مشاورمود

قوانین مربوط به گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد مشاورمود

قوانین مربوط به گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد

در خصوص قوانین مربوط به گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد چه می‌دانید؟ جدای از قوانینی که در رابطه با ارتباط دختر و پسر وجود دارد باید گفت که چنین روابطی در جامعه و در عرف امری ناپسند و غیر قابل تحمل می‌باشد ازاین‌رو دختر و پسری که با هم رابطه داشته باشند و در یک مکان با هم دیگر دیده شوند از طرف خانواده و دوستان و سایرین به‌شدت مورد مؤاخذه قرار می‌گیرند. علاوه بر این قوانین مشخصی برای رابطه و با هم بودن دختر و پسر وضع شده‌اند که در صورت مشاهده این‌گونه حالات لازم‌الاجرا می‌باشند.

در رابطه با قوانین مربوط به گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد باید گفت که قوانین بر اساس حالات با هم بودن دختر و پسر متفاوت می‌باشند و به طبع مجازات و حکمی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود نیز متفاوت است. افرادی که به هر نحوی درگیر چنین مسائلی شده‌اند و از حکمی که در انتظارشان است بی‌اطلاع‌اند و یا قصد دارند اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنند می‌توانند با مشاوران خبره و با تجربه مشاورمود تماس حاصل نمایند تا آن‌ها را در جریان دقیق مسائل حقوقی این نوع جرائم قرار دهند. این مرکز آماده ارائه مشاوره حقوقی به اشکال مختلف اعم از حضوری، آنلاین به مراجعین می‌باشد.

قوانین مربوط به گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد در چندین حالت اتفاق می‌افتد که هرکدام از این حالات مجازات‌هایی را برای افراد به دنبال دارد البته در این باره لازم است سطح ارتباط میان دختر و پسر تعیین شود. اگر رابطه طرفین به صورت برقراری رابطه جنسی نباشد جرم آن‌ها به عنوان رابطه نامشروع تعزیری تلقی می‌شود و مجازاتی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود ۱ تا ۹۹ ضربه شلاق است.

حال اگر گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد در حالتی باشد که آن‌ها را حین برقراری رابطه کامل دستگیر کرده باشند جرم آنها زنای کامل می‌باشد و حکمی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود ۱۰۰ ضربه شلاق برای هر کدام خواهد بود.

لازم به ذکر است که این نوع مجازات‌ها تنها برای دختر و پسرهایی در نظر گرفته می‌شود که مجرد باشند و با میل و اختیار خودشان تن به رابطه داده باشند.

در حالتی دیگر اگر گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد به نحوی باشد که هر دو به تنهایی در یک مکان مسقف مانند خانه بوده باشند و مأمورین ارشاد آن‌ها را در وضع نامناسبی مشاهده نمایند و دلایل کافی برای برقراری رابطه نامشروع در دست باشد می‌توان آنها را به دلیل برقراری رابطه نامشروع به دادسرا ارجاع داد تا درباره آن‌ها حکم صادر شود. البته این نکته را نباید فراموش کرد که حضور دختر و پسر در یک مکان نمی‌تواند دلالت بر داشتن رابطه نامشروع بین آن‌ها باشد مگر این که شواهد و مدارکی دال بر آن به دست بیاید.

گاهی اوقات بعد از گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد اگر طبق بررسی‌های پزشکی قانونی میان طرفین رابطه نامشروع کامل جنسی برقرار شده باشد طرفین به زنا محکوم شده و مطابق با قانون، حکم لازم درباره آن‌ها اجرا می‌شود.

بیشتر بدانید :   نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی چگونه است؟

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد به دلیل رابطه در فضای مجازی

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد اگر به دلیل داشتن رابطه در فضای مجازی بوده باشد باید به طور کامل جوانب رابطه‌ای که میان طرفین برقرار بوده است را سنجید تا مجازات و حکمی مناسب با جرم واقع شده را برای آنان در نظر گرفت. اگر دختر و پسر از طریق فضای مجازی با هم آشنا شده باشند و به برقراری رابطه نامشروع یا سکس در چت متهم شده باشند و مدارک و شواهد محکمی دال بر صحت این موضوع در دسترس باشد یقیناً جرمشان داشتن رابطه نامشروع است و جرمی است که دو طرف دارد یعنی هم دختر و هم پسر متهم شناخته می‌شوند و حکمی که برای آنان در نظر گرفته می‌شود ۹۹ ضربه شلاق می‌باشد.

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد در خیابان

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد در خیابان

برای بسیاری این سؤال پیش می‌آید که گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد در خیابان قانونی است و آیا مأمورین ارشاد چنین اجازه‌ای دارند که دختر و پسری را در خیابان و تنها به صرف با هم بودن دستگیر کنند. در جواب باید گفت بله بر اساس قانون اگر دختر و پسر نامحرمی همراه هم در خیابان دیده شوند مأموران ارشاد در صورت لزوم می‌توانند آنها را دستگیر کنند.

منظور از در صورت لزوم این است که اگر حجاب و پوشش دختر نامناسب باشد و یا این که هر دو نفر در وضعیتی نامناسب دیده شده باشند، گشت ارشاد می‌تواند مدارک آن‌ها را ضبط کرده و یا این که آن‌ها را به مرکز برای گرفتن تعهد ارجاع دهند. در این حالت ممکن است مرجع انتظامی به عنوان کشف و ارتکاب جرم مشهود مراتب و مراحل را به عنوان رابطه نامشروع به مرجع قضایی و دادسرای محل جرم گزارش دهد و یا این که تنها به اخذ تعهد از طرفین بسنده نمایند.

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد تنها به دلیل دوستی

اگر گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد تنها به دلیل دوستی بوده باشد و رابطه آن‌ها تنها در حد پیام و صحبت کردن و دیدن همدیگر در یک مکان عمومی مانند رستوران و کافه بوده باشد از لحاظ قانون جرم نخواهد بود زیرا این مسئله در قانون جرم انگاری نشده است بنابراین حکمی متوجه طرفین نمی‌باشد و ممکن است مأمورین ارشاد تنها به دلیل نامحرم بودن دختر و پسر و جلوگیری از بروز ایجاد رابطه نامشروع آنان را دستگیر کرده باشند و اغلب در این حالت تنها به گرفتن تعهد کتبی یا شفاهی از طرفین بسنده می‌کنند و هیچ‌گونه مجازات و حکمی متوجه طرفین نخواهد بود.

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد به دلیل رابطه در فضای مجازی

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد با اخذ تعهد و تأثیر آن بر ازدواج و شغل طرفین

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد می‌تواند در حالات مختلفی رخ دهد. گاهی اوقات جرم دختر و پسر آن قدر محرز است که مجازات‌های سنگین و نیمه سنگین برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود و گاهی هم رابطه‌ای که میان دختر و پسر وجود داشته است رابطه‌ای غیر از رابطه نامشروع تشخیص داده شده است و هیچ گونه حکمی متوجه آنان نخواهد شد. در هر حالت ممکن است دختر و پسر به مرکز پلیس انتقال داده شوند و از آنان تعهدی کتبی اخذ شود. حال سؤال این جا است که آیا تعهدی که از طرفین گرفته می‌شود ثبت قانونی می‌شود؟ و آیا مانعی برای ازدواج و شغل آینده آن‌ها می‌باشد؟

بیشتر بدانید :   معنی mood در روانشناسی

در جواب باید گفت که اگر گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد در حالاتی باشد که مجازات‌های سنگین برای آنها لحاظ نشود و آن‌ها را به دادسرا ارجاع ندهند یقیناً تعهدی که از آنان اخذ می‌شود در ازدواج و شغل آینده آن‌ها تأثیری نخواهد گذاشت. البته این نکته را نباید فراموش کرد که در صورتی تعهد طرفین لحاظ نمی‌شود که تنها یک بار تعهد داده باشند و بار دومی در کار نباشد. در غیر این صورت تعهد حتماً در سامانه ثبت شده و هرگاه به هر دلیلی استعلام گرفته شود این تعهدات نیز محرز می‌شوند.

حال اگر گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد به گونه‌ای بوده باشد که آنان را در وضعیت نامناسب و یا در حین ایجاد رابطه دستگیر کرده باشند حتماً پرونده‌ای در دادسرا برای رسیدگی به جرمی که مرتکب شده‌اند ترتیب داده می‌شود و حتماً داشتن پرونده و تعهدی که ضمیمه آن است در آینده قابل استعلام می‌باشد و در ازدواج و شغل آینده طرفین تأثیر گذار خواهد بود.

گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد هنگام بوسیدن همدیگر

بر اساس قانون ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی هرگاه دختر و پسری که به عقد هم در نیامده باشند و در اصطلاح نامحرم باشند همدیگر را ببوسند مرتکب رابطه نامشروع و اعمال منافی عفت غیر از زنا شده‌اند. حال اگر گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد به همین دلیل بوده باشد و مأموران ارشاد آن‌ها را در حین بوسیدن همدیگر مشاهده کرده باشند و آن‌ها را دستگیر کرده باشند هر دو طرف مجرم شناخته می‌شوند و حکم ۹۹ ضربه شلاق و همچنین گرفتن تعهد برایشان در نظر گرفته می‌شود در صورتی که گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد در حالتی رخ‌داده باشد که یکی از طرفین از این کار اکراه نموده و یا تمایلی به انجام این کار نداشته باشد مجازات اکراه کننده به ۷۵ ضربه شلاق کاهش پیدا می‌کند.

این قوانین ممکن است به فضای روانی جامعه تاثیر منفی داشته باشد. از همین رو در مواجه با این شرایط حتما از یک مشاوره روانشناسی و یا مشاوره بالینی کمک بگیرید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۹ میانگین: ۴.۷]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

یک پاسخ

  1. بنظرم قانون خوبی رو در این زمینه نداریم، چون دو طرفین با آرامش روحی نمیتونن با هم قدم بزنن و در مورد آینده خودشون صحبت کنن و خیلی از حس های خوب رو تجربه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *