مشاورمود

مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه در چه مواقعی لازم است؟

عادات غذایی ما به طور مستقیم سلامت ما را تعیین می کند. اکثر ما در برنامه ‌های پر مشغله و زندگی سریع‌ امروزی، اغلب به ‌جای آنچه که سالم است، غذای راحت تر را انتخاب می کنیم. اغلب اوقات، غذا می خوریم تا فقط جوانه های چشایی خود را راضی نگه داریم، اما از خطراتی که این نوع عادت غذایی در طولانی مدت ممکن است ایجاد کند، بی اطلاع هستیم. این سبک عادات غذایی به مرور باعث افزایش وزن و تهدید سلامتی خواهد شد. بنابراین مشاوره تغذیه حتی برای کاهش وزن هم که شده، از ضروریات برای افراد دارای اضافه وزن به حساب می آید. اگرچه مشاوره تغذیه صرفا جهت کاهش وزن نبوده و بهتر است برای داشتن روش زندگی سالم، تغذیه درست و حفظ سلامت از مشاوره کمک بگیریم. مشاورمود در خدمت همه عزیزانی است که چه برای کاهش وزن و چه افزایش وزن نیاز به مشاوره دارند، و یا به دنبال یک رژیم غذایی متناسب با بدن خود هستند.

[lwptoc]

هنگام تلاش برای کاهش وزن، در نهایت به صورت خودسرانه مجبور به حذف برخی از مواد ضروری از رژیم غذایی خود می شوید. این کار به جای اینکه باعث سلامتی شود، دقیقا برعکس عمل می کند. تمامی عناصر و مواد غذایی مورد نیاز بدن شما است، ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها، کربوهیدرات ها، فیبرها یا حتی چربی ها (البته چربی های سالم). هر یک از این مواد مغذی نقش خود را در رشد جسمی و ذهنی ایفا می کنند. بنابراین قطع خودسرانه بعضی از مواد غذایی یا حتی کم کردن مصرف آنها می تواند تاثیر بسزایی در سلامت شما داشته باشد. مشاوره تغذیه می تواند کمک کند تا با برنامه ریزی صحیح و استفاده از تمامی گروه های مواد غذایی (به اندازه) وزن خود را کاهش یا افزایش دهید. برنامه ریزی مشاوره تغذیه، تنها در مورد خوردن یا نخوردن مواد غذایی نیست، بلکه یک مشاور تشخیص می دهد که بدن شما در چه شرایطی قرار دارد و با شناسایی طبع شما کمک خواهد کرد تا به سلامت تغذیه ای دست یابید.

برنامه ی غذایی سالم با مشاورمود

عوارض عادات غذایی نادرست:

تاثیر فوری انتخاب نادرست غذا بر سلامت ما، افزایش وزن بیش از حد در یک بازه زمانی کوتاه یا همان چاقی است. در ردیف بعدی، مشکلاتی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا ، استخوان های ضعیف یا شاید حتی رشد کند مغز قرار دارند. برای سالم ماندن، تغذیه سالم و درست غذا خوردن از ضروریات است و مشاوره تغذیه کسی است که به شما در برنامه ریزی صحیح غذایی کمک خواهد کرد.

مشاوره تغذیه چیست؟

مشاوران تغذیه در مورد جزئیات مواد غذایی و چگونگی اثر آنها بر بدن و فیزیولوژی و در نهایت اثر آن ماده بر سلامتی آگاهی کامل دارند. آنها نه تنها به راهنمایی دیگران در عادات غذایی بهتر و دریافت غذا برای سلامتی مطلوب کمک می کنند، بلکه تمایزات فردی را نیز در نظر می گیرند. مشاور بررسی می کند که آیا می تواند روشی را که بدن یک فرد غذا را پردازش می کند و روشی منحصر بفرد است را تغییر دهد. مشاوره تغذیه برنامه‌ غذایی اختصاصی برای هر شخص و متناسب با متابولیسم او تهیه می‌ کند که سلامت بدن و سیستم ایمنی را ارتقا دهد و وزن بدن را به حالت طبیعی و سلامت برساند.

تغذیه ی سالم با مشاوره تغذیه

وظایف مشاور تغذیه:

 • مشاوره تغذیه با به بحث گذاشتن عادات غذایی شما، می تواند به یک نتیجه گیری جامع از اوضاع فعلی شما برسد.
 • او به شما آموزش خواهد داد که ارزش مواد غذایی به چه میزان است و هر ماده در هرم غذایی چه جایگاهی دارد.
 • مشاوره تغذیه با بررسی پرونده سلامتی شما طی سالیان، نیازهای غذایی شما را به دست خواهد آورد و برای شما با توجه به متابولیسم بدنتان، به صورت ویژه برنامه غذایی ارائه می کند.
 • مشاورین همچنین در جلسات عمومی برای افزایش آگاهی اجتماعی، به آموزش روش هایی برای انتخاب صحیح رژیم غذایی می پردازند.
 • مشاوره تغذیه در سنین پایین بیشتر برای درمان بدغذایی کودکان امری ضروری محسوب می شود تا رشد و عملکرد فیزیکی کودک به درستی شکل بگیرد و نیازهای تغذیه ای او برطرف گردد.
 • برای درمان بی اشتهایی خود نیز استفاده از مشاوره تغذیه یکی از بهترین گزینه ها است. با توجه به این که بی اشتهایی در زمان بارداری نیز مشکلات زیادی به وجود می آورد از همین رو مشاوره میتواند شما را در داشتن تغذیه سالم در دوران بارداری کمک کند.

متخصصان تغذیه چقدر در مدیریت وزن موثر هستند؟

امروزه چاقی به عنوان یک مشکل همه گیر در دنیا شناخته می شود. تلاش‌های بهداشت عمومی در جهان در سه دهه گذشته نه تنها نتوانسته افزایش وزن جمعیت را معکوس کند، بلکه حتی موفق نشده سرعت افزایش آن را کاهش دهد. در اکثر کشورهای غربی، بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از محدوده سالم هستند که به دلیل افزایش همزمان در بروز بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲، سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی را تحت فشار قرار می‌دهد. با توجه به اینکه اکنون نسبت جمعیت بزرگسالی که می‌توانند به پیشگیری بپردازند در اقلیت هستند، تلاش ‌های مشاورین تغذیه باید معطوف به اکثریت جمعیت (افرادی که از قبل اضافه وزن داشته اند و چاق هستند) باشد.

متخصصان تغذیه چقدر در مدیریت وزن موثر هستند؟

مشاوره بالینی متمرکز بر تغییر رژیم غذایی، یکی از راهبردهای کلیدی شناسایی شده برای درمان چاقی است. متخصصان تغذیه مشاورمود با آموزش تخصصی در زمینه تغذیه و مدیریت وزن، به عنوان یک گروه حرفه ای همیشه برای ارائه برنامه غذایی و درمان اصولی به شما آماده هستند. مراقبت های رژیمی فردی برای مدیریت وزن تا حد زیادی به صورت اولیه ارائه می شود زیرا در صورت عدم رعایت، معمولاً با بیماری های مزمن همراه می شود. متخصصان تغذیه از طریق مشاوره رژیم غذایی، رویکرد استانداردی را برای درمان مراجعان اتخاذ می کنند که از پروسه ای شامل فرآیند مراقبت تغذیه ای اصولی، ارزیابی، تشخیص، مداخله و نظارت بر تغذیه پیروی می کند.

تغذیه سالم چیست؟

تغذیه سالم به معنای صرف غذای آب پز، کم خوردن یا نه گفتن به چربی نیست. عادات غذایی سالم به معنای تغذیه از مواد مغذی است، که این به معنای خوردن همه چیز به مقدار و روش صحیح است. در تغذیه سالم هرگز نباید چربی ها را کاملا حذف کنید یا در مصرف فیبرها و پروتئین ها زیاده روی کنید! همچنین به یاد داشته باشید که باید به برنامه غذایی کودکان که در سن رشد جسمی و ذهنی قرار دارند و نیاز به ترکیبی از انواع غذاها دارند، توجه بیشتری داشته باشید. از این رو استفاده از مشاوره کودک نیز باعث رشد بهتر کودک شما خواهد شد. در این میان استفاده درست از میان وعده های سالم نیز می تواند شما را در داشتن تغذیه سالم کمک کند.

با داشتن یک رژیم غذایی متعادل، تمام مواد مغذی لازم برای یک زندگی سالم را دریافت می کنیم. یک رژیم متعادل شامل پروتئین ها، ویتامین ها، کلسیم، مواد معدنی مختلف و مهمتر از همه انرژی است که به ما در فعالیت های روزانه کمک کند.

مشاوره تغذیه در مدارس و بیمارستان ها

مزایای استفاده از مشاوره تغذیه در مدارس و بیمارستان ها

خوب است بدانیم که در سال ۲۰۱۶ قانونی بحث برانگیز برخی از مضرترین محصولات را از دستگاه های فروش اتوماتیک اجناس (vending machine) در بیمارستان های عمومی حذف کرد. خوراکی های همچون تنقلات، شیرینی‌ها، ساندویچ‌ها و نوشابه‌های گازدار از دستگاه‌ها کنار گذاشته شدند. طبق قانون، قرارداد با عرضه کنندگان مواد غذایی نمی تواند شامل غذاهایی با سطوح بالای چربی یا قندهای فرآوری شده باشد.

به علاوه بعضی از دولت ها تبلیغات خوراکی و غذاهای دارای چربی، شکر و نمک زیاد را برای کودکان ممنوع کردند. این بدان معناست که ما آرام آرام به سمت تغذیه سالم در موسسات بهداشتی عمومی و حتی در تبلیغات پیش می رویم. با این حال، بسیاری از غذاخوری‌ های بیمارستان ‌های دولتی که به بیماران، بازدیدکنندگان و متخصصان خدمات ارائه می دهند، همچنان در ارائه وعده‌ های غذایی متعادل و کامل کوتاهی می‌کنند. این داستان در بوفه و غذاخوری های مدارس نیز بر همین منوال است.

مزایای کوتاه مدت و بلند مدت رعایت نکردن رژیم غذایی درست، نامحدود است. در مورد مدارس، مشاوره تغذیه علاوه بر تغذیه مناسب کودکان در طول روز، غذاهای مناسبی که در بزرگسالی نیز اثرات آنها باقی خواهد ماند را ترویج و توصیه می کند تا مشکلات سلامتی آینده را به حداقل برساند. همین امر در مورد کاربران خدمات بیمارستانی نیز صدق می کند. ترویج تغذیه سالم توسط مشاوره تغذیه عملی پیشگیرانه برای حفظ سلامتی بیماران و نسل های آینده است.

مشاوره تغذیه رایگان

برای ارائه خدمات با کیفیت بالا در موسسات بهداشتی و آموزشی عمومی، کمک متخصصان امری ضروری است. مشاوره تغذیه تمام دانش لازم را برای ارائه وعده های غذایی متنوع، سالم و متعادل، کمک به ایجاد منوها، مشاوره در مورد بهترین مواد اولیه و تکنیک های آشپزی ارائه می دهد. این مشاوره شامل:

 1. جلب رضایت مشتریان

مشاوره تغذیه علاوه بر مزایای سلامتی، رضایت مشتریان را نیز فراهم می کند و نه تنها به ایجاد وعده های غذایی سالم، بلکه خوشمزه نیز کمک می کند.

 1. فواید سلامتی کوتاه، میان و بلند مدت

علاوه بر کمک به تهیه منوهای کامل و لذیذ که رضایت بیماران و دانش آموزان/ دانشجویان را تضمین می کند، مزایای اصلی مشاوره تغذیه بلند مدت است. حفظ یک رژیم غذایی سالم از بیماری هایی مانند چاقی، بیماری های قلبی عروقی و دیابت و همچنین سایر بیماری های مرتبط با اضافه وزن جلوگیری می کند. به این ترتیب نظام سلامت ملی می تواند هزینه های بیمارستانی را برای این بیماران در آینده کاهش دهد.

 1. افزایش اعتبار نزد جامعه

با کمک مشاوره تغذیه با تجربه، مراکز آموزشی و بیمارستان ها به منوهایی با کیفیت بالا و جذاب دست خواهند یافت که به جامعه ای که در آن فعالیت می کند اعتبار می بخشد.

 1. مشاوره تغذیه کار متخصصان این حوزه را تسهیل می کند

با دریافت دستورالعمل های روشن در مورد انتخاب غذا، طراحی منو، انتخاب مواد تشکیل دهنده و آشپزی، کار آشپزخانه بیمارستان بسیار آسانتر خواهد بود. متخصصان تغذیه از نزدیک با کارمندان انواع مراکز ارائه خدمات تغذیه ای همکاری کرده و به آموزش آنها کمک می کنند و خطوط عملکردی واضحی را ارائه می دهند. نه تنها مشتریان شاد و سلامت خواهند بود بلکه به واسطه این رضایت، کارکنان نیز با انگیزه بیشتر و متعهد تر به وظایف خود می پردازند.

 1. خدمات غذاخوری ها را بهبود می بخشد

هیچ دستورالعمل معجزه آسایی در مشاوره تغذیه وجود ندارد. بلکه مشاوران قبل از هر نوع برنامه ریزی، می توانند نیازهای مناطق غذایی را نه تنها در تعداد مصرف کنندگان شناسایی کنند، بلکه عادات غذایی که تاکنون داشته اند را نیز ارزیابی کنند. ارزیابی قبلی برای برنامه ریزی مناسب تر انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که اهداف غذایی برآورده شده است و وعده های غذایی سالم و متنوع ارائه می شود.

حرف آخر:

سلامت جسم و روان ما به طور کامل به تغذیه ما وابسته است و با توجه به زندگی پرمشغله امروزی که اکثریت انسان ها درگیر آن هستند، تغذیه سالم جایگاه خود را از دست داده است. در این زمینه، مشاورمود می تواند بهترین و مناسب ترین رژیم غذایی را که متناسب با وزن و وضعیت سلامتی شماست، ارائه دهد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۲ میانگین: ۴.۷]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

4 پاسخ

 1. سلام روز بخیر من اضافه وزن خیلی زیادی دارم و هر داروی مصرف میکنم وزنم پایین نمیاد. چیکار باید بکنم ؟ مشاوره تغذیه شما میتونه کمکم کنه؟

  1. سلام وقتتون بخیر، قطعا استفاده فقط از دارو روش خوبی نیست و کنارش باید ورزش و تغذیه مناسبی هم داشت. مشاوره تغذیه و ورزشی ما میتونه برای کاهش وزن خیلی کمکتون بکنه.

 2. سلام، همسر من دچار کم خونی شده چه غذایی هایی رو داخل رژیم غذاییش اضافه کنیم تا مشکلش حل بشه؟

  1. سلام دوست عزیز ، این موضوع برای درمان قطعی حتما باید توسط مشاوره تغذیه بررسی بشه اما می تونید از غذا هایی مثل گوشت قرمز، کنجد، عسل، فندق، پسته، ماهی، انار، اسفناج، زرده تخم مرغ و … استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *