مشاورمود

سریع ترین راه های درمان افسردگی

درمان افسردگی با مشاورمود

سریع ترین راه های درمان افسردگی

درمان افسردگی با مشاورمود میسر است!

اختلال افسردگی (به شکلی که واقعا بیماری به حساب می آید) یک بیماری تقریبا شایع است که بر طرز فکر، احساسات شخص و عملکرد او تاثیراتی منفی خواهد داشت. افسردگی موجب حس غم و بی انگیزگی و عدم علاقه به بسیاری از فعالیت ها خواهد شد که ممکن است پیش تر از این برای فرد لذت بخش بوده اند. ادامه یافتن این علائم می تواند با بروز انواع مشکلات جسمی و عاطفی همراه شود و باعث کاهش عملکرد مناسب شخص بیمار شود. در این زمان درمان افسردگی برای شخص بسیار واجب است و در صورت رها کردن بیماری به حال خود، می تواند به مراحل حاد و خطرناک برسد. اگر احساس می کنید که دارای علائمی از قبیل بی انگیزگی و بی حوصلگی، رخوت و بی هدفی هستید، با مراجعه به مشاور مود و گرفتن مشاوره بالینی و مشاوره روانشناسی از گروه تخصصی ما، حتما به پیگیری و درمان بپردازید.

[lwptoc]

علائم افسردگی می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد و می تواند شامل موارد زیر شود:

 • داشتن حسی مانند غم و اندوه بی دلیل و دائمی
 • نداشتن انگیزه لازم برای فعالیت هایی که قبلا از آنها استقبال می کردید و لذت می بردید
 • کاهش میل به غذا و از بین رفتن اشتها به همراه کاهش وزن و یا برعکس پرخوری به همراه افزایش وزن
 • اختلالات خواب به معنی کم خوابی یا پرخوابی
 • بی حالی و احساس کمبود انرژی برای انجام کارهای روزانه و داشتن خستگی دائم
 • رفتارهایی مانند عدم آرامش (مثلا تکان های بی دلیل هنگام ساکن نشستن در یکجا) یا بی حوصلگی در صحبت کردن (شل حرف زدن) که برای دیگران ملموس و قابل درک باشد
 • داشتن حس گناه یا بی اهمیت بودن برای سایرین
 • نداشتن قدرت تمرکز یا تفکر درست و عدم توانایی در تصمیم گیری
 • افسردگی در مراحل حاد، فکر کردن به خودکشی و مرگ را در پی دارد

درمان افسردگی

لازمه اینکه این علائم را افسردگی تلقی کنیم، مدت زمان آن است. در صورت طولانی تر شدن آن بیش از دو هفته و داشتن تعدادی از این علامت ها با هم، واجب است تا برای حل مشکل به متخصص یا مشاور مراجعه کنیم. درمان افسردگی در ابتدای امر می تواند ساده تر باشد. باید دقت کرد که گاهی بعضی دیگر از بیماری ها علائمی مشابه افسردگی دارند، مانند مشکلات تیروئیدی یا کاهش بعضی از ویتامین ها و تومورهای مغزی؛ پس مهم است که حتما به مشاور مراجعه شود تا تشخیص قطعی و درست صورت گیرد.

اگر به صورت آماری به این معضل نگاهی بیندازیم خواهیم دید که سالانه یک نفر از پانزده نفر دچار افسردگی می شوند و هر یک نفر از شش نفر در طول زندگی خود حداقل یکبار (معمولا بین نوجوانی تا جوانی) این اختلال را تجربه خواهد کرد. اختلال افسردگی در میان خانم ها اغلب شایع تر است و دیده شده که حدود یک سوم خانم ها در زندگی خود یک دوره افسردگی را گذرانده اند. متاسفانه این اختلال تا حدودی ارثی بوده و در صورت بروز در خانواده درجه یک، بیش از ۴۰% احتمال ابتلای سایر خانواده با ژن مشترک (فرزند، خواهر/ برادر) وجود دارد. اما کمتر کسی به درمان افسردگی و راه های مقابله با آن اهمیت می دهد.

افسردگی با غم یا اندوه/ سوگ متفاوت است

از دست دادن عزیزان، شغل یا شکست در رابطه عاطفی از جمله تجربیات احساسی سختی هستند که ممکن است یک شخص با آنها برخورد کند و کاملا طبیعی است که شخص دورانی از غم و اندوه را متحمل شود. معمولا افراد در چنین شرایطی تصور می کنند که افسرده شده اند. اما یک چنین مواقعی علائمی متفاوت از افسردگی دارد. سوگواری و یا ناراحتی حاصل از شکست در کار یا رابطه مسئله ای کاملا طبیعی است و نباید با افسردگی اشتباه گرفته شود.

بیشتر بدانید :   چطور به درمان استرس بپردازیم+10راهکاره کنترل استرس

نحوه ی تشخیص و درمان افسردگی

 این دو از جنبه های زیادی متفاوت هستند:

 • در سوگ احساس غم به صورت موج سینوسی ظاهر می شود که با یاد کردن از بعضی خاطرات خوب است. اما در افسردگی فرد بیمار به صورت مداوم بی انگیزه و ناراحت است و این مشکل تا بیش از دو هفته ادامه دارد.
 • در غم و اندوه شخص عزت نفس خود را از دست نمی دهد اما در زمان افسردگی بیمار خود را بی ارزش می داند.
 • در سوگ تفکر درباره مرگ به دلیل دلتنگی برای عزیز از دست رفته است اما در افسردگی ناشی از حس بی ارزشی و عدم توانایی در ادامه زندگی است.

عوامل ریسک ابتلا به افسردگی

افسردگی برای هرکسی می تواند اتفاق بیفتد، حتی افرادی که ظاهرا از هر نظر در رفاه به سر می برند. از نظر بیوشیمیایی، افسردگی می تواند به کمک بعضی تغییرات شیمیایی در مغز تشدید شود، یا اینکه از نظر ژنتیکی به طور ارثی به افراد دیگر خانواده منتقل شود. مثلا در دوقلوهای همسان دیده شده است که در صورت بروز افسردگی در یکی از آنها، ۷۰% احتمال وجود دارد که دیگری نیز مبتلا شود. بدبینی، استرس و کمبود اعتماد به نفس نیز از دیگر ریسک فاکتورهای ابتلا به افسردگی هستند. در این میان تاثیر عوامل محیطی را نیز نباید نادیده گرفت؛ زندگی در محیطی که پر استرس است و در آن خشونت، یا فقر وجود دارد، میتواند زمینه را برای بروز افسردگی مساعد کند. درمان افسردگی و همین طور درمان استرس در افرادی که در چنین محیط هایی زندگی می کنند، به مراتب سخت تر است.

عوامل موثر بر افسردگی

اختلال افسردگی مداوم

شخصی که به افسردگی مداوم دچار است، تقریبا در تمام روز علائم افسردگی را تجربه می کند و طول دوره بیماری او بیش از دو سال ( گاها حتی خیلی بیشتر از دو سال) به طول می انجامد. برای اینکه در کودکان و نوجوانان اختلال افسردگی مداوم محسوب شود، باید حداقل یکسال ادامه داشته باشد، زیرا به طور عادی انسان ها در این سنین حساس و تحریک پذیر تر هستند، بنابراین نمی توان در هر حالتی آنها را افسرده برشمرد. علامت های دیگری نیز برای تشخیص اختلال مداوم وجود دارد: اشتهای کم یا زیاد، خواب کم یا زیاد، انرژی کم یا زیاد، افت عزت نفس و اعتماد به نفس، کم شدن تمرکز، عدم قدرت تصمیم گیری و حس نا امیدی.

اختلال افسردگی مداوم اغلب در دوران کودکی، نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود و هر سال حدود ۰.۵٪ از بزرگسالان در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. این افراد خودشان را همیشه غمگین و ناامید میابند و چون بطور مداوم در حال تجربه این حس هستند، گاهی متوجه مشکل خود نبوده و به دنبال درمان افسردگی خود نیستند. این افراد فکر می کنند که چون این حس همیشگی است و همیشه اینطور بوده اند، بنابراین در حال تجربه زندگی روتین هستند. علائم این افراد در کار روزانه و زندگی اجتماعی آنها مشکلات زیادی به وجود می آورد و مضرات آن و اختلالاتی که در زندگی عادی آنها پیش خواهد آورد، به مراتب مخرب تر و متفاوت تر از یک افسردگی عادی است.

نشانه های افسردگی را جدی بگیریم!

چطور به درمان افسردگی بپردازیم؟

درمان افسردگی یکی از درمان های موفق و قابل انجام است. بیش از ۹۰% از افراد مبتلا به این اختلال پاسخ مثبتی نسبت به درمان داشته اند و تقریبا علائم همه بیماران برطرف شده است.

پیش از تشخیص و شروع پروسه درمان افسردگی، روانشناس باید به طور کامل به تشخیص قطعی برسد که این کار به وسیله مصاحبه با بیمار و معاینه او انجام می پذیرد. زیرا همانطور که پیشتر ذکر شد، علائم بعضی از بیماری ها مانند کمبود ویتامین ها یا تومور مغزی میتواند مشابهاتی با بیماری افسردگی داشته باشد. بنابراین برای تشخیص دقیق نیاز به معاینات و نظر متخصص است. متخصص روانشناس علائم را ارزیابی کرده و علامت های بخصوص را از سایر بیماری ها تفکیک و تشخیص می دهد و در صورت رسیدن به قطعیت، برای درمان افسردگی برنامه ریزی می کند.

بیشتر بدانید :   درمان تیک [هر آنچه که برای درمان تیک نیاز دارید]

درمان افسردگی با دارو:

به وجود آوردن تغییرات در شیمی مغز ممکن است به افسردگی افراد کمک کند و در درمان آنها موثر باشد، بنابراین گاهی از داروهایی کمک می گیرند که با ایجاد تغییرات در ساختارهای شیمیایی اعصاب، به درمان افسردگی کمک کند. این داروها لزوما مسکن یا آرام بخش (اعتیاد آور) نیستند. داروهای ضد افسردگی هیچ اثر محرکی بر روی افرادی که افسرده نیستند ندارد.

داروهای ضدافسردگی ممکن است در یک یا دو هفته اول مصرف بهبودی ایجاد کنند، اما ممکن است تاثیرات کامل آنها در بهبودی تا سه ماه هم مشاهده نشود. اگر معالج بعد از گذشت چند هفته شاهد بهبودی بیمار نباشد، ممکن است نیاز شود تا دارو یا دوز مصرفی تغییر کند. پس مهم است تا در جهت درمان افسردگی، در صورت بروز هرگونه تغییری به پزشک معالج اطلاع رسانی شود.

درمان افسردگی با دارو

درمان افسردگی با مشاوره:

گاهی روان درمانی یا همان گفتار درمانی توسط مشاوره به تنهایی می تواند برای درمان افسردگی استفاده شود. اما در صورت شدید بودن مشکل، نیاز به درمان دارویی (داروهای ضد افسردگی) نیز خواهد بود. درمان شناختی رفتاری یا همان CBT که به درمان در زمان حال می پردازد نیز در درمان افسردگی اثر دارد. CBT کمک می کند تا فرد با هدف ایجاد تغییر در طرز فکر، افکار منفی خود را تشخیص دهد و به سمت مثبت شدن افکارش گرایش پیدا کند.

روان درمانی اغلب فقط یک فرد را شامل می شود، اما می تواند شامل چند نفر نیز باشد. به عنوان مثال، خانواده درمانی یا زوج درمانی می تواند به حل مسائل در روابط نزدیک کمک کند. مشاورمود خانواده یا گروه مورد درمان را گرد هم می آورد تا در تعامل با هم راه هایی پیدا کنند جهت بهتر کنار آمدن با یکدیگر. طول درمان و تعداد جلسات مورد نیاز کاملا بستگی به شرایط بیمار و شدت افسردگی او دارد.

خودیاری در درمان افسردگی

جدای از کمک گرفتن از روانشناس، معمولا در حالات خفیف این اختلال، کارهایی هست که از خود ما نیز بر می آید تا به خودمان کمک کنیم. ورزش و کارهای هنری ازجمله فعالیت هایی هستند که اگر بصورت منظم پیگیری شوند، در تغییر خلق و خوی شخص بسیار اثرگذار خواهند بود. رسیدگی کردن به خود و داشتن تغذیه مناسب و سلامت به علاوه خواب کافی نیز از عوامل بسیار مهم در خودیاری جهت درمان افسردگی هستند.

درمان خانگی افسردگی

حرف آخر :

افسردگی بیماری حقیقی است و درمان آن مانند سایر بیماری ها بسیار مهم و حیاتی است. روح شما در زمان افسردگی آسیب زیادی خواهد دید، بنابراین این بیماری را شوخی نگیرید و حتی اگر در اطرافیان خود علائمی از افسردگی مشاهده کردید، سعی کنید او را برای مراجعه به مشاور قانع کنید. در مورد نگرانی های خود حتما حرف بزنید و اجازه ندهید انباشته شوند. سلامت روان شما مهم ترین و با ارزش ترین دارایی شماست.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید❤

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *