مشاورمود

سندروم بی انگیزگی چیست؟+بررسی علل سندروم بی انگیزگی

سندروم بی انگیزگی - مشاورمود

سندروم بی انگیزگی چیست؟+بررسی علل سندروم بی انگیزگی

سندروم بی انگیزگی چیست؟

آیا تا به حال درباره سندروم بی انگیزگی چیزی شنیده اید؟ این سندروم در واقع یک شرایط خاص ذهنیست که در این شرایط شخصیت، عملکرد و حتی احساسات فرد گرفتار تغییرات می شود. اکثر کسانی که گرفتار این سندروم می شوند از عدم تمرکز، تنبلی زیاد، بی حالی و کم حافظه گی رنج میبرند. اولین بار این سندروم در بین کسانی که ماریجوانا استفاده می کردند شایع شد. البته کسانی که از روانگردان های دیگر هم استفاده میکنند معمولا علائم این سندروم را دارند. داروهایی مثل متامفتامین و داروهایی که ضد سرفه هستند هم این عارضه را دارند.؛ پس چنانچه از جمله افرادی هستید که بر خلاف ذوق و شوق همیشگی برای انجام کارهایتان، اکنون دچار بی حسی و بی ذوقی شده اید، به احتمال زیاد علائم سندروم بی انگیزگی را از خود بروز میدهید. با مشاورمود همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

بررسی علل سندروم بی انگیزگی

علائم سندروم بی انگیزگی چیست؟

این سندروم علائمی شبیه به افسردگی دارد و به همین خاطر گاهی با افسردگی اشتباه گرفته می شود. مهم ترین و شایعترین علایم سندروم بی انگیزگی احساسات مرده و ناچیز به عواملی است که قبلا شما را به شوق می آورد.

 علائم دیگر آن شامل: نداشتن تمرکز،  فراموشی لحظه ای، درون گرایی و عدم انگیزه است.

چگونه سندروم بی انگیزگی را تشخیص دهیم؟ 

علائم سندروم بی انگیزگی و بیماری افسردگی شبیه به هم هستند. برای همین هم اغلب اوقات این دو اختلال روانی با هم اشتباه گرفته می شوند. اما راه تشخیص این دو به این صورت است که سندروم بی انگیزگی علی رغم افسردگی، لوب پیشانی را درگیر می کند. لوب پیشانی قسمت خاصی از مغز است که وظایف زیر را بر عهده دارد:

قدرت تصمیم گیری و تنظیم کننده احساسات.

دلیل بروز این سندروم چیست؟

باید بگوییم درباره این موضوع تحقیق کامل و جامعی در دست نیست؛ اما با توجه به بعضی از تحقیقات علت بروز این بیماری مصرف ماری جوانا است. البته برخی از داروهایی که برای افسردگی تجویز می شوند مانند پروزاک و زولوفت باعث رسیدن سروتونین اضافه و مصنوعی به بدنتان می شوند که آنها نیز در بروز علائم این بیماری نقش دارند؛ پس در نتیجه این سندروم یک بیماری شایع است در بین کسانی که به طور طولانی مدت و یا دائمی از روان گردان یا داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند زیرا با مصرف این داروها عملکرد مغز دچار تغییر میشود.

در ادامه انواع سندروم بی انگیزگی را برایتان توضیح خواهیم داد پس با مشاورمود همراه باشید.

بی انگیزگی

توضیح انواع سندروم بی انگیزگی

همانطور که در بالا گفتیم دو مورد از شایعترین نوع سندروم یا اختلال بی انگیزگی شامل مصرف ماری جوانا و دیگری ناشی از مصرف داروهای مخصوص افسردگی است.

بیشتر بدانید :   اختلال دو قطبی چیست|علائم و بهترین راه های درمان آن

حال به سندروم بی انگیزگی ناشی از مصرف ماری جوانا میپردازیم. مصرف طولانی مدت ماری جوانا در افراد، اغلب باعث بروز علائم سندروم بی انگیزگی میشود؛ البته هنوز در این رابطه کامل تحقیق نشده و محققان همچنان برای دریافت اطلاعات کاملتر در حال تحقیق هستند. خیلی از آنها رابطه میان ماری جوانا و این سندروم را ابدا قبول ندارند. بر اساس نظریه این دسته از محققین، ماریجوانا نه تنها باعث ضعف عملکرد مغز و یا بروز سندروم بی انگیزگی نمیشود بلکه با تمام وجود اعتقاد دارند که ماری جوانا برای سلامت بدن بسیار مفید است؛ اما اکثر تحقیقات رابطه قطعی میان مصرف ماری جوانا و افسردگی نشان داده اند. پس می توان گفت این سندروم بی انگیزگی عوارض افسردگی ناشی از ماری جوانا است نه مصرف خود ماری جوانا.

بر طبق آمار جمع آوری شده فقط شانزده تا بیست و یک درصد از افرادی که با این اختلال روبرو هستند از طریق مصرف ماری جوانا درگیر این سندروم شده اند. در سال ۲۰۱۸ تحقیقات بزرگی در این زمینه شروع شد؛ در این تحقیق ۵۰۵ نفر دانش آموز دبیرستانی شرکت داشتند و فاکتورهایی نظیر جنسیت و سن از هم تفکیک شده بود. پلن شخصیتی و سابقه ی مصرف الکل و تنباکو هم در این تحقیقات آماری گنجانده شده بود و در نتیجه این تحقیق ثابت شد که مصرف ماری جوانا باعث تمرکز پایین و از بین رفتن پشتکار در افراد میشود. جالب است بدانید که این دو مورد هر دو از علائم سندروم بی انگیزگی میباشند. بر اساس همین تحقیقات اعلام شد که این ماده روان گردان ریسک ابتلا به این سندروم بی انگیزگی را به شدت افزایش میدهد.

داروهای افسردگی و سندروم

همانطور که میدانید داروهای ضد افسردگی معمولا دارای محرک های شیمیایی مصنوعی همچون سروتونین هستند. در اثر مصرف آنها این محرک های مصنوعی به مغزتان وارد می شوند و عملکردی مانند سروتونین دارند. این محرکها باعث میشوند که شما احساس سرحالی کنید یعنی کمک میکنند حالتان بهتر شود و از زندگی خود بیشتر لذت ببرید. گهگاه دیده شده که این محرک های شیمیایی به سلول هایی که نقش دریافت کننده محرک ها را در مغز ایفا می کنند آسیب رسانده و موجب از بین رفتن آنها می شوند. زمانی که گیرنده های عصبی مغز آسیب ببینند معمولا شخص دیگر انگیزه ی قبل را برای امور زندگی خود ندارد. در اصل از کارهایی که در گذشته انجام آن برای او بسیار لذت بخش بودند، اصلا مثل قبل لذت نمی برد.

بیشتر بدانید :   چطور به درمان استرس بپردازیم+10راهکاره کنترل استرس

در پی این اختلال احساسات شخص تغییر میکند و اغلب به شخصی غمگین و درون گرا تبدیل می شود که حوصله و انگیزه برای هیچ کاری را ندارد. بنابراین می توان گفت سندروم بی انگیزگی در اصل یکی از عوارض سنگین مصرف داروهای ضد افسردگی است. اگرچه هنوز تحقیقات کامل و جامعی در این رابطه و اثبات این قضیه وجود ندارد؛ اما طی تحقیقات سال ۲۰۰۴ که بر روی پروژه این سندروم انجام شد ۲۰ درصد از اشخاصی که از دارو های ضد افسردگی استفاده می کردند، هیچ انگیزه و حوصله ای برای کارهایی که قبل از شروع مصرف داروها به آن اشتیاق داشته اند را ندارند.۱۶ درصد دیگر از این افراد کاملا انگیزه زندگی کردن را از دست داده بودند و منتظر مرگ بودند. البته باید گفت برای اثبات کردن همچین نتایج بزرگی نیاز داریم تا تحقیقات کامل و جامع تری در زمینه سندروم بی انگیزگی انجام شود.

 سندروم بی انگیزگی

آیا درمانی برای این سندروم وجود دارد؟ 

در این مقاله دریافتیم که علائم افسردگی و سندروم بی انگیزگی بسیار به هم شبیهند؛ بنابراین برای هر دو این اختلالات روحی درمان های مشابهی وجود دارد. برای شروع درمان این سندروم نیز مانند درمان افسردگی در گام اول نیاز دارید به مشاوره بالینی مراجعه کنید تا مصرف داروهای ضد افسردگی را به توصیه روانکاو شروع کنید؛ البته به دلیل اینکه داروهای ضد افسردگی ممکن است بی انگیزگی شما را دو چندان کند حتما و قطعا روانپزشک باید دوز دارو ها را برایتان مشخص کند. بعضی اوقات لازم است داروها را قطع کنید یا اینکه دوز مصرفی آنها را به تدریج کمتر کنید. برای درمان سندروم بی انگیزگی که از مصرف داروهای ضد افسردگی پدیدار شده است، چند روش وجود دارد: کم کردن تدریجی دوز داروهای ضد افسردگی، استفاده از روش دیگر درمانی مانند یوگا درمانی و تغییر داروهای ضد افسردگی.

 بهترین راه درمان بی انگیزگی ناشی از ماری جوانا،کم کردن تدریجی دوز مصرفی آن است؛ زیرا قطع ناگهانی آن باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.

کلام آخر اینکه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی و همچنین سازمان غذا و دارو هیچ بیماری به نام سندروم بی انگیزگی وجود ندارد و در هیچ کجا ثبت نشده است. نمونه های این سندروم همگی تجربی و شهودی هستند نه علمی. اگر علائم مشابهی در خود مشاهده کردید حتما با مشاوره آنلاین و یا حضوری با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *