مشاورمود

درمان کابوس+نکات طلایی برای رهایی از اختلال کابوس

درمان کابوس+نکات طلایی برای رهایی از اختلال کابوس

علت بروز کابوس های شبانه و روشهای درمان کابوس

کابوس یکی از اختلالات خواب است که در موقعیت ها و سنین مختلف بروز می یابد. درمان کابوس به صورت روانشناختی و دارویی با مشاوره روانشناسی و مشاوره تغذیه امکان پذیر است. به توصیه مشاورمود برای درمان کابوس بهتر است به بررسی درونیات و روحیات و افکار خود بپردازید. زیرا مصرف دارو در اکثر موارد تنها کمکی است برای آرامش روان و کمک به ریشه یابی مشکل اصلی نمیکند. بسیار برای شما پیش آمده که رویا دیده اید و از مشاهده اتفاقات و صحنه های آن در خواب لذت برده اید. کابوس نقطه مقابل رویا بوده و باعث دلهره و وحشت در خواب میشود. گاهی اوقات دیدن آن طبیعی است و مشکلی در زندگی ایجاد نمی کند، اما اگر این امر باعث ایجاد اختلال در روند طبیعی زندگی شود، نیاز به درمان کابوس میباشد.

ریشه اکثر کابوس ها ترس و وحشت، یا تروما در زندگی واقعی است. ممکن است مشکلات یا تحریف های شناختی در زندگی شما وجود داشته که اکنون فراموش شده است و تنها آثار آن را در روان خود مشاهده میکنید. معمولا هم با استرس یا اضطراب سر و کله کابوس ها پیدا شده و خواب آرام را از انسان میگیرد.چ

[lwptoc]

درمان کابوس

اختلال کابوس چیست؟

کابوس به مجموعه ای از تصاویر و اتفاقات می گویند که در خواب اتفاق افتاده و بسیار واقعی به نظر میرسند. موقعیت های مکانی آشنا، افراد آشنا و اتفاقاتی که شما را میترساند میتواند در اختلال کابوس رخ دهد. درمان کابوس به صورت دارویی و روانشناختی بهتر است زیر نظر روانپزشکان و متخصصین مجرب صورت گیرد. زمانی که سعی کنید کابوس های خود را نادیده بگیرید، انرژی بیشتری از شما گرفته میشود. اما اگر ارتباطی بین کابوس های خود و اتفاقاتی که از آن وحشت دارید پیدا کنید میتوانید به درمان کابوس به صورت دائمی موفق شوید. بدترین چیزی که در اختلال کابوس وحشت و اضطراب افراد را زیاد میکند، ترس از اتفاق افتادن این تصاویر است. کسانی که فکر میکنند چون خواب این اتفاق را دیده اند پس قرار است اتفاق بیفتد کنترل خود و اعصاب شان را از دست داده و دچار حملات پانیک میشوند.

چیزی که میتواند به درمان کابوس کمک کند، فهم این مطلب است که آینده چیزی نیست که در افکار شما نوشته شده است. افکار شما و ترس هایی که در شما نهادینه شده است، ریشه در گذشته و تحریف ها و باورهای اشتباه شناختی شما دارد. با صحبت کردن در مورد ترس هایتان با افراد متخصص و بیان احساسات تان میتوانید خود را خالی کرده و درستی یا نادرستی باورهای خود را مورد بررسی قرار دهید. گرفتن مشاوره بالینی و روانکاوی در درمان این مشکل تاثیر به سزایی دارد.

یکی دیگر از علت هایی که باعث بروز کابوس میشود، مسائل عاطفی است و از کابوس ها میتوان به بسیاری از مشکلات راه یافت. کابوس را در کودکان جدی بگیرید و به صورت دوستانه از مشکلات آنها بپرسید. کم حرف شدن کودک و دیدن کابوس در خواب ممکن است نشان از مشکلات و استرس پنهان او و فشار روانی باشد.

اختلال کابوس چیست

آیا برای درمان کابوس داروی ضد کابوس وجود دارد؟

جهت درمان کابوس از روش های مختلفی مثل داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی و روشهای روانشناختی استفاده میشود. از جمله داروهای شیمیایی که در این زمینه تجویز میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد. اما به توصیه مشاورمود، هرگز از داروهای اعصاب و روان به صورت خودسرانه استفاده نکرده و قبل از هر چیز باید تجویز پزشک را داشته باشید. اگر کودک شما به این اختلال دچار است بهتر است جهت انجام مشاوره کودک او را به پزشک برده و یا خود در مورد ترس هایش با او صحبت کنید تا ریشه اش را پیدا کنید.

بیشتر بدانید :   10 روش مؤثر در کنترل خشم

داروهای ضد کابوس درمان کننده این اختلال نیستند، تنها زمان خواب را که در آن رویا یا کابوس اتفاق می افتد را کاهش میدهند که به آن زمان خواب REM میگویند.

  1. داروی prazosin
  2. داروی clonidine
  3. داروی trazodone ( لطفا هرگز از داروهای ذکر شده بدون تجویز پزشک استفاده نکنید. برای مثال این دارویی که معرفی شد عوارض جانبی بسیار زیادی دارد. )
  4. داروهای آرامش بخش و ضد روان پریشی آتیپیک که موجب درمان کابوس میشوند.
  5. سایر داروهای ضد استرس و آرام بخش که میزان کورتیزول خون را کاهش میدهد و موجب خوابی راحت میشود.

داروهای درمان کابوس

داروهای گیاهی مفید برای درمان کابوس

استفاده از مواد آرامش بخش و داروهای گیاهی در کنار بررسی رویدادهای زندگی، جهت درمان کابوس بسیار مفید میباشد. زمانی که شما از چیزی واهمه دارید، برای نزدیک شدن به آن و مرور آنچه اتفاق می افتد، ممکن است دچار استرس و اضطراب شوید. ترس های کهنه در شخص که برای او بزرگ به نظر میرسد، موجب حملات پانیک و یخ زدن دست و پا همچنین عرق کردن بدن میشود. لازم به ذکر است، این ترس های انباشته شده و فراموش شده در گذشته برای شما در سنین پایین تر بسیار بزرگ و غیر قابل کنترل بوده است. اکنون نیز در این سن و سال با این توانایی خود را در برابر آنها ناتوان حس کرده و به صورت ناخودآگاه خود را رنجور حس میکنید.

 اگر بتوانید داستان را بازبینی کنید و با توانمندی امروز خود آن را بازسازی کنید، میتوانید از فشار آن روی روان خود بکاهید. اگر خود به تنهایی قادر به حل مشکل خود نیستید و زمان کافی برای مراجعه به مشاوره را ندارید بهتر است از مشاوره آنلاین استفاده کنید. در هر ساعت از شبانه روز با پزشک خود تماس گرفته و مشکل و احساس خود را مطرح کنید.

۱- گیاه اسطوخودوس : این گیاه سنتی برای درمان بیخوابی بسیار موثر است و جز مواد کمکی در درمان کابوس میباشد. موجب کاهش استرس شده و با ایجاد خواب آلودگی در شخص موجبات آرامش را فراهم می آورد. در مصرف داروهای گیاهی زیاده روی نکنید و با ریختن روغن آن روی بالش میتوانید با استشمام آن آرام شوید.

۲- گیاه سنبل الطیب : این گیاه نیز جز مواد طبیعی آرام بخش محسوب میشود. جز داروهای بی خوابی بوده و جهت درمان کابوس استفاده میشود. میتوان آنرا به صورت دمنوش مصرف کرد و از خواص آن بهره برد.

۳- عناب خشک : عناب در درمان استرس و افزایش آرامش جهت درمان کابوس تاثیر به سزایی دارد. اگر روزی چند دانه عناب میل کنید یا اینکه آن را به صورت دمنوش مصرف کنید، میتوانید از میزان استرس خود کاسته و فشار فکری و روانی خود را کاهش دهید.

۴- ویتامین های گروه B : کمبود ویتامین ب موجب بروز مشکلات اعصاب و روان میشود. با مصرف این ویتامین ها می توان سیستم عصبی را تقویت کرده و به آرامش روان کمک نمود. علاوه بر دارو در موادی مانند گوشت، تن ماهی، سیب زمینی و تخم مرغ ، همچنین حبوبات یافت میشود.

بیشتر بدانید :   هوم ویزیت(آشنایی با خدمات هوم ویزیت و نحوه استفاده از آن)

۵- گیاه کانا :این گیاه نیز یکی دیگر از گیاهان آرامبخش است. در صورتی که سروتونین در مغز تولید نشود، استرس و افسردگی بر فرد حاصل میشود. برای درمان کابوس میتوانید از این گیاه استفاده نمایید. در مصرف گیاهان دارویی زیاده روی نکنید، و قبل از مصرف به خوبی در مورد آن مطالعه کنید.

داروهای گیاهی ضد کابوس

روش های درمان اختلالات خواب مانند کابوس با مشاورمود

کابوس موجب ترس میشود. فرد با مشاهده تصاویری دچار برانگیختگی احساسی شده و از خوابیدن و تکرار این چرخه دچار وحشت میشود. تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، روشهایی برای کمک به شخص جهت آرام کردن فکر و تحمل تاثیرات کابوس است. اما اگر به فکر درمان کابوس به صورت ریشه ای هستید بهتر است روشهای روانشناختی را امتحان کنید. گرفتن مشاوره کودک و مشاوره بزرگسال از مراکز حضوری و آنلاین از جمله این روش هاست.

در ادامه به چند روش درمان کابوس اشاره می کنیم:

۱- تصویر درمانی : شما باید تصاویر و روند اتفاقاتی که در ذهنتان می افتد را تغییر دهید. آن را مورد بررسی قرار داده و روند آنچه اتفاق می افتد را بنویسید. به دلخواه آنچه آزارتان میدهد را به گونه ای که دوست دارید تغییر دهید. با تکرار این داستان آرامش بخش، به اندازه ده الی بیست دقیقه در روز باعث ایجاد تصاویری جدید در ذهن میشوید.

۲- اگر کابوس شما ریشه ای در گذشته دارد و شما از مواجهه با آن اتفاق در گذشته یا آینده تان واهمه دارید و به قول معروف دچار فوبیا هستید بهتر است با مراجعه به مشاوره آنلاین یا مشاوره حضوری به درمان هراس یا فوبیا خود بپردازید.

۳- انجام مراقبه یا ریلکسیشن میتواند باعث آرامش شما و عضلات تان و بروز خواب راحت در شما شود.

۴- روی کاغذ یا در ذهن تان خود را در موقعیتی که از آن میترسید قرار دهید و نقاط ضعف خود را مشاهده کنید. ببینید حین مواجهه با این موقعیت چه چیزی را از دست میدهید؟ چه چیزی را نمیدانید؟ چه اتفاقی ممکن است برای شما بیفتد؟ در معرض ترس ها قرار گرفتن میتواند اندک اندک تسلط و آگاهی شما را نسبت به آن موضوع افزایش داده و شما را به آرامش برساند.

۵- زمانی که استرس شما بروز می یابد، سکوت کنید و با مدیتیشن اجازه دهید افکار شما، شما را به موضوع یا موقعیتی ببرند که این جنس احساس و ترس را نسبت به آن داشته اید. ممکن است سانحه، تصادف، مشکلی برای یک عزیز و مشکلات عاطفی باشد که با آگاهی از آن میتوان به درمان کابوس کمک کرد.

۶- احساساتتان را بنویسید. نوشتن به تخلیه هیجانات کمک فراوانی میکند.

حرف آخر:

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد ممکن است در طول زندگی خود آنرا تجربه کرده باشند، کابوس است. اگر کابوس های شما ادامه دار شد و هر شب به سراغتان حتما اقدام به درمان کابوس بکنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *