مشاورمود

هر آنچه که باید درباره ی اختلال شخصیت مرزی بدانید

هر آنچه که باید درباره ی اختلال شخصیت مرزی بدانید

ویژگی های اختلال شخصیت مرزی

امروز در تیم مشاورمود می‌خواهیم ویژگی‌های افراد دارای اختلال شخصیت مرزی را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید‌. اگر مبتلا به این نوع اختلال هستید ما می‌توانیم با مشاوره آنلاین به شما در رفع این مشکل کمک کنیم. مشاوره بالینی می‌تواند راه نجات افرادی باشد که از این اختلالات دچار تنگنا شده اند. ما در مرکز مشاوره در زنجان به صورت آنلاین هر خدماتی که برای بهبود شما مفید باشد ارائه خواهیم داد. در ابتدای بحث جا دارد در خصوص مفهوم این نوع اختلال با یکدیگر صحبت کنیم. اختلال شخصیت‌ مرزی نوعی از اختلالات سلامت روان است که روابط فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طرز فکر و احساساتی که نسبت به خود یا دیگران دارید می‌تواند متاثر از از این موضوع، مشکلاتی را بر سر راهتان ایجاد کند. تصویری که فرد از خودش در ذهن دارد بسیار واجد اهمیت است.

 متاسفانه مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی تصویر مخدوشی از خودشان دارند. همین مسئله نیز موجب ایجاد الگوهای ناپایدار در روابطشان می‌شود. اگر خودتان دچار این اختلال هستید باید این نوید را به شما بدهیم که جای هیچ نگرانی نیست. بسیاری از افراد مبتلا با کمک روانشناسان کاربلد در طول زمان توانسته اند تا حد زیادی بهبود حاصل کنند. این اختلال یک سری علائم و ویژگی‌های خاصی دارد. یکی از خصوصیات بارز افراد مبتلا به اختلالات مرزی این است که دچار بی ثباتی هستند. این افراد ترس شدیدی نیز نسبت به رها شدگی دارند. به بیانی بهتر می‌توان گفت که تحمل تنهایی برای آن‌ها بسیار سخت است. با این وجود فرد مبتلا به دلیل نوسانات خلقی شدید اطرافیان را از خودش دور می‌کند و در نهایت تنها می‌ماند.

انواع اختلالات مرزی

روند تشدید علائم اختلال شخصیت مرزی

معمولا اختلال شخصیت مرزی از اوایل بزرگسالی شروع می‌شود. برخی از افراد ممکن است با بالاتر رفتن سن وضعیت بهتری پیدا کنند. اما بسیاری از افراد هم هستند که با گذشت زمان دچار مشکلات حادتری می‌شوند‌. افراد مبتلا به اختلال مرزی حتی در روابط عاشقانه و عاطفی خود حالت تکانشگری و عصبانیت شدید ناگهانی دارند. به همین جهت روابط آن‌ها بسیار ناپایدار است. همان طور که واضح است نحوه‌ی ارتباط فرد با دیگران تحت تاثیر این اختلال قرار می‌گیرد. در همان مثال روابط عاشقانه، چنین افرادی ممکن است تن به هر کاری بدهند تا ارتباط آن‌ها به اتمام نرسد. گاهی اوقات نیز اقدامات افراطی برای جلوگیری از جدایی‌های واقعی یا خیالی خود می‌کنند. ناپایداری در رفتار به شدت اطرافیان مبتلا را آزرده خاطر می‌کند.

مبتلایان اختلال شخصیت مرزی برای لحظه‌ای رفتاری ایده‌آل دارند و ناگهان شرایط کاملا برعکس می‌شود. این افراد در مورد ارزش ها و هنجارهایی که برای خودشان درونی کرده اند نیز ثبات ندارند. ممکن است باورهای آن‌ها در خصوص ارزش‌هایشان، ناگهان دچار تغییر شود. بدبینی نسبت به خود در این افراد به شدت دیده می‌شود. این بدبینی ممکن است در تکانش‌های ناگهانی نسبت به دیگران نیز ابراز شود. مبتلایان اختلالات مرزی ممکن است برای لحظات یا حتی ساعاتی از واقعیت دور شوند. استرس شدید می‌تواند دامن‌گیر این بیماران شود. معمولا در پایان روابط طرف مقابل را تهدید به خودکشی می‌کنند. یا اینکه آسیب‌های جدی به خود می‌رسانند تا طرف مقابل را از جدایی منصرف کنند.

بیشتر بدانید :   صفر تا صد سندرم زیبای خفته + بهترین راه درمان

در این رابطه با دانستن علائم خودکشی می توانید جلوی این واقعه را بگیرید. همچنین اگر فرد مورد نظر دچار خود زنی شد. حتما برای درمان خودزنی از مشاوره و روانشناسان کمک بگیرید.

رفتارهای خطرناک مبتلایان اختلال شخصیت مرزی

در افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی نوسانات خلقی همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم دیده می‌شوند. نوسانات خلقی می‌توانند بسته به شرایط فرد مدت زمان متفاوتی طول بکشند. این نوسانات شامل احساس شادی شدید، احساس اضطراب، احساس شرم، تحریک پذیری و… است. مبتلایان معمولا در اغلب اوقات احساس پوچی مداوم دارند. به صورت مکرر کنترل خود را از دست می‌دهند و عصبانی می‌شوند. حتی این اختلالات می‌توانند منجر به درگیری‌های فیزیکی شدید شوند. افراد دارای اختلال شخصیت مرزی زبانی تلخ و کنایه آمیز دارند و دیگران را از خود می‌رنجانند. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد تا درمان اثرگذار باشد. اگر هر کدام از نشانه‌هایی را که گفتیم دارید سعی کنید در سریع‌ترین زمان ممکن با مشاورین خوب و کاربلد قرار ملاقات تنظیم کنید و درمان را آغاز کنید.

 داشتن افکار خودکشی یکی از مهم ترین خطراتی است که افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی مدام در ذهن خود دارند. اگر شما هم چنین افکاری در ذهن خود دارید هر چه زودتر به روانشناس مراجعه کنید. در وهله‌ی اول می‌توانید با دوستان، خانواده و افراد نزدیک موضوع را در میان بگذارید. همچنین ممکن است در میان افرادی که می‌شناسید علائم مذکور را مشاهده کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این علائم به آسانی نگذرید و اطرافیان فرد را از وجود مشکل آگاه کنید. اگر شریک عاطفی شما این علائم را دارد و زندگی کردن را برای شما دشوار کرده است موضوع را با یک روان درمانگر در میان بگذارید. این اختلال ممکن است علل مختلفی داشته باشد. اما به صورت کلی علت اصلی اختلالات شخصیتی مختلف نامشخص است. طبق پژوهش های مختلف برخی معتقدند که ژنتیک می‌تواند عاملی برای بروز اختلالات این چنینی باشد.

علائم اختلال شخصیت مرزی

تحقیقاتی در خصوص علل اختلال شخصیت مرزی

 برخی از محققان در خصوص اختلال شخصیت مرزی تحقیقاتی را روی دوقلوها و خانواده‌هایشان انجام داده‌اند. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که این اختلالات ارثی هستند و از سایر اختلالات اعضای خانواده تاثیر می‌پذیرند. برخی دیگر از پژوهشگران اعتقاد دارند که ناهنجاری‌های مغزی می‌توانند شخصیت مرزی را در فرد به وجود بیاورند. در واقع به عقیده‌ی آن‌ها برخی از نواحی مغز دخیل در تنظیم احساسات، تکانشگری و پرخاشگری هستند. همین قسمت ها هم ممکن است دچار تغییراتی شوند و اختلالات را به وجود بیاورند. بعلاوه مغز مواد شیمیایی مثل سروتونین تولید می‌کند که در تنظیم خلق و خود نقش دارد.

بیشتر بدانید :   سریع ترین راه های درمان افسردگی

 در همین راستا ممکن است نواحی خاصی از مغز دچار اختلال در عملکرد درست شوند. یکسری از عوامل که در ارتباط با رشد شخصیت فرد هستند ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به اختلالات مرزی شوند. استعداد ارثی یکی از آن‌هاست. اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده‌تان که با او زندگی می‌کنید دچار شخصیت مرزی است ممکن است شما هم در معرض ابتلای شدید به این اختلال باشید. بنابراین لازم است تا مراقبت بیشتری داشته باشید. برای پیشگیری سعی کنید در بازه‌های زمانی مختلف از روانشناسان و مشاوران کمک بگیرید. دوران کودکی پر استرس هم می‌تواند فرد را در معرض ابتلا به اختلالات شخصیت‌ مرزی قرار دهد.

تجربیات تلخ مبتلایان اختلال شخصیت مرزی از گذشته

طیفی از مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی در دوران کودکی یا نوجوانی خانواده‌ی خود را به دلیل سوء مصرف مواد مخدر یا الکل از دست داده‌اند. برخی دیگر هم از روابط ناپایدار و جدایی پدر و مادر خود گله می‌کنند. معمولا والدینی که روابط عاطفی خصمانه‌ای با یکدیگر دارند کودکانی عصبی و دچار اختلالات شخصیتی دارند. به همین جهت حین طلاق و جدایی باید توجه ویژه‌ای به وضعیت روحی فرزندان بشود. همچنین لازم است تا حد ممکن روابط به صورت کاملا دوستانه به اتمام برسند.

عوارض منفی اختلالات شخصیتی

عوارض اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی عوارض به شدت تیره و تاریکی در زندگی فرد مبتلا و اطرافیان او ایجاد می‌کند. تاثیر منفی این اختلال را می‌توان در مدرسه، محیط کار، روابط دوستانه و همچنین ذهنیت شخص نسبت به خودش مشاهده کرد. این افراد معمولا به صورت مکرر در محیط شغلی دچار مشکل می‌شوند و شغل خود را از دست می‌دهند. در محیط‌های آکادمیک مثل دانشگاه هم تحصیلات خود را نیمه‌کاره رها می‌کنند. بسیاری از این افراد با مشکلات حقوقی عدیده‌ای مواجه هستند. زیرا به دلیل عدم کنترل بر خود در زمان عصبانیت درگیری‌های شدیدی ایجاد می‌کنند. معمولا در روابط خانوادگی خود دچار مشکل هستند و زندگی زناشویی آن‌ها به طلاق ختم می‌شود. بسیاری از آن‌ها به صورت مداوم به خود آسیب می‌رسانند. تا حدی که در غالب اوقات راهی بیمارستان می‌شوند. بعلاوه رفتارهای توهین آمیز از خود نشان می‌دهند.

همچنین زنان مبتلا ممکن است دچار حاملگی های برنامه‌ریزی نشده، عفونت‌های مختلف، تصادفات، درگیری های فیزیکی و کتک کاری و… شوند. این افراد نسبت به دیگران در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات سلامت روان مثل افسردگی هستند. اختلال دو قطبی، اختلالات اضطرابی، اختلال پس از سانحه، اختلال کمبود توجه و… از عوارضی هستند که برای فرد مبتلا می‌توانند ایجاد شوند. بسیاری از افراد مبتلا حین درمان می‌گویند که در دوران کودکی مورد آزارهای مختلف جنسی، جسمی و غیره قرار گرفته اند. برخی نیز معتقدند که پدر و مادرشان در دوران کودکی نسبت به آن‌ها بی‌توجه بوده‌اند.

ممنون از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *