مشاورمود

چطور به درمان استرس بپردازیم+۱۰راهکاره کنترل استرس

درمان استرس با مشاور مود

چطور به درمان استرس بپردازیم+۱۰راهکاره کنترل استرس

پیش از پرداختن به درمان استرس نیاز است تا تعریفی دقیق از آن ارائه دهیم و به طور کامل استرس را بشناسیم. استرس به عدم توانایی در کنترل افکار و ناتوانی در مدیریت فشار روانی یا احساسی اطلاق می شود. در حقیقت این بازخورد پاسخ بدن ما به فشار است. بسیاری از موقعیت ها یا رویدادهای زندگی می توانند باعث ایجاد استرس شوند و معمولا این مسئله در زمان مواجهه با تجربه اتفاقات جدید در زندگی رخ می دهد. زمانی که ممکن است فکر کنیم کنترلی بر اوضاع نداریم!

برخورد ما بسته به شخصیت هر کدام از ما، در مواجهه با استرس متفاوت است و به خلق و خو، طرز تربیت، ژنتیک و شرایط اجتماعی بستگی دارد. هنگامی که با استرس مواجه می شویم، بدن هورمون های استرس تولید می کند که باعث واکنش جنگ یا گریز می شود که در پی آن سیستم ایمنی بدن نیز فعال خواهد شد. این پاسخ بدن می تواند مفید بوده و کمک کند تا در شرایط خطر واکنش مناسبی نشان دهیم. معمولاً هورمون های استرس با بازگشت شرایط به حالت طبیعی کاهش یافته و بدن به شرایط نرمال خود باز می گردد. اما گاهی نیز ماندگاری استرس می تواند اثرات منفی بر جای بگذارد. این حالت می تواند ما را در مرحله دائمی مبارزه یا فرار قرار دهد و انسان را در مقابله ناتوان سازد، که در دراز مدت می تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیرات مخربی بگذارد.

در صورت ماندگاری و مزمن شدن استرس، شخص قطعا نیازمند درمان استرس خواهد بود. گروه مشاورمود با مشاوره آنلاین و روانشناسان مجرب جهت راهنمایی و کمک به کنترل این مشکل آماده خدمت گزاری و مشاوره به شما عزیزان می باشد.

[lwptoc]

مدیریت و کاهش استرس با مشاورمود

مکانیسم استرس در بدن انسان

هورمون های کورتیزول، آدرنالین، کته‌ کولامین ها در زمان بروز استرس در بدن انسان بوده که از غدد فوق کلیوی ترشح می شوند. این هورمونها در واقع عملکرد طبیعی بسیاری از سیستم های بدن از جمله گوارش، قلب و عروق، گردش و فشار خون، گلوکز و همچنین تولید مثل را تنظیم می کنند. ترشح این گروه از هورمون ها تا اندازه ای می تواند مفید باشد اما در هنگام افزایش زمان و تداوم در عامل استرس زا، می تواند اثرات مخربی در بدن انسان بر جای بگذارند.

دو نوع استرس وجود دارد:

استرسی که به صورت مداوم و برای مدت زمانی طولانی تر از یک هفته وجود داشته باشد که استرس مزمن تلقی می شود، و نوع دیگر که به صورت حاد بروز می کند و به صورت لحظه ای و گذرا است. این نوع استرس در زمان ترس ناگهانی از یه مسئله یا احساس خطر و هیجانات لحظه ای رخ می دهد.

در هنگام بروز استرس چه احساساتی را ممکن است تجربه کنید؟

 • اضطراب
 • ترس
 • عصبانیت یا پرخاشگری
 • غم
 • تحریک پذیری بالا
 • ناامیدی
 • افسردگی

این احساسات گاهی اوقات می توانند با علائم فیزیکی همراه شوند و حتی باعث ایجاد تجربیات بدتری در شما شوند.

استرس قادر است شما را بیمار کند

چه مسائلی باعث استرس شما می شود؟

مسائل زیادی در زندگی می توانند باعث ایجاد تنش و استرس شود. جدایی، سوگ و اندوه، مشکلات مالی و از دست دادن شخص یا اموال و همچنین استرس های ناشی از کار همگی می توانند اثرات منفی بر روان شما داشته باشند. حتی تغییرات مثبت زندگی، مانند نقل مکان به خانه ای بزرگتر، ارتقاء شغلی یا رفتن به تعطیلات نیز می توانند منبع استرس شوند.

اگر در این موقعیت‌های مختلف احساس استرس می‌کنید، ممکن است برای درک دلیل آن در درون خود دچار کشمکش باشید و گاهی تمایلی به در میان گذاشتن احساسات خود با دیگران نداشته باشید. در این مواقع مشاوره بالینی میتواند راهکار های خوبی برای درمان استرس شما بدهد.

بیشتر بدانید :   سندروم بی انگیزگی چیست؟+بررسی علل سندروم بی انگیزگی

در زمان استرس ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • سوء هاضمه
 • مشکلات گوارشی مانند یبوست، نفخ یا اسهال
 • تنفس کوتاه و سریع یا تنگی نفس
 • تعریق
 • تپش قلب
 • درد در نواحی مختلف

اگر استرس دارید ممکن است اینگونه رفتار کنید:

 • شخص دچار استرس ممکن است از دیگران فاصله گرفته یا به آنها ضربه بزند
 • بلاتکلیف یا انعطاف ناپذیر شود
 • گریه کند
 • در خوابیدن یا خواب ماندن دچار مشکل شود
 • مشکلات جنسی را تجربه کند
 • بیش از حد معمول سیگار بکشد، الکل بنوشد یا به مصرف مواد مخدر گرایش پیدا کند

اگر استرس طولانی مدت شود، ممکن است متوجه شوید خواب و حافظه شما تحت تأثیر قرار گرفته، عادات غذایی شما تغییر کرده و یا تمایل کمتری به ورزش دارید. در این زمان نیاز به درمان استرس به طور جدی احساس می شود. برخی تحقیقات همچنین استرس طولانی مدت را با بیماری های گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ورم و یا زخم معده و همچنین شرایطی مانند بیماری های قلبی عروقی مرتبط می دانند.

چه کسانی تحت تاثیر استرس قرار می گیرند؟

احتمالاً همه ما می توانیم برخی از احساساتی که در بالا توضیح داده شد را تشخیص دهیم. به نظر می رسد برخی افراد بیشتر از دیگران تحت تأثیر استرس قرار می گیرند. برای بعضی از ما، هر روز صبح بیرون آمدن به موقع از در خانه می تواند تجربه ای استرس زا باشد. متاسفانه برخی از افراد بیشتر از دیگران موقعیت های استرس زا را تجربه می کنند. مثلا: افرادی که بدهی یا ناامنی مالی دارند، بیشتر در مورد پول استرس دارند. افرادی که از گروه های قومی اقلیت هستند بیشتر در مورد تعصب یا تبعیض استرس دارند. افراد دارای معلولیت یا شرایط خاص در طولانی مدت بیشتر در مورد سلامتی خود یا در مورد انگ مرتبط با وضعیت خود استرس دارند.

روش های درمان استرس

راهکارهای کنترل و درمان استرس کناره مشاورمود

در صورتی که احساس استرس می کنید، مواردی وجود دارد که می توانید سعی کنید احساس تنش را کاهش دهید:

 1. تشخیص دهید که چه زمانی استرس یک مشکل محسوب می شود

مهم است که وقتی علائم فیزیکی و عاطفی را که تجربه می کنید بتوانید آنها را با فشارهایی که با آن مواجه هستید، مرتبط کنید. هرگز نباید علائم هشداردهنده فیزیکی مانند تنش عضلات، خستگی، سردرد یا میگرن را نادیده گرفت.

فکر کنید که چه چیزی باعث استرس شما می شود سپس آنها را با راه حل های عملی مرتبط کنید؛ چیزهایی که با گذشت زمان بهتر می شوند و چیزهایی که نمی توانید کاری در مورد آنها انجام دهید. با برداشتن گام‌های کوچک در زمینه حل مسائلی که می‌توانید آنها را بهبود بخشید، کنترل اوضاع را در دست بگیرید.

برای رسیدگی به مواردی که می توانید آنها را کنترل کنید، برنامه ریزی کنید. این موارد می تواند شامل تعیین انتظارات واقع بینانه و اولویت بندی ضروریات باشد. اگر احساس خستگی می کنید، کمک بخواهید و به چیزهایی که نمی توانید از عهده آنها برآیید به راحتی نه بگویید.

 1. در مورد جاهایی از زندگی که می توانید تغییر ایجاد کنید خوب فکر کنید

آیا بیش از حد مسائل را تحمل می کنید؟ آیا می توانید برخی چیزها را به شخص دیگری بسپارید؟ آیا می توانید کارها را با آرامش بیشتری انجام دهید؟ لازم است کارها را اولویت بندی کنید و زندگی خود را دوباره سازماندهی کنید تا همه چیز را یکجا انجام ندهید و از فشاری که روی شماست، بکاهید.

 1. روابط حمایتی ایجاد کنید
بیشتر بدانید :   هر آنچه که باید درباره ی اختلال شخصیت مرزی بدانید

از خانواده یا دوستان خود اشخاصی را پیدا کنید که می توانند راهکارهای عملی در زمینه مدیریت استرس به شما بدهند. شرکت در یک دوره آموزشی یا باشگاه ورزشی می تواند به گسترش شبکه اجتماعی شما کمک کند و شما را تشویق به انجام کاری متفاوت کند. فعالیت های داوطلبانه می تواند دیدگاه شما را تغییر دهد و تأثیر مفیدی بر خلق و خوی شما داشته باشد.

چطور به درمان استرس بپردازیم؟

 1. سالم بخورید

تغذیه سالم می تواند تا حد بسیار زیادی بر خلق و خوی شما موثر واقع شود. دریافت مواد مغذی کافی (از جمله ویتامین ها و مواد معدنی ضروری) و آب می تواند به سلامت روان شما کمک کند.

 1. مراقب مصرف سیگار و نوشیدنی خود باشید

اگر می توانید سیگار و نوشیدنی را کاهش داده یا قطع کنید. اینطور به نظر می رسد که  مصرف سیگار و نوشیدنی تنش را کاهش می دهد، اما در واقع مشکلات را بدتر می کند. الکل و کافئین می توانند احساس اضطراب را افزایش دهند.

 1. ورزش کنید

ورزش می تواند با تولید اندورفین که خلق و خوی شما را تقویت می کند، به مدیریت اثرات استرس کمک کند. اگر استرس دارید خود انگیزشی می تواند برایتان سخت باشد، اما حتی کمی فعالیت می تواند تفاوت زیادی در روحیه شما ایجاد کند. به عنوان مثال، می توانید سه بار در هفته ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید.

 1. وقت بگذارید

زمانی را برای استراحت و مراقبت از خود اختصاص دهید، زمانی را که کارهای مثبتی برای وجود خودتان انجام دهید تا به درمان استرس درونتان بپردازید. به عنوان مثال، می توانید به پادکست هایی در مورد آرامش و درمان استرس گوش دهید تا بدن و ذهن خود را آرام کنید. ایجاد تعادل بین مسئولیت در قبال دیگران و مسئولیت در قبال خود در کاهش سطح استرس حیاتی است. همچنین مشاوره روانشناسی نیز یکی از بهترین راه حل ها در زمان عدم توانایی در کنترل استرس است.

بهترین راهکارها برای کاهش و کنترل استرس

 1. متفکر باشید

مدیتیشن (ذهن آگاهی) را می توان در هر مکان و زمانی انجام داد. تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن می تواند برای مدیریت و کاهش تأثیر استرس و اضطراب به طرز عجیبی مفید باشد.

 1. سعی کنید آرام بخوابید

اگر در خوابیدن مشکل دارید، می توانید سعی کنید مقدار کافئین مصرفی خود را کاهش دهید و از تماشای بیش از حد صفحه های گوشی، تلویزیون و لپ تاپ قبل از خواب خودداری کنید. فهرستی برای انجام کارهای روز بعد خود بنویسید تا به شما در اولویت بندی کمک کند، اما مطمئن شوید که قبل از خواب آن را انجام داده باشید.

 1. با خود مهربان باشید

سعی کنید همه چیز را در زاویه دید خود نگه دارید و به خودتان زیاد سخت نگیرید. به دنبال چیزهای مثبت در زندگی خود باشید و چیزهایی را بنویسید که باعث می شود احساس قدردانی و شکرگزاری کنید.

و در پایان :

استرس عدم توانایی ما در کنترل خلقیات درونی بوده که در پاسخ به عوامل بیرونی ایجاد می شود. بدن ما در مواجهه با عوامل استرس زا هورمون هایی ترشح کرده که باعث ظهور علائمی همچون تغییرات رفتاری تا تاثیر بر جسم می شود. بنابراین با طولانی شدن بازه زمانی این مشکلات، نیاز است تا به فکر درمان استرس باشیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *