مشاورمود

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

راه های درمان عدم تمرکز در بزرگسالان

بررسی درمان عدم تمرکز در بزرگسالان+۹راهکار اصلی

دسته بندی :

پروش های درمان عدم تمرکز در بزرگسالان چه هستند؟

اختلال عدم تمرکز که به عنوان ADHD، به معنای مشکل کمبود توجه و بیش فعالی نیز شناخته می شود، یک مسئله‌ی رشدی-عصبی است که دارای شیوع جهانی تخمینی حدود ۴% است. افراد مبتلا به این اختلال بیقرار به نظر می‌رسند، در تمرکز مشکل دارند و امکان اینکه بر اساس تکانه ها عمل کنند زیاد است. تشخیص و درمان اختلال عدم تمرکز معمولا در دوران کودکی انجام می شود اما اگر درمانی صورت نگیرد، اینکار در بزرگسالی انجام خواهد شد. با مشاورمود در این مقاله همراه باشید تا شما را با مهمترین روش های درمان عدم تمرکز در بزرگسالان آشنا کنیم.

راه های درمان عدم تمرکز در بزرگسالان

روش های درمان عدم تمرکز در بزرگسالان

مهمترین روش های درمان عدم تمرکز در بزرگسالان عبارت اند از:

دارو ها

به طور کلی در درمان اختلال عدم تمرکز دارو یک ابزار برای کاهش علائم مربوطه است، نه یک درمان دائمی. بسیاری از مردم درمان ADHD را تنها استفاده از دارو می دانند. اما درک این نکته اهمیت دارد که بدانیم دارو برای همه‌ی افراد کار نمی کند. همچنین حتی اگر زمانی موثر نیز واقع شود، تمام مشکلات شما و یا علائم را به صورت کامل از بین نمی برد.

در واقع، در حالی که دارو می تواند توجه و تمرکز را بهبود ببخشد، توانایی دارد علائم بی نظمی، مدیریت زمانی ضعیف، فراموشی و بسیاری از مشکلات جانبی دیگر را که بیشتر بزرگسالان مبتلا به اختلال عدم تمرکز تجربه می کنند، کاهش دهد.

ورزش منظم

ورزش منظم یکی از موثرترین و ساده‌ترین روش ها برای کاهش علائم مربوط به ADHD و اختلال عدم تمرکز در بزرگسالان است که می تواند به بهبود حافظه، تمرکز، انگیزه و خلق و خو نیز کمک کند. فعالیت بدنی یا ورزش در واقع با سوزاندن انرژی های اضافی بدن که می توانند منجر به تکانشگری شوند، در این امر کمک کننده خواهند بود. علاوه بر این بلافاصله پس از یک جلسه‌ی ورزشی سطح هورمون های نوراپی نفرین، سروتونین و دوپامین مغز افزایش پیدا خواهد کرد که همه‌ی اینها بر افزایش تمرکز و توجه تاثیر گذارند. به این ترتیب، می توان گفت ورزش و داروهایی مثل ریتالین و آدرال به صورت مشابهی عمل می کنند. اما برخلاف داروها اگر ورزش بطور اصولی و با استفاده از مشاور ورزشی صورت گیرد دیگر برای درمان نیازی به نسخه ندارد و همچنین بدون عوارض است!

خواب کافی

همانطور که عدم تمرکز می تواند باعث بی خوابی شود، مشکلات مربوط به خواب نیز می توانند باعث تشدید علائم این اختلال شوند. بنابراین داشتن یک برنامه‌ی منظم خواب برای کمک به درمان عدم تمرکز در بزرگسالان ضروری است. بهبود کیفیت خواب می تواند در دراز مدت تفاوت زیادی در میزان تمرکز، توجه و خلق و خوی شما ایجاد کند.

بیشتر بدانید :   درمان کمال گرایی+تاثیرات کمال گرایی بر زندگی

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله” راه های خوب خوابیدن ” مراجعه کنید.

روش های درمان عدم تمرکز در بزرگسالان

تغذیه‌ی صحیح

وقتی صحبت از مدیریت و درمان عدم تمرکز در بزرگسالان به میان می آید، رژیم غذایی نیز به همان اندازه‌ی روش های درمانی دیگر اهمیت پیدا می کند. بیشتر مشکلات تکانشگری و عدم تمرکز در افراد مبتلا ناشی از رژیم غذایی ضعیف است. هدف شما این است که به عادات غذایی خود توجه کنید. این بدان معناست که برای خرید و استفاده از وعده‌های غذایی سالم برنامه‌ریزی کنید.

  • شما می توانید برای رسیدن به رژیم غذایی مناسب نیاز های تان طی جلسات مشاوره تغذیه، با متخصصان مرکز مشاورمود در تماس باشید.

تکنیک های آرام سازی

بسیاری از علائم ADHD یا اختلال عدم تمرکز را می توان با تکنیک های آرام سازی ای مثل یوگا و مدیتیشن کاهش داد. هنگامی که این روش های آرام سازی به صورت مداوم انجام شوند، می‌توانند توجه و تمرکز را تا حد زیادی افزایش داده و تکانشگری، اضطراب و همچنین افسردگی را کاهش دهند.

محققان می گویند که انجام مدیتیشن در درازمدت فعالیت قشر جلویی مغز را افزایش می دهد. این قشر جلویی مغز مسئول توجه، برنامه ریزی و کنترل تکانه ها می باشد. به نوعی می توان گفت مدیتیشن برعکس ADHD است. هدف مدیتیشن این می باشد که خود را آموزش دهید چگونه توجه تان را با هدف دستیابی به بینش، متمرکز کنید. بنابراین، این یک تمرین برای افزایش دامنه‌ی توجه شما است که ممکن است همچنین به شما در درک و حل مشکلات نیز کمک کند.

گفتار درمانی

بزرگسالان مبتلا به اختلال عدم تمرکز اغلب با مسائل ناشی از الگوهای طولانی مدت شکست، مشکلات تحصیلی، جابجایی شغل و تعارض در روابط دست و پنجه نرم می کنند. گفتار درمانی روشی است که می تواند به این افراد کمک کند با مواردی مثل عزت نفس پایین، احساس شرم و خجالتی که ممکن است در دوران کودکی و نوجوانی تجربه کرده باشند، انتقاد های بی شماری که از سوی افراد نزدیک دریافت می کنند و… مقابله کنند.

درمان عدم تمرکز

مشاوره ازدواج و خانواده

 مشاوره ازدواج و خانواده روشی دیگر برای درمان عدم تمرکز در بزرگسالان است که به بهبود مشکلاتی می‌پردازد که ADHD می‌تواند در زندگی خانوادگی و روابط افراد مبتلا ایجاد کند. به طور مثال مشکلاتی مثل درگیری بر سر مشکلات مالی، تعهدات فراموش شده، مسئولیت‌های خانه و تصمیم‌های تکانشی.

  • درمان های مشاوره ای می توانند به شما و عزیزانتان کمک کرده مسائل مربوط به اختلالاتی مثل عدم تمرکز را کشف کرده و بر روش های سازنده‌ی برخورد با آنها و برقراری ارتباط موثر با یکدیگر تمرکز کنید. شما می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره ازدواج یا مشاوره خانواده، با متخصصان مرکز مشاورمود بهترین مرکز مشاوره آنلاین در ارتباط باشید.
بیشتر بدانید :   درمان کابوس+نکات طلایی برای رهایی از اختلال کابوس

درمان شناختی-رفتاری

 درمان شناختی-رفتاری روشی دیگری است که شما را تشویق می‌کند باورها و رفتارهای منفی ایجاد کننده‌ی مشکلات زندگی تان را شناسایی و تغییر دهید. به طور مثال یکی از مشکلات افراد مبتلا به ADHD، از دست دادن روحیه‌ی خود به دلیل سال‌ها مبارزه و انتظارات برآورده نشده است. یکی از اهداف اصلی روش درمانی شناختی-رفتاری تبدیل این دیدگاه منفی به دیدگاهی واقع بینانه تر و امیدوارانه تر است. علاوه بر این، درمان شناختی رفتاری بر مسائل عملی اغلباً همراه با ADHD مانند بی نظمی، مشکلات عملکردی و مدیریت زمان نیز تمرکز دارد.

مربیان و سازمان دهندگان حرفه ای مشکلات عدم تمرکز بزرگسالان

علاوه بر درمانگران و پزشکان، تعدادی متخصص دیگر نیز وجود دارد که می توانند به شما در غلبه بر چالش های مربوط به ADHD بزرگسالان کمک کنند.

مربی رفتاری یکی از این متخصصان است. برخلاف درمانگران سنتی که به افراد در حل کردن مشکلات عاطفی کمک می کنند، مربیان رفتاری تنها برای رفع مشکلات زندگی روزمره‎ی مربوط به اختلال عدم تمرکز، بر راه‌حل‌های عملی تمرکز می‌کنند. مربیان رفتاری استراتژی هایی به شما برای سازماندهی محیط کار و خانه، ساختار روز، اولویت بندی وظایف و… ارائه می دهند.

ورزش برای درمان عدم تمرکز

  • مربیان رفتاری ممکن است به خانه‌ی شما بیایند یا به جای ملاقات در دفتر، تلفنی با شما صحبت کنند. به طور کلی می توان گفت بسیاری از روابط مربی و بیمار از راه دور می باشد. مشاوره آنلاین نیز روش دیگری است. در همین ارتباط، مرکز مشاوره آنلاین مشاورمود سایتی است که شما می توانید با ورود به آن از خدمات بهترین مربیان رفتاری کمک بجویید.
  • سازمان‌دهندگان حرفه‌ای ADHD می‌توانند در درمان عدم تمرکز در بزرگسالان بسیار مفید باشند. به طور مثال اگر که در سازماندهی وقت یا وسایل خود مشکل دارید، این افراد می‌توانند به شما کمک کنند درهم‌تنیدگی ها را کاهش دهید، سیستم‌های سازمانی بهتری را توسعه دهید و همچنین یاد بگیرید که زمان خود را به صورت کارآمد تری مدیریت کنید.

سخن آخر

ما در این مقاله در ارتباط با ۹ روش درمان عدم تمرکز در بزرگسالان صحبت کردیم. شما می توانید در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و درخواست وقت مشاوره تغذیه، مشاوره خانواده، مشاوره روانشناسی و یا هر نوع مشاور‌ه‌ی دیگری با متخصصان کارآزموده‌ی مشاورمود، در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید. همچنین از اولی مشاوره آنلاین رایگان خود استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *