مشاورمود

صفر تا صد ازدواج سفید

ازدواج سفید- مشاورمود

صفر تا صد ازدواج سفید

ازدواج سفید نوعی ازدواج فرمالیته و توافقی است که بین طرفین انجام می‌شود. این ازدواج در هر فرهنگی می‌تواند تفسیر و معنای مختلفی داشته باشد. وجه مشترک این نوع ازدواج در همه فرهنگ ها عدم وجود رسمیت و قانونی بودن است. در کشور ما ایران این ازدواج از نظر شرعی و قانونی غیرقابل قبول است. این مدل ازدواج در همه ادیان ناپسند است و ناهنجاری تلقی می‌شود.

علل تمایل به ازدواج سفید

یکی از مهمترین دلایل تمایل جوانان به ازدواج سفید شرایط اقتصادی نامناسب است. در این نوع ازدواج ثبت قانونی انجام نمی‌شود و نیازی به پرداخت مهریه نیست. در صورتی که رابطه تمام شود هزینه ای برای طرفین در برندارد. مراسم خاص و خرید جهیزیه ندارد و لزومی به انجام تعهدات مالی توسط طرفین نیست. بنابراین با سخت تر شدن شرایط ازدواج افراد بیشتری به این نوع ازدواج روی می آورند. ترس از ازدواج و طلاق دومین علت تمایل به ازدواج سفید است. طبق آمارهای رسمی از هر چهار ازدواج یک مورد منجر به جدایی می شود. ترس از شکست در زندگی مشترک سبب می‌شود این مدل ازدواج بیشتر رواج پیدا کند.

سومین علت تمایل به ازدواج سفید کسب تجربه توسط دختر و پسر است. افرادی که به ازدواج سفید روی می‌آورند با برقراری رابطه های موقت خود و طرف مقابل را محک می‌زنند. بیشتر افرادی که نمی توانند کسی را انتخاب کنند متقاضی این نوع ازدواج هستند. آنها با این فکر که بعد از شناخت کامل از روحیات و اخلاق طرف مقابل راحت تر می توانند رابطه را رسمی‌کنند، به این نوع ازدواج روی می‌آورند. در برخی از افراد علت روی آوردن به ازدواج سفید عدم اعتقاد به مفهوم ازدواج است. این افراد ازدواج را تنها وظیفه شرعی می‌دانند و جنبه قانونی آن را قبول ندارند. وقتی ازدواج رسمی و قانونی نباشد، در صورتی که بعد از چند سال زندگی مشترک طرفین از هم جدا شوند لزومی به تقسیم اموال نیست. قانون در این زمینه نمی‌تواند به طرفین کمکی کند و بین آنها داوری و قضاوت نماید.

بیشتر بدانید :   دلایل ترس از ازدواج|روش های مقابله با آن

ازدواج سفید

بررسی مزایا و معایب ازدواج سفید

یکی از معایب ازدواج سفید عدم پایبندی به رابطه است. این نوع رابطه ازدواج احتمال فروپاشی زیادی دارد و با هرگونه تنشی احتمال اتمام رابطه وجود دارد. در ساختارهای جامعه سنتی این ازدواج جایگاهی ندارد. افرادی که وارد این نوع رابطه می شوند حمایت خانواده خود را از دست می‌دهند. مهمترین عیب این رابطه بارداری ناخواسته است. فرزند حاصل از این نوع ازدواج از نظر قانونی ثبت نمی‌شود. طرفین ناخواسته به خاطر وجود فرزند مجبور به ثبت رسمی ازدواج می شوند. این ازدواج در ایران غیرقانونی است و مجازات نیز دارد.

تنها مزیت های ازدواج سفید عدم وجود مشکلات اقتصادی و خروج راحت از رابطه است. در این ازدواج هزینه ای بابت مراسم و مهریه صرف نمی شود. بنابراین فشاری به دو طرف وارد نمی شود.

به علت ثبت نشدن ازدواج سفید در صورتی که طرفین بخواهند رابطه را تمام کنند نیازی به طی کردن پروسه طولانی طلاق نیست. در برخی موارد در فرایند طلاق یکی از طرفین خواهان پایان رابطه است. اما دادگاه در صورتی که دلایل او قانع کننده نباشد  حکم جدایی نمی‌دهد. ولی در این ازدواج در صورتی که فرد احساس کند در انتخاب طرف مقابل اشتباه کرده به راحتی می تواند جدا شود.

ازدواج سفید رابطه موقتی و غیرقانونی است و آسیب های دائمی زیادی برای افراد درگیر در این رابطه ایجاد می‌کند. مرکز مشاوره آنلاین مشاورمود آماده ارائه راهکارهایی جهت رهایی از این نوع رابطه است. خدمات مشاوره قبل از ازدواج به صورت مشاوره آنلاین ارائه می‌شود. شما با انجام مشاوره روانشناسی راحت تر می توانید تصمیم خود را بگیرید. مشاورمود یک مرکز مشاوره آنلاین در زنجان است که انواع خدمات مشاوره ای را ارائه می نماید. نیازی به مراجعه حضوری نیست و شما در بستر اینترنت به صورت آنلاین تحت مشاوره قرار می گیرید. اگر از ازدواج رسمی به علت ترس از طلاق دوری می کنید ما به شما کمک می کنیم رابطه ای صحیح با انتخاب درست همسر آغاز نمایید.

بیشتر بدانید :   بررسی کامل اختلاف فرهنگ در ازدواج

معایب ازدواج سفید

ازدواج سفید از نگاه دین اسلام

از دیدگاه دین مبین اسلام پدیده ازدواج سفید که در سال های گذشته رواج پیدا کرده و غالبا به زنا و رابطه های بیرون از محدوده های شرعی و قانونی منجر می شود، مورد تایید نیست. از این رو، این روش نادرست رابطه را نمی توان همانند فرهنگ غرب، ازدواج نامید و باید اصطلاح دیگری برای آن به کار برد. همان طور که در کشور فرانسه کلمه ازدواج را در مورد آن استفاده نمی کنند.

ازدواج سفید روشی غربی و غیر عقلانی است که با شعار حمایت از آزادی بانوان شکل گرفت و در واقع نوعی از پیمان با هم بودن بدون جاری شدن خطبه همسری و بدون انجام مراسم و ثبت رسمی از آن یاد می‌کنند.

در کشور ما به دلیل سفید ماندن صفحه  مشخصات همسر در شناسنامه، این کار ازدواج‌ سفید نامیده شده است. در روشن شدن این موضوع، توضیحات و تعاریف زیادی بیان شده از جمله ازدواج ثبت نشده و رابطه بدون قاعده زن و مرد از زمان های قدیم نیز وجود داشته و در حال حاضر این موضوع شکل عرفی  به خود گرفته است و تحت کلمه هم خانگی از آن یاد می‌شود. منظور از این هم خانگی، زندگی دو نفر مختلف همراه با زنا و روابط عاطفی، بدون شرط و قید و بندهای رسمی ناشی از ازدواج قانونی است. در برخی تعاریف حضور چند ساعته در یک خانه و پرداختن به اموری که در زندگی عادی جریان دارد، نیز در زمره ازدواج‌سفید تلقی می شود.

در تحقیقات کمی که در مورد این روش نادرست و ناهنجار انجام شده، ۵ مرحله برای آن بیان شده است.

۱- آشنا شدن
۲- عاشق شدن
۳- به هم رسیدن و داشتن رابطه
۴- بروز دعوا و اختلاف
۵- پایان رندگی مشترک و احساس پشیمانی

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *