مشاورمود

اختلال پانیک چیست؟|علائم و راه های درمان

اختلال پانیک - مشاورمود

اختلال پانیک چیست؟|علائم و راه های درمان

اختلال پانیک چیست؟

آیا تا به حال درباره اختلال پانیک و حملات عصبی ناشی از آن چیزی شنیده اید؟ بر اساس تحقیقات بیش از ده درصد از افراد جامعه ما به اختلال پانیک یا هراس مبتلا هستند؟ اختلال پانیک یا هراس معمولا به گروهی از اختلالات اضطرابی می گویند که باعث حمله عصبی ناگهانی می شود و ممکن است تا ۱۰ دقیقه نیز ادامه داشته باشد. با مشاورمود همراه باشید تا توضیحات بیشتری راجب اختلال پانیک در اختیارتان قرار دهیم.

حملات اختلال پانیک حتما باید جدی گرفته شود و به سرعت درمان هراس یا اختلال پانبک صورت گیرد زیرا در غیر این صورت زندگی روزمره فرد دچار پانیک را مختل می کند. ابتدا باید چه کرد؟ در ابتدا به شناخت علائم این اختلال می پردازیم که به دو صورت روحی و جسمی بروز می کند.

اختلال پانیک

علائم اختلال پانیک یا هراس 

تپش شدید قلب: تپش قلب در کسانی که درگیر اختلال پانیک هستند؛ به حدی است که فرد احساس می کند قلبش می خواهد از سینه بیرون بیاید و حتی صدای ضربان  قلب خود را می شنود، تنفس تند و کوتاه، احساس خفگی شدید، تعریق زیاد (عرق سرد در بدن) احساس گزگز و بی حسی در دست و پا، سردرد های شدید و زجر آور، گرگرفتگی، لرزش بدن، بیقراری، سنگین شدن نفس و قلب، احساس سرگیجه و عدم تعادل و احساس ترس از  مرگ ناگهانی. تعداد این حملات معمولا از چند بار در هفته تا چند بار در سال متغیر است است؛ و اصولا در فاصله حملات، هر چند که فرد دچار  این حمله  نشده باشد ولی دائما نگران این است که دوباره این حالات تکرار شوند و یا اینکه دچار سکته قلبی و یا مغزی شود. نگران این است که  نکند عقل و شعور خود را از کف بدهد؟ این افکار  ممکن است حتی تا حمله بعدی ادامه داشته باشد.

حملات پانیک خطرناک و کشنده است؟

جواب این سوال خیر است. حملات پانیک به مرگ منجر نمی شود ولی به خصوص در زمان  تشدید  علایم عوارضی دارد که  احتمال دارد در زندگی عادی فرد اختلال ایجاد کند. حتی گاها وی را از انجام امور روزانه باز دارد. عقلانی ترین راه مشاوره بالینی با مراکز مشاوره روانشناسی می باشد.

در ادامه باید بگوییم که این عوارض می تواند یکی از این موارد باشد: ترس از محیط های بسته و شلوغ مثل اتوبوس، مترو و سایر مکان های این چنینی. بیمار مضطرب است که در صورت بروز اختلال پانیک نتواند از آن مکان ها و موقعیت پر ازدحام فرار کند؛ به همین دلیل از محیط های نام برده اجتناب می کند. بعضی  اوقات این ترس ها به قدری تشدید می شود که فرد قادر به خروج از منزل خود به تنهایی نمی باشد و باید یک نفر او را تا مقصد همراهی کند. در این موارد حتی ممکن است فرد از رفتن به محل کار خود، خودداری کند. علت این حملات کاملا روشن نیست ولی عوامل زیر در بروز آن  تاثیر گذارند.

بیشتر بدانید :   درمان تیک [هر آنچه که برای درمان تیک نیاز دارید]

اختلال پانیک معمولا به طور ناگهانی اتفاق می افتد و ممکن است زندگی عادی فرد را دچار مشکل  کند. افرادی که دچار حملات پانیک می شوند اعتماد به نفسشان به شدت کاهش می یابد؛ و همچنین این فرد بیشتر از دیگران نگران نگرش و قضاوت افراد می شود. در اکثر موارد از شرایط و مکان هایی که قبلا باعث تحریک یا بروز حمله پانیک شده است، هراس دارد.

اگر این اختلال کنترل نشود ممکن است فرد به اختلالات بیشتری از جمله : اختلال شخصیت اجتماعی، افسردگی، استرس و … مبتلا شود.

درمان اختلال پانیک

چه طور می توان این بیماری را درمان کرد؟

زمینه ارثی شانس این بیماری را تا شش برابر افزایش می دهد. مصرف زیاد چای و قهوه، کشیدن سیگار در افراد مستعد، مصرف مواد مخدر مثل حشیش، شیشه و سایر مواد روان گردان احتمال بروز این حملات را دو چندان می کند.

به دو روش دارویی و غیر دارویی می توانیم از تکرار این حملات پیشگیری کنیم. لیکن استفاده هم زمان از روش های دارویی و غیر دارویی برای کنترل این اختلال مفید تر است؛ اما  در هر حال استفاده از دارو اطمینان بخش تر است. برای درمان دارویی می توان از گروه های مختلف دارویی و ترکیبات آن ها استفاده کرد. گروه های دارویی مثل آلپرازولام و کلونازپام به خاطر تاثیر سریع آن ها، در اوایل درمان بسیار موثر می باشند. باید توجه کنید که بعد از کنترل حملات هر چه سریعتر و با فواصل منظم داروها به تدریج کم شده و قطع شوند. گروه دارویی فلوکستین، سیتالوپرام، پاروکستین نیز از دارو های مفیدی است که لازم است به مدت بیشتری ادامه یابند. به جز درمان دارویی، درمان های غیر دارویی نیز بسیار موثر است که شامل انواع روش های مراقبه و آرام سازی بدن میشود.

 تا کی باید درمان ادامه یابد؟

از آنجا که خطر بازگشت این  بیماری در صورت قطع بدون اصول دارو بیش از شصت درصد است، بهتر است حتی بعد از کنترل کامل این حملات نیز درمان ادامه پیدا کند. حدود ۱ الی  ۳ هفته بعد از شروع درمان، حملات کم و در مواقعی  قطع می شود. برای کنترل بیشتر حملات، لازم است درمان ۳ الی ۶ ماه حتما ادامه داشته باشد. برای جلوگیری از بازگشت بیماری توصیه می شود که درمان تا یک سال ادامه داشته باشد. البته بعد از کنترل حملات مقدار و تعداد مصرف داروها کم خواهد شد اما بهتر است بر طبق نظر پزشک خود، برای دوز مناسب داروها تصمیم گیری شود.

بیشتر بدانید :   سندروم بی انگیزگی چیست؟+بررسی علل سندروم بی انگیزگی

علائم روحی اختلال پانیک چیست؟

ترس غیر عادی از مرگ به شکلی که ارتباط فرد با دنیای واقعی قطع می شود. افسردگی به علت ایجاد اختلال پانیک، یاد آوری مشکلات و خاطرات تلخی که فرد در دوران کودکی تجربه کرده است. خاطراتی که احتمالا فرد مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است و یا والدین بی توجه یا پرخاشگر داشته یا مورد بدرفتاری دیگران قرار گرفته باشد. این خاطرات در ناخودآگاه فرد پانیک می ماند و در شرایط خاص مثل مشکلات مشابه خانوادگی، شغلی و دیگر  اختلالات روانی فعال می شود که می تواند  به حملات پانیک منجر شود. پیشنهاد ما به افرادی که دچار حملات هراس یا پانیک هستند مشاوره آنلاین با کمک سایت مشاورمود می باشد.

اختلال پانیک و هراس

درمان قطعی حملات پانیک چیست؟

اولین قدم در رابطه با این بیماری عصبی، کاهش ترس می باشد. اکنون سوال اینجاست که چطور می شود بر این ترس ها غلبه کرد؟ با توجه به نکات زیر می توانید تا حدود زیادی بر ترس ها ی منجر به حملات پانیک غلبه کنید. با ما در ادامه بحث همراه باشید.
به این واقعیت توجه کنید که پانیک آسیب جسمی جدی به شما وارد نمی کند پس ترس از مرگ در حملات پانیک بی مفهوم است. ترس تنها یک خیال مبهم است. ارتباط گرفتن با یک مشاور یا روانشناس درباره شرایط کنونی شما بسیار کمک کننده است. وقتی که حمله پانیک ایجاد شد پس از پایان آن همه حالت های آن لحظه خود را ثبت کنید. این کار برای مقابله با حملات بعدی است تا آماده باشید و حالاتتان را کنترل کنید. سعی کنید در زمان حمله پانیک اصلا به مرگ فکر نکنید. اگر برایتان مقدور است در زمان بروز حمله احساسات خودتان را بنویسید.
اطلاعات عمومی خود را درباره این اختلال پانیک زیاد کنید و تجربه بیماران را در خصوص آن بشنوید. استفاده از انواع ریلکسیشن مانند یوگا کمک کننده است. مهم ترین نکته در درمان این حملات این است که حمله پانیک را به عنوان عارضه ای ضعیف بنگرید. در نتیجه اختلال پانیک یکی از اختلالات روحی است که باید حتما جدی گرفته شود و هر چه سریع تر برای درمان آن به مرکز مشاوره مراجعه کرد. سایت مشاورمود در خدمت شما عزیزان می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *