مشاورمود

نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی چگونه است؟

نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی - مشاورمود

نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی چگونه است؟

در واقع زمانی که افراد برای اولین بار ازدواج می کنند زمان زیادی دارند تا بتوانند یکدیگر را به خوبی بشناسند و به یک درک متقابل از یکدیگر برسند. اما افرادی که به صورت مجدد و با وجود فرزند ازدواج می کنند دیگر چنین فرصتی را نخواهند داشت. در این هنگام زمانی که زوجین زندگی مشترک خود را شروع می‌ کنند فرزندان نیز به عنوان عضوی از خانواده حضور دارند.اما کنار آمدن با فرزند ناتنی ممکن است برای بسیاری از افراد سخت باشد. بنابراین افرادی که با چنین شرایطی ازدواج می کنند در ابتدا به دنبال این سوال خواهند بود که نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی چگونه می باشد؟

دقت داشته باشید افرادی که می خواهند با فرزند ناتنی خود ارتباط خوبی برقرار کنند در ابتدا باید از قدرت تحمل بالایی برخوردار باشند. زیرا باید بتوانند در هنگام مواجه با هر مشکلی به راحتی راه حلی برای آن ارائه دهند. البته برای این که بتوانید چگونگی رفتار صحیح با فرزند ناتنی را یاد بگیرید بهتر است که به یک مشاوره خانواده مراجعه نمایید. در این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با همراه باشیم.

اهمیت نحوه رفتار با فرزند ناتنی

چگونگی و نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی

زمانی که فرزندان با طلاق والدین همچنین تاثیرات روانی طلاق بر کوذکان یا فوت یکی از آن ها وارد زندگی جدیدی می شوند ممکن است قبول این شرایط برای آن ها سخت باشد. بنابراین نمی توانند به‌ راحتی شخص جدید را به عنوان پدر یا مادر خود قبول کنند. این موضوع باعث ایجاد تنش شده پس در نتیجه فرزندان رفتارهای اشتباهی انجام می دهند. البته در مقابل والدین سعی می کنند تا با استفاده از روش های مختلف، خود را با زندگی جدید هماهنگ کنند. اما در این زمان ممکن است فرزند، آن ها را به عنوان یک مزاحم در نظر بگیرد. بنابراین برای این که بتوانید این رابطه را درست شکل دهید باید حتماً مهارت هایی را آموزش ببینید. امروزه بسیاری از مراکز مشاوره به آموزش نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی می ‌پردازند. مرکز مشاورمود نیز از مشاوران بسیار با تجربه و حرفه ای کمک گرفته است. پس شما می توانید برای ایجاد یک ارتباط صحیح از این مشاوران کمک بگیرید.

در واقع مشاوره روانشناسی راه حل های متفاوتی را در مورد نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی در اختیار شما دوستان عزیز قرار می دهد. از جمله راه حل هایی که مشاور پیشنهاد می دهد می توان به توجه به او همانند فرزندان خود، توجه به فعالیت های درسی فرزند، ایجاد فضای مناسب برای صحبت های دونفره، صبور بودن و … اشاره کرد. در زیر سعی کرده ایم چند مورد است از این راه حل ها را به صورت خلاصه برای شما توضیح دهیم:

بیشتر بدانید :   قوانین مربوط به گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد

توجه به فرزند ناتنی همچون فرزند خود:

همان طور که گفته شد یکی از راه حل هایی که توسط مشاوره خانواده در چگونگی نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی مطرح می شود توجه به فرزند خوانده همچون فرزند خود می باشد. دقت داشته باشید که باید در ابتدای شروع زندگی مشترک به فرزندان ناتنی توجه بسیار زیادی داشته باشید و حتی حساس تر از فرزندان خود با او رفتار نمایید. زیرا این فرزندان کوچک ترین اخلاق یا حتی رفتار والدین ناتنی را زیر نظر می گیرند و زمانی که کم توجهی ببینند رفتارهایی همچون دعوا، قهر یا غذا نخوردن و… از آن ها بروز می کند. بنابراین بهتر است با آن ها به درستی رفتار نمایید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری گردد. برای درک بهتر این موضوع به مقاله ” رفتارهای خطرناک کوکان ” مراجعه کنید.

توجه به فعالیت های درسی در رفتار با فرزند ناتنی

توجه بیشتر به فعالیت های درسی:

همان طور که گفته شد فرزندان ناتنی بیشتر تمایل دارند که مورد توجه خانواده قرار بگیرند.‌ بنابراین زمانی که خانواده نسبت به فعالیت های درسی و همچنین وضعیت تحصیلی آن ها توجه می کنند لذت خواهند برد. پس بهتر است بدانید اگر فرزند ناتنی شما اهمیتی به فعالیت های درسی نمی دهد باید حتماً وضعیت درسی او را پیگیری نمایید. سپس سعی کنید در این راه به او کمک کنید. در واقع فرزندان ناتنی ممکن است برای جلب توجه رفتار های شدیدی را نشان دهند. از جمله این رفتارها می ‌توان به لج کردن،  بحث و درگیری با همکلاسی ها، نرفتن به مدرسه و همین طور درس نخواندن اشاره کرد. در این زمان مشاوره خانواده در مورد نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی به شما پیشنهاد می دهد که برای جلوگیری از بروز این مشکلات حتماً وضعیت تحصیلی و فعالیت های درسی او را پیگیری نمایید.

زمانی را برای صحبت با او ایجاد کنید:

یکی دیگر از راه حل هایی که برای نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی پیشنهاد می شود ایجاد زمان مناسب برای صحبت کردن می باشد. در واقع شما باید بتوانید یک شرایطی را ایجاد کنید تا با فرزند ناتنی خود یک گفت و گوی دوستانه داشته باشید. توجه داشته باشید که در این زمان گفت و گو باید حتماً دوطرفه باشد. بنابراین اجازه دهید تا فرزند نیز مشکلات خود را بیان نماید. تمامی این نکات باعث می‌ شود تا تنش ‌ها و همچنین مشکلات ایجاد شده به راحتی رفع گردد.

در برابر فرزند ناتنی صبور باشید:

یکی از مهم ترین نکاتی که والدین باید در نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی در نظر بگیرند کنترل خشم، صبر و بردباری می باشد. در واقع این فرزندان به زمان نیاز خواهند داشت تا بتوانند با وضعیت ایجاد شده کنار آیند. به طور کلی آن ها در این زمان به خاطر دوری یا از دست دادن پدر یا مادر ناراحت و عصبی هستند. به همین دلیل ممکن است رفتارهای پرهیجان مانند بحث، دعوا، خشم، پرخاشگری و… داشته باشند. حتی ممکن است در این زمان فرزند ناتنی از اصطلاحاتی همچون تو پدر من نیستی برای بروز خشم خود استفاده کند، یا این که فریاد بکشد و از غذا خوردن امتناع نماید.

بیشتر بدانید :   معنی mood در روانشناسی

در صورتی که با چنین رفتار هایی روبرو شدید باید حتماً صبر و بردباری بالایی داشته باشید. پس سعی کنید تا رفتارهای آرام و پر محبتی از خود نشان دهید. این موضوع باعث می ‌شود تا به مرور زمان پرخاشگری های کودک برطرف شده و بتواند با شرایط ایجاد شده کنار آیند. در واقع صبر و بردباری شما در نهایت موجب می گردد تا فرزند رفتارهای خود را تغییر دهد.

چند نکته مهم برای ارتباط گرفتن با فرزند ناتنی:

بهتر است بدانید که رفتار ها و خلقیات تمامی فرزندان به یک شکل نیست و آن ها با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین بسیاری از آن ها می توانند به راحتی و بدون هیچ گونه اضطرابی با شرایط جدید کنار آیند و پدر و مادر ناتنی را بپذیرند. اما بعضی از فرزندان این گونه نیستند و ممکن است رفتارهای هیجانی از آن ها سر برند. علاوه بر آن پذیرفتن یک فرزند برای والدین نیز کار ساده ایی نیست. پس ممکن است آن ‌ها نیز از رفتارهای فرزند خشمگین و ناراحت شوند. در این زمان باید حتماً به یک مشاوره متخصص در این زمینه مراجعه فرمایید تا بتوانید نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی را به صورت اصولی فرا بگیرید و یک ارتباط عالی با او برقرار کنید.

مشاوران مرکز مشاورمود در این راستا نکاتی را به شما پیشنهاد می ‌دهند که می توانید رفتارهای حرفه ای برابر فرزند ناتنی داشته باشید‌. این نکات شامل موارد زیر می ‌شود:

  • بهتر است زمانی که رفتارهای ناشایست و نامطلوب کوچکی از فرزند سر می زند آن ها را نادیده بگیرید تا او نسبت به رفتارهای شما حساس تر نشود.
  • سعی کنید از روش ها و همچنین رفتار های کاربردی که توسط مشاوره خانواده به شما توصیه می ‌شوند برای تربیت درست و اصولی کودک کمک بگیرید.
  • یک نکته مهم دیگر آن است که باید بتوانید وضعیت های هیجانی و پر تنش ایجاد شده را به خوبی کنترل نمایید و بر رفتار خود مسلط باشید.
  • همچنین بهتر است نسبت به رفتارهایی که فرزند از خود نشان می دهد بی اعتنا نباشید و همچنین از رفتارهای او دلگیر نشوید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *