مشاورمود

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

راه های افزایش اعتماد به نفس

دسته بندی :

افزایش اعتماد به نفس به چه معناست؟

اعتماد به نفس دیدگاه شما نسبت به مهارت ها و توانایی های خودتان است، که به معنای پذیرش خود، اعتماد به خود در انجام کارها و احساس توانایی کنترل امور است. افزایش اعتماد به نفس، زمانی نیاز است که شما نقاط ضعف و قوت خود را نمی شناسید و به توانایی های خود واقف نیستید. ایجاد اعتماد به نفس گاهی می تواند کاری سخت بوده و نیازمند مشاوره باشد. شناسایی مهارت های خود و اعتماد به آنها از جمله کارهایی است که ممکن است هر کسی از پس آن بر نیاید، یا حداقل به باور لازم در مورد خود نرسد. گروه مشاورمود با کمک مشاوره آنلاین خود به یاری کسانی رفته است که به دلیل عدم اعتماد به نفس کافی، تجربیات ناخوشایند مختلفی داشته اند. حمایت و نظرات افراد با تجربه کمک به حل مسائلی در زندگی خواهد کرد، که ممکن است از دور بسیار پیچیده به نظر برسند اما در واقع می توانند راه حل هایی آسان داشته باشند.

[lwptoc]

راز افزایش اعتماد به نفس

همه دوست دارند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند یا راه های افزایش به نفس را بدانند. اول بهتر است بدانیم که یک انسان دارای اعتماد به نفس دارای چه خصوصیاتی است. همه انسان ها با حس اعتماد به نفس به دنیا نمی آیند. گاهی اوقات ایجاد و افزایش اعتماد به نفس ممکن است سخت باشد، یا تجربیات شخصی باعث شده باشد اعتماد به نفس از دست برود یا شخصی از عزت نفس پایین رنج ببرد. یک فرد با اعتماد به نفس:

 • کاری را انجام می دهد که معتقد است درست است، حتی اگر چندان مورد پسند سایرین نباشد
 • ریسک پذیر است و در بسیاری موقعیت ها حاضر است ریسک کند
 • اشتباهات خود را می پذیرد و از آنها درس می گیرد
 • تعریف و تمجید دیگران در رابطه با خود را می پذیرد
 • انسانی خوشبین است

راه های افزایش اعتماد به نفس

نکاتی وجود دارد که می توانید برای افزایش اعتماد به نفس انجام دهید. برخی تغییرات کوچک بوده و در جهت و چهارچوب ذهنی شما قابل اصلاح است اما بعضی باید برای مدتی طولانی روی آنها کار شود و نیازمند کمک گرفتن از مشاور است، تا به عاداتی همیشگی تبدیل شوند.

 1. به آنچه قبلاً به دست آورده اید نگاه کنید: اگر تصورتان این است که تا به حال در زندگی دستاوردی نداشته اید، اعتماد به نفستان از دست می رود. فهرستی از تمام افتخارات زندگیتان تهیه کنید، مانند کمک به یک شخص، گذراندن دوره آموزشی یک حرفه، قدرت انجام یک کار یا حتی نمره ای خوب از یک درس؛ همگی می توانند جزو توانایی های شما به حساب آیند. این لیست را جلو چشمتان بگذارید و هر زمان که کاری افتخار آمیز انجام دادید به این لیست اضافه کنید. زمانی که احساس نیاز به افزایش اعتماد به نفس می کنید، به لیست نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که می توانید چه کارهای شگفت انگیزی انجام دهید و چه توانایی هایی دارید.
 2. به مهارت هایی که در کارها و انجام امور دارید فکر کنید: هر شخصی به طور ذاتی دارای استعدادها و قدرت های ویژه و منحصر بفردی است که باید بتواند آنها را در خود جستجو کند. تلاش برای یافتن استعدادهای خودتان، بکارگیری و پرورش آنها به افزایش اعتماد به نفس شما کمک بزرگی خواهد کرد.
 3. حتما برای خود هدف مشخص کنید: برنامه ای با هدف بنویسید و برای رسیدن به آن مراحل را مشخص و واضح بنویسید. این اهداف نباید زیاد بزرگ و دست نیافتنی باشند. به دنبال دستاوردهای کوچک باشید و زمانی که آنها را انجام می دهید آنها را در لیست علامت بزنید تا برای به دست آوردن اعتماد به نفس بیشتر به شما کمک کند.
بیشتر بدانید :   10 روش مؤثر در کنترل خشم

تمرین های افزایش اعتماد به نفس

 1. با خودتان صحبت کنید: زمانی که در ذهنتان با خودتان صحبت میکنید و به خود می گویید که به اندازه کافی خوب و کامل نیستید، در حال تخریب اعتماد به نفس خود هستید. به نوع صحبت های درونی خود توجه کنید و آگاه باشید که چطور بر کاهش یا افزایش اعتماد به نفس شما اثرگذار است. بنابراین مانند دوست خود، با خودتان سخن بگویید و از جملات انگیزشی برای تشویق خود استفاده کنید.
 2. حتما برای خود سرگرمی داشته باشید: توجه کنید که به چه چیزها یا کارهایی علاقه دارید. اشتیاق خود را با انجام آن کارها افزایش دهید. علاقه مندی های شما برای سرگرمی می تواند هر چیزی باشد؛ از ورزش گرفته تا کارهای هنری. یک یا چند کار را انتخاب کنید که در اوقات فراغت انجام دهید و به مهارت های خود در آن امر بیفزایید.

گاهی راه حل های فوری که در بالا گفته شد به افزایش اعتماد به نفس کمکی نمی کنند. اگر حس خوبی نسبت به اوضاع و بهبود آن ندارید نیاز است که حتما با مشاوره روانشناسی یا شخصی مورد اعتماد صحبت کنید. در این زمان متخصصان و روانشناسان می توانند بهترین راه حل و استراتژی را برای افزایش اعتماد به نفس به شما بدهند. همچنین به دلیل تجارب زیاد، مشکلات را بهتر درک کرده و به کاهش احساسات بد درونی شما کمک خواهند کرد.

اعتماد به نفس در حوزه های مختلف، دارای اثراتی متفاوت بر عملکرد و پیشبرد کارهای انسان است و هرکسی به نحوی نیاز به اعتماد به نفس دارد؛ چه در درس، چه در کار و چه در زندگی اجتماعی عادی. بنابراین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس از جمله موضوعات مهمی است که هر شخصی جدا از مراجعه به مشاور، نیاز دارد تا در این زمینه به صورت آگاهانه به خود کمک کند.

ایجاد اعتماد به نفس در تحصیل و کار

ایجاد اعتماد به نفس در تحصیل و کار

داشتن شجاعت در زمینه کار یا ادامه تحصیل و کسب مدارج بالاتر شغلی یا تحصیلی می تواند دشوار باشد. با این حال، هنگامی که برای افزایش اعتماد به نفس تلاش می کنید، پاداش ها می توانند بسیار امیدوارکننده و عالی باشند!

بسیاری از ما آرزو می کنیم که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم. حتی افرادی که به نظر می‌رسد کاملا از این موضوع بهره مند هستند، گاهی اوقات لحظاتی شک و تردید هایی نسبت به خود دارند. سخت است که در تمام طول روز یا حتی در طول سال، در اوج بمانید. وقتی تصمیم مهمی مانند تغییر شغل، بازگشت به کار یا ادامه تحصیل می گیرید که می تواند تغییری عمده در زندگی ایجاد کند، پایین بودن اعتماد به نفس می تواند اوضاع را از آنچه هست هم دشوارتر کند.

پس به یاد داشته باشید که شما تنها یک زندگی دارید، و آن مال شماست. با اتخاذ رویکردی مثبت به هر روز، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. به نقاط قوت خود نگاهی بیندازید و از آنها قدردانی کنید. همه ما قطعا چیزهایی در مورد خود می دانیم که می توانیم به آنها افتخار کنیم. گاهی اوقات فقط باید با خود صادق باشیم. به جای اینکه خودتان را تحقیر کنید، بهتر است بپذیرید که دارای مهارت های ویژه هستید. این استعداد می تواند توانایی سازماندهی، مدیریت زمان، یک مهارت بسیار خاص شغلی یا حتی مرتبط با شخصیت شما باشد. پس روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و مطمئن شوید که آنها را تشخیص می دهید.

افزایش اعتماد به نفس

ترس از سخنرانی در جمع

یکی از بزرگترین آسیب هایی که کمبود اعتماد به نفس می تواند به یک نفر بزند، عدم توانایی آن شخص در سخنرانی و صحبت کردن در جمع است. منظور از جمع، یک جمع دوستانه و یا یک مهمانی نیست. متاسفانه بسیاری افراد هستند که از این مسئله رنج می برند و استرس آنچنان به آنها غلبه می کند که معمولا اثری تخریب کننده بر جای می گذارد و فرد برای همیشه از صحبت در جمع می هراسد. روشی که در پایین ارائه می شود یک استراتژی کم ریسک جهت افزایش اعتماد به نفس و همچنین کاهش و درمان استرس در سخنرانی است.

 • تمام ترس ها و اهداف خود را بنویسید
بیشتر بدانید :   همه چیز در مورد انواع تیپ های شخصیتی | 3 شخصیت اصلی

کمی وقت بگذارید و به ریشه ترس های خود فکر کنید و آنها را بنویسید. آیا سخنرانی در جمع شما را می ترساند به این دلیل که قبلا تجربه بدی داشته اید؟ آیا همیشه خجالتی بوده اید؟ آیا به این دلیل است که نگران هستید مردم در مورد شما چه فکری می کنند؟

 • صحبت های خود را در مورد اهداف سخنرانی ضبط کنید

در مورد ترس ها و اهداف سخنرانی خود در جمع صحبت کنید، در حالی که تصویر خودتان را ضبط می کنید. به چند دلیل این تمرین عالی است: ۱) احساس قرار گرفتن در مقابل دوربین راهی برای ایجاد همان استرسی است که در صحنه واقعی با آن روبرو می شوید. ۲) شما را وادار می کند تا در مورد چگونگی بیان ساختار داستان خود به بهترین شکل فکر کنید. ۳) به صدا درآوردن ترس هایتان به شما قدرت می دهد و باعث می شود آنچه را که قصد انجامش را دارید انجام دهید و به افزایش اعتماد به نفس خود کمک کنید.

راه های سخرانی در جمع

اگر برای شروع مشکل دارید، به سادگی تصویر خود را ضبط کنید و در آن جملاتی ساده بگویید (مثلا: سیب خوشمزه است). سپس یک نفس عمیق بکشید، دوربین خود را دوباره روشن کنید و صحبت خود را ادامه دهید. این یک شوخی نیست. هدف شما ضبط یک سخنرانی که برنده جایزه بشود نیست؛ حداقل در حال حاضر. هدف شما صرفاً این است که با انجام کاری که باعث ناراحتی شما می شود ۱% بیش از پیش احساس راحتی کنید.

 • سخنرانی خود را بارها و بارها ضبط کنید و هر برداشت را گوش کرده و نقد کنید

چطور بعضی از افراد در سخنرانی در جمع بسیار عادی به نظر می آیند؟ چون حتما یک بار به خودشان این اجازه را داده اند تا بر این ترس غلبه و در جمع صحبت کنند. پس شما هم باید همین کار را انجام دهید.

ممکن است هنگام مشاهده فایل‌های ضبط‌ شده‌ خود بغض کنید، اما واجب است که به تماشای آن‌ها ادامه دهید. توجه داشته باشید که کجا باید پیشرفت کنید، اما آنچه را که درست انجام می دهید را نیز یادداشت کنید. شاید پس از یک شروع دشوار، بخواهید به گوشه ای پناه ببرید و متوجه تغییر در زبان بدن خود شوید. شاید از گفتن کلمات پرکننده مانند «اوم» یا «مثلا» برای مدتی مناسب اجتناب کنید. شاید بعد از برداشت چهارم، مقدمه شما جذاب تر به نظر برسد. همه دستاوردهای خود را جمع آوری کنید. بعد از انجام این کارها، شما شروع به آشنایی با صدای خود کرده اید. اکنون وقتش رسیده که به صحبت کردن برای یک مخاطب واقعی بپردازید.

اعتماد به نفس جزء ضروری انسانیت است. فرد دارای اعتماد به نفس عموماً خود را دوست دارد، برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای خود حاضر به ریسک است و به آینده مثبت فکر می کند. با این حال، افرادی که اعتماد به نفس ندارند، کمتر احساس می کنند که می توانند به اهداف خود برسند، و تمایل دارند که نسبت به خود و آنچه در زندگی به دست آورند دیدگاه منفی داشته باشند. بنابراین افزایش اعتماد به نفس به کمک مشاور یا توصیه هایی علمی و اساسی از ملزومات زندگی این افراد محسوب می شود.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *