مشاورمود

قوانین مربوط به چک برگشتی که همه باید بدانند

آشنایی با قوانین مربوط به چک برگشتی

قوانین مربوط به چک برگشتی که همه باید بدانند

قوانین مربوط به چک برگشتی هر ساله به منظور به روز کردن اطلاعات و قوانین مربوط به آن و همچنین بهبود وضعیت و کم شدن حجم بسیار بالای پرونده های موجود در مراجع قضایی مورد بررسی و دگرگونی هایی قرار می گیرند.  از طرفی چک برگشتی به چالش و معضلی بزرگ و دردسر ساز در حوزه معاملات بازار تبدیل شده است. بنابراین سر و سامان دادن به این وضعیت نامطلوب به دغدغه ی بسیاری از اقتصاددانان و به ویژه کارشناسان امور بانکی تبدیل شده است. کار کردن با چک و انجام معاملات به وسیله این برگه تجاری در بازار شرایط خاص خود را می طلبد که در صورت غفلت و یا آشنا نبودن به این شرایط فرد را دچار دردسرها و مشکلات فراوانی از جمله ورشکستگی و یا تحمل حبس خواهند کرد. با مراجعه به مرکز مشاوره تخصصی مشاورمود می توان از صفر تا صد قوانین مربوط به چک برگشتی مطلع شد.

از این رو هر شخص بازاری که به نحوی با این برگه ی تجاری کار می کند و یا در ارتباط است لازم است قوانین مربوط به چک برگشتی را به خاطر بسپارد تا در صورت برگشت خوردن سند تجاری خود و یا طرف مقابلش تدابیر لازم را بیاندیشد. جهت آشنایی با این قوانین مشاوره حقوقی ما آماده ارائه خدمات به مراجعین می باشد. این مرکز با در اختیار داشتن برترین نخبه ها و کارشناسان حوزه اقتصاد و امور بانکی به روز ترین اطلاعات و قوانین مربوط به چک برگشتی را در اختیار افراد قرار خواهند داد.

قوانین مربوط به چک برگشتی درباره افرادی که بیش از یک بار از آن استفاده کنند؟

قوانین مربوط به چک برگشتی درباره افرادی که بیشتر از یک بار اقدام به صدور چک برگشتی نموده باشند بسیار واضح و محرز می باشد. به این ترتیب که بانک ها موظفند تمامی حساب های در گردش و جاری افرادی که بیشتر از یک مرتبه اقدام به صدور چک برگشتی کرده باشد و همچنین از طریق کیفر خواست و شکایت حکم تعقیب آنها صادر شده باشد. مسدود نمایند. بسته شدن حساب های این افراد تا سه سال به طول خواهد انجامید و فرد حق باز کردن حساب دیگری را نخواهد داشت. رعایت این قوانین از طرف کارمندان تمامی شعب بانک ها لازم و ضروری می باشد. به نحوی که اگر کارمندی این قوانین را خواسته و یا ناخواسته زیر پا بگذارد با توجه به امکانات و شرایط و همچنین دفعات و مراتب جرم صورت گرفته شده به یکی از مجازات های مقرر و تعیین شده در ماده ۹ قانون رسیدگی به جرایم اداری محکوم و مجازات خواهد شد.

قوانین مربوط به چک برگشتی درباره افرادی که بیش از یک بار از آن استفاده کنند؟

آیا در قوانین مربوط به چک برگشتی، برگشت زدن چک به عنوان شکایت تلقی خواهد شد؟

جواب این پرسش قطعا نه می باشد. زیرا با مطالعه ای کلی درباره قوانین مربوط به چک برگشتی در خواهید یافت که با اقدام برای برگشت زدن چک تمامی موارد حقوقی آن به جریان نخواهد افتاد. بلکه در صورتی که دارنده چک بخواهد از صادر کننده آن طرح شکایت نماید. باید بعد از برگشت زدن چک دادخواست حقوقی و یا کیفری را بر علیه صادر کننده چک تنظیم کرده و آن را تسلیم مراجع قضایی نماید. لازم به ذکر است که بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت چک دارنده آن تنها ۶ ماه فرصت خواهد داشت که طرح شکایت نماید.

بیشتر بدانید :   تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی چقدر است؟

با توجه به قوانین مربوط به چک برگشتی دارنده چک در چه شرایطی میتواند نسبت به برگشت زدن آن اقدام نماید؟

در قوانین مربوط به چک برگشتی به طور سریع آمده است که هر زمان شخصی چکی در اختیار داشت و جهت نقد کردن آن به بانک مراجعه کرد. اما قادر به وصول پول نشد. می توان جهت برگشت دادن چک اقدام نماید. علاوه بر این چهار مورد دیگر نیز مطابق قوانین مربوط به چک برگشتی در این حالت وجود دارند که عبارتند از:

۱: صادر شدن دستور عدم پرداخت وجه مندرج در چک از طرف صاحب حساب بانکی و یا صادر کننده چک، اگر بانک برای عدم پرداخت وجه مربوط به دارنده چک چنین دلیل و مدرکی را ارائه دهد. دارنده چک در اسرع وقت می تواند چک را برگشت دهد.

۲: صادر شدن چک از حسابی که مسدود شده است. گاهی دارنده چک در زمان تعیین شده جهت وصول وجه قید شده در چک به یکی از شعبات بانک مراجعه خواهد کرد اما قادر به دریافت وجه مورد نظر نخواهد شد. زیرا صادر کننده چک آن را از حسابی که قبلا مسدود شده صادر کرده است. در این صورت دارنده برگه تجاری می تواند نسبت به برگشت زدن آن اقدام نماید.

۳: عدم وجود وجه نقد در حساب بانکی و یا کافی نبودن آن، در صورتی که وجه موجود در حساب بانکی صادر کننده چک کافی نباشد و یا اصلا موجودی نداشته باشد. شخص دارنده چک قادر خواهد بود برای دریافت وجه مندرج در برگه  تجاری آن را برگشت دهد.

۴: در صورتی که در تنظیم چک اشتباهی رخ داده باشد، مطابقت نداشتن امضاء، وجود اختلاف در مطالب درج شده در چک، قلم خوردگی و بسیاری موارد دیگر از جمله مواردی هستند که به صورت عمدی و یا سهوی اگر روی دهند. دارنده سند تجاری قادر خواهد بود آن را برگشت بزند.

ویژگی های چک برگشتی حقوقی و کیفری با توجه به قوانین مربوط به چک برگشتی

ویژگی های چک برگشتی حقوقی و کیفری با توجه به قوانین مربوط به چک برگشتی

قبل از هر چیز لازم است یاد آوری کنیم که بر اساس قوانین مربوط به چک برگشتی تفاوت هایی میان چک برگشتی کیفری و چک برگشتی حقوقی وجود دارد. مهم ترین تفاوت و تفکیکی که در این دو نوع چگ برگشتی وجود دارد. قابلیت پیگرد کیفری از طریق دادگاه کیفری می باشد. به این صورت که چک برگشتی حقوقی را نمی توان از طریق دادخواست کیفری مورد رسیدگی قرار داد و همچنین این نوه چک قابلیت مجازات نخواهند داشت. در صورتی که چک برگشتی کیفری قابل رسیدگی در دادگاه کیفری را خواهد داشت و مجازاتی نیز برای آن در نظر خواهند گرفت. جالب است بدانید در کنار این تفاوت مهم این دو نوع برگه تجاری دارای شباهت هاییی نیز می باشند. از جمله این که هر دو نوع چک قابل مطالبه بوده و در هر دو نوع می توان جهت مطالبه وجه اقدام نمود.

خالی از لطف نیست به این موضوع نیز اشاره بکنیم که چک کیفری به چکی گفته میشود که تاریخ وصول چک با تاریخ صدور چک در یک روز باشد ولی در حساب صاحب چک مبلغ کافی وجود نداشته باشد و یا دچار مشکلاتی باشد که در بالا به آن ها اشاره کردیم.

بر اساس قوانین مربوط به چک برگشتی، چک برگشتی حقوقی دارای چه شرایطی است؟ 

طبق قوانین مربوط به چک برگشتی، چک برگشتی که جنبه حقوقی داشته باشد مانند چک برگشتی کیفری دارای ارزش و اعتبار می باشد و حقوقی بودن آن هیچ تاثیری در پایین آمدن اعتبار آن ندارد. این نکته مهم ترین نکته ای است که راجع به چک برگشتی حقوقی وجود دارد. زیرا اغلب افراد فکر می کنند که چک برگشتی حقوقی از اعتبار و ارزش لازم برخوردار نمی باشد. در این نوع چک برگشتی صادر کننده آن را نمی توان مورد تعقیب و مجازات کیفری قرار داد. در عوض شخص دارنده سند تجاری قادر خواهد بود. تقاضای توقیف اموال و دارایی های شخص صادر کننده چک برگشتی تنظیم و تسلیم مراجع قضایی نماید تا اقدامات لازم صورت پذیرد. در این صورت دادگاه نیز بعد از بررسی و پیگیری های مربوطه حکم پرداخت چک را صادر خواهد کرد. البته به شرطی که صادر کننده نتواند ثابت کند که در اصل طلب و چکی در میان نبوده است و یا این که مدعی شود که مبلغ چک ربا بوده است که در صورت اثبات وصول چک امکان پذیر نخواهد بود.

بیشتر بدانید :   تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی چقدر است؟

ویژگی های چک برگشتی حقوقی و کیفری با توجه به قوانین مربوط به چک برگشتی

بر اساس قوانین مربوط به چک برگشتی در چه مواردی دعوا به شکل حقوقی طرح خواهد شد؟

مطابق با قوانین مربوط به چک برگشتی در مواردی به علت ممکن نبودن تعقیب کیفری دعوا باید به صورت حقوقی طرح شود. این موارد عبارتند از:

۱: اگر چک برگشتی مدت دار و در اصطلاح زمان دار باشد.

۲: اگر این مطلب به اثبات برسد که چک به دلیل انجام معامله یا تضمین تعهدی صادر شده است.

۳: اگر محرز شود که چک سفید امضاء صادر شده است.

۴: اگر ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است.

۵: اگر وصول و مطالبه وجه چک مشروط به محقق شدن شرطی باشد.

۶: اگر چک برای انجام معاملات غیر شرعی و یا ربا صادر شده باشد.

۷: طبق قوانین مربوط به چک برگشتی اگر دارنده چک تا ۶ ماه بعد از تاریخ چک به مطالبه وجه اقدام ننماید. یا تا ۶ ماه بعد از صدور گواهی عدم پرداخت چک دارنده جهت برگشت دادن اقدام نکند. چک برگشتی حقوقی خواهد شد.

بر اساس قوانین مربوط به چک برگشتی طرح دعوای کیفری چک برگشتی چگونه خواهد بود؟

قوانین مربوط به چک برگشتی درباره طرح دعوای کیفری این نوع چک چنین می گوید که به منظور تنظیم دادخواست کیفری در رابطه با چک برگشتی، دارنده این سند تجاری یا همان شخصی که اولین بار چک را به بانک برده و خواستار مطالبه وجه آن شده و گواهی عدم پرداخت وجه به نام او صادر شده است. باید ظرف مدت زمان ۶ ماه از تاریخی که چک صادر شده است به بانک مراجعه نماید و در جهت برگشت چک اقدام نماید و گواهی مربوطه را از بانک دریافت نماید. در اقدام بعدی باید در مدت زمان تعیین شده از طرف دادگاه که ۶ ماه می باشد به دادسرای منطقه مراجعه نماید و طرح دعوای کیفری خود را در باره چک برگشتی به وسیله دادخواست تقدیم مراجع قضایی و مربوطه بنماید. علاوه بر این ارائه مدارکی همچون اصل چک، شناسنامه و کارت ملی به دادگاه الزامی می باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *