مشاورمود

دلایل ترس از ازدواج|روش های مقابله با آن

دلایل ترس از ازدواج|روش های مقابله با آن

دلایل ترس از ازدواج و راه های برطرف کردن آن

همه افراد دوست دارند ازدواج کنند و به جنس مخالف کشش دارند اما به دلایل ترس از ازدواج برخی از افراد از این امر اجتناب میکنند. بسیاری از دختران و پسران به دلیل آسیبی که در کودکی یا نوجوانی به آنها وارد میشود، در این زمینه دچار ترس میشوند. در این مقاله از مشاورمود هدف از ازدواج و دلایل ترس از ازدواج بررسی میشود.

برای برطرف کردن دلایل ترس از ازدواج در روان باید به این درک رسید که ازدواج چیست؟ انسان اعم از مرد یا زن برای رشد و رفع نیازهای اساسی خود به ازدواج نیاز دارد. میل جنسی و بلوغ، انسان را متمایل و متوجه جنس مخالف میکند. انسان به تنهایی قادر به برطرف کردن این نیازها نبوده و لازم است آن را در کانون خانواده به دور از انحطاط اخلاقی برطرف نماید. اما این میل به تنهایی دلیل کافی و محکمی برای ازدواج نیست. انسان مجموعه ای از باورها، سلایق، علایق، اهداف و اخلاقیات است که برای ازدواج کردن باید نسبت به همه اینها شناختی نسبی و یا حتی کامل پیدا کند. عدم شناخت نسبت به خود و طرف مقابل میتواند باعث بروز مشکلات فراوان در روابط شود. پس از جمله اصلی ترین دلایل ترس از ازدواج عدم شناخت از دنیای بعد از ازدواج میباشد.

دلایل ترس از ازدواج

بعد از ازدواج با چه دنیایی روبرو هستیم؟

بعد از ازدواج شخص باید با یک شخص در فاصله و رابطه ای نزدیک، با تمام چالش های ازدواج زندگی کند. ازدواج امری پیچیده است و پیچیدگی اتصال دو شخص با دو فرهنگ و پیشینه ی متفاوت به هم، از جمله دلایل ترس از ازدواج در بسیاری از جوانان میباشد. شاه کلید فائق آمدن به این ترس، شناخت خود و عدم عجله و تقلید در این زمینه است. بعد از ازدواج، شما خودتان، گذشته و دغدغه های آینده، تمامی تضادها و مشکلات خود را خواهید داشت. علاوه بر آن شاهد و درگیر تمامی این مسائل و مشکلات در طرف مقابلتان نیز میشوید. اگر خودتان را نشناسید، دوست نداشته باشید و یا در مسیر درست خود حرکت نکرده باشید، مجبور به تحمل و یا درگیری با چالش های شخص دیگر نیز خواهید بود. بعد از ازدواج، زندگی روزمره شما، خواب و خوراک و پوشاک و تمامی مسئولیت هایی که برای پیشبرد زندگی شخصی خود بر عهده تان میباشد ادامه دارد.

مسئولیت پذیری در زندگی مشترک

اضافه شدن مسئولیت زندگی مشترک بعد از ازدواج به وظایف فردی، از جمله دلایل ترس از ازدواج میباشد. علاوه بر بحث همکاری، مسئولیت پذیری و بر عهده گرفتن نقش اساسی در زندگی مشترک از جمله مهمترین مباحثی است که باید به آن بپردازید. خانم ها از لحاظ روانشناختی و انرژی زنانه و مادرانه ای که در وجودشان قرار دارد، امر رتق و فتق مسائل درون منزل را بر عهده دارند. مردان نیز اصولا مدیریت و مسئولیت چرخاندن و تهیه مایحتاج زندگی و خانواده خود را بر عهده خواهند داشت. این تصویر، عرف اکثر جوامع از یک زندگی مشترک است. و دو انسان بالغ این امور، که اصلی ترین وظایف جهت چرخاندن یک زندگی متاهلانه و متعهدانه میباشد را باید به درستی انجام دهند. هر گونه مشکل در فهم و درک از وظایفی که بر عهده طرفین در زندگی مشترک است، میتواند تبدیل به دلایل ترس از ازدواج شود.

بیشتر بدانید :   بررسی کامل اختلاف فرهنگ در ازدواج

زندگی بعد از ازدواج

ارتباطات در زندگی مشترک از دلایل ترس از ازدواج

مواردی که در بالا ذکر شد، مسائلی ظاهری جهت شکل گیری یک خانواده و یک پایگاه امن برای شروع یک زندگی مشترک میباشد. این همه ی ماجرا نیست!! اضافه شدن بحث ارتباطات بین زن و شوهر و روش های حل مسئله و مدیریت چالش های زندگی از دیگر دلایل ترس از ازدواج میباشد. آگاهی از این مسائل است که میتواند ترس از ازدواج را به مراتب کاهش دهد.

در ادامه حول وظایف زنان و مردان در زندگی مشترک صحبت میشود. اما بزرگترین مسئله ای که باعث شیرین شدن یا تلخ بودن زندگی میشود، هنر و توانایی عشق ورزیدن و محبت کردن است. کسی که همیشه طلبکار و ناراضی از دیگران باشد، در برقراری ارتباط نزدیک مشکل خواهد داشت. و دلایل ترس از ازدواج دراین دسته از افراد اساسی بوده و شخص قادر نخواهد بود، با این خصوصیات عشق ورزیده و عشقی دریافت کند.

فرهنگ هر کشور، شهر، جامعه ، خاندان و خانواده و محیط، همچنین طرز فکر هر شخص تاثیرات اساسی در تعیین وظایف زن و مرد در خانواده جهت همکاری با همسر در زندگی زناشویی دارد. اما در مقاله مشاورمود برای برطرف کردن دلایل ترس از ازدواج در زوجین، سعی میشود، چیزی که در ایران و در بین خانواده­ ها مرسوم است؛ به عنوان وظایف یک زن یا مرد در زندگی مشترک بیان گردد و به آنها آگاهی داده شود. بسیاری از سنت ها که در گذشته بین مردان و زنان در شکل گیری تعامل در ازدواج برقرار بوده امروز منسوخ شده و افزایش همکاری و صمیمیت بین زن و شوهر دیده میشود. پذیرش تفاوت های بین جنس مونث و مذکر، شناخت نیاز های همسر و راه های تعامل و همیاری بین زن و شوهر از جمله عواملی است که دلایل ترس از ازدواج را کاهش داده است. همچنین سبب گرم شدن کانون خانواده و افزایش مهارت برقراری ارتباط و تقسیم وظایف در زندگی مشترک میشود.

وظایف زن در زندگی

وظایف یک زن در زندگی مشترک و دلایل ترس از ازدواج در زنان

برای برطرف کردن دلایل ترس از ازدواج در جوانان باید تمامی بررسی های لازم، قبل از ازدواج صورت گیرد. بعد از ورود به زندگی مشترک، هر دو طرف باید صد در صد خود را، صادقانه وسط بگذارند. بروز توقع و کم گذاشتن و زیاد گرفتن از جمله مواردی است که موجب مشاجرات و سرد شدن روابط میشود.

۱- دلگرم بودن به محیط خانه و آشپزی کردن برای همسر و رونق دادن به محیط خانه از وظایف زن است. اما مرد نباید دستور داده و در منزل هیچ کاری نکند.

۲- مدیریت امور مربوط به فرزندان و تربیت آنها به نحو احسنت از جمله وظایف یک زن و مادر دلسوز است. مرد نیز باید در حمایت از زن برای جلوگیری از خستگی او وظایفی را به عهده بگیرد.

۳- هم صحبتی با همسر در منزل و عدم درد دل با غریبه ها از جمله توصیه های مهم مشاوره خانواده به زوج هاست.

۴- ابراز عشق به همسر

۵- درک شرایط مالی همسر، آینده نگری و مدیریت زندگی

۶- احترام به همسر و رعایت ادب در مشاجرات از دیگر وظایف زن است که باید آموخت. میتوان این موارد را در مشاوره ازدواج قبل از ازدواج آموخت.

بیشتر بدانید :   نکات طلایی در مورد اهمیت ظاهر در ازدواج

۷- برطرف کردن نیازهای جنسی همسر

۸- همراه بودن با همسر و انعطاف پذیری

۹- احترام به خانواده همسر و درک دلبستگی مرد به خانواده اش

۱۰- ابراز نیازهای خود به همسر و عدم توقع از او مبنی بر حدس احساسات. با مشاوره روانشناسی میتوانید وظایف خود در زندگی مشترک را آموخت.

۱۱- اخلاق خوب و آرامش و صبوری در زندگی

۱۲- حفظ اسرار شوهر و زندگی در بیرون از خانه

مهارت مشورت و گفتگو در زندگی مشترک

۱۳- گرفتن مشورت از همسر و استفاده از مهارت متقاعد کردن همسر در انجام کارهایی که زن میسر است که انجام دهد. منظور انجام امور با رعایت رضایت زوجین است نه تحمیل نظر به یکدیگر و گرفتن اجازه از هم !!! میتوانید با کمک از مشاوره مهارت های گفتگو را بیاموزید.

۱۴- حق سکونت و انتخاب محل زندگی با شوهر است و قبل از ازدواج می توانید در مورد این موضوع با هم صحبت کنید.

دلالیل تر از ازدواج در زنان

وظایف مرد در زندگی مشترک چیست؟

از جمله دلایل ترس از ازدواج در بین مردان، از دست دادن آزادی و ترس از مسئولیت های ازدواج و عدم آگاهی از اتفاقات بعد از آن است. با آگاهی از تغییرات و وظایفی که به عنوان همسر خواهید داشت می توانید ترس های خود را مدیریت کنید.

۱- تهیه غذا، خوراک و پوشاک برای همسر خود در حد متعارف و سلیقه او

۲- تهیه مسکن و لوازم آن در طول دوران در حد توان

۳- توجه به سطح توقعات و فرهنگ خانوادگی خانم و پرهیز از خساست

۴- تهیه لوازم آرایش و وسایل زینتی برای همسر در حد توان

۵- تهیه پرستار یا خدمتکار برای خانم، زمانی که همسر نمی تواند کار کند یا از لحاظ فرهنگی و خانوادگی نیاز به این امر دارد. با مراجعه به روانشناس میتوانید تمامی وظایفی که یک مرد یا زن در زندگی مشترک بر عهده دارد مطلع گردید.

۶- مداوای زن و بچه در صورت مریضی و تعهد به انجام این کار از لحاظ قانونی و شرعی تا آنجا که در توان هست.

۷- داشتن رابطه جنسی با همسر و رفع نیازهای او

۸- داشتن بلوغ و توانایی عشق ورزی به او

۹- پرهیز از خشونت های کلامی و رفتاری با همسر

۱۰- اولویت قرار دادن خانواده و دوستی با همسر و ترک رفیق بازی بعد از ازدواج. اگر قادر به فائق آمدن به دلایل ترس از ازدواج خود ندارید، باید به مشاوره بالینی بپردازید.

۱۱- وفاداری به همسر و چشم پاک

۱۲- درک همسر در شرایط سخت و دستور ندادن به همسر، علاوه بر آن شرکت در کارهای منزل و عدم تعصب به این قضیه در حد امکان و رسیدن به تفاهم در انجام امور

۱۳- حمایت از زن برای رشد و رسیدن به رویا هایی که دارد.

حرف آخر:

ازدواج امری مهم است که برخی از اقدام به این امر واهمه دارند. با شناخت خود و دلایل ترس از ازدواج میتوان مشکلات خود را حل کرده و به ازدواج اقدام کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *