مشاورمود

درمان تیک [هر آنچه که برای درمان تیک نیاز دارید]

درمان تیک - مشاورمود

درمان تیک [هر آنچه که برای درمان تیک نیاز دارید]

تیک چیست و درمان تیک از چه روشی امکان پذیر است؟

به برخی از حرکات و صداهای تکرار شونده که به صورت غیر ارادی در برخی از موارد از شخص سر میزند، تیک میگویند. به توصیه مشاورمود جهت درمان تیک باید به شدت این حرکت عصبی و میزان اختلالی که در روند زندگی فرد ایجاد میکند، دقت کرد. این افراد در صورت حمله تیک، کنترلی روی حرکات خود ندارند، و اطرافیان باید به این امر واقف باشند. شخص دارای تیک عصبی به اندازه کافی ممکن است استرس داشته باشد، بقیه افراد با خیره شدن به شخص، خندیدن و تمسخر او نباید موجبات آزار او را فراهم آورند.

با مشاورمود میتوانید با انواع تیک و علت به وجود آمدن آن همچنین روش های درمان تیک آشنا گردید. تیک عصبی همانطور که از نامش پیداست، در صورت تحریک اعصاب در برخی از افراد ایجاد میشود. معمولا موقت بوده و در صورت آرام شدن فرد عضلات نیز ریلکس شده و دیگر پرش نخواهند داشت. برخی دیگر از مدل های تیک دوره ای هستند، در برخی از سنین سر و کله شان پیدا شده و بعد از یک دوره مشخص ناپدید میشوند.

درمان تیک عصبی

انواع تیک را بشناسید

اگر تیک عصبی در روند زندگی شخص و میزان آرامش او، اختلال ایجاد نمیکند، میتواند همراه شخص باشد. در غیر اینصورت مراجعه به روانشناس و درمان تیک همچنین دریافت مشاوره روانشناسی ضروری است. برای مثال زمانی که شخص دچار هیجان، خجالت و استرس میشود، ممکن است پلک او دچار پرش شود. پاهای خود را بجنباند، یا آواهایی را به صورت تکرار شونده با خود بگوید. تیک ها می توانند در یک قسمت از بدن ایجاد شده و یا به صورت ترکیبی از حرکات دست و سر و سایر قسمت های بدن بروز یابد. در صورتی که این مشکل در زمینه تحصیلی یا روانی شخص تاثیر منفی میگذارد باید از مشاوره تحصیلی یا مشاوره خانواده بهره برد. مورد دیگر تیک های آوایی هستند که در ادامه حول انواع تیک صحبت میشود.

۱- درمان تیک حرکتی

تیک های عصبی که حین رخ دادن آن عضلات یا اعضای بدن شروع به پریدن یا حرکت میکنند، تیک های حرکتی نام دارند. شخص در حمله تیک کنترلی روی اعضای بدن خود ندارد و بهتر است حین بروز این مشکلات به درمان تیک نپردازید و او را راهنمایی و نصیحت نکنید. فشار روانی و سرزنش او برای کنترل اعضای بدن خود مشکلی مزید بر تیک می باشد. اگر امکان استفاده از مشاورین مجرب را در این زمینه ندارید بهتر است از مشاوره آنلاین استفاده کنید.

– پلک زدن، به هم زدن چشم ها، چشمک و تکان دادن ابروها به صورت اخم از جمله تیک های رایج هستند.

– تکان دادن بینی، فین فین کردن، یا خاراندن بینی.

– حرکت دادن لبها، جویدن آنها به صورت غیر ارادی و حرکات زبان از جمله تیک های عصبی است که در موارد شدید باید به درمان تیک پرداخت.

بیشتر بدانید :   مهم ترین نکات اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

– حرکات غیر قابل کنترل سر و تکان های خفیف تا شدید.

– تکان دادن دست و بشکن زدن.

– تکان دادن گردن و چرخاندن آن که این گونه تیک ها ممکن است حین رانندگی مشکل آفرین باشد.

– خم شدن، پریدن، لمس زمین ( موردی که اطرافیان شخصی که دچار تیک عصبی است باید به آن دقت کنند، نخندیدن و عدم تمسخر است. جهت داشتن رفتار مناسب بهتر است از مشاوره بهره ببرید. )

– بالا انداختن شانه.

– حرکت پا ها و لرزش آنها به صورت سریع و تند.

– دست زدن.

– لمس افراد و اعضای بدن و اجسام به صورت غیر ارادی.

انواع تیک عصبی

۲- درمان تیک صوتی

کسانی که زمان حمله تیک عصبی اصوات مکرر و یا بلند و کوتاه از خود بروز میدهند، ممکن است دچار خجالت و کاهش اعتماد به نفس شوند. کسانی که با داشتن تیک دچار این مشکلات در زندگی خود شده اند، بهتر است برای درمان تیک به پزشک مراجعه کنند. موردی که باید به آن دقت کرد، تاثیر استرس در تشدید حرکات است. زمانی که فرد دچار استرس می شود، سر و کله تیک های حرکتی یا صوتی پیدا میشود، با بروز این علائم شخص دچار خجالت و اضطراب شده و در نهایت این علائم افزایش می یابد. بهتر است شخص غیر ارادی بودن این حرکات را پذیرفته و سعی در کنترل آن نداشته باشد. افزایش اعتماد به نفس و کسب مهارت های مختلف برای فائق آمدن به موقعیت های استرس زا میتواند در افزایش آرامش شخص تاثیر گذاشته؛ و او را از بروز شدید تیک های عصبی نجات بخشد.

جهت درمان تیک عصبی و یادگیری مهارت های کنترل استرس و ریشه یابی عواملی که سبب بروز هیجان میشود، میتوان به مشاوره مراجعه کرد. علاوه بر آن در برخی از موارد مراجعه به پزشک مغز و اعصاب بسیار ضروری میباشد.

مثال هایی از تیک صوتی

– تیک صوتی به صورت بالا کشیدن بینی و صدای مخاط

– سرفه های مکرر

– صدای خر خر از پشت بینی یا ته حلق

– در برخی از موارد شخص صدای برخی از حیوانات را از خود بروز میدهد مثل پارس کردن

– ( نکته ای که والدین باید به آن دقت کنند، دادن آرامش به فرزند است. هرگز در مقابل او چهره ای خجل یا ترسان نداشته باشید. اجازه دهید کودک یا شخص بزرگسال حداقل در منزل آرامش داشته و بدون خجالت این دوره را بگذراند. با کنترل رفتار خود میتوانید یک محیط امن برای شخص ایجاد کنید که دور از اجتماع حداقل در منزل قضاوت نشود. و با آرامش فکری به درمان تیک خود و تمام شدن زمان آن کمک کند.)

– صاف کردن گلو

– در آوردن صدای جیغ

– تکرار برخی از عبارات توهین آمیز و کلمات ناپسند

درمان تیک در کودکان

علت بروز تیک های عصبی چیست؟

برای درمان تیک عصبی لازم است منشا بروز آن در فرد مورد بررسی قرار گیرد. تیک ها به علت های متعددی در زندگی شخص بروز می یابند. یکی از آنها تجربه موقعیت های تکان دهنده است که بعد از بروز آن شخص دچار تیک می شود. مورد دیگر حملات پانیک و اضطراب است که در هنگام ایجاد هیجانات در شخص تیک های عصبی ایجاد میشوند.

بیشتر بدانید :   علائم خودکشی+نکات ضروری در مورد خودکشی که باید بدانیم

مورد دیگر که در درمان تیک جز علت های بروز تیک به شمار می رود، علت های ژنتیکی و ارثی میباشد. ریشه تیک ها به اختلال در عملکرد مغز باز میگردد. بخش هایی از مغز انسان که کنترل کننده حرکات بدن هستند، به درستی عمل نکرده و حرکات را از تعادل و کنترل شخص خارج میکنند. البته بیماری هایی مثل بیش فعالی و OCD به عنوان عاملی جهت ایجاد تیک عصبی نیز گزارش شده اند. اختلال وسواسی اجباری شخص را مجبور به تکرار یکسری افکار یا اعمال میکند، تا شخص را به آرامش و کنترل روی موقعیت برساند. نقص توجه یا ADHD نیز از دیگر عوامل میباشد.

روشهای درمان تیک عصبی

اگر تیک عصبی شدید باشد که نیاز به جراحی و دارو درمانی دارد. در غیر این صورت باید از مشاوره های روانشناسی جهت کنترل خود در شرایط استرس زا کمک بگیرید. رفتار درمانی نیز به درمان تیک عصبی بسیار کمک میکند.

بهترین راه های درمان تیک

۱- توصیه های مهم در درمان تیک برای افراد

مهم ترین نکته ای که این دست از افراد جهت درمان تیک باید به آن دقت کنند، موقعیت هایی است که از روبرویی با آن می ترسند. بهتر است در مورد این موقعیت ها بدون رودربایستی روی کاغذ مواردی که از آن واهمه دارید را بنویسید. شاید از نظر شما مسخره به نظر بیاید و دلایل تان برای شما قابل قبول نباشد. اما باید به این مورد دقت کنید، هر چه هست سبب تیک شده و این موضوع شما را آزار می دهد. مهارت خود در این موقعیت ها را بالا برده و با خود فکر کنید اگر بدترین اتفاقی که مد نظر شماست اتفاق بیفتد، در نهایت چه میشود؟ سرزنش چه کسی را برمی انگیزد؟ چه کسی را ناامید میکنید؟ چه چیزی را از دست میدهید؟ آبرویتان میرود؟ میترسید چه موقعیتی را از دست بدهید؟ به چه چیزی وابستگی زیادی دارید؟ اطرافیان شما مسخره تان خواهند کرد؟ از جمع دوستان، بزرگان و جامعه طرد خواهید شد؟

– یا اینکه برای درمان تیک سعی کنید از موقعیت های استرس زا دوری کنید. یا اگر والد هستید، شرایط استرس زا را از فرزندتان دور کنید.

–  در کار خیلی خود را خسته نکنید.

حرف آخر :

یکی از مشکلاتی که برخی افراد در زندگی خود با آن دست و پنجه نرم می کنند، تیک عصبی است. روش های مختلفی نیز برای درمان تیک وجود دارد. در ابتدا اگر تیک شدید نیست می توان با تمرین های ساده آن را از بین برد ولی اگر این روند ادامه دار شد حتما از مشاوره بالینی استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *