مشاورمود

همه چیز در مورد انواع تیپ های شخصیتی | ۳ شخصیت اصلی

انواع تیپ های شخصیتی - مشاورمود

همه چیز در مورد انواع تیپ های شخصیتی | ۳ شخصیت اصلی

بررسی انواع تیپ های شخصیتی

در این مقاله قصد داریم انواع تیپ های شخصیتی را بررسی کنیم. شخصیت افراد متاثر از انواع مختلف عوامل محیطی و یا ژنتیکی می باشد. هر تیپ شخصیت ویژگی های خاص خود را دارد. بنابراین شناختن تیپ شخصیتی افراد باعث می شود ویژگی های شخصیتی آن ها را بهتر بشناسیم. با دانستن تیپ شخصیتی خود و یا دیگران، متوجه می شویم که چطور باید با افراد ارتباط سازنده و مثبت داشته باشیم. همچنین با شناخت انواع تیپ های شخصیتی، علت شکست هایی که در روابط شغلی، عشقی و عاطفی و همچنین خانوادگی داشتیم، را متوجه خواهیم شد.

علم روانشناسی برای شناخت انواع تیپ های شخصیتی به ما کمک خواهد کرد. زیرا دانش روانشناسی ضعف ها و قدرت هایمان را به ما نشان می دهد. در نتیجه ما می توانیم کارها و فعالیت ها و مکان هایی که با شخصیت ما سازگاری دارند را پیدا نماییم. بنابراین انرژی و وقت خود را کمتر تلف خواهیم کرد. شما می توانید با مراجعه به مجموعه مشاورمود و کمک روانشناسان آن ها، پس از انجام مشاوره بالینی، مشاوره روانشناسی و همچنین انجام برخی تست های روانشناسی، با تیپ شخصیتی خود آشنا شوید. همچنین با انجام مشاوره کودک می توانید تیپ شخصیتی کودک خود را بشناسید. در نتیجه بهترین روش برای تربیت و رفتار با او را پیدا کنید.

تست های شخصیت شناسی

چرا باید انواع تیپ های شخصیتی را بشناسیم؟

شناخت انواع تیپ های شخصیتی به افراد کمک می کند که در زندگی اجتماعی و فردی خود موفق تر باشند. در نتیجه به جایگاه های بهتری دست پیدا کنند. در زیر چند مورد از کاربرد های شناخت انواع تیپ های شخصیتی را عنوان خواهیم کرد:

 • انتخاب بهترین شغل: شناخت انواع تیپ های شخصیتی، باعث می شود افراد خودشان را بهتر بشناسند. در نتیجه این امر به آن ها کمک می کند، شغلی را انتخاب کنند که با شخصیت و ویژگی های شخصیتی آن ها سازگارتر باشد. مثلا افراد با شخصیت درونگرا در کارهای فردی مانند نویسندگی بیشتر موفق هستند. در صورتی که افراد برون گرا در کارهای گروهی و تیمی می توانند موفقیت بیش تری کسب کنند.
 • ایجاد یک رابطه عاشقانه موفق: از کاربردهای دیگر شناخت انواع تیپ های شخصیتی موفقیت و پایداری یک رابطه عاشقانه می باشد. به طور کلی شناخت تیپ های شخصیتی باعث می شود که شما شخصیت فرد مقابل خود را بهتر بشناسید و خواسته ها و رفتارهای او را بهتر درک کنید. برای درک بهتر این موضوع حتما به مقاله ” ازدواج با افراد درونگرا ” مراجعه کنید.
 • موفقیت در تحصیل و برنامه ریزی برای آن: یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر فرد انتخاب رشته تحصیلی مناسب می باشد. ما همواره با افراد زیادی مواجه می شویم که سال ها در یک رشته خاص تحصیل کردند. اما کاری که انجام می دهند متفاوت از آن رشته است. این امر می تواند به دلیل عدم سازگاری روحیه و شخصیت فرد با رشته تحصیلی انتخاب شده باشد. در این زمینه حتما از یک مشاوره تحصیلی نیز کمک بگیرید.
 • انتخاب یک سبک زندگی موفق: شناخت انواع تیپ های شخصیتی به شما می کند که یک سبک درست و ایده آل را برای زندگی انتخاب نمایید. اگر شما با ویژگی های شخصیتی خود بیشتر آشنا شوید، می توانید تفریح ها و کارهای مناسب، رابطه های موفق و… سازگار با خود را بهتر بشناسید. در نتیجه بهترین سبک و روش را برای زندگی خود انتخاب خواهید کرد.
بیشتر بدانید :   درمان کمال گرایی+تاثیرات کمال گرایی بر زندگی

تست های شناخت انواع تیپ شخصیتی

همان طور که گفته شد برای این که با انواع تیپ های شخصیتی خود و دیگران آشنا شوید بهتر است به یک مشاور از جمله مشاورمود مراجعه کنید. مشاوران بعد از آشنایی با رفتار و اخلاقتان و همچنین انجام انواع مختلف تست های روانشناسی، شخصیت شما را می توانند تشخیص دهند. انواع تست هایی که برای تشخیص تیپ های شخصیتی به کار می رود در زیر نام برده شده است:

 • تست مایرز بریگز و یا MBTI
 • تست یونگ
 • تست هوش هیجانی و یا EQ
 • تست تفکر استراتژیک
 • آزمون نئو
 • آزمون هوش گاردنر
 • تست دیسک
 • تست ژنتیکی

تیپ های شخصیتی مختلف

معرفی انواع تیپ های شخصیتی

افراد مختلف دارای تیپ های شخصیتی مختلفی هستند. همان طور که گفته شد روانشناسان و مشاوران با بررسی روحیات و سلیقه و رفتار آدم ها و همچنین با انجام بعضی از آزمون ها می توانند تیپ های شخصیتی افراد را تشخیص دهند. در زیر چند مورد از انواع تیپ های شخصیتی بررسی شده است.

 • برونگرا و یا درونگرا: اولین دسته از انواع تیپ های شخصیتی، شخصیت درون گرا و یا برون گرا است. افرادی که دارای شخصیت برون گرا هستند، معمولا افرادی اجتماعی می باشند که می توانند احساس های خود را به راحتی بروز دهند. انرژی زیاد، حضور فعال در جمع، داشتن دوستان زیاد و … از دیگر ویژگی های افراد برون گرا محسوب می شود. اما افرادی که دارای شخصیت درون گرا هستند بیشتر تمایل به انجام کارها و فعالیت ها و تفریحات انفرادی دارند. معمولا این افراد کم تر حرف می زنند و آرام می باشند و همچنین دوستان محدودی نیز دارند.

معرفی سایر انواع تیپ شخصیتی

 • کلی نگر و یا جزئی نگر: دسته بندی بعدی افراد کلی نگر و یا جزئی نگر هستند. افراد کلی نگر معمولا به مسیر توجهی ندارند و فقط به هدف مورد نظر فکر می کنند. اما افرادی که جزئی نگر هستند، ارزیابی و بررسی مسیر را نیز در نظر خواهند داشت. در حالت کلی این گونه افراد به جزئیات بسیار توجه می کنند. برای همین کمترین بی نظمی و یا مشکلی می تواند باعث نگرانی آن ها شود.
 • منطقی و یا احساساتی: دسته بعدی شناخت انواع تیپ های شخصیتی، افراد منطقی و یا احساساتی هستند. به طور معمول افراد منطقی، بدون دانستن علت و دلیل، چیزی را قبول نمی کنند. این افراد اصولا خیلی سخت قانع می شوند و در تمام تصمیم گیری های خود از فکر و منطقشان کمک می گیرند. در حالی که افراد احساساتی به راحتی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و معمولا از روی احساسات تصمیم می گیرند.
 • ملاحظه کار و یا داوری کننده: دسته بندی بعدی، افراد داوری کننده و یا ملاحظه کار هستند. انسان های ملاحظه کار بسیار محتاط عمل می کنند و قبل از هر تصمیم گیری همه جنبه های آن را می سنجند. اما افرادی که داوری کننده هستند، برای کارهایشان برنامه ریزی دارند. همچنین این گونه افراد به طور معمول انسان های با نظم و دقیقی می باشند.
بیشتر بدانید :   بررسی درمان عدم تمرکز در بزرگسالان+9راهکار اصلی

تاثیر مراجعه به روانشناس در شناختن انواع تیپ های شخصیتی

برای شناختن بهتر انواع تیپ های شخصیتی بهتر است به مرکز مشاورمود مراجعه نمایید. این مرکز مشاوره در زنجان،به صورت آنلاین با بهترین مشاوران و روانشناسان همکاری می کند. این مرکز مشاوره آنلاین ارائه انواع خدمات روانشناختی نظیر مشاوره بالینی و روانشناسی با شناخت خصوصیات و اخلاق شما وهمچین انجام بعضی از آزمون های شخصیت شناسی، تیپ شخصیتی شما را تشخیص می دهند. به این ترتیب به شما کمک می کنند که تیپ شخصیتی خود و دیگران را بشناسید. همچنین با ویژگی های این تیپ به طور کامل آشنا شوید. بعد از آشنایی با تیپ شخصیتی خود می توانید روش و سبک زندگی خود را با توجه به ویژگی هایی که دارید، بهتر نمایید.

آشنایی با انواع تیپ های شخصیتی

سخن آخر

همان طور که بیان شد شناخت انواع تیپ های شخصیتی در زندگی فردی و اجتماعی انسان بسیار تاثیر گذار است. اما موضوعی که همواره باید آن را در نظر داشته باشید، این است که برخلاف تصور عموم افراد می توانند تیپ شخصیتی یا لااقل چند ویژگی از شخصیت خود را تغییر دهند. ویژگی های شخصیتی ارثی نیستند و از طریق والدین به ما ارث نمی رسند. ممکن است فردی یک تیپ شخصیتی داشته باشد و فرزندانش تیپ های شخصیتی دیگری داشته باشند. بنابراین خود را با تغییر ناپذیر بودن ویژگی های شخصیتی گول نزنید. اراده کنید و با شناخت علت ضعف های خود آن را اصلاح نمایید و خود را در جهت ویژگی های شخصیتی مثبت تغییر دهید.

همچنین باید بدانید که نتیجه تست های تشخیص شخصیت صد در صد درست نیست. بنابراین امکان خطا در آن وجود دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *