مشاورمود

بهترین جواب به سوال “چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟”

چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم - مشاورمود

بهترین جواب به سوال “چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟”

مقدمه – مشاورمود

وقتی که ازدواج می‌کنیم، رابطه‌ای شروع می‌شود که دیگر نمی‌توانیم در آن فقط به خودمان فکر کنیم. طی این رابطه باید با یکدیگر همکاری کرده تا تصمیمی بگیریم که به نفع هر دو نفر باشد. یک ازدواج موفق و خوشبخت تنها در صورتی واقعاً موفق خواهد بود که هر دو طرف یکدیگر را به خوبی درک کرده و بتوانند بر اساس آن به سازگاری برسند. اما در برخی موارد این اتفاق نمی افتد و یکی از زوجین می خواهد دیگری را کنترل کند. سوالی که اینجا پیش می آید این است که چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟ یک همسر کنترل گر زندگی شریک دیگر خود را دشوار و رقت انگیز می کند. اگر شما هم احساس می کنید در همچنین رابطه ای قرار دارید، در ادامه با مشاورمود همراه باشید تا طی ۱۳ قدم به شما نحوه‌ی برخورد با همسر کنترل گر را آموزش دهیم.

جوابی به سوال "چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟"

چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟

برای رسیدن به جواب سوال “چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟”، ما در ادامه در ۳ قسمت مختلف، شما را با ۱۳ مرحله‌ی برخورد با همسر کنترل گر آشنا خواهیم کرد.

قسمت اول، رسیدگی به موارد جزئی رفتار کنترلی

 1. آرام بمانید.

برای بسیاری از افراد، مشاجره یک پاسخ طبیعی به رفتار کنترلی همسر است. متاسفانه، بعید است که یک فرد کنترل کننده در این شرایط تسلیم شود و به شما اجازه دهد در بحث پیروز شوید. بنابراین مشاجره احتمالاً وضعیت را تشدید خواهد کرد. به جای بحث و جدل، تا حد امکان آرام باشید. در نظر داشته باشید می توان بدون داد و بیداد و یا بی احترامی با همسرتان مخالفت کنید.

 1. از همسر کنترل گر خود بخواهید برای حل مشکلات جزئی رابطه یک طرح پیشنهاد دهد.

در برخی موارد، ممکن است بتوانید از تمایل همسر‌تان برای کنترل، به عنوان راهی برای اصلاح مسائل جزئی رابطه‌ی خود استفاده کنید. برای این کار موضوع را برای همسرتان توضیح داده و با درخواست از او برای حل مشکل، به تمایل او به کنترل متوسل شوید.

 1. همدل باشید.

یکی دیگر از روش هایی که می توانید برای پاسخ به سوال “چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟” مورد استفاده قرار دهید، این است که وقتی همسرتان تقاضایی دارد و یا سعی می کند شما را کنترل کند، می توانید برای درک این رفتار او سعی کنید مسائل را از دیدگاه او ببینید. لحظه ای به این فکر کنید که چرا همسرتان ممکن است این گونه رفتار کند و سعی داشته باشید به درک درستی از آن برسید. این کار ممکن است به شما کمک کند هر زمان که همسرتان سعی داشت شما را کنترل کند و یا رفتاری کنترلی بروز دهد، عصبانی نشوید.

 1. سوالات سازنده بپرسید.

 اگر همسرتان شروع به انتقاد و یا بازجویی از شما کرد، می توانید به سرعت با پرسیدن سوالات مناسب، کمی او را آرام کنید. در این شرایط سوالاتی بپرسید که به همسر کنترل گر تان نشان دهد انتظارات او غیر منطقی است و یا رفتار او غیرقابل قبول است. به عنوان مثال، به او بگویید: “آیا دقیقاً به من توضیح دادی که می‌خواهی چه کار کنم؟” یا “تا زمانی که با من محترمانه رفتار نکنی در این مکالمه نخواهم ماند.”

 • نکته‌ی مهمی که در این جا باید به آن توجه داشته باشید این است که از داشتن حالت تدافعی بپرهیزید. گرفتن حالت تدافعی فقط رفتارهای کنترلی را تقویت می کند.
بیشتر بدانید :   یادگیری بهترین راه های برخورد با همسر زورگو

همسر کنترل گر

قسمت دوم، اصلاح الگوهای تکرارشونده‌ی رفتار کنترلی

 1. برای انکار کردن رفتار کنترلی آماده باشید.

 کنترل کننده ها اغلب اطلاعی ندارند که در حال کنترل هستند. در واقع، بسیاری از این افراد احساس می‌کنند که حتی تحت کنترل هستند، که ممکن است توضیح دهنده‌ی نیاز آنها نیاز به قاطعیت باشد. اگر با همسر کنترل گری سر و کار دارید که معمولاً بیش از حد کنترل می کند، باید آنها را متقاعد کنید که این کار را انجام می دهند، که این کار ممکن است مدتی طول بکشد و طی آن با سرسختی زیادی مواجه شوید.

 • تا حد امکان هنگام انجام این گفتگو محترمانه رفتار کنید. اگر می خواهید ازدواج خود را از مشکل نجات دهید، نباید به شخصیت همسرتان حمله کنید. در عوض، باید بر روی انواع اعمال و یا موقعیت هایی که شما را ناراحت می کنند، تمرکز کنید.

    ۲. مرزهایی تعیین کنید.

 پس از آنکه با همسرتان در مورد رفتار کنترلی او صحبت کردید، باید کاملاً مشخص کنید که مایلید چه چیزی تغییر پیدا کند. تا حد امکان با جزئیات، به همسرتان توضیح دهید که چه نوع رفتاری باید اصلاح شود.

 • توجه داشته باشید این احتمال وجود دارد که همسرتان نیز فکر کند که شما او را کنترل می کنید. بنابراین برای گوش دادن به هر حد و مرزی که ممکن است از شما نیز پیشنهاد کند، آماده باشید.
 1. اجرای عواقب

هر چند وقت یکبار ممکن است نیاز باشد که محدودیت‌ها و مرز های تعیین شده را به همسرتان یادآوری کنید. بنابراین بهتر است تصمیم بگیرید که رد شدن از مرز ها چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت. توجه داشته باشید این کار را فقط باید در مورد مسائل بزرگی اعمال کنید که به هیچ طریق دیگری قابل رسیدگی نمی باشند. به عنوان مثال، ممکن است تصمیم بگیرید که اگر همسرتان در یک ماه آینده تلاشی برای داشتن رفتار محترمانه با شما نکند، از خانه بیرون بروید.

 1. به دنبال گرفتن مشاوره باشید.

 اگر همسرتان تمایلی به تصدیق رفتار کنترلی خود ندارد، و یا اینکه اگر شما دو نفر، به تنهایی قادر به اصلاح مسائل خود نیستید، به دنبال گرفتن مشاوره ازدواج یا مشاوره خانواده حرفه ای باشید. ممکن است همسر کنترل گر شما به یک متخصص نیاز داشته باشد که به او توضیح دهد رفتار کنترلی اش چگونه به نظر می رسد و چگونه از درگیر شدن در آن دست بکشد.

بیشتر بدانید :   مهم ترین نکات درباره ی دخالت خانواده ی همسر در زندگی مشترک

قسمت سوم، بازگرداندن کنترل به زندگی خود

 1. به خود اجازه ندهید که منزوی شوید.

بسیاری از افراد کنترل گر، همسران خود را با تسلط یافتن بر زمان آن ها و یا منع کردن آنها از بیرون رفتن با دوستان خود، منزوی می کنند. اگر شما نیز درگیر همچنین چیزی هستید، باید از خود‌تان دفاع کنید و به همسرتان بگویید که قصد ندارید اجازه دهید روابط دیگر‌تان آسیب ببیند. شما همچنین حق دارید که مدت زمانی را تنها باشید.

      ۲. از شخصی کردن انتقاد بپرهیزید.

اگر همسرتان بارها و بارها با انتقاد های تندش شما را سرکوب کرده، ممکن است احساس کنید که کاری انجام داده اید که سزاوار آن انتقاد هستید. مهم است که به خود‌تان یادآوری کنید شما لایق بهترین ها هستید و در همین راستا تمام تلاش خود را بکنید که این انتقاد را به خودتان نگیرید.

 توجه داشته باشید، شخصی کردن انتقاد می تواند باعث شود به توانایی های خود شک کنید. اگر این اتفاق برای تان رخ داده، اهدافی که زمانی می خواستید به آن ها دست یابید را به خود یادآوری کنید و هر گونه افکار منفی ای را که ممکن است همسرتان در مورد توانایی های شما در سر تان کاشته باشد را کنار بگذارید.

راه های کنترل همسر زورگو

 1. احساس گناه نکنید.

همسر کنترل گر از احساس گناه برای کنترل کردن شریک زندگی خود استفاده می کند. اما در این شرایط چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟ توصیه می شود در این موقعیت، این رفتار را به عنوان یک استراتژی دیگر برای کنترل کردن تان بشناسید و اجازه ندهید تاثیری بر تصمیمات شما داشته باشد.

 1. به اعتقادات خود وفادار بمانید.

بسیاری از افراد کنترل گر با تحمیل کردن اینکه همسرشان به چه چیزی فکر کند و یا چه ارزش هایی داشته باشد، بر آن ها مسلط می شوند. اگر عقایدی متفاوت با عقاید همسرتان دارید، مهم است که از حق خود در حفظ آنها دفاع کنید.

 1. آماده باشید که از یک رابطه‌ی ناسالم فاصله بگیرید.

در برخی موارد، رفتار کنترلی را می‌توان اصلاح کرد و احترام متقابل می‌تواند جای آن را بگیرد، اما مهم است که بدانیم همیشه این اتفاق نمی‌افتد. بنابراین شما باید آماده باشید که در صورت جواب ندادن هیچ کدام از راه های بالا و بهتر نشدن اوضاع، رابطه را پایان دهید.

سخن آخر

ما در این مقاله در ارتباط با سوال “چگونه با همسر کنترل گر رفتار کنیم؟” انجام ۱۳ مرحله را به شما پیشنهاد کردیم. شما می توانید در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و یا درخواست وقت مشاوره ازدواج، خانواده و یا هر نوع مشاوره‌ی دیگری، با مشاوران کارآزموده‌ی مشاورمود، با شماره تماس و یا ایمیل در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *