مشاورمود

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج-مشاورمود

مشاوره ازدواج

ضرورت مشاوره ازدواج

جامعه شناسان ازدواج را به عنوان یک اتحاد تحت حمایت اجتماعی میان دو نفر که به عنوان یک ترکیب پایدار و بادوام در نظر گرفته می شود، تعریف می کنند. مشاوره ازدواج یا در حقیقت مشاوره پیش از ازدواج امری بسیار ضروری جهت شناخت شخصی است که قرار است به عنوان شریک و همراه شما از این مرحله به بعد در کنار شما زندگی کند.

با توجه به آمار سال ۱۴۰۰ که به ازای هر ۳ ازدواج یک طلاق ثبت شده است، برای این انتخاب مهم که در همه ابعاد زندگی یک فرد اثرات گسترده ای دارد، نیازمند کمک مشاورین با تجربه هستیم. این طلاق ها اغلب در دو الی سه سال ابتدای زندگی اتفاق افتاده اند و متاسفانه این مشکل به معنی عدم آشنایی و شناخت دو طرف از زندگی مشترک و مسئولیت های آن است. در این زمینه تیم مشاورمود با مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری به شما کمک خواهد کرد تا با در نظرگیری تمامی فراز و نشیب ها و جنبه های زندگی مشترک، دست به انتخابی صحیح بزنید.

پادکستی در مورد مشاوره ازدواج ( اگه حوصله نداری متن رو بخونی اینو گوش بده)

[lwptoc]

چرا ازدواج کنیم؟

ابتدا مهم است که بدانیم اصلا چرا ازدواج وجود دارد؟ به عنوان یک انسان، چه به عنوان یک مرد یا یک زن، هر فرد نیازهای خاصی دارد. اگر نظر یک کودک را در مورد ازدواج از او بپرسیم، این سوال برای او معنایی ندارد. این سوال در سن چهارده سالگی باعث خجالت نوجوان خواهد شد، زیرا غلبه هورمون ها در بدن او باعث می شود تا در زمان پاسخگویی نتواند از هوش خود بهره گیرد. اما پاسخ این سوال در سن هجده سالگی می تواند یک «بله» یا «نه، الان نه» یا «اصلاً نه» واضح باشد.

خالی از لطف نیست در همین ابتدای مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر برای ازدواج به مقاله ی ” دلایل خیانت زوجین ” نیز مراجعه کنید.

مشاوره قبل از ازدواج

کلمه “ازدواج” ممکن است در حال حاضر در نقاط خاصی از جهان هاله ای منفی در اطراف خود پیدا کرده باشد، زیرا احساس آزادی نوجوانان را سلب می کند. جوانان در برخی جوامع ازدواج را امری بد می دانند. زیرا تا وقتی جوان هستند بدن فیزیکی آنها در حالت خاصی قرار دارد که ازدواج را مانند یک اسارت و زنجیر تلقی می کند. نوجوان یا جوان می خواهند کارها را به روش خاص خود انجام دهند و شراکت زندگی با شخصی دیگر برایشان محدودیت ایجاد خواهد کرد. اما به آرامی، با بالا رفتن سن، وقتی بدن کمی ضعیف تر می شود، آرزو می کنند که ای کاش یک نفر متعهدانه همراه آنها بود.

مشاوره ازدواج در سن و زمان مناسب میتواند دیدگاه شما را نسبت به بسیاری از مسائل که ممکن است حتی از ذهنتان عبور نکرده باشد، گسترش دهد و کمک کند تا بهترین تصمیم گیری را برای آینده خود داشته باشید.

ازدواج از نظر جامعه

بسته به جامعه، ازدواج ممکن است نیازمند مجوزهای مذهبی و یا مدنی باشد. اگرچه مراسم، قوانین و نقش‌ افراد در ازدواج ممکن است از جامعه‌ای به جامعه دیگر متفاوت باشد، اما در کل ازدواج یک امر فرهنگی جهانی تلقی می‌شود، به این معنی که به عنوان یک نهاد اجتماعی در همه فرهنگ‌ها وجود دارد.

عبارتی وجود دارد با این عنوان که “عشق همه چیز را تسخیر می کند” یا حداقل، این همان چیزی بود که رومئو و ژولیت فکر می کردند. اما ازدواج و عشق می تواند بسیار پیچیده تر از تصورات ما باشد. برخی استدلال می کنند که ازدواج با فردی که اعتقادات مذهبی مشابه با شما دارد می تواند زندگی را بسیار آسان تر کند. اما آیا واقعا داشتن اعتقادات مذهبی و معنوی یکسان از جمله معیارهایی است که افراد در هنگام یافتن شریک ازدواج از آن استفاده می کنند؟ تصور عموم مردم این است که فردی که قرار است با او ازدواج کنند باید همان سنت ها و آداب و رسوم و همان شدت از اعتقادات را داشته باشد که خودشان دارند. برای این افراد، این مسئله جزئی کاملا ضروری در امر ازدواج است. بنابراین با توجه به نوع و شدت اعتقادات مذهبی متفاوت در یک جامعه، ضرورت نیاز به مشاوره ازدواج محسوس است. مشاورمود داشتن یک شریک با اعتقادات مذهبی یکسان یا متفاوت را که در واقع یک معیار اصلی در ازدواج است، مورد بحث قرار خواهد داد.

مشاوره ازدواج چقدر میتواند مفید باشد؟

مشاوره ازدواج تا چه حد در زندگی مشترک یک زوج موثر است؟

مطمئنا اگر آگاه بودید که مشاوره ازدواج تا چه حد میتواند بر کیفیت زندگی مشترک شما تاثیر بگذارد، هرگز از آن غافل نمیشدید. مشاوره ازدواج می تواند مانند فانوسی باشد که مسیری تاریک که از آن آگاهی ندارید را برایتان روشن می کند. با قدم نهادن در زندگی مشترک بدون هرگونه آگاهی از پیچ و خم ها و مشکلاتی که ممکن است با آنها مواجه شوید، مشاوره راهنما یا بروشور شما خواهد بود تا با دید قبلی با مسائل روبرو شوید. هرچقدر آگاهی تان نسبت به باید و نبایدهای زندگی مشترک بالاتر رود، این مسیر راحت تر و با آرامش بیشتری پیش خواهد رفت.

یک مشاور خوب کمک می کند تا ابتدا با شخصیت، خواسته ها، عادات و اخلاق های خودتان آشنا شوید و بدانید که به دنبال چه هستید تا بتوانید انتخابی مناسب “شریک زندگی” داشته باشید. مشاور می تواند به طور حیرت انگیزی در سطح کیفیت انتخاب و زندگی آینده شما موثر واقع شود و از احتمال جدایی یک زوج پس از ازدواج تا حد بسیار زیادی بکاهد.

بدترین و بزرگترین اشتباه در یک رابطه این خواهد بود که زوجین تصور کنند آنقدر خوب همدیگر را میشناسند که نیازی به مشاوره ندارند. این امر موجب خواهد شد تا زوج به مشاور مراجعه نکنند و بخش هایی که حتی از ذهنشان رد نمی شود، تا بعد از ازدواج دارای ابهام باقی بماند. این افراد تصور می کنند که مشاوره ازدواج قرار است تعیین تکلیف کند که آیا انتخابشان درست است یا خیر؟ در حالیکه مشاور تنها چشم شما رو به روی جنبه هایی که ممکن است به آنها فکر نکرده باشید یا از نظرتان کم اهمیت باشند، باز کند تا بتوانید منطقی تر به نتیجه نهایی برسید. یک مشاور هرگز برای شما تصمیم گیری نخواهد کرد.

مشاوره رایگان قبل از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج چه نتایج مثبتی دارد؟

در طول تاریخ مشاوره ازدواج در اماکن مذهبی انجام می شده، اما تعداد فزاینده ای از زوج های غیر مذهبی نیز به دنبال این نوع راهنمایی ها بوده اند. علت این است که مشاوره قبل از ازدواج مزایای زیادی دارد و می تواند به جلوگیری از طلاق عاطفی کمک شایانی کند. از بهترین دلایل برای مشاوره قبل از ازدواج:

  • ارتقای مهارت های ارتباطی

مراجعه به مشاور که شخصی کاملا بی طرف است و برقراری ارتباط با او، به طور ناخودآگاه باعث تقویت مهارت برقراری ارتباط خواهد شد که یکی از بهترین مزیت های مشاوره است. در مشاوره قبل از ازدواج، زوجین یاد می گیرند که چطور در کنار هم با دیگران ارتباط برقرار کنند و چگونه در هنگام حضور در جمع با یکدیگر رفتار کنند. همچنین شفقت، صبوری و بسیاری از راه های ارتباطی را یاد میگیرند که آنها را از شرایط سخت عبور خواهد داد.

  • فرصتی برای رسیدگی به مسائل فراهم می کند

مشاوره قبل از ازدواج فرصتی عالی برای زوجین فراهم می کند تا با مسائلی روبرو شوند که احتمال دارد تا در آینده منجر به طلاق آنها شود. با صحبت با یک مشاور، زوج ها ممکن است بتوانند اختلافات مالی را حل کرده یا در مورد برنامه های خود برای بچه دار شدن صحبت کنند. پرداختن به یک سری موارد پیش از جدی شدن روابط راهی جهت تضمین بنیادی قوی و پیشگیری از مشکلات احتمالی بعدی خواهد بود. البته، برای زوج ها بسیار مهم است که هنگام شرکت در مشاوره ازدواج رک و راست باشند. این تنها راه برای بهره گیری از این نوع مشاوره خواهد بود.

مشاوره ازدواج چه کمکی به زوج ها میکند؟

  • مشاوره ازدواج به زوج ها کمک می کند تا برای آینده برنامه ریزی کنند

بسیاری از مشاوران قبل از ازدواج کاری بیش از کمک های متداول به زوج ها در مورد مسائل جاری انجام می دهند. مشاور کمک خواهد کرد تا زوج به طور مفید و قابل دستیابی برای آینده برنامه ریزی کنند. یک مشاور خوب می تواند به زوج در تعیین اهداف مالی یا تنظیم خانواده کمک کند و به آنها راه هایی برای دستیابی به این اهداف نشان دهد. مشاوره ازدواج جایی است که یک زوج با مراجعه به آن در مورد انتظاراتشان از هم، از زندگی زناشویی و بطور انفرادی از آینده خود را با هم به اشتراک گذاشته تا همدیگر را بهتر بشناسند. همچنین، کار یک مشاور خوب این است که بتواند پیش از ازدواج مراجعان را راهنمایی کند تا هدفی درست پیدا کرده و در راستای رسیدن به آن با کمک همدیگر گام بردارند.

  • مشورت کمک می کند تا زوج ها به نگاهی ژرف برسند

صحبت با فردی که مدت زیادی است ازدواج کرده است یکی دیگر از مزایای بزرگ مشاوره قبل از ازدواج است. وقتی با یک مشاور صحبت می کنید، از خرد و عقل شخص سوم در مقوله ازدواج بهره می برید، و این چیزی بیش از آموخته هایی است که ممکن است از یک کتاب به دست آورید. این فرد کسی است که چیزهایی را که از زندگی واقعی آموخته است با شما به اشتراک می گذارد. در واقع، این مشاوران نیز پیش از شما این مراحل را پشت سر گذاشته اند و می دانند که یک زوج قرار است با چه مشکلاتی اعم از مالی و غیر مالی دست و پنجه نرم کند. آنها می توانند توصیه های از پیش آزمایش شده و ضروری را به شما ارائه دهند.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

  • مشاوره به زوج ها امکان می دهد تا چیزهای جدیدی در مورد خود کشف کنند

مشاوران وقتی با زوج های ازدواج نکرده صحبت می کنند سوالات بسیاری می پرسند. دقت به صحبت های فردی که برای آینده خود و به عنوان شریک زندگی انتخاب کرده اید کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد شخصیت او به دست آورید. اگرچه متاسفانه هستند زوج هایی که تصور می کنند کسی به اندازه آنها نامزدشان را نمی شناسد؛ اما با این حال، مشاوران می توانند به ارائه اطلاعاتی کمک کنند که ممکن است شریکتان تمایلی به به اشتراک گذاشتن آنها ندارد. این فرصتی خواهد بود برای رشد هر دو طرف و کسب اطلاعات در مورد شخصیت یکدیگر. همچنین فضای امنی برای افراد ایجاد خواهد شد تا چیزهایی را که باعث آزار، عصبی شدن یا ناراحتی آنها می شود را با شرکای خود به اشتراک بگذارند. به ویژه زمانی که یکی از زوجین قبلاً تجربه ای از یک رابطه ناموفق داشته است، مشاوره ازدواج می تواند بشدت مفید باشد.

به یاد داشته باشید که مشاوره پیش از ازدواج تنها مختص افرادی نیست که تصور می کنند ممکن است با هم دچار مشکل شوند، یا با هم اختلاف نظر دارند. مشاورمود کمک خواهد کرد تا از صفر تا صد تمامی مسائل و معیارهای انتخاب همسر و داشتن ازدواج موفق را بسنجید و با آگاهی پا به زندگی مشترک بگذارید.

همچنین میتوانید از قسمت ” دیدگاهتان را بنویسید ” در پایین صفحه استفاده کنید و جواب تمامی سوالات خود را بصورت رایگان دریافت کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *