مشاورمود

درمان وسواس بدون درد و خونریزی!

درمان وسواس

درمان وسواس بدون درد و خونریزی!

اجازه بده حدس بزنم که تو کی هستی 😉. شاید همین الان که داری این متن رو میخونی، به فکر این افتادی که یک بار دیگه بری دستات رو بشوری؛ درصورتیکه همین دو دقیقه پیش شستی شون! شاید هم همین الان به این فکر افتادی که آیا اجاق گاز رو خاموش کردی یا نه و نگرانی؛ در صورتیکه اگه الان هم بری و چک کنی، میشه سومین باری که این کار رو داری انجام میدی! یا شاید هم نه، اصلا بذار یکم بیشتر فکر کنم. شاید هم وسواس این رو داری که چرا وسواس داری؟ مدام داری به خودت میگی آیا وسواس دارم؟ اگه وسواس دارم پس آیا به مشاوره روانشناسی نیاز دارم؟ اصلا مشاوره آنلاین میتونه تاثیرگذار باشه؟ یا همش داری به این فکر میکنی که آیا اصلا درمان وسواس می تونه وجود داشته باشه؟ از کجا میتونم درمان وسواس رو پیدا کنم؟ یا شایدم داری فکر میکنی که اصلا چجوری وسواس رو درمان میکنن؟ بالاخره میشه یه راهی برای درمان  پیدا کرد یا نه؟ 😪

[lwptoc]

بذار خیلی کوتاه جوابت رو بدم. بله، درمان وسواس موضوعی هست که میخوام برات توضیحش بدم. اما به این راحتی ها هم نیست. باید تا آخر این مطلب با مشاورمود همراه باشی و ضمنا وسط مطالعه این متن، به یاد این نیفتی که یبار دیگه بری دستاتو بشوری یا اجاق گاز رو چک کنی 😒! بهت قول میدم که بعد از خوندن این متن دیگه این کار رو نمیکنی!

جیغ؛ اثر ادوارد مونک

وسواس چیست؟

قبل از اینکه درمان وسواس رو توضیح بدم، لازمه که اول بدونیم وسواس چیه.  اختلال وسواس فکری و عملی یا اختلال وسواسی- جبری (Obsessive-Compulsive Disorder) که با نام مخفف OCD هم میشناسن، یک اختلال روانی هست که فرد در اون افکار، احساسات و اقدام به انجام یک عمل خاص رو بصورت اجباری و ناخواسته (وسواس)  تجربه می کنه و در پاسخ به این احساسات، افکار یا اقدام به انجام یک عمل خاص، به فکر کردن در مورد این افکار و احساسات ناخواسته می پردازه و این کار رو مدام تکرار می کنه و از سرش بیرون نمی ره. افراد مبتلا به وسواس فکری و عملی وقتی که این افکار و احساسات به دنبالشون میاد، مجبور میشن که به اون ها پاسخ بدن و اون کار وسواس گونه رو انجام بدن. وقتی انجامش ندن، دچار نگرانی و استرس میشن و عذاب میکشن. وسواس فکری و عملی از نظر شدت متفاوت هست، اما اگر افراد درمان وسواس رو جدی نگیرن، می تونه باعث بشه که توانایی های افراد در محل کار، مدرسه یا خانه محدود بشه. تخمین زده می شه که وسواس فکری – عملی بیش از ۲ درصد از بزرگسالان آمریکا رو در مقطعی از زندگی تحت تاثیر قرار می ده و این مشکل می تونه با شرایط دیگه ای از جمله اختلالات اضطرابی، افسردگی و اختلالات خوردن همراه باشه. معمولاً اولین بار در دوران کودکی، نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ظاهر می شه.

درمان وسواس با مشاورمود

انواع وسواس فکری و عملی

وسواس فکری و عملی به دو بخش تقسیم میشه:

 • وسواس فکری
 • وسواس جبری یا رفتاری (عملی)

وسواس فکری: تمایلات یا تصاویر تکرار شونده ای هستن که به صورت اجباری و ناخواسته تجربه می شن و برای اکثر افراد باعث اضطراب یا پریشانی می شن. فرد سعی می کنه با یک فکر یا عمل متفاوت وسواس های فکری رو نادیده بگیره، یا اینکه اون ها رو سرکوب کنه. این عمل توی ذهن فرد میفته و فرد توی ذهن و فکر خودش دچار وسواس میشه و باعث استرس و نگرانی در شخص میشه و باید یه فکری هم واسه درمان استرس بکنیم. از جمله مثال هایی که برای وسواس فکری میشه زد، به موار زیر میشه اشاره کرد:

 • ترس از میکروب یا آلودگی
 • ترس از آسیب رسوندن به شخص دیگه💔
 • ترس از اشتباه کردن
 • ترس از خجالت در جمع و مدام بهش فکر کردن
 • احساس شک یا تنفر
 • ترس از داشتن بیماری لاعلاج
 • ترس از دست دادن عزیزان
 • ترس از اینکه با ماشین تصادف کنن
بیشتر بدانید :   علائم خودکشی+نکات ضروری در مورد خودکشی که باید بدانیم

وسواس عملی: رفتارها و اعمال تکراری هستن که فرد در پاسخ به وسواس فکری یا بر اساس قوانین سختگیرانه، خودش رو مجبور به انجام اون کارها یا رفتارها می کنه. یعنی اینکه فرد مجبور میشه یه عمل وسواس گونه رو مدام تکرار بکنه. هرچند که شاید خودش خوشش نمیاد که مدام اون کار رو بکنه، اما مجبور هست که بکنه چون باعث رفع ترس و اضطرابش میشه. از مهم ترین مثال هاش میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • حمام کردن، تمیز کردن یا شستن دست‌ها بصورت مکرر
 • تنظیم مجدد یک چیزی یا شمارش مجدد اشیاء
 • جستجوی اطمینان
 • چک کردن های تکراری (مثل چک کردن قفل بودن در یا خاموش بودن اجاق گاز)
 • چیدن اشیاء به روشی بسیار خاص و وسواس گونه، مانند اشیاء روی میز
 • جمع آوری یا احتکار چیزهایی که ارزش شخصی و مالی ندارن و بی ارزشن
 • دائماً بررسی می‌کنن که به ببینن به کسی آسیبی وارد نکردن
 • خوردن غذا با ترتیب مشخص
 • امتناع از دست دادن یا لمس اشیایی که افراد دیگر زیاد لمس می‌کنن، مانند دستگیره‌های در
 • انجام یک کار به تعداد مشخص، مثلاً همیشه چهار بار یک جایی رو جارو می کنن

افراد مبتلا به وسواس فکری و عملی همچنین ممکنه از افراد، مکان ها یا چیزهایی که باعث ایجاد وسواس و اجبار میشه دوری کنن. اون ها همچنین اغلب دارای باورهای ناکارآمدی هستن که می تونه شامل افزایش احساس مسئولیت، کمال گرایی یا دیدگاه اغراق آمیز نسبت به اهمیت افکار نگران کننده باشه. افراد مبتلا به وسواس فکری و عملی توی درجه بینش خودشون نسبت به این بیماری متفاوت هستن. کسی که بینش خوبی داره ممکنه تشخیص بده که باورهای مرتبط با وسواسش (مثلاً اینکه انجام یک رفتار از یک رویداد وحشتناک جلوگیری می کنه) در واقع درست نیست. ممکنه فردی با بینش ضعیف‌تر فکر کنه که چنین باورهایی درست هستن یا احتمالاً می تونن درست باشن.

شدت علائم ممکنه در طول زمان متفاوت باشه، اما اگر درمان وسواس صورت نگیره، می‌تونه سال‌ها یا دهه ‌ها این وسواس باقی بمونه. (پس اگه این مطلب رو میخونی باید به فکر درمان وسواس باشی. )

ocd یا همان وسواس چیست؟

 روش های درمان وسواس با مشاورمود

همه مطالب بالا گفته شدن که به اینجا برسیم، یعنی درمان وسواس. پس سوال اساسی اینه: درمان وسواس با چه روش هایی امکان پذیره؟ مسلما راه های زیادی برای درمان هر بیماری و اختلال وجود داره و اختلال وسواس فکری و عملی از این قاعده مستثنی نیست. برای درمان وسواس چندین روش وجود داره که هرکدوم ویژگی های خاص خودشون رو دارن که مرتبط با شدت و مدت علائم وسواس هست. از جمله مواردی که برای درمان وسواس کاربرد دارن میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان وسواس به روش رفتاردرمانی شناختی (CBT)
 • درمان وسواس به روش مواجهه سازی و پیشگیری از پاسخ عملی (ERP)
 • داروها
 • درمان خانگی وسواس

درمان وسواس به روش رفتاردرمانی شناختی (CBT)

رفتاردرمانی شناختی (CBT) نوعی روان درمانی هست. شما با یک درمانگر صحبت می کنید که به شما کمک می کنه افکار و احساسات خودتون رو بررسی کنید و درک کنید. در طی چندین جلسه، CBT می تونه بهتون کمک کنه تا عادت های منفی رو از خودتون دور کنید، و بجای اون ها افکار مثبت رو جایگزین کنید. درواقع توی این روش، روان درمانگر به شما کمک میکنه که افکار اشتباه و غیرمنطقی که باعث استرس و اضطراب توی شما میشه از ذهنتون دور بشه. مسلما رفتارهای ما نتیجه افکار ما و نوع نگرش ما هست. وقتی شما متوجه بشید که افکارتون غلط هست و به افکار اشتباه و غیرمنطقیتون پی ببرید، مسلما رفتار شما هم عوض میشه و دیگه از اون چیزهایی که می ترسیدید نمی ترسید. این روش یکی از روش های معمول و خوب برای درمان وسواس هست که مورد استفاده قرار می گیره. مشاوران با تجربه ما در مشاورمود بصورت مشاوره بالینی روش CBT رو ارائه میدن. در ضمن خود این روش ممکنه از روش ERP پیروی کنه که در ادامه اونم توضیح میدم.

بیشتر بدانید :   اختلال اسکیزوفرنی چیست؟+علائم مهم اسکیزوفرنی

درمان وسواس به روش cbt

درمان وسواس به روش مواجهه سازی و پیشگیری از پاسخ عملی (ERP)

این روش یا با CBT یکی میشه و در مقابل روان درمانگر انجام میشه، یا توسط روان درمانگران ما در مشاوره آنلاین برای تمرین افراد توصیه میشه. همونطوری که از اسمش مشخصه، شما توی شرایط وسواسی و استرس زا باید قرار بگیرید، اما نباید رفتار وسواس گونه انجام بدید! حالا این یعنی چی؟ یعنی اینکه شما نباید به اون وسواس پاسخ بدید و این پاسخ ندادن شما باعث میشه کم کم استرس تون از بین بره. قبلا گفتیم که وقتی یکی وسواس فکری و عملی داره، مجبوره که به اون عمل فکر کنه یا انجامش بده؛ چون اگر انجام نده استرسش بیشتر و بیشتر میشه و برای رهایی از استرس و نگرانی اون رفتار وسواسی رو انجام میده. اما توی درمان وسواس به این روش، باید برعکس عمل کرد. یعنی توی یه موقعیت وسواسی از عمد گرفتار میشی و از عمد عمل وسواسی رو نباید انجام بدی.مثلا شخصی نسبت به یک محیط کثیف و آلوده وسواس داره، باید عمدا توی محیط کثیف و آلوده قرار بگیره و حتی به وسایل های کثیف و آلوده دست بزنه و از اون محیط فرار نکنه. قبلا اون شخص فرار می کرد از محیط و این باعث می شد استرسش از بین بره. اما اگه فرار نکنه چه اتفاقی می افته؟ استرسش هی بیشتر و بیشتر میشه اما نباید فرار کنه! چرا؟ چون اون فکر میکرد اگه فرار کنه از خطر دور میشه، اما توی این حالت می فهمه که هرچقدر هم استرس بگیره اتفاقی براش نمی افته و تمام استرس هایی که قبلا می گرفت بی دلیل بوده! این روش از درمان وسواس از بهترین روش هاست و کل حرفش اینه که: با ترست باید مواجه بشی و جونت دربیاد! نمی میری که! 😥

در پایان باید بهت بگم سعی کنی حواست رو پرت کنی و هرچیزی که باعث میشه حواست پرت بشه برای کمتر شدن وسواس بهت کمک می کنه. اما این همه چیز نیست! چون ممکنه وسواست شدید باشه و این راه ها زیاد جواب نده. این موقعست که به CBT و مشاوره روانشناسی نیاز داری که مشاورمود می تونه بهت کمک بکنه همچنین میتونی مشکلت رو برامون قسمت دیدگاه ها بنویسی و رایگان جواب بگیری.

ممنون که مشاورمود رو انتخاب کردی.😍

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۴]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *