مشاورمود

بررسی کامل اختلاف فرهنگ در ازدواج

اختلاف فرهنگ در ازدواج

بررسی کامل اختلاف فرهنگ در ازدواج

داشتن اختلاف فرهنگ در ازدواج شرایط زوجین را برای شروع یک زندگی موفق به چالش می کشد. اول رابطه وجود این تفاوت‌ها جذاب و هیجان انگیز به نظر می رسد، ولی به مرور زمان این تفاوت‌ها بحث برانگیز می‌شوند. افرادی که قصد دارند با شخصی با فرهنگ متفاوت ازدواج کنند باید حتماً توسط یک روانشناس مشاوره شوند تا با شناخت کامل وارد رابطه شوند. در این مقاله بررسی می کنیم اختلاف فرهنگی چه تاثیری در ازدواج دارد؟

مشکلات اختلاف فرهنگ در ازدواج

اختلاف فرهنگ در ازدواج با یک مانع اصلی به اسم خانواده طرفین مواجه است. افرادی که دو فرهنگ متفاوت دارند اغلب خانواده‌ها با ازدواج آنها مخالفت می‌کنند. زیرا آنها معتقدند فرزندان حاصل از ازدواج در دو فرهنگ متفاوت اذیت می‌شوند. برخی خانواده‌ها معتقدند فرهنگ طرف مقابل بر فرزند انها تاثیر می گذارد. اغلب خانواده‌ها با این نوع ازدواج مخالفت می‌کنند.

چالش تفاوت زبان به علت اختلاف فرهنگ در ازدواج یک مشکل رایج دیگر است. در فرهنگ‌های متفاوت از یک شهر به شهر دیگری یا کشور دیگر ممکن است از نظر زبان و گویش باهم فرق داشته باشند. حتی ممکن است لهجه داشتن در زندگی مشترک دردسرساز شود. زبان به عنوان یک عامل ارتباطی مهم نقش اساسی دارد. بنابراین ممکن است یک کلمه در یک فرهنگ عادی باشد ولی در فرهنگ دیگر پذیرفته شده نباشد.

فرزندان و اختلاف فرهنگ در ازدواج

در بحث اختلاف فرهنگ در ازدواج باید فرزندان حاصل از این ازدواج را نیز در نظر گرفت. فرزندان حاصل ممکن است به علت اختلاف فرهنگ ها دچار سردرگمی شوند و نتوانند کار درست را تشخیص دهند. تربیت دوگانه در این خانواده‌ها رخ می دهد. زیرا پدر و مادر نمی توانند در مورد برخی موارد به توافق برسند. فرزند نمی تواند رفتار درست را تشخیص دهد. از نظر او هم پدر و هم مادر میتوانند درست رفتار کنند. بنابراین دچار رفتار چند وجهی شده و مستعد اختلال های روانی می شود.

وجود تفاوت در آداب و رسوم

وقتی بین دو نفر اختلاف فرهنگ در ازدواج وجود دارد آنها باید انتظار وجود اختلاف در آداب و رسوم و اعتقادات را نیز داشته باشند. وجود این تفاوت ها بعدها ممکن است به اختلاف نظر منجر شود. تغییر رفتار فرد در بزرگسالی سخت است. بنابراین باید دید نوع فرهنگ تا چه حد در فرد تاثیر داشته است تا در آینده به اختلافات در زندگی مشترک تبدیل نشود.

بیشتر بدانید :   تاثیر و اهمیت اختلاف قد در ازدواج

فرزندان و اختلاف فرهنگ در ازدواج

آیا زن و مرد با دو فرهنگ مختلف می توانند ازدواج کنند؟

برای رفع مشکل اختلاف فرهنگ در ازدواج اولین کار قبل از شروع رابطه تحقیق درباره فرهنگ طرف مقابل است. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج به زوجین توصیه می شود در مورد فرهنگ طرف مقابل کامل تحقیق کنند و با چشم باز او را انتخاب کنند. فاکتور مهم دیگر داشتن صبر است. وقتی دو نفر با دو فرهنگ مختلف ازدواج می کنند باید صبور باشند. قبل از شروع زندگی مشترک درباره تفاوت فرهنگ‌ها و آداب و رسوم، اعتقادات صحبت کنید و به توافق برسید. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مشاور فرهنگ و اعتقادات دو طرف را بررسی می‌کند. با توجه به تنوع فرهنگ‌ها به دو نفر توصیه‌هایی را می‌کند و به آنها امکان می‌دهد با دید باز درباره رابطه خود تصمیم بگیرند.

خانم و آقایی که از دو فرهنگ کاملا متضاد هستند، ممکن است حتی در چگونگی معاشرت کردن هم اختلاف داشته باشند. به عنوان مثال برخی خانواده‌های سنتی در دورهمی‌های خانوادگی، خانم و آقا در دو سالن جدا از هم می‌نشینند که این مسئله در خانواده‌های غیر سنتی اتفاق نمی افتد، یا در برخی فرهنگ‌ها آقا حرف اول و آخر را می‌زند، اما در برخی دیگر خانم و آقا با مشورت تصمیم های مربوط به زندگی‌شان را می‌گیرند. بنابراین اختلافات فرهنگی باعث سخت شدن زندگی و جدایی زن و مرد از یکدیگر می‌شوند. برخی دیگر از مشکلات مربوط به اختلاف فرهنگی به شرح زیر است.

۱- رویارویی خانواده ها

غالبا خانواده عروس و داماد هستند که مقدمات ازدواج را فراهم می‌کنند. نحوه برگزاری مراسم، حرف های بین دو خانواده و قرار و مدارهایی که گذاشته می‌شود طبق آداب و رسومی انجام می‌گیرد. هنگامی که دو خانواده فرهنگ متفاوتی داشته باشند، انجام چنین ازدواجی از همان آغاز با سختی های بسیاری همراه خواهد بود.

بیشتر بدانید :   دلایل ترس از ازدواج|روش های مقابله با آن

۲- اختلاف در زبان و لهجه

زبان اصلی ترین ابزار برای برقراری رابطه هست. فرهنگ تاثیر زیادی بر اصطلاحات و کلماتی دارد که ما از آن استفاده می کنیم. ممکن است دو فرهنگ اختلاف بسیاری در ادبیات‌شان داشته باشند و یا به طور کلی از زبان دیگری استفاده کنند. در این شرایط برقراری ارتباط با مشکلاتی رو به رو خواهد شد.

۳- اختلاف در ارزش ها

در هر فرهنگی ارزش‌های خاصی اهمیت داده می‌شود، به عنوان مثال در یک فرهنگ تک همسری ارزش دارد ولی در یک فرهنگ دیگر چند همسری ارزشمند است و یا در بعضی فرهنگ ها کار کردن خانم در بیرون خانه خیلی ارزشمند است یا برعکس. به همین خاطر در این ازدواج‌ها باید به هدف اصلی از ازدواج، ارزش‌های مهم ۲ طرف در زندگی و خطوط قرمز طرفین توجه کرد. اگر ارزش‌ها با هم تفاوت داشته باشند، نمی‌توان امید چندانی به آن ازدواج داشت.

۴- بچه ها میوه زندگی

یکی از اهداف ازدواج، فرزندآوری است. بچه ای که در خانواده‌ای پر از اختلاف بزرگ می‌شود، از نظر شخصیتی دچار مشکل های زیادی خواهد شد و ممکن است شاهد رفتارهای خطرناک کودکان خود باشیم. هم نظر نبودن پدر و مادر موجب سردرگمی زیادی در مغز فرزند خواهد شد. معمولا در چنین خانواده‌هایی ناظریم که فرزند برای دستیابی به خواسته‌هایش از این اختلاف ها به نفع خودش استفاده می‌کند.

جمع بندی نهایی

اختلاف فرهنگ در ازدواج یکی از موانع مهم برای اغلب مراجعین مرکز مشاوره آنلاین مشاورمود است. مشاوران مرکز به زوجین کمک می‌کنند تا نسبت به فرهنگ طرف مقابل شناخت پیدا کنند. در جلسات مشاوره آداب و رسوم رفتار و فرهنگ‌های خاص طرفین کامل بررسی می‌شود. اگر شما قصد ازدواج با شخصی با فرهنگ متفاوت دارید باید حتماً در جلسات مشاوره خانواده و ازدواج شرکت کنید و اثرات این اختلاف فرهنگی بر زندگی مشترک را بررسی کنید. مرکز مشاورمود خدمات مشاوره آنلاین رایگان ارائه می نماید. در صورتی که امکان مراجعه حضوری ندارید می توانید به صورت اینترنتی جلسات مشاوره ازدواج خود را انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *