مشاورمود

تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی چقدر است؟

تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی چقدر است؟

بخش زیادی از درآمد گمرکی کشور ما به تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی مربوط می شود. طی سال های گذشته تعرفه های تعیین شده برای خودرو های خارجی منبع درآمد بسیار خوبی برای کشور و همچنین به کار افتادن چرخه بازار خودرو های وارداتی بوده است. هر چند سال های متمادی است که دولت واردات خودرو به داخل کشور را ممنوع کرده است اما طی سال جاری و روی کار آمدن دولت جدید طرح واردات خودرو های خارجی دوباره به مجلس فرستاده شده است. زیرا همه به این امر واقفند که ورود خود روهای خارجی سبب متعادل شدن بازار خودرو در کشور شده و از طرفی با دریافت تعرفه ترخیص خودرو های خارجی بخش زیادی از درآمد گمرک را تامین خواهد کرد. اگر شما خواننده عزیز از دوستداران خودرو های خارجی هستید و مایلید خودروی مورد علاقه خود را خریداری  نمایید.

پیشنهاد ما این است که پیش از هر گونه اقدامی برای ترخیص خودرو و امورات گمرکی با مشاوره حقوقی مرکز مشاوره ی مشاومود تماس برقرار کنید. این مرکز بزرگ مشاوره با در  اختیار داشتن اخبار روز در مورد گمرک ایران، تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی و همچنین قیمت تمام شده آن ها در بازارهای کشور قادر خواهد بود در تصمیم گیری برای خرید خودرو به مراجعه کنندگان مشاوره داده و به آن ها برای تصمیم گیری نهایی برای وارد کردن و یا خرید خودروی خارجی کمک نماید. برای دسترسی به وبسایت گمرک ایران اینجا کلیک کنید.

تعرفه‌ ترخیص خودروهای خارجی

تصویب طرح اولیه واردات خودرو و تاثیر آن بر تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی

پیش تر متذکر شدیم که چندین سال است که واردات خودرو های خارجی به داخل کشور ممنوع می باشد. به همین دلیل است که گمرک کشور از بخش عظیمی از درآمد خود که به واسطه تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی کسب می کرد محروم مانده است. حال به نظر می رسد تصویب طرح واردات این خودروها به مرحله اجرایی خود نزدیک می شود. سوال مهم این جا است که آیا تصویب و اجرایی شدن این طرح تاثیری بر تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی خواهد گذاشت یا نه؟ زیرا همه کارشناسان اقتصادی می دانند که سازماندهی بازار خودرو یکی از  بزرگ ترین چالش های پیش روی دولت هایی بوده است که طی سال های گذشته بر سر کار آمده اند و متاسفانه هیچ کدام در حد قابل قبولی موفق به رفع این مشکل و عبور از این چالش بزرگ نشده اند.

به نظر می رسد که در صورت اجرایی شدن طرح مربوطه و آزاد شدن واردات خودرو، تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی به طرز سرسام آوری بالا خواهد رفت. زیرا قطعا دولت از این طریق می خواهد واردات این خودروها را به داخل کشور کنترل کرده و در حد متعادلی نگه دارد. از طرفی کیفیت خودرو های ساخت داخل هر روز در حال افت بوده و متاسفانه از نظر قیمت سیر صعودی را تجربه می کنند. قطعا با صدور اجازه واردات خود رو هر چقدر تعرفه ترخیص خودرو های خارجی بالا باشد. بازهم خریدار ترجیح می دهد خودروی خارجی با کیفیت را با قیمتی بالاتر خریداری کرده و خود را درگیر خودرو های بی کیفیت داخلی ننماید.

بیشتر بدانید :   قوانین مربوط به چک برگشتی که همه باید بدانند

هزینه ی گمرک خودرو های خارجی

تعرفه‌ ترخیص خودرو های وارداتی چه قدر است؟

پیش از پرداختن به موضوع تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی لازم است یادآوری شود که هر نوع خودروی خارجی که از گمرک کشور وارد می شود دارای هزینه های متفاوتی نسبت به سایر ماشین های وارداتی دارد. بنابراین نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد و لازم است آن را در نظر گرفت این است که حجم موتور ماشین، قیمت ماشین، هزینه های گمرک در  تعیین هزینه ی ترخیص خودرو های خارجی نقش مهم و مستقیمی خواهند داشت. به این صورت که هر چقدر حجم موتور ماشین بالا باشد و یا مدل ماشین بالا و جدید باشد و همچنین قیمت آن نیز بالاتر باشد قطعا تعرفه‌ ترخیص آن نیز بالا خواهد بود. البته دولت طی دوسال گذشته تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی را بالا نبرده است و این به معنای عدم تصمیم برای واردات خودرو می باشد. هرچند انتظار می رود با اجرایی شدن طرح واردات این خودروها تعرفه ترخیص آن ها نیز دستخوش تغییر و تحول شود.

در هر صورت آن چیزی که از تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی طی سال های گذشته مشخص است. مقدار و میزان عوارض گمرکی و درآمد ی که عاید گمرک شده است بودجه درآمدی ۳۰ میلیارد تومانی است. که به دلیل ممنوعیت واردات خودرو های خارجی این میزان بودجه همچنان ثابت مانده است. به نظر می رسد در صورتی که واردات این خودروها آزاد شود تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی با جدیت بیشتری پیگیری شده و نرخ جدیدی برای آن  اعلام خواهد شد. اگر بخواهیم به طور مشخص تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی را اعلام کنیم. باید گفت که کمترین میزان تعرفه تعیین شده برای واردات این خودروها ۵ درصد و بیشترین میزان تعرفه نیز ۵۵ درصد بوده است. اما در صورتی که طی سال جاری و یا سال آینده طرح واردات اتومبیل های خارجی تصویب شود و پروسه مربوط به آن به مرحله اجرایی برسد حتما تعرفه این خودروها تا ۹۵ درصد نیز بالا خواهد رفت. البته طبق تحقیقات انجام شده این میزان تعرفه  برای اتومبیل هایی خواهد بود که دارای موتوری حجیم بین ۲ هزار تا ۲۵۰۰ سی سی می باشند.

بیشتر بدانید :   قوانین مربوط به چک برگشتی که همه باید بدانند

فرمول حساب کردن تعرفه‌ ترخیص خودروهای خارجی

بد نیست آماری هم از تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی طی سال های گذشته ارائه دهیم. طبق آمار این میزان تعرفه در سال های گذشته برای خودرو های ۱۵۰۰ سی سی معادل ۵۵ درصد و خودرو های ۱۵۰۰ تا ۳ هزار سی سی ۷۵ درصد و همچنین اتومبیل های ۲ هزار تا ۲۵۰۰ سی سی هم ۹۵ درصد بوده است.

نکته: تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی که دارای حجم موتور بالای ۲۵۰۰سی سی هستند از طرف دولت تعیین نشده اند. زیرا طبق قانون واردات این نوع اتومبیل ها را نمی توان وارد کشور کرد و واردات آنها ممنوع می باشد. البته ذکر این مطلب خالی از لطف نخواهد بود که تعرفه ترخیص خودرو های هیبریدی با سایر خودروها متفاوت می باشد.

پرداختی های مهم گمرک که بر میزان تعرفه ترخیص خودرو های خارجی تاثیر گذار خواهد بود

پرداختی های مهمی که  بر میزان تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی تاثیر گذار خواهند بود. بنابراین هر شخص حقیقی و یا حقوقی لازم است در زمان واردات خود رو به این موارد توجه نماید و قبل از هر اقدامی اطلاعات لازم در خصوص محاسبه تعرفه‌ ترخیص خودرو های خارجی را کسب نماید. البته این مسئله را نباید فراموش کرد که این میزان هزینه ها ثابت نبوده و هر ساله تغییر خواهند کرد. به هر حال پرداختی های مهم گمرکی عبارتند از:

۱: حقوق ورودی، حقوق ورودی برای خودرو هایی با حجم متفاوت متغیر خواهد بود.

۲: عوارض مربوط به هلال احمر که تقریبا معادل ا درصد خواهد بود.

۳: ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و همچنین حقوق ورودی.

۴: ۵ درصد از ارزش افزوده به عنوان عوارض خاص در نظر گرفته خواهد شد.

۵: حقوق ورودی به علاوه ۴ درصد مالیات علی الحساب.

۶: هزینه هایی که برای استاندارد در نظر گرفته شده اند.

۷: گواهی قسط های خودرو برای پلاک هر خودرویی که ترخیص خواهد شد.

۸ : هزینه های مربوط به حمل و نقل دارایی و همچنین سه درصد ارزش گمرکی در زمان شماره گذاری خودرو.

۹: بر اساس سند ترخیص برای شماره گذاری ۱۰ درصد از ارزش گمرکی.

در پایان پیشنهاد میکنم اگر اطلاعات کافی در مورد قوانین مربوط به ترخیص کالا و خودرو های خارجی ندارید حتما از یک متخصص و مشاوره حقوقی کمک بگیرید. از این رو مشاوران حقوقی موسسه ی مشاورمود برای کم کردن نگرانی شما تمام وقت در خدمت شما عزیزان می باشند.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *