مشاورمود

مهمترین معیارهای انتخاب همسر+نکات طلایی انتخاب همسر

معیارهای انتخاب همسر - مشاورمود

مهمترین معیارهای انتخاب همسر+نکات طلایی انتخاب همسر

آگاهی از معیارهای انتخاب همسر بسته به روحیات هر شخص

قبل از اینکه مردان و زنان پا به زندگی مشترک گذاشته و به ازدواج اقدام کنند، باید دیدی بالغانه و انتظارات معقول از زندگی و طرف مقابل خود داشته باشند. هر چه معیارهای انتخاب همسر در فرد محکم تر و بالغانه تر باشد، زندگی او شیرین تر و دارای آرامش بیشتری خواهد بود. اصلاً چرا انسان‌ها به ازدواج نیاز داشته و بهترین انتخاب، چه انتخابی، بر اساس چه معیارهایی خواهد بود؟ به توصیه مشاورمود، معیارهای انتخاب همسر باید متناسب با عقل و ویژگی‌های فردی هر شخص باشد که قصد دارد یک زندگی مشترک تشکیل دهد. انرژی مردانه و انرژی زنانه در وجود همه افراد وجود دارد و در جنس‌های مؤنث و مذکر میزان آن متفاوت می‌باشد. در ادامه به بررسی تفاوت‌های این دو جنس و ویژگی‌های یک همسر خوب پرداخته می‌شود.

نکات معیارهای انتخاب همسر

مرد کیست؟

مرد یک هویت جنسی است که علاوه بر تفاوت ویژگی‌های جسمی با جنسیت مؤنث، این هویت متفاوت در روان آنها وجود دارد. مردان دارای ویژگی‌های ذاتی و روانی خاص هستند که در مراودات و ارتباطات و تعیین معیارهای انتخاب همسر باید به آنها دقت داشت. مردان منطقی تر از زنان بوده و از نظر احساسی و بیان احساسات خود نسبت به جنس مؤنث ضعیف تر عمل می‌کنند. در معیارهای انتخاب همسر باید به این نکته نیز دقت داشت و از انتظارات کورکورانه خود بعد از زندگی مشترک کاست. البته که مردان این روزها در این زمینه پیشرفت‌های قابل توجه ی کرده‌اند.

مورد دیگر وظایفی است که آنها در زندگی مشترک بر عهده دارند. مدیریت امور اقتصادی منزل، رفع مشکلات خود در سکوت، برون‌گرایی و اجتماعی بودن آنها از جمله ویژگی‌های اکثر مردان می‌باشد. پس در کنار معیارهای انتخاب همسر لازم است که زنان در مورد ویژگی‌های مردانه نیز اطلاعاتی کسب کنند. این امر منجر به انتخاب بهتر و صحیح تر و کاهش تنش‌های بعدی می‌شود.

زن کیست؟

شناخت جنسیت زنان نیز برای مردان می‌تواند بسیار سودمند باشد و در معیارهای انتخاب همسر تأثیر گذار باشد. زنان به علاقه و تعهد همچنین عشق واقعی همسرشان نیاز دارند. احساسات برایشان بسیار مهم است و از نظر شخصیتی دوست دارند در زندگی شنیده و دیده شوند. هر شخص بسته به بستری که در آن رشد یافته است و خصوصیات اخلاقی که دارد، ممکن است شخصیت متفاوت داشته باشد اما از لحاظ روحی تقریباً یک سری خصوصیات در زنان مشترک می‌باشد.

در کنار تعیین معیارهای انتخاب همسر برای خود لازم است به شناختی در مورد جنسیت زن بپردازید. تا مشکلات بعد از ازدواج و شروع زندگی مشترک شما به حداقل کاهش بیابد. برای مثال زنان دوست دارند، همسرشان در شرایط سخت زندگی و چالش‌ها، گوش شنوایی برای آنها باشد. در حالی که مردان با بروز یک مشکل در منزل سعی در نصیحت و ارائه دادن راهکار به فرد دارند تا زودتر مشکل را حل کنند. این‌گونه است که زن این خصوصیت و ویژگی را انتقاد و بی مهری تلقی کرده و از اینکه شنیده نشده و درک نشده است، احساس سرخوردگی و شکست می‌کند. اینها مثالی بود برای روشن شدن این موضوع که زن و مرد از لحاظ ساختار روانی متفاوت هستند و حتماً در مراودات باید این موارد را مورد بررسی قرار داد.

بیشتر بدانید :   با چه کسانی ازدواج نکنیم؟(بایدها و نبایدهای ازدواج)

معیارهای انتخاب همسر خوب

ویژگی های یک زن خوب در زندگی مشترک چیست؟

مهم‌ترین چیزی که در معیارهای انتخاب همسر باید به آن دقت کنید، شناخت ویژگی های یک زن خوب برای خود شماست. ما در خانواده، فامیل و جامعه زندگی می‌کنیم. در طول رشد خود ممکن است تحت تأثیر باید و نبایدهای بزرگترها و خوب و بد آنها قرار بگیریم. با توجه به زخم هایی که می‌خوریم، ممکن است در ازدواج و انتخاب همسر، دنبال کیس ایده آل باشیم یا در برخی موارد به کمتر از آنچه لیاقتش را داریم رضایت بدهیم. اما با شناخت خود، نیازهای همسر  و تعیین معیارهای انتخاب همسر مناسب، می‌توانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم.

۱- علاقه داشتن به همسر از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در انتخاب و بررسی زن مورد نظر خود باید به آن دقت کنیم.

۲- داشتن سلیقه مشترک با او تا حدودی، همچنین داشتن تفاهم با هم سر مسائل مختلف از دیگر معیارهای انتخاب همسر است.

۳- هر دوی زن و مرد باید از لحاظ روانی و عاطفی به بلوغ رسیده و نسبت به زندگی مشترکی که بنا کرده‌اند، تعهد داشته باشند. ازدواج کردن از روی تقلید و ادامه دادن رویه دوران مجردی کاری خطاست و داشتن تعهد طرفین به هم از جمله معیارهای انتخاب همسر مناسب می‌باشد.

۴- اخلاق نیز از جمله مهم‌ترین موارد است. افراد عصبی که سر هر مسئله‌ای پرخاش کرده و توانایی شنیدن و درک مسئله ندارند، برای ازدواج مناسب نیستند. زن و مرد برای ازدواج خوب بیشتر از اینکه به دنبال یک فرد با تمام ویژگی های خوب باشند، بهتر است خود ویژگی‌های مناسب را در خود ایجاد کنند.

۵- یک زن خوب مهربان بوده و از لحاظ عقلی رشد یافته است همچنین قادر به احترام گذاشتن به دیگران نیز می‌باشد.

۶- کنترل خشم و مدیریت امور منزل نیز باید جز معیارهای انتخاب همسر در کنار ویژگی های فردی و شخصی و فکری باشد.

ویژگی های یک مرد خوب در زندگی مشترک چیست؟

از آنجایی که جامعه ما یک جامعه مردسالار است برای دختران اعتماد به مردان و تصمیم به ازدواج کاری سخت‌تر می‌باشد و شاید دختران در تعیین معیارهای انتخاب همسر برای مردان کمی سخت‌گیرانه و با وسواس بیشتری عمل کنند. اما در کل مردان خوش اخلاق و با شخصیت در جامعه، که اعتماد به نفس بالایی دارند، برای دختران بسیار جذاب هستند.

۱- شناخت شخصیت خود و رعایت ادب از جمله خصوصیات مناسب مردان از نظر زنان برای زندگی مشترک می‌باشد.

۲- مردی که اقدام به ازدواج می‌کند، باید از لحاظ شغل و شرایط مالی تقریباً در اوضاع با ثباتی باشد. یا حداقل از لحاظ علمی و یا مهارت کاری به خود مطمئن باشد و چشم اندازی روشن از آینده خود داشته باشد.

۳- از لحاظ عاطفی و شناخت موجودی به نام زن و روحیات آن به بلوغ رسیده باشد. این موارد در کنار معیارهای انتخاب همسر از لحاظ فکری و شخصیتی باید مورد توجه قرار گیرد.

۴- تناسب فرهنگی و خانوادگی و فکری دو طرف ازدواج از جمله مهم‌ترین زمینه‌هایی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

۵- میزان مراودات مرد با رفیق‌ های اجتماعی و طریقه مراوده با همسر از جمله مسائلی است که باید به آن دقت کرد.

صفر تا صد معیارهای انتخاب همسر

معیارهای انتخاب همسر چیست؟ چه مسائلی را بررسی کنیم؟

۱- گام اساسی در اقدام برای ازدواج، رسیدن به شناخت از خویشتن حقیقی خویش است. کسی که خودشناسی کرده باشد و خوب و بد خود را قبول کرده و خود را دوست بدارد، با معیارهای انتخاب همسر به صورت حقیقی و واقعی، آن‌گونه که خود دوست دارد، اقدام به انتخاب همسر می‌کند.

بیشتر بدانید :   دلایل ترس از ازدواج|روش های مقابله با آن

۲- هدف از ازدواج را از یکدیگر بپرسید تا چشم‌انداز و انتظاری که در زندگی از یکدیگر دارید را متوجه شوید.

۳- یکی از معیارهای انتخاب همسر در هر کجای دنیا داشتن آمادگی برای ازدواج است. مردان از لحاظ مدیریت منزل و تصمیم گیری باید مهارت‌های لازم را داشته باشند و زنان از لحاظ استقلال فکری و مسئولیت پذیری خانه باید مهارت‌های لازم را بلد باشد.

۴- فاصله سنی را معمولاً بین ۲ تا ۷ سال مناسب می‌دانند اما به طور قطع نمی‌توان سن خاصی را برای ازدواج به عنوان قانون تعیین کرد. اما برای تعیین بلوغ های لازم و تفاهم بین زن و مرد لازم است که به مشاوره ازدواج یا مشاوره خانواده مراجعه کرده و نظر روان‌شناسان را در این زمینه جویا گردید.

۵- از لحاظ فرهنگی و اجتماعی مرد یا زن را باید مورد بررسی قرار داد.

۶- سطح توقعات مالی خود را بشناسید و از لحاظ اقتصادی مرد یا زن را بررسی کنید.

۷- وضعیت ظاهری دو طرف باید برای یکدیگر جذاب باشد و نسبت به هم کشش داشته باشند.

۸- عشق در یک نگاه یک افسانه است و بسیاری از جوانان این عشق را باور کرده و توصیه می‌شود گول این احساس و هیجان را نخورید. معیارهای انتخاب همسر را نسبت به شخصیت و توقعات خود بسنجید و سپس تن به ازدواج دهید.

۹- اخلاقیات شخص را با رفت و آمد باید سنجید و در چالش های مختلف او را محک زد.

۱۰- از لحاظ عقیدتی و طرز فکر و سیاسی باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشید.

۱۱- تفریحات و سرگرمی‌ های خود را بررسی کنید و به شناخت روحیات و خلقیات یکدیگر برسید. این موضوع در تعیین معیارهای انتخاب همسر نباید نادیده گرفته شود.

۱۲- اجتماعی بودن به معنی رفیق بازی نیست و میزان وابستگی فرد به دوستان و خانواده‌اش را در دوران آشنایی بپرسید.

۱۳- زن و مرد باید همراه و رازدار یکدیگر باشند. از دیگر معیارهای انتخاب همسر که بسیار مهم می‌باشد، صداقت طرفین نسبت به هم است.

۱۴- بسیاری از جوانان از بلوغ لازم جهت تشخیص این موارد برخوردار نیستند. علاوه بر مطالعه و گذراندن دوره‌های مختلف می‌توانند از راهنمایی‌های مراکز روانشناسی یا در صورت عدم دسترسی به مراکز از مشاوره آنلاین بهره ببرند.

۱۵- همیشه زندگی بر وفق مراد نبوده و ممکن است انسان با چالش‌هایی در زندگی روبرو شود، طریقه برخورد طرفین در این شرایط بحرانی متضمن سلامت خانواده یا بروز مشکلات فراوان در دل خانواده می‌باشد.

مرکز مشاوره در زنجان – مشاورمود

بهتر است برای تعیین و تشخیص آمادگیتان برای ازدواج و تعیین معیارهای انتخاب همسر، از دوره‌های مشاوره روانشناسی بهره ببرید. یکی از مراکزی که در این زمینه شما را به دو صورت حضوری و آنلاین در سراسر کشور کمک می‌کند، مشاورمود یک مرکز مشاوره در زنجان می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *