کودک نباشد نه تنها سودی به او نخواهند رساند بلکه سبب بروز عوارض و مشکلات غیر قابل جبرانی در او خواهند شد. مشاورمود به عنوان یکی برترین مراکز مشاوره ورزشی در ایران است که بهترین راهکارهای ورزشی متناسب با وضعیت جسمانی را به مراجعان خود پیشنهاد می دهد.

ورزش مناسب کودکان در سنین مختلف

مشخصات ورزش مناسب کودکان

یقینا ورزش مناسب کودکان از بسیاری جهات با ورزش مناسب بزرگسالان متفاوت خواهد بود. در انتخاب یک ورزش مناسب برای کودکان باید فاکتورهایی را مد نظر قرار داد تا با انجام آن ها توسط کودک به نتایج مورد انتظار دست یافت. یک فعالیت ورزشی زمانی مورد تایید خواهد بود و مناسب تشخیص داده خواهد شد که دارای ویژگی ها و خصوصیاتی باشد که مهمترین آن ها عبارتند از:

۱: ورزش مناسب کودکان باید قابلیت به چالش کشیدن کودک را از تمامی جهات داشته باشد.

۲: متناسب با روحیات و احساسات کودک باشد.

۳: فعالیت ورزشی مناسب کودکان باید هیجان انگیز و بانشاط باشد.

۴: باید کودک با انجام آن ها به موفقیت هایی دست پیدا کند تا سبب ایجاد انگیزه در او شوند.

۵: با انجام آن ها روحیه ی مبارزه طلبی، شجاعت، بی باکی و در نهایت افزایش اعتماد به نفس و اجتماعی بودن در کودک تقویت شود.

 ورزش مناسب کودکان و انتخاب آن ها بر اساس حالات و رفتار آنان

در انتخاب ورزش مناسب کودکان این مسئله را باید مد نظر قرار داد که هر نوع فعالیت جسمی و ذهنی کودک باید هماهنگ با حالات و رفتار آنان باشد بر همین اساس این ورزش ها اینگونه معرفی شده اند.

برای کودکان پر جنب و جوش هنرهای رزمی، هاکی و ورزش های همراه با آهنگ بهترین گزینه خواهند بود.

برای کودکان کم تحرک و کم فعالیت ورزش گلف، شمشیر بازی، تیر اندازی با کمان و بولینگ مناسب می باشند.

کودکانی که فعالیت های فردی را بیشتر می پسندند، مشاوره کودک در مشاورمود ورزش شنا، تنیس، یوگا و ژیمناستیک را به آشنا پیشنهاد می کند.

کودکانی که فعالیت های گروهی را بیشتر می پسندند ورزش های فوتبال، بیسبال، هاکی و بسکتبال مناسب ترین ورزش برای آنان خواهند بود.

بیشتر بدانید :   نحوه ی کاهش وزن قبل مسابقه

ورزش مناسب کودکان و انتخاب آن ها بر اساس حالات و رفتار آنان

چگونه ورزش مناسب کودکان را انتخاب کنیم؟

جهت انتخاب ورزش مناسب کودکان توجه به چند نکته لازم و ضروری خواهد بود. اولین نکته این است که میل و خواسته کودک را مد نظر قرار داد.

زیرا بهترین ملاک برای انتخاب ورزش مناسب کودکان میزان علاقه و شور و شوق آن ها به انجام ورزش مورد نظر می باشد.

دومین نکته حائز اهمیت این است که ورزش انتخابی باید متناسب با مشکلات شخصیتی کودکان باشد. بعضی از کودکان دچار مشکلاتی مانند عدم اعتماد به نفس و کم رویی می باشند. در وهله اول والدین باید نوع مشکل رفتاری و شخصیتی کودک را شناسایی کرده و با توجه با آن ورزش مناسب را برای او انتخاب نمایند.

نکته سوم که بنیادی ترین مسئله در زمینه انتخاب ورزش مناسب کودکان است توجه و مد نظر قرار دادن سن کودک خواهد بود. والدین و نزدیکان کودک باید توجه داشته باشند که کودکان هنوز با توان جسمی بالایی نرسیده اند بنابراین لازم است فعالیت ورزشی متناسب با سنش را برای او در نظر بگیرند.

ورزش مناسب کودکان در سنین مختلف

همان گونه که پیش تر شرح داده شد اولین فاکتور و مسئله مهمی که والدین در هنگام انتخاب ورزش برای کودکانشان باید مد نظر قرار دهند توجه به سن کودک خواهد بود.‌ کارشناسان و متخصصان این حوزه با توجه به توانایی های کودک و مطابق با سن او لیستی از ورزش های مناسب با سن کودک ارائه نموده اند که به این ترتیب می باشد.

زیر دو سال: برای کودکان زیر دوسال بهترین نوع فعالیت ورزشی پیاده روی و بازی با توپ می باشد.

 دو تا پنج سال، قل دادن توپ، حرکات موزون، پرتاب توپ و پرتاب هدفمند اشیاء از جمله فعالیت هایی هستند که به عنوان ورزش برای کودکان  دو تا پنج سال مناسب تشخیص داده شده اند.

شش تا نه سال، کودکان زمانی که به سن شش سالگی می رسند از تمرکز بهتر و بیشتری برخوردار خواهند بود و از طریق دیدن میتوانند بر روی اشیاء تمرکز نمایند و آمادگی لازم برای یادگیری فعالیت های ورزشی را کسب کرده اند. ورزش مناسب کودکان در این رده سنی رشته هایی مانند دو، ژیمناستیک، شنا، تنیس و ورزش های توپی می باشند. والدین کودکان ۶ تا ۷ ساله باید به طور کامل بر روی ورزش کودکان خود نظارت داشته باشند و در صورت عدم حضور آنان کنترل و نظارت مربی رشته ورزشی ضروری خواهد بود.

ده تا دوازده سال، در این سن کودکان به قدرت بینایی لازم دست پیدا کرده اند و اصول مربوط به آن را به خوبی درک خواهند کرد همچنین ذهن آن ها قابلیت تمرکز همزمان بر روی چند فعالیت را پیدا کرده است. به همین دلیل به راحتی قادر به انجام ورزش هایی مانند والیبال، بسکتبال، فوتبال و اسکی می باشند.

ورزش مناسب کودکان و اولویت بندی آن ها

ورزش مناسب کودکان و اولویت بندی آن ها

در مطالب فوق به بیان موضوعات و مسائل مربوط به ورزش مناسب کودکان پرداختیم و بهترین رشته های ورزشی برای کودکان در سنین مختلف را معرفی نمودیم. حال لازم است به اولویت بندی این رشته ها بپردازیم. به طور کلی بهترین رشته ورزشی مناسب برای کودکان که بهتر است در صدر اولویت انتخاب قرار بگیرد دو (دومیدانی)، می باشد. دویدن کودک همیشه و در هر حالتی برای والدین دلهره آور و ترسناک خواهد بود زیرا کودکان به دلیل قدرت بدنی پایین و همچنین عدم توانایی در کنترل مناسب بدن خود اغلب در زمان دویدن زمین خورده و یا با اشیاء برخورد کرده در نتیجه آسیب هایی جدی متوجه او خواهند شد. با این حال اگر والدین تکنیک های دویدن را به کودک خود بیاموزند و او را در کلاس های آموزشی مربوط به این رشته ثبت نام نمایند قطعا فواید و تاثیرات مثبت آن را در کودک خود مشاهده خواهند کرد.

بیشتر بدانید :   آشنایی با 5 مورد از مهمترین انواع تمرین بیوانرژی

ورزش های جهشی و استقامتی از جمله ورزش هایی هستند که برای کودکان مناسب تشخیص داده شده اند  و لازم است تا والدین و نزدیکان کودک آموزش این رشته های ورزشی را در دستور کار خود قرار دهند. این گونه ورزش ها اگر تحت نظارت و شرایط کنترل شده انجام بگیرند سبب تقویت و قوی شدن ماهیچه های پای کودک و قوی شدن ساق پای او خواهند شد.

پرش: مهیج ترین و شگفت انگیز ترین ورزش برای کودکان که علاوه بر تقویت قوای جسمی تاثیر مثبتی بر روی روحیه آنان خواهد گذاشت پرش از موانع و بلندی های کم ارتفاع خواهد بود. این ورزش به عنوان ورزش مناسب کودکان و ارزان ترین رشته ورزشی به شمار می آید زیرا برای انجام آن نیازی به خرید و تهیه تجهیزات خاصی نمی باشد.

تند راه رفتن: این ورزش یکی دیگر از رشته های جذاب برای کودکان می باشد که حین انجام آن کودک دچار هیجان و نشاط فراوان خواهد شد. تند راه رفتن بهترین جایگزین برای ورزش دو می باشد و حتی در محیط خانه نیز قابل انجام خواهد بود.

تمرین های کششی، انجام تمرین های ورزشی یکی از بهترین و مناسب ترین رشته های ورزشی می باشد که فواید زیادی برای کودک به همراه خواهد داشت. تمرین های کششی به عنوان ورزش مناسب کودکان سبب تقویت عضلات و ماهیچه های بدن کودک خواهند شد‌.

اسکات: ورزش اسکات را می توان به عنوان یک ورزش مناسب برای کودکان در نظر گرفت. برخی گمان می کنند که انجام این ورزش برای کودکان سخت خواهد بود ولی باید گفت که آن ها توانایی و قابلیت بالایی در انجام این ورزش خواهند داشت. انجام هر روزه آن سبب تقویت ران ها، ساق پا، باسن و ماهیچه های شکم خواهد شد.

نکته: کودکان بیشتر از آن چه که ما فکر می کنیم توانا و قوی هستند بنابراین بهتر است از همان آغاز کودکی تحت نظر والدین و یا مربی ورزشی با رشته های متناسب با موقعیت خود آشنا شوند و از فواید بیشمار ورزش کردن بهرمند شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *