مشاورمود

طلاق عاطفی؛ دلایل، خطرات و راهکار ها

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی؛ دلایل، خطرات و راهکار ها

جدایی های عاطفی

طلاق عاطفی از جمله اتفاقات غم انگیزی است که ممکن است در هر ازدواجی ایجاد شود. ازدواج یکی از اتفاقات مهمی است که در زندگی بسیاری از انسان ها رخ می دهد. گرچه ازدواج در فرهنگ های مختلف به شیوه های مختلفی برگزار می شود، اما همه آنها دارای یک هدف مشترک هستند؛ همدلی و همراهی دو فرد جهت رفع نیاز های عاطفی و فردی. بسیاری از افراد با این هدف و برای دستیابی به زندگی بهتر تصمیم به ازدواج می گیرند.گرچه ممکن است بسیاری از ازدواج ها نیز به طلاق منجر شود، اما هر فرد در ابتدا با این نیت تصمیم به ازدواج می گیرد. طلاق یکی از معضلات جامعه ما به شمار می رود که در سالهای اخیر نیز متاسفانه روند افزایشی داشته است. اما نکته مهمی که وجود دارد و ما در این مقاله می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم، نوعی دیگر از طلاق به نام طلاق عاطفی است. طلاق های رسمی زمانی اتفاق می افتد که زوجین به صورت آشکارا تصمیم میگیرند به زندگی مشترک خود پایان دهند و با رفتن و به محضر به صورت توافقی یا غیره  و دادن حق و حقوق طرفین، از یکدیگر جدا می شوند. اما در طلاق های عاطفی فرد گرچه ظاهرا زندگی مشترک خود را حفظ کرده، اما در واقع تمایلی به شریک زندگی خود ندارد. پس با مشاورمود همراه باشید تا در ادامه به طور مفصل به چیستی طلاق های عاطفی و راه کار های کاهش آن با مشاوره ازدواج، دلایل آن و راهکار های موثر برای رفع آنها می پردازیم.

زندگی بدون تعلق خاطر

طلاق عاطفی چیست و دلایل آن کدام است

همانطور که در پاراگراف قبلی نیز اشاره شد، ازدواج برای رفع نیازهای عاطفی و فردی صورت می گیرد. اما در بین بعضی از زوجین با گذشت زمان یک خلا عاطفی احساس می شود. در واقع در این حالت زوجین به طور غیر رسمی تعلق خاطری نسبت به یکدیگر ندارند اما شکل و ظاهر معمول زندگی خود را حفظ کرده اند. دلایلی متعددی وجود دارد که باعث می شوند زوجین علی رغم نداشتن تعلق خاطر به یکدیگر به زندگی خود ادامه دهند. یکی از این دلایل می تواند به سبب وجود فرزندان باشد. داشتن چندین فرزند در برخی موارد موجب منصرف شدن زوجین از طلاق می شود. مسائل مالی از دیگر مسائلی است که سبب می شود دو فرد همچنان در کنار یکدیگر زندگی کنند زیرا به تنهایی نمی توانند از پس خرج و مخارج زندگی بر آیند. از دلایل مهم دیگری که باعث عدم جدایی زوجین و تداوم طلاق عاطفی در بین آنها می شود، شرمندگی پیش خانواده و دوستان است. در این مواقع فرد ترجیح می دهد زندگی خود را حفظ کند اما از نگاه ها و حرف های کنایه آمیز و یا ناراحت کننده دیگران در امان باشد.

بیشتر بدانید :   معیارهای رابطه ی جنسی خوب

یکی دیگر از این مشکلات مربوط به خیانت میشود، برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی “دلیل خیانت روجین“مراجعه کنید.

خطرات طلاق عاطفی

ادامه زندگی با وجود طلاق عاطفی بین زوجین خطرات و آسیب های زیادی را به دنبال دارد. در زیر به سه آسیب مهم در  طلاق های عاطفی اشاره شده است.

زندگی بدون عشق

مرزها های مبهم : اگر زوجین به صورت عاطفی از یکدیگر طلاق گرفته باشند و تعلق خاطری به یکدیگر نداشته باشند، آیا برای آنها قابل قبول است که درگیر روابط صمیمانه و عاطفی با اشخاص دیگر شوند؟ در این حالت افراد باید به هم وفادار باشند یا میتوانند هر یک شریک و پارتنر خود را داشته باشند؟  این قبیل سوالات در طلاق های عاطفی مطرح می شوند که پاسخ دادن به آنها می تواند دشوار باشد .

فرزندان : یکی از مهم ترین آسیب های که طلاق عاطفی به همراه دارد، متوجه فرزندان است. هنگامی که والدین صمیمیت و محبتی نسبت به یکدیگر نداشته باشند، چگونه می توانند مفاهیمی مانند عشق و دوست داشتن را به فرزندان خود بیاموزند؟ چگونه کانون خانواده می تواند به عنوان یک الگوی مناسب عمل کرده و بنیادی ترین مفاهیم اخلاقی و انسانی را به بچه ها بیاموزد؟

خوشبختی : ازدواج نیز مانند سایر کارها و انتخابات، در جهت خوشبختی و کسب آرامش و آسایش بیشتر صورت می گیرد. زوجی هایی که دچار طلاق عاطفی شده اند، چگونه می توانند طعم خوشبختی را بچشند؟ در این شرایط چطور می توان انتظار محبت دیدن و محبت کردن داشت ؟ وقتی در این برزخ متاهلی و مجردی زندگی می کنید، چطور می توانید احساس خوشبختی و آرامش داشته باشید ؟

همه عوامل و نکاتی که در بالا ذکر شد، به مرور موجب افسردگی و غمگینی فرد شده و به مرور موجب آسیب های روحی و جسمی می شود تا جایی که سلامت جسم و روان افراد را به خطر می اندازد. در حالی که مسائل مالی و فرزندان بزرگترین دلایلی هستند که باعث می شود زوج ها در یک ازدواج بدون عشق با هم بمانند، اما ماندن در طلاق عاطفی برای عزت نفس سمی است. بهترین توصیه رفتن به دنبال مشاوره طلاق رسمی یا غیر رسمی است تا افراد از این بلاتکلیفی و برزخی که ایجاد کرده اند رهایی یابند و در نهایت کار آنها به آشتی یا طلاق منجر شود.

بیشتر بدانید :   بررسی مهم ترین تاثیرات اختلالات جنسی روی زندگی

رهایی از طلاق عاطفی با مشاورمود

چگونه یک طلاق عاطفی را هدایت کنیم

طلاق یک رویداد بزرگ در زندگی افراد محسوب می شود و می تواند تا حد زیادی زندگی فرد را تغییر می دهد و احساسات زیادی را در طول این فرآیند ایجاد کند. ممکن است هنگام عبور از این تجربه دشوار فرد  احساس خشم، ترس، غم، گناه، صدمه یا ترکیبی از این احساسات را تجربه کند. نکته مهم در عبور از طلاق عاطفی پذیرش آن است. در واقع فرد باید ترس های خود را در مواجه با احساسات احتمالی کنار گذاشته و آنها را بپذیرد. اگر فرد در وهله اول نتواند به وجود احساسات خود اعتراف کند، نمی تواند با آنها کنار بیاید. بنابراین آگاهی برای هدایت و عبور یک طلاق عاطفی نکته خاص و کلیدی است. فرد باید  آنچه را که احساس می کند شناسایی کند و مکانیسم های سالمی را برای مقابله با آنها پیدا کند. همچنین باید مراقب مکانیسم های ناسالم، مانند مصرف بیش از حد الکل، خرج کردن بیش از حد، کوتاهی خلق و خوی و کناره گیری و… نیز بود. به طور کلی نکات زیر می تواند به افراد در تسکین زخم های عاطفی و جدایی ایجاد شده پس از آن کمک کند :

ورزش کردن، رقصیدن یا حرکات کششی فعال

گوش دادن به موسیقی، چشیدن طعم های جدید، کاوش در طبیعت یا ماساژ

انتخاب سرگرمی جدید

 مراجعه به یک متخصص سلامت روان و اعتماد به او

در طول فرآیند طلاق، افکار منفی راهی برای تغییر ادراک ما دارند. با تشخیص اینکه چه چیزی تحت کنترل شماست و چه چیزی خارج از کنترل شماست، این افکار را به چالش بکشید. بد نیست رها کنید و از مبارزه با چیزی که نمی توانید تغییر دهید دست بردارید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *