مشاورمود

درمان حسادت+مهم ترین نکات برای درمان حسادت

درمان حسادت

درمان حسادت+مهم ترین نکات برای درمان حسادت

آیا درمان حسادت امکان پذیر است؟

حسادت امری ناپسند است و حسود فردی است بیمار که با پذیرش بیماری خود گام اساسی در خوشبختی و درمان حسادت خود بر میدارد. شاید در هر متنی به سرزنش و طرد فرد حسود پرداخته شده باشد، اما در اینجا به درمان حسادت و درک ریشه های حسادت میپردازیم.

انسان ها همگی دارای روح پاک الهی هستند و در اثر تربیت غلط به این خصلت زشت، آلوده میشوند. همگی ما از دو بخش روح الهی و نفس آزمند تشکیل شده ایم. اما از آنجایی که در کودکی خوب و بد خود را از بزرگترها آموخته ایم؛ به جای درک شدن در برخی از زمینه ها، تشویق به سرکوب حس نیاز و احساس روانی مان شده ایم.

برای درمان حسادت لازم است بدانیم ما در دنیای نسبی زندگی میکنیم و هیچ چیز در این دنیا مطلق نیست. پس هر کس در دوره ای از زندگی خود میزانی از حسادت را تجربه کرده است. اما برخی از افراد تحت تربیت درست به درمان حسادت پرداخته و خود را از این تاریکی و خصلت ناپسند زدوده اند. برخی دیگر متاسفانه خود را با این ویژگی یکسان پنداشته و به جایگزین کردن آن با حس خیرخواهی اقدام نکرده اند و نابالغ مانده اند.

درمان حسادت در کودکان

شخص حسود، حسادت و نشانه های آن

قبل از پرداختن به درمان حسادت لازم است شخص حسود و نشانه های این احساس را بشناسیم تا مچ خودمان را درست در موقعیت بگیریم. حسود به فردی میگویند که هنگام دیدن موفقیت و رشد و خوشحالی افراد دیگر احساس بدی دارد. با مقایسه خود با شخص دیگر احساس میکند در حق او اجحاف شده و آن کسی که مورد توجه واقع شده ، باید او باشد. شخص مقابل را بالاتر از خود حس میکند و به صورت ناخودآگاه آرزو میکند، نعمتی که فرد به دست آورده به طریقی از دست او برود. هر کس خودش میتواند تشخیص دهید این خصیصه درون او وجود دارد یا خیر.

ممکن است فرد حسود نسبت به همه دیدی خیرخواهانه داشته باشد. اما در مواردی خاص نسبت به برخی از اشخاص حسادت کرده و با خود بگوید، او ارزش این جایگاه و دست آورد را ندارد. درمان حسادت هم سخت است و هم آسان. در صورتی میتوان به رهایی رسید که این بار سنگین عاطفی را در روان خود قبول کرد.

مثالی برای حسادت

برای داشتن درک درست تر از درمان حسادت به ذکر یک مثال میپردازیم. شخصی در جمع از جانب همسرش طلا کادو میگیرد، شخص حسود احساس میکند باید کاری کند که او هم به چشم بیاید. فکرهای منفی به او هجوم می آورد. اگر استطاعت مالی داشته باشد، فکر میکند باید طلایی بزرگتر خریداری کند تا دارایی خود را به رخ بکشد. از طرفی اگر از جانب همسرش عشق دریافت نکرده باشد، با مقایسه حس ارزشمندی خود با بانوی دیگر، دچار حس حقارت میشود. اگر نتواند آن طلا را تهیه کند، اما از درون بخواهد جای طرف مقابل باشد و غرور او اجازه ندهد که حس خوب شخص مذکور را بپذیرد؛ شروع میکند به غیبت که فلانی فردی نمایشی است و دلیل نداشت در جمع دارایی های خود را به رخ بکشد و غیره!!!!!

ممکن است در ظاهر بسیار خونسرد بوده و خود را خوشحال و دوست نشان دهد. اما از درون حسرت خورده و با غیبت، زخم زبان، طعنه و کنایه شروع به خالی کردن احساس منفی خود روی شخص مقابل میکند.

بیشتر بدانید :   روانکاوی چیست؟

درمان حسادت در زنان

ریشه حسادت و درمان حسادت

مقایسه شدن کودک در کودکی توسط والدین تاثیر به سزایی در شکل گیری این خصلت ناپسند در فرد دارد. برای درمان حسادت ضروری است که خود را درک کرده و زخم هایی که در گذشته خورده ایم، را در نظر بگیریم. پدران و مادران ناآگاه به دلیل بلد نبودن تشویق کودک به رشد ، با مقایسه سعی در هل دادن فرزند به سمت خوبی ها میکنند. این مقایسه و جلب کردن توجه کودک به دیگری و باز ماندن او از حس ارزشمندی ریشه اصلی خصومت کودک با دیگران میباشد.

از این رو اگر کودکی دارید و روش های تربیت درست را بلد نیستید حتما از یک مشاوره کودک مشورت بگیرید.

هر کس با ویژگی های خاص ظاهری، روانی، درونی ، عاطفی و غیره به این دنیا پا گذاشته است تا رسالت خود را انجام دهد.  با مقایسه شدن وارد بازی ای میشود که خود نقشی در شروع آن نداشته است. در درمان حسادت باید نادیده گرفته شدن فرد و تلاش او برای اثبات خود به دیگران مورد بررسی قرار گیرد.

فرق گذاشتن والدین بین بچه ها نیز سبب میشود خشم در روان کودک و حس حقارت در وجود او کاشته شود. پس اگر درون خود حسادت احساس میکنید، بدانید قربانی یک بازی ناآگاهانه هستید و به جای ماندن در این جایگاه سعی در درمان حسادت کنید.

روشهای عملی درمان حسادت

اگر شما جز کسانی هستید که اقدام به درمان حسادت کرده اید باید به خود افتخار کنید، چون بسیاری از افراد نسبت به خصیصه های منفی که مربوط به نفس بشر است، ناآگاه بوده و میترسند آنها را درون خود قبول کنند. با انکار آنها دست به اعمالی می زنند که از آنها انرژی زیادی میگیرد. همچنین آنها را از داشتن آرامش و زندگی کردن طبق معیار و توانمندی خودشان باز میدارد.

روشهای عملی درمان حسادت

حس لیاقت و ارزشمندی

۱- برای درمان حسادت باید بدانید، نگران از دست دادن چه چیز هستید. علاوه بر آن باید بدانید چه چیزی میخواهید و فکر میکنید نمیتوانید آنرا داشته باشید. در برخی از موارد بسیاری از افراد حسود احساس میکنند، لیاقت داشتن زندگی خوب را ندارند و نسبت به دارندگان آن ویژگی احساس دشمنی میکنند. برای مثال نگران هستید که همسر شما به فرد دیگری علاقه پیدا کرده و شخص دیگر در نظر همسر شما جلوه بیشتری داشته و بر شما برتری یابد. به جای حسادت باید روی ویژگی های خود تمرکز کرده و از کنترل مواردی که کنترلی روی آن ندارید بپرهیزید. خواندن کتاب حسادت از ناتانیل براندن، گرفتن مشاوره و افزایش اعتماد نفس و توکل به پروردگار از جمله کارهای راهگشا و شفابخش میباشد.

شفای کودک درون

۲- برای درمان حسادت لازم است با خود روراست باشید و حرف دل کودک درون خود را بشنود. بدون قضاوت به خودتان گوش دهید که کودک درون شما اکنون چه احساسی دارد؟ بگذارید او حرف بزند. شاید به شما بگوید من هم فلان توجه، جایگاه اجتماعی، آن میزان پول، آن مسافرت، آن دوستان و توجهی که به شخص مذکور را دارند میخواهم. احساس تنهایی و دیده نشدن میکنم، دوست دارم به واسطه داشتن آن امکانات کمی دیده شوم. من هم استعدادهایی دارم که تا به حال دیده نشده اند. دوست دارم آفرین بشنوم، دوست دارم از من قدردانی شده و به عنوان یک فرد لایق و دوست داشتنی در فامیل، پیش دوستانم، معلمان و مردم شناخته شوم.

تمامی حس های مثبت و منفی ما ریشه در گذشته ما دارند و برای درمان حسادت باید به حرف کودک درون خود گوش داد. او دست ما را گرفته و ما را به دل گذشته و احساس های سرکوب شده مان میبرد. در آنجا می توانید کودکتان و زخم هایی که به روان نازک او وارد شده را دیده و برای او اشک بریزید، خواسته های او را بشنوید و اول از هر کس، خود او را درک کرده و با او همدردی کنید. اگر چیزی میخواهد برای او تهیه کنید. ممکن است در کودکی درخواستی داشته اید اما به دلیل محدودیت مالی یا عدم توجه والدین تان برای کودک درون تان مهیا نشده است. اکنون توجه به موفقیت های دیگران و عدم توجه دوباره به کودک درونتان را کنار بگذارید. با امکاناتی که در اختیار دارید، به او گوش کرده و هر چه میخواهد را برایش تهیه کنید.

بیشتر بدانید :   راه های افزایش اعتماد به نفس

روش خانگی درمان وسواس

زندگی فردی و عدم رقابت

  • بزرگترین مشکلی که مانع از درمان حسادت میشود، تلاش فرد برای اثبات خود به دیگران است. سعی میکند به صورت های غیر مستقیم اقدام به ابراز خود در جمع کند یا به تخریب افراد دیگر بپردازد. شخص حسود آرزو میکند، در آینده به جایگاهی برسد که بتواند، زخمی که به دلیل نادیده گرفته شدن، خورده است را به دیگران بزند. وقتی احساس میکند، اکنون این توانایی را ندارد و ممکن است هیچوقت این امکان را نیابد، راحت ترین راه را انتخاب میکند. یعنی، دشمنی، کینه و زدن ضربه به فرد مقابل.

سعی میکند با آرزوی منفی برای شخص و کارشکنی، او را شکسته و بدین وسیله احساس قدرت کند. به جای درمان حسادت سعی میکند آن حس نداشتن و از دست دادن را به طرف بهره مند از نعمت و خوشحال انتقال دهد. به این وسیله احساس میکند تنها نیست و شخص خوشبخت نیز مثل او احساس ناراحتی دارد.

تقویت باور فراوانی و درمان حسادت

  • برای درمان حسادت ایمان خود به خدا را تقویت کنید و باور ثروت و فراوانی را جایگزین احساس کمبود کنید. شاید آن حس و موقعیت دارد به شما میگوید، از زندگی تان چه میخواهید؟ یا اینکه مسیر را اشتباه آمده و گوهر وجود و استعداد اصیل خود را به درستی نشناخته اید و در محیط اشتباه واقع شده اید. جایی که نه می توانید خود را ابراز کنید و نه تایید دیگران را کسب نمایید. شما به تایید دیگران نیازی نداشته و تنها به شنیده شدن کودک درون تان و درخواست های صادقانه آن از خودتان نیاز دارید. تنها کسی که باید به درون شما و خود شما توجه کند، خودتان هستید. نمیتوانید با نادیده گرفتن خودتان، دیگران و گذشته خود را شماتت کنید. زیرا شما نیز با خود درست همان کاری را میکنید که دیگران با شما کرده اند.

داشتن حس خوب نشان سلامت روان است. به خود دروغ نگویید و با عیب جویی از طرف مقابلتان حسادت و حس بدتان را توجیه نکنید. برای درمان حسادت و دستیابی به حس رضایت درونی لازم است به خود بگویید من به فلانی حسادت میکنم. تا زمانی که درس خود را نگیرید و زخم های خود را درمان نکنید، محکوم به تکرار حس حسادت و خوردن زهر به امید کشتن دیگران خواهید بود.

دیگر نگران درمان حسادت نباشید تیم مشاورمود در کنار شماست تا با مشاوره روانشناسی به درمان حسادت شما کمک کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *