مشاورمود

معنی mood در روانشناسی

معنی mood در روانشناسی

بسیاری از افراد روزانه با واژه mood در شبکه های اجتماعی مواجه می شوند و معنی آن را نمی دانند. شاید شما در اینستاگرام، توییتر، تلگرام و…..با این کلمه مواجه شده باشید. اما این واژه منحصر به شبکه های اجتماعی نیست. نام این وبسایت مشاورمود است اما به چه دلیل این نام برای این سایت انتخاب شده است؟ هنگامی که با معنی mood در روانشناسی آشنا شوید، دلیل آن را متوجه خواهید شد. این واژه در حیطه روانشناسی کاربرد دارد و در این مطلب به معنی mood در روانشناسی خواهیم پرداخت.

معنی mood در روانشناسی رابطه مستقیمی با mood در شبکه های اجتماعی دارد و از این طریق وارد شبکه های اجتماعی شده است. در ادامه با مطلب moshavermood همراه باشید تا با معنی mood در روانشناسی آشنا شوید.

معنی mood در روانشناسی چیست؟

mood که در فارسی بیشتر بنام خلق یا خلق و خو شناخته می شود، به حال و هوای درونی یا حالت روحی افراد اطلاق می شود. بر خلاف عواطف یا احساسات، خلق و خو ها یا mood کمتر خاص هستند و شدت کمتری دارند و احتمال کمتری دارد که توسط یک محرک یا رویداد خاص تحریک یا ایجاد شوند. معنی mood در روانشناسی نیز دقیقا به همین حالات اطلاق می شود. خلق و خو معمولاً دارای ظرفیت مثبت یا منفی توصیف می شود. به عبارت دیگر، مردم معمولاً در مورد حال خوب یا بد خلق بودن صحبت می کنند بدون اینکه بدانند معنی mood در روانشناسی دقیقا چیست. عوامل مختلفی بر خلق و خو تأثیر می گذارند و این عوامل می توانند تأثیرات مثبت یا منفی بر خلق و خوی داشته باشند. بطور کلی در پاسخ به پرسش “معنی mood در روانشناسی چیست؟” باید گفت که mood به حال و هوا یا حس و حال درونی افراد گفته می شود و با احساسات یا هیجان متفاوت است.

mood یک حالت احساسی است که ممکن است از چند دقیقه تا چند هفته ادامه داشته باشد. خلق و خو بر نحوه پاسخ افراد به محرک ها تأثیر می گذارد. به عنوان مثال خلق افسرده، سوگیری به نفع پاسخ منفی ایجاد می کند، در حالی که خلق و خوی شیدایی این احتمال را افزایش می دهد که فرد با انرژی پاسخ دهد. خلق و خوها از این جهت متفاوت از احساسات هستند که لزوماً ناشی از چیزی نیستند. برای مثال، یک فرد ممکن است پس از ازدواج یا دریافت یک هدیه احساس خوشبختی کند، در حالی که خلق و خوی شاد، تمایلی است برای واکنش شادمانه به محرک های بیرونی. خلق و خو بیشتر از احساسات دوام می آورد.

معنی mood در روانشناسی

معنی  mood در اینستاگرام

شاید شما نیز واژه mood را در شبکه های اجتماعی بخصوص در اینستاگرام دیده باشید. معنی mood در اینستاگرام همان معنی mood در روانشناسی است و رابطه مستقیمی با آن دارد. در واقع شاید دیده باشید که در اینستاگرام استوری یا عکسی قرار داده می شود و در کنار آن از واژه mood استفاده می شود. این بدان معناست که آن شخص در حال حاضر آن mood یا حالت روحی را دارد و حس و حالی مشابه با تصویر یا استوری قرار داده شده دارد. اینگونه است که افراد می توانند حالات روحی و mood خود را بدون اینکه حضور فیزیکی داشته باشند، در شبکه های اجتماعی به دیگران نمایش دهند.

انواع mood در روانشناسی

خلق و خوها (moods) و معنی mood در روانشناسی عموما به دو دسته خلق و خوی مثبت و خلق و خوی منفی تقسیم می شود. این موارد را در ادامه بررسی خواهی کرد.

بیشتر بدانید :   نحوه ی رفتار با فرزند ناتنی چگونه است؟

خلق و خوی مثبت (Positive mood) : خلق و خوی مثبت می تواند در بسیاری از جنبه های مختلف زندگی ایجاد شود و همچنین تأثیرات خاصی بر افراد به عنوان یک کل داشته باشد. خلق و خوی مثبت معمولاً حالتی بدون علت مشخص در نظر گرفته می شود. مردم نمی توانند دقیقاً دلیل خلق و خویشان را مشخص کنند. به نظر می رسد که مردم زمانی خلق و خوی مثبتی را تجربه می کنند که یک حالت روحی و ذهنی مثبتی داشته باشند، خواب شبانه خوبی داشته باشند و هیچ احساس استرسی در زندگی خود نداشته باشند.

مطالعات زیادی در مورد تأثیر احساسات مثبت بر ذهن شناختی انجام شده است و این حدس و گمان وجود دارد که خلق مثبت می تواند به روش های خوب یا بد بر ذهن ما تأثیر بگذارد. به طور کلی، خلق و خوی مثبت برای تقویت حل خلاقانه مسئله و تفکر انعطاف پذیر و در عین حال دقیق یافت شده است. برخی از مطالعات بیان کرده اند که خلق و خوی مثبت به افراد اجازه می دهد خلاقانه و آزادانه فکر کنند و تخیل بیشتری داشته باشند. خلق مثبت همچنین می تواند به افراد در موقعیت هایی که فکر مشغولی دارند کمک کند. در یک آزمایش، افرادی که با خلق و خوی مثبت القا شده بودند، عملکرد آنها در Remote Associates Task (RAT) (یک آزمون خلاقانه) افزایش یافت. خلق مثبت همچنین مقاومت در برابر وسوسه ها را تسهیل می کند، به ویژه در مورد انتخاب های غذایی ناسالم. همچنین نشان داده شده است که روابط بین فردی بر حفظ خلق و خوی مثبت تأثیر دارد. فعالیت‌های اجتماعی با خلق مثبت همبستگی دارد و همچنین نشان می‌دهد که تعاملات اجتماعی با افراد ممکن است خلق مثبت فرد را افزایش دهد. بنابراین، افرادی که از جامعه منزوی هستند یا در خارج از گروه هستند، ممکن است نسبت به افرادی که دایره اجتماعی قوی دارند، روحیه منفی بیشتری داشته باشند.

معنی mood در اینستاگرام

خلق مثبت همچنین ثابت شده است که تأثیرات منفی بر شناخت نیز دارد. مثلا اشیاء یا اشخاص به راحتی حواس افراد دارای خلق و خوی مثبت را پرت می کنند. یک مثال از این می تواند این باشد که اگر سعی می کردید در کتابخانه مطالعه کنید (با توجه به اینکه روحیه مثبتی دارید) افرادی را می بینید که دائماً در اطراف راه می روند یا صداهای کوچکی از خود بیرون می آورند. این نشان می دهد که تمرکز بر روی کار برای افرادی با خلق و خوی مثبت دشوارتر است. به طور خاص، افراد شاد ممکن است نسبت به افراد غمگین نسبت به پیامدهای لذت‌بخش پردازش پیام حساس‌تر باشند. بصورت کلی افراد با خلق مثبت احساس شادی طولانی مدتی دارند و این حس را در وجود خود درمی یابند.

خلق و خوی منفی (Negative mood) : خلق و خوی منفی نیز یکی از انواع mood در روانشناسی است که در پاسخ به پرسش معنی mood در روانشناسی چیست می توان آن را مطرح نمود. خلق و خوی منفی نیز مانند خلق و خوی مثبت، پیامدهای مهمی برای سلامت روانی و جسمی انسان دارد. خلق و خوها، حالت‌های روان‌شناختی اولیه‌ای هستند که می‌توانند به عنوان واکنشی به یک رویداد رخ دهند یا بدون هیچ دلیل خارجی ظاهری ظاهر شوند. از آنجایی که ممکن است هیچ دلیل مشخصی که باعث خلق منفی شود وجود نداشه باشد، تاریخ شروع و توقف مشخصی نیز وجود ندارد. این خلق و خوها می تواند ساعت ها، روزها، هفته ها یا بیشتر دوام بیاورد. خلق و خوی منفی می تواند نحوه تفسیر و نگرش افراد نسبت به جهان اطراف خود را دستکاری کند و همچنین می تواند رفتار آنها را هدایت کند.

بیشتر بدانید :   قوانین مربوط به گرفتن دختر و پسر توسط ارشاد

انواع mood در روانشناسی

خلق و خوی منفی می تواند بر قضاوت و درک فرد از اشیاء و رویدادها تأثیر بگذارد. در مطالعه ای که توسط Niedenthal و Setterland (1994)  انجام شد، تحقیقات نشان داد که افراد برای درک چیزهایی تنظیم شده اند که با خلق و خوی فعلی آنها مطابقت دارد. خلق و خوی منفی، عمدتاً با شدت کم، می تواند نحوه درک انسان از اشیا و رویدادهای همسو با احساسات را کنترل کند. به عنوان مثال، Niedenthal و Setterland از موسیقی برای القای حالات مثبت و منفی استفاده کردند. از موسیقی غمگین به عنوان محرکی برای القای حالات منفی استفاده شد و شرکت کنندگان به چیزهای دیگر واکنش منفی نشان دادند. این ثابت می کند که خلق و خوی فعلی افراد بر قضاوت ها و ادراک آنها تأثیر می گذارد. خلق و خوی منفی با افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، اعتماد به نفس ضعیف، استرس فیزیولوژیکی و کاهش برانگیختگی جنسی مرتبط است. در برخی افراد، شواهدی وجود دارد که خلق و خوی افسرده یا مضطرب ممکن است علاقه یا برانگیختگی جنسی را افزایش دهد. به طور کلی، مردان بیشتر از زنان احتمال افزایش میل جنسی را در حالت های خلق و خوی منفی گزارش کردند.

اختلال خلقی (mood disorder) چیست؟

اختلال mood یا اختلال خلقی به هرگونه تغییر خلق در طولانی مدت اطلاق می شود. تغییر خلق عمدتا به سه دسته افسردگی یا خلق پایین، شیدایی یا خلق بالا و اختلال دو قطبی که مرزی بین خلق پایین و بالا است تقسیم می شود. این اختلالات به حالت روحی و عاطفی فرد در طول زندگی تاثیر می گذارند و خلق و خوی وی را تغییر می دهند و خلق و خوی شخص دچار نوسان می شود. بدلیل اینکه در این مطلب به معنی mood در روانشناسی می پردازیم، به همین توضیح مختصر درباره اختلالات خلقی بسنده می کنیم که بحثی پیچیده در زمینه مشاوره بالینی است و در مطلبی جداگانه این مورد را بصورت تخصصی بررسی خواهیم کرد.

اختلال خلقی (mood disorder) چیست

تفاوت خلق (Mood) و احساسات (Emotions)

با معنی mood در روانشناسی آشنا شدیم. اما معنی mood در روانشناسی چه تفاوتی با احساسات ( Emotions) دارد؟ تفاوت اصلی بین خلق و خو و احساسات در این است که یک احساس ممکن است فقط چند دقیقه دوام داشته باشد، در حالی که یک خلق و خوی تمایل بیشتری برای ادامه دادن دارد. خلق و خو و احساسات دو کلمه ای هستند که وضعیت روانی ما را توصیف می کنند. وقتی روحیه خوبی دارید، احساس شادی و آرامش می کنید. هنگامی که در خلق و خوی بدی هستید، ممکن است احساس عصبانیت کنید. بنابراین، واضح است که احساسات با خلق و خوی شما مرتبط هستند. با این حال، آنها یکسان نیستند. در واقع، خلق و خو ترکیبی از عواطف و احساسات است.

احساسات بسیار کوتاه تر از خلق و خو هستند و بصورت واکنشی یا پاسخ به محرکی ایجاد می شوند. اما خلق و خوها طولانی هستند و لزوما براساس محرک خاصی پدید نمی آیند.

حال دریافتید که چرا نام این سایت moshavermood (مشاورمود) است؟ بدلیل اینکه ما اینجا هستیم تا با مشاوره آنلاین، حس و حال و mood مثبت را به شما انتقال دهیم.

ممنون از اینکه برای دنبال کردن مطلب معنی mood در روانشناسی، moshavermood رو انتخاب کردی.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *