مشاورمود

درمان کمال گرایی+تاثیرات کمال گرایی بر زندگی

درمان کمال گرایی - مشاورمود

درمان کمال گرایی+تاثیرات کمال گرایی بر زندگی

در مورد درمان کمال گرایی چه میدانید؟

کمال گرایی خصیصه ای در انسان است که احساس کمبود و ناکافی بودن به انسان میدهد. کسانی که با این خصیصه خود را به دردسر می اندازند، باید به درمان کمال گرایی اقدام کنند. شخص دارای کمال گرایی برای جبران حس کمبود در خود، همیشه در حال تلاش مضاعف هستند. در واقع این افراد شناخت کافی از خود نداشته و برای رسیدن به حس رضایت و لذت از زندگی برای خود اهداف سطح بالا در نظر میگیرند. در این مقاله،  مشاورمود راه هایی برای درمان کمال گرایی ارائه میدهد. با شناخت آسیب هایی که خورده اید می توانید زمینه هایی که در آن دچار کمال گرایی هستید را تشخیص داده و اقدام به تغییر رفتار خود کنید.

درمان کمال گرایی

سختی های کمال گرایی

فرد کمال گرا شبیه به کسی است که برای بلند نشان دادن خود، روی پنجه­ های پای خود راه میرود. مسلما تعیین اهدافی که بتواند فرد را بزرگتر از آنچه هست نشان دهد، بسیار خسته کننده است. درمان کمال گرایی زندگی را بسیار شیرین تر کرده و فرد را از شر اهداف سخت و اضطراب زا خلاص میکند. هر چه فاصله خود واقعی انسان با خود ایده آلش بیشتر شود، احساس موفقیت و لذت شخص از زندگی تحت تاثیر قرار میگیرد. فرد کمال گرا زمانی می تواند حس خوشبختی کند و از خود راضی باشد و احساس رضایت کند که به چیزی تبدیل شود که برای خودش در نظر گرفته است.

 از آنجایی که شخص کمال گرا دوست دارد اهداف بزرگ برای خود در نظر بگیرد رسیدن به اهدافش بسیار سخت بوده و اکثرا با شکست روبرو میشود. علاوه بر حس شکست، سرزنش خود نیز به آن اضافه میشود. شخص کمال گرا در صورتیکه به درمان کمال گرایی نپردازد، همیشه خود را مجبور میداند که شخص دیگری باشد یا بشود.

آیا میل به بهتر بودن همان کمال گرایی است؟

خیر !!! افرادی که میل به پیشرفت و موفقیت دارند، شناخت خوبی نسبت به خود دارند. برای خود اهدافی تعیین میکنند که باعث رشد و پیشرفت شان میشود. با هر قدم رشد، خوشحال شده و مطابق با توانایی وجودی شان تلاش میکنند. افرادی که باید به درمان کمال گرایی اقدام کنند کسانی هستند که قناعت ندارند و آنچه دارند و پیشرفت هایی که کسب میکنند را نمی بینند. تفاوت بین انسان کمال گرا و انسان دارای پشتکار در چیزی است که فرد به آن توجه دارد.

انسان کمال گرا کانون توجه اش روی کمبود ها و تفاوتی است که نسبت به تصویر ایده آل خود دارد. هیچ وقت از خود رضایت نداشته و احساس رضایت ندارد و باید به درمان کمل گرایی بپردازد. اما فرد راضی واقعیت خود را شناخته و مسیر درست اهداف خود را طی میکند. طبق توانایی خود تلاش میکند و هر چند کم، موفقیت کسب کرده و گام به گام به موفقیت های بزرگی میرسند. انسان های موفق خود را سرزنش نکرده و با عقل خود به توانمندی های خود نگاه میکنند و تلاش مذبوحانه نمی کنند که بیشتر از آنچه هستند به نظر برسند.

بیشتر بدانید :   بررسی درمان عدم تمرکز در بزرگسالان+9راهکار اصلی

کسانی که باید به درمان کمال گرایی خود بپردازند کسانی هستند که واقعیت خودشان آنها را رنج میدهد و خود واقعی شان را دوست ندارند. سعی میکنند به دستاوردهایی برسند که آوازه آن به گوش و چشم دیگران رسیده و چشم آنها را پر کند.

جا دارد بگویم چشم و هم چشمی نیز شاید قسمتی از کمال گرایی باشد اگر دچار چشم و هم چشمی هستید حتما مقاله ی ” درمان چشم و هم چشمی ” را مطالعه کنید.

نشانه های کمال گرایی

ریشه کمال گرایی چیست؟

فرد کمال گرا دارای ذهنیتی است که احساس میکند باید کارهای خود را بدون هیچ گونه اشتباهی انجام دهد. همیشه احساس میکند وزنه ای روی دوش هایش دارد و باید با تحمل این سنگینی زندگی کند. و همانطور که در بالا گفته شد، برای درمان کمال گرایی فرد باید قد خود را پذیرفته و روی پاهای خود راه رود نه روی پنجه های پا !!!

به اشتباه به جای درمان کمال گرایی، برای اینکه نشان دهد بسیار موفق تر از چیزی است که خود میداند، خود را به زحمت می اندازد. در واقع شخص واقعیت خود را ناکافی دیده و برای جلب توجه از عینک دیگران خود را میسنجد. اهدافی را برای موفقیت خود تعیین میکنند که جوابگوی رضایت همه افراد باشد.

والدین اصلی ترین ریشه اختلال کمال گرایی در فرد هستند و با مرور گذشته میتوان به درمان کمال گرایی پرداخت. مقایسه کردن فرزندان توسط پدر و مادر اصلی ترین زمینه در جهت حس ناکافی بودن در شخص است. مسخره شدن از لحاظ ویژگی های ظاهری و مورد توجه واقع نشدن باعث میشود شخص برای به دست آوردن توجه والدین یا فامیل و جمع دوستانش دست به تغییر خود از لحاظ ظاهری زده و خود را به دردسر بیفکند. زمانیکه پدر و مادر سن کم فرزند خود و بی تجربگی او را نادیده میگیرند، بابت هر تجربه او را سرزنش کرده و به او سرکوفت میزنند. این تصور در کودک ایجاد میشود که من ناتوانم و برای اینکه آفرین را از پدر و مادرم بگیرم، باید همه چیز دان باشم یا گونه ای دیگر رفتار کنم. تشخیص خود از خوب و بد را کنار گذاشته و سعی میکند کارهایی را بکند و تبدیل به ورژنی شود که پدر و مادرش از او میخواهند.

زندگی کردن طبق ارزش های شخصی

کسانی که کارهای خود را با نیت مردم چه فکر میکنند؟ انجام میدهند، برای خود ارزش و اصولی ندارند که طبق آن عمل کنند. کسی که برای خود ارزش و اصول خاصی نداشته باشد، در مقابل هر کس و هر سلیقه ای رنگ عوض کرده و سعی میکند رضایت همه را جلب کند. دوست دارد تایید را شخص به شخص دریافت کرده و در یک جمع یا جماعت و هر کاری که وارد میشود، پیروز دیده شود. شکست او به منزله عدم پذیرش و زنده شدن صدای والدین و سرزنش هایی است که در کودکی شنیده است. در واقع شخص کمال گرا در تمامی زندگی خود تلاش می کند، سرزنش هایی که شنیده است را از درونش پاک کند. برای درمان کمال گرایی ارزش هایی که از جامعه گرفته اید را دور بریزید و علایق خود را جایگزین کنید.

بیشتر بدانید :   شناخت درمانی چیست+اصول و تکنیک های آن

کمال گرایی چیست

راهکارهای مشاورمود جهت درمان کمال گرایی

قبل از درمان کمال گرایی به این دقت کنید، آیا این باور را دارید که انسان باید همیشه زیاد بخواهد تا بتواند به پیشرفت دست یابد؟ یعنی اگر انسان بی خیال باشد و در آرامش زندگی کند به آنچه از زندگی میخواهد نمیرسد؟ باید همیشه بیشتر تلاش کند و از تمامی استعدادهای خود استفاده کند تا همه فن حریف شده و بتواند گلیم خود را از آب بیرون کشد؟ آیا احساس میکنید باید در قله موفقیت جا خوش کنید؟ زندگی در قله امکان پذیر نیست و هر صعودی فرودی دارد. اگر این مسئله را بپذیرید که قله ها برای تجربه کردن هستند نه زندگی کردن، زندگی در کوهپایه های موفقیت را خواهید پذیرفت.

از آنجایی که کمال گرایی در پی احساس حقارت و ناکافی بودن ایجاد میشود، باید برای درمان کمال گرایی به تغییر باورهای خود بپردازید. سعی کنید این سوالات را از خود پرسیده و کارها و زمینه هایی که در آن دچار کمال گرایی هستید را شناسایی کنید.

سوالاتی برای ریشه یابی و درمان کمال گرایی

  1. از اشتباه کردن میترسید؟ از خود بپرسید، اگر شکست بخورید و بدترین اتفاقی که میترسید بروز یابد، زندگی شما دستخوش چه تغییراتی میشود؟ اگر تا انتهای ترس ها و از دست دادن ها بروید، به نقطه ای میرسید که از آنجا دچار کمال طلبی و ترس شده اید. میتوانید برای شروع کار از مشاوره کمک بگیرید.
  2. آیا در خود کمبود احساس میکنید؟ سعی دارید با دست یابی به چیزی یا کسی، مثل یک پتو کمبودهای درونی خود را زیر آن قایم می کنید؟ آیا به دنبال جلب تایید و تغییر نظر افراد نسبت به خود هستید؟ به مشاوره بالینی و مشاوره روانشناسی بپردازید و خود را از شر این زندگی پر استرس خلاص کنید.
  3. فکر کنید نامرئی هستید، آیا باز هم آن کاری که به دنبال آن هستید را انجام میدادید؟ یا زندگی کردن به سبک کمال گرایانه را میپسندید؟ شاید خودتان نسبت به توانایی محدود خود خبر دارید اما برای کم نیاوردن از دیگران و این حس که دیگران شما را کم فرض میکنند؛ سعی میکنید خود را بیشتر از آنچه هستید نشان دهید.
  4. آیا تنها قشر خاص و افرادی با ظاهر و سطح مالی خاصی را خوشبخت میدانید؟ کارهایتان را برای خودتان انجام میدهید یا از انتقاد والدین، خانواده ، همسر یا فامیل میترسید؟ با درمان کمال گرایی خود را دوست داشته و از زندگی لذت بیشتری خواهید برد.

Treatment of perfectionism4 1

حرف آخر:

یکی از بدترین مشکلات اخلاقی که انسان را به دردسر می اندازد، کمال گرایی است.با توجه به مطالبی که گفته شد اگر شما نیز دچار کمال گرایی شده اید حتما باید برای درمان کمال گرایی اقدام کنید. میتوانید برای شروع  از مشاوره آنلاین مشاورمود استفاده کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *