مشاورمود

صفر تا صد سندرم زیبای خفته + بهترین راه درمان

سندرم زیبای خفته - مشاورمود

صفر تا صد سندرم زیبای خفته + بهترین راه درمان

سندروم زیبای خفته چیست ؟

سندرم زیبای خفته یا کلاین-لوین که به نام KLS نیز شناخته می شود یک نوع اختلال نادر است که باعث بروز دوره های تکرار شونده‌ی خواب آلودگی مفرط می شود. در برخی موارد، این خواب آلودگی مفرط بدان معناست که تا چیزی حدود ۲۰ ساعت در روز صرف خوابیدن می شود. KLS همچنین می تواند تغییراتی را نیز در رفتار افراد مثل سردرگمی ایجاد کند. در ادامه با مشاورمود همراه باشید تا شما را با موضوعات مختلف مربوط به این سندرم آشنا کنیم. برای شروع اجازه دهید ببینیم علائم سندرم زیبای خفته چیست؟

سندرم زیبای خفته چیست

علائم سندرم زیبای خفته

افراد مبتلا به سندرم زیبای خفته ممکن است به صورت روزانه علائم خاصی را تجربه نکنند. در واقع، افراد مبتلا به این سندرم معمولاً هیچ مشکل خاصی در بین دوره‌ها ندارند. اما هنگامی که دوره ای شروع شود، ممکن است علائم چندین روز، هفته و یا حتی ماه ها ادامه داشته باشند.

علامت رایج این اختلال همانطور که در مقدمه نیز گفته شد شامل خواب آلودگی شدید است. به طور مثال ممکن است میل شدیدی برای رفتن به رخت خواب و همچنین مشکل در بیدار شدن وجود داشته باشد. در طول یک دوره، خوابیدن تا ۲۰ ساعت در روز امر غیر معمولی نیست. امکان دارد افرادی که مبتلا به KLS هستند برای استفاده از حمام بلند شده، غذا بخورند و سپس دوباره بخوابند.

خستگی این اختلال می تواند به قدری شدید باشد که افراد مبتلا به آن تا زمانی که یک دوره تمام شود در بستر بمانند. دوره های خواب آلودگی شدید همچنین می توانند علائم دیگری را نیز ایجاد کنند. علائمی مثل:

 • توهم
 • سرگردانی
 • تحریک پذیری
 • رفتار کودکانه
 • افزایش اشتها
 • میل جنسی بیش از حد
 • این علائم و نشانه ها ممکن است ناشی از کاهش جریان خون به قسمت هایی از مغز، در طول یک دوره باشد.
 • KLS یک وضعیت کاملاً غیرقابل پیش بینی است. به این معنا که دوره ها می توانند به صورت ناگهانی و بدون هیچ هشداری هفته ها، ماه ها و یا سال ها بعد تکرار شوند.
 • اکثر افراد پس از اتمام یک دوره، بدون هیچ گونه اختلال فیزیکی یا رفتاری، می توانند زندگی عادی خود را از سر بگیرند. با این حال، آنها ممکن است خاطرات کمی از آنچه در طول دوره اتفاق افتاده بود داشته باشند.

درمان سندرم زیبای خفته چیست

چه چیزی باعث بروز سندرم زیبای خفته می شود و چه کسانی در معرض خطر هستند؟

به طور کلی علت دقیق سندروم زیبای خفته ناشناخته است، اما برخی از پزشکان بر این باورند که عوامل خاصی می توانند خطر ابتلا به این اختلال را افزایش دهند. به عنوان مثال ممکن است، KLS از آسیب دیدن هیپوتالاموس، بخشی از مغز که وظیفه‌ی کنترل خواب، اشتها و دمای بدن را دارد، ایجاد شود. آسیب احتمالی نیز می تواند ضربه به سر و یا افتادن باشد؛ اگرچه که تحقیقات جامع تری برای تایید این نظریه مورد نیاز است.

بیشتر بدانید :   اختلال شخصیت خودشیفته یا (NPD) چیست؟

علاوه بر دلیل بالا برخی از افراد دیگر نیز پس از ورود عفونتی مانند آنفولانزا، به KLS مبتلا می شوند. این موضوع باعث شده که برخی از محققان به این باور برسند که سندرم زیبای خفته امکان دارد نوعی اختلال خود ایمنی باشد. بیماری خودایمنی نیز زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی خود فرد به بافت سالم بدن حمله کند.

از دیگر عوامل بروز KLS نیز می توان به ژنتیک اشاره کرد. مواردی مشاهده شده که این اختلال بیش از یک نفر در یک خانواده را تحت تاثیر قرار داده است.

راه های تشخیص سندروم زیبای خفته

تشخیص اختلال KLS امری بسیار دشوار است. همچنین از آنجایی که ممکن است این سندرم با علائم مربوط به روانپزشکی رخ دهد، برخی افراد به اشتباه آن را اختلالی روانی تشخیص می دهند. علاوه بر این مسائل هیچ نوع آزمایشی وجود ندارد که به پزشک کمک کند این وضعیت را در فرد مبتلا تأیید کند. در عوض، ممکن است پزشک یک سری آزمایشات مخصوص را برای رد سایر بیماری های احتمالی مورد بررسی قرار دهد. به طور مثال آزمایشاتی مثل آزمایش خون، مطالعه خواب و تصویربرداری هایی مثل سی تی اسکن و یا MRI از سر شما. پزشک از این آزمایشات برای بررسی و رد شرایط زیر استفاده می کند:

 • دیابت
 • کم کاری تیروئید
 • تومورها
 • التهاب
 • عفونت ها
 • سایر اختلالات خواب
 • شرایط عصبی، مانند مولتیپل اسکلروزیس

علاوه بر موارد بالا، چون خواب آلودگی بیش از حد یکی از نشانه های افسردگی است، پزشک ممکن است ارزیابی سلامت روان را نیز پیشنهاد دهد.

 • همانطور که گفته شد برای تشخیص سندرم زیبای خفته هیچ گونه آزمایشی موجود نیست و پزشک مجبور است برای تشخیص آن دلایل احتمالی دیگر را رد کند. در نتیجه‌ی این اتفاق ممکن است به طور متوسط چیزی حدود چهار سال زمان طول بکشد تا کسی تشخیص دقیق این اختلال را دریافت کند.
 • قابل درک است که شما و خانواده تان به دنبال رسیدن به پاسخ سریع هستید، اما چاره ای نیست و تشخیص KLS نیاز به زمان دارد. در این شرایط برای دریافت کمک، به شما توصیه می کنیم از یاری یک مشاور بهره بجویید. در این زمینه، مشاوران مرکز مشاورمود می توانند با ارائه مشاوره بالینی به شما در طی کردن مسیر تشخیص کمک کنند.
 • همچنین اگر دچار اختلال خواب شده اید حتما قبل مقاله ی ” راه های خوب خوابیدن ” را مطالعه کنید.
بیشتر بدانید :   هر آنچه که باید درباره ی اختلال شخصیت مرزی بدانید

علائم اختلال چگونه درمان و مدیریت می شوند؟

به طور کلی هدف از درمان سندرم کلاین لوین کاهش علائم مربوطه، عمدتاً از طریق استفاده از دارو ها می باشد. این دارو ها ممکن است به کاهش مدت زمان یک دوره و همچنین جلوگیری از بروز دوره های بعدی کمک کنند. قرص های محرک مهم ترین گزینه های درمانی دارویی برای بهبود علائم KLS هستند. اگرچه که این قرص ها باعث افزایش تحریک پذیری فرد مبتلا می شوند، اما می توانند بیداری را تقویت کرده و در کاهش خواب آلودگی موثر باشند. مهمترین مواد به کار رفته در این قرص ها عبارت اند از:

 • آمفتامین ها
 • متیل فنیدیت
 • مودافینیل
 • همچنین علاوه بر این ها داروهایی که در درمان اختلالات خلقی به کار می روند نیز ممکن است مفید باشند. به عنوان مثال، لیتیوم و کاربامازپین که معمولا در درمان اختلال دوقطبی استفاده می شوند، می توانند علائم KLS را تسکین دهند. محققان حدس می‌زنند که شباهت‌های موجود بین اختلالات خلقی و KLS می‌تواند توانایی لیتیوم و کاربامازپین را برای موثر بودن در هر دو شرایط توضیح دهد.

تشخیص سندرم زیبای خفته

زندگی با سندرم زیبای خفته

از آنجایی که دوره های سندرم زیبای خفته ممکن است ۱۰ سال و یا بیشتر فرد مبتلا را همراهی کند، زندگی با این وضعیت می تواند تاثیر زیادی بر شرایط مختلف شما داشته باشد. به طور مثال این مشکل می تواند در توانایی شما برای تحصیل، کار و ایجاد روابط با دوستان و خانواده‌ی خود اختلال ایجاد کند. همچنین KLS طولانی مدت می تواند باعث افسردگی و اضطراب شود. به این خاطر که در درجه‌ی اول نمی دانید یک دوره چه زمانی رخ می دهد و چقدر طول خواهد کشید. علاوه بر این موارد ممکن است در طول دوره‌ها احساس گرسنگی و پرخوری شدیدی داشته باشید، که در صورت بروز این امر، احتمالاً افزایش وزن را تجربه خواهید کرد.

 • توجه داشته باشید خواب آلودگی و خستگی ناشی از KLS می تواند به صورت کاملا ناگهانی رخ دهد. اگر در حین رانندگی و یا کار با ماشین آلات باشید، بروز همچنین اتفاقی ممکن است به شما و یا دیگران آسیب جدی برساند. به همین خاطر توصیه می شود با پزشک و یا مشاور خود در مورد اینکه چگونه می توان دوره‌ی نزدیک را به بهترین نحو تشخیص داد، صحبت کنید.

سخن آخر

ما در این مقاله در ارتباط با مسائل مختلف سندرم زیبای خفته صحبت کردیم. شما می توانید در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و درخواست وقت مشاوره بالینی یا مشاوره روانشناسی با مشاوران کارآزموده‌ی مشاورمود، در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *