مشاورمود

مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی_مشاورمود

مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی در چه مواردی نیاز است؟

بهداشت جسم و روان هردو به یک اندازه در کیفیت زندگی افراد موثر بوده و سلامتی هر فرد در درجه اول اهمیت برای او و در مقیاس بزرگتر برای جامعه، قرار دارد. بنابراین مشاوره روانشناسی  و بررسی بهداشت روان و بهداشت عاطفی از نیازهای مهم بشر امروزی است و انقلابی در مراقبت از سلامت روان در جریان است. آگاهی در مورد اثرات فراگیر و مخرب بیماری های روانی درمان نشده در حال گسترش است و در عین حال، این دانش که برای به حداقل رساندن و از بین بردن آن آسیب درمان وجود دارد نیز رو به رشد است. در نتیجه، ارائه‌ دهندگان مراقبت ‌های بهداشتی، مقامات دولتی، گروه‌ های شهروندی و سایر سازمان‌ها در حال پیوستن به نیروهای خود هستند تا به افراد نیازمند به مراقبت‌های بهداشت روانی کمک کنند. بنابراین شما نیز اگر در هر کدام از چالش های زندگی خود نیاز به مشاوره دارید،     مشاورمود می تواند به حفظ سلامتی و برقراری توازن در زندگی به شما کمک کند.

[lwptoc]

برخورداری از سلامت روان انسان را قادر به انتخاب مسیر درست زندگی، شغل متناسب با شخصیت خود و تشکیل زندگی موفق خواهد ساخت که در پی آن جایگاه اجتماعی مناسب نیز به دست خواهد آمد. سلامت روانی شامل تفکرات انسان است که در همه ابعاد بر کیفیت زندگی او تاثیرگذار است. برای مثال انتخاب هدف درست در زندگی، کنترل عواطف و احساسات، آشنایی با معیارهای انتخاب همسر، زندگی اجتماعی نرمال و بسیاری موارد دیگر، همگی منوط به داشتن سلامت روان است مشاوره روانشناسی  در تمامی سنین و دوره های زندگی می تواند مورد نیاز باشد زیرا در هر دوره ای از زندگی، فرد مشکلات مربوط به خود را دارد. عوامل دخیل در سلامت روانی بسیار متعدد هستند و انسان جدا از عوامل ژنتیکی و خانوادگی، تحت تاثیر عوامل بیرونی مانند استرس نیز می باشد که هرکدام به نوبه خود در تعیین خلق و خوی شخص نقش دارند.

مشاوره روانشناسی همراه با مشاورمود

چرا باید مشاوره روانشناسی داشته باشیم؟

سلامت روان از جنبه های مختلفی بر زندگی ما تاثیر می گذارد. هر دوره ای از زندگی نشانه های ویژه خود را به عنوان سلامت روان در اشخاص دارد. بنابراین هر شخصی در زندگی قطعا به مشکلات روحی برخورده و می داند که تصمیمات و خلق و خوی او کاملا وابسته به روحیات و سلامت روان او می باشد. ما به صورت روزانه و طی مراحل مختلف زندگی با مسائل و مشکلات متنوعی روبرو می شویم که در صورت عدم برخورد مناسب و نداشتن تدبیر، گاهی صدمات جبران ناپذیری به ما وارد خواهد شد. پس بسیار مهم است که به این وجه از سلامتی خود اهمیت زیادی دهید. بنابراین کمک گرفتن از مشاورین در حوزه سلامت روان بهترین راه برای مواجهه با مسائل پیچیده است.

نشانه های نیاز به مشاور

مشاوره بالینی سلامت روان شامل خدماتی است که متخصصان آموزش دیده ما به مراجعانی که برای رسیدگی به مسائل موثر بر زندگیشان کمک می گیرند، ارائه می کنند. به گفته انجمن روانشناسی آمریکا (APA)، این مسائل می تواند شامل مشکلات شخصی یا مسائل رفتاری، عاطفی، زناشویی، حرفه ای، توانبخشی، آموزشی یا در یک مرحله از زندگی باشد. بنابراین، نیاز است تا همه ما با نشانه هایی که ممکن است یک فرد دچار اختلال داشته باشد، آشنا باشیم تا در صورت نیاز بتوانیم به خود یا شخص دیگر کمک کنیم.

نشانه های نیاز به روانشناس

داشتن یک یا چند مورد از موارد اشاره شده می تواند نشان از احتیاج شخص به مشاوره روانشناسی باشد. این نشانه ها عبارتند از: پرخوری غیرعادی یا بی اشتهایی غیرطبیعی بدون داشتن علل پزشکی، به هم خوردن نظم خواب طبیعی به صورت پرخوابی یا کم خوابی، فاصله گرفتن از جمع و ترجیح انزوا به حضور در جمع که به نوعی گوشه گیری غیر طبیعی محسوب شود، بی حالی و انرژی کم که ناشی از عوامل فیزیکی نباشد، بی توجهی به اطرافیان و مسائل دنیا، دردهایی بدون منشا فیزیکی و بی دلیل، نداشتن امید به آینده و پویا نبودن همراه با حس درماندگی، گرایش به مصرف دخانیات، دارو یا نوشیدنی های الکلی و اعتیاد پیدا کردن به آن ها، احساسات هیجانی و شدید مانند خشم و خوشحالی اغراق آمیز، احساس تنهایی یا سرشکستگی، دعواهای مداوم و بی دلیل به بهانه های مختلف، عدم کنترل عواطف و تفکرات و مرور مکرر یکسری خاطرات همراه با واکنش به آن ها، فکر کردن در مورد آسیب به خود یا دیگران و در نهایت ناتوانی در اداره امور روزانه مانند تحصیل، زندگی روزمره، مراقبت از فرزند و…

مزایای مشاوره روانشناسی

مراجعانی که به دنبال کمک هستند، امکان بهره مندی از مزایای مشاوره آنلاین روانشناسی را با مشاورمود دارند. ارائه خدمات سلامت روان بالینی شامل کمک به افراد از همه طبقات اجتماعی برای حل مشکلاتی است که با آن روبرو هستند. مشاوران بالینی سلامت روان با به کارگیری تجربه واقعی و آموزش حرفه ای خود، استراتژی های مراقبت کامل را طراحی و اجرا می کنند. ارزیابی سلامت روان، شامل ارزیابی حالات روحی و جسمی مراجعان، شناسایی اعتیاد و مشکلات رفتاری و تعیین میزان آمادگی مراجع برای درمان است. مشاور پس از تدوین استراتژی های درمانی و ارائه آنها به مراجع و خانواده او، به مراجع کمک می کند تا مهارت ها و رفتارهایی را بیاموزند که او را در مسیر سلامت روان قرار می دهد.

افزایش سلامت روان

افزایش سلامت روان

بهبود خلق و خو و آرامش خیال از فواید توجه مناسب به افزایش سلامت روانی است. به علاوه اگر از نظر روحی و روانی در شرایط خوبی باشیم قادر به انجام بسیاری از امور، بدون ایجاد اختلال و سردرگمی خواهیم بود. بنابراین برای بهره گیری از روانی سالم نیاز است تا استعدادهایمان را شناسایی کنیم و توانایی های خودمان را بشناسیم. توانایی هماهنگی و کنار آمدن با مشکلات در آرامش و یافتن راه حل، داشتن فعالیت منظم و مفید، داشتن انگیزه و هدف، مشورت گرفتن از متخصصین در صورت نیاز، حفظ ارتباطات با سایرین و تلاش در گسترش آن، کمک به همنوع، داشتن خواب مناسب و تغذیه سالم، همگی از دیگر موارد مورد نیاز برای داشتن سلامت روانی است.

وظایف یک مشاور یا درمانگر

یک توصیف کلی از چیستی مشاوره سلامت روان را می توان به این صورت خلاصه کرد: تشخیص و درمان بالینی. یک مشاور معتبر سلامت روان، ملزم است که در زمینه هایی مانند فرآیند تشخیصی، روان دارویی، برنامه ریزی درمان، معاینات روانی و ارزیابی های روانی-اجتماعی تخصص داشته باشد. همچنین مشاوران سلامت روان معتبر دارای تخصص در مسائلی مانند تمایلات جنسی، مشاوره خانواده و زوجین، اعتیاد یا مشاوره برای قربانیان آسیب و سوء استفاده نیز می باشد.

راهنمایی های یک مشاور یا روان درمانگر

مشاوران سلامت روان با مراجعان خود برای تعیین اهداف جهت رسیدگی به مسائل عاطفی، راه های ابراز علاقه ی صحیح، بهبود عزت نفس، ارتقاء تغییرات در رفتار و تلاش برای بهبود رفاه روانی کار می کنند. ماهیت فرآیند مشارکت بین مشاور و مراجعه کننده بسیار مهم است. درباره اشکال مختلف مشاوره روانشناسی و نحوه ارائه آن، نمونه های زیر را ارائه شده است:

  • مشاوره فردی، که در آن مشاور و مراجعه کننده روی موضوعاتی مانند درمان افسردگی، اضطراب، عصبانیت یا سوء مصرف مواد کار می کنند.
  • مشاوره خانواده، که بر زمینه هایی مانند ساختار خانواده، ارتباطات درون خانواده، فرزندپروری، تغییرات عمده در خانواده یا درگیری بین خواهر و برادر یا والدین تمرکز دارد.
  • مشاوره زوجین، که با موضوعاتی مانند حل تعارض، ایجاد اهداف واقعی رابطه یا رسیدگی به رفتار پرخاشگرانه در یک رابطه سروکار دارد.
  • مشاوره گروهی، که در آن گروهی از افراد هم سن بر روی مسائل مشترک خود مانند اعتماد به نفس پایین، سوء استفاده، تروما یا سوء مصرف مواد کار می کنند.

سلامت روان در کودکان

کمک از طریق رفتار درمانی شناختی CBT

این روش از طریق صحبت با مراجعه کننده و شناخت اخلاقیات و طرز تفکر او درباره پیرامونش بوده و به یافتن راهکار برای مشکلاتی که موجب این اختلالات شده اند می پردازد. این نوع از مشاوره روانشناسی به مراجع کمک خواهد کرد تا  نگاه و طرز تفکرش در مورد محیط اطراف و مسائل مختلف را تغییر داده و با رفتارهایی به مراتب سلامت تر بر چالش ها غلبه کند. این نوع درمان صرفا بر زمان حال مراجعه کننده تاکید دارد و برخلاف سایر روش ها به دنبال ریشه یابی مشکلات نیست و مشاور تنها سعی بر شناخت روحیات و مسائل حال حاضر بیمار دارد.

این روش در مواردی همچون: درمان استرس و افسردگی، درمان هراس (فوبیاهای مختلف)، درمان وسواس و اختلالات روانی و شخصیتی (مانند اختلال دوقطبی)، ترس های به وجود آمده در پی حوادث و داشتن اضطراب، موثر و کارآمد است. مشاوره روانشناسی در این موارد به بیمار کمک می کند تا به جای داشتن دید کلی، وارد جزئیات مسئله شده و ابتدا موارد کوچک تر را درک کند تا راحت تر مشکل را پذیرفته و به راه حل بپردازد.

در پایان نتیجه میگیریم که سلامت روان مهم ترین رکن در زندگی هر فرد بوده که در صورت وجود اختلال، می تواند تاثیرات منفی بر زندگی شخصی وی و یا در اجتماع داشته باشد، از این رو باید کمی بیشتر حواسمان به سلامت روان خود باشد.

روان درمانی چیست؟

روان درمانی مجموعه ای تکنیک ها بر پایه گفتمان بین شخص مراجعه کننده و روان شناس است که گاهی بسته به شرایط و مشکل بیمار می تواند بین روان شناس و یک گروه نیز صورت گیرد. در جلسات مشاوره روانشناسی که با هدف درمانی برگزار میگردد، درمانگر از روش های مختلف و مناسب بهره می گیرد تا شخصیت بیمار را کاوش کرده و راه حلی برای مشکل او بیابد. روان شناس یا روان درمانگر با معاینه و صحبت با بیمار و ردیابی مشکل او طرحی جهت درمان او ارائه می دهد که مختص مراجعه کننده باشد.

در اینجا درمانگر با مشاور متفاوت بوده و نقش او یافتن عوامل ایجاد کننده اختلال و برطرف کردن آن ها است، در حالی که وظیفه مشاور، مشورت دادن و ایجاد آگاهی می باشد. در روان درمانی، روان شناس با بررسی زوایای شخصیتی فرد و علل رفتارهای ناهنجار وی، به دنبال ارائه راه حل با استفاده از تکنیک های مختلف برای برطرف ساختن مشکل و تغییر طرز فکر بیمار است.

حفظ بهداشت روان

بهداشت یا سلامت روان به معنای داشتن روانی آرام و منطقی و عواطفی سالم است، به نحوی که انسان بتواند از هوش و منطق خود در تمامی امور زندگی کمک گرفته و مدیریت احساسی داشته باشد. توانایی غلبه بر مسائل روزمره و چالش های زندگی همراه با حفظ تعادل در زندگی از مشخصه های سلامت روان به شمار می رود. بنابراین واجب است تا نحوه کنار آمدن با مشکلات را درک کنیم یا در صورت لزوم از مشاور کمک بگیریم. بهره گیری از مشاوره روانشناسی به مدیریت ارتباطات، کنترل استرس و اضطراب، کنترل هیجانات عاطفی و انتخاب های درست کمک می کند. تیم مشاوران مشاورمود در تمام موارد مذکور با شما همراه خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *