مشاورمود

وظایف والدین در دوران بلوغ+نکات طلایی که باید رعایت کنید

وظایف والدین در دوران بلوغ+نکات طلایی که باید رعایت کنید

بررسی وظایف والدین در دوران بلوغ

امروز می‌خواهیم به همراه تیم مشاورمود در خصوص وظایف والدین در دوران بلوغ با یکدیگر صحبت کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. دوران بلوغ در واقع زمان بروز تغییرات مهمی در زندگی والدین و نوجوان است. والدین باید در این زمان بیشتر از هر زمان دیگری به سلامت روح و روان فرزند خود توجه کنند. نوجوان در این دوره تغییراتی را در ظاهر و بدن خود احساس می کند. این تغییرات همواره ممکن است برای او چهره ی خوشی نداشته باشند. به همین جهت است که می گوییم حمایت از آن‌ها در این زمان دارای اهمیت زیادی است. باید به نیازهای نوجوان توجه شود. در این راستا خانواده، دوستان و روانشناسان نقش بسیار مهمی دارند.

به ادامه ی بررسی وظایف والدین در دوران بلوغ  می پردازیم. در دوران بلوغ در واقع فرزند شما در حال گذر کردن از مرحله‌ی کودکی به نوجوانی و جوانی است. ممکن است در این برهه ی زمانی در خصوص ویژگی های رفتاری، عاطفی و حمایتی با او به خوبی آشنا نباشید. به همین جهت امروز این بحث را دنبال می کنیم. جای هیچ نگرانی نیست. مطمئن باشید که می توانید کارهای زیادی را برای فرزند خود انجام دهید‌. یکی از مهم ترین پیام هایی که باید به فرزند خود القاء کنید این است که به عنوان یک حامی همیشه پشت او هستید و از او حمایت می کنید. در واقع در این زمان چیزی که اهمیت زیادی دارد این است که یک گوش شنوا وجود داشته باشد و نیازهای نوجوان را جدی بگیرد.

وظایف والدین در دوران بلوغ

تغییرات نوجوانان در دوران بلوغ

وظایف والدین در دوران بلوغ همان طور که پیش از این هم اشاره شد واجد اهمیت زیادی است. برخی از خانواده ها به راحتی با این موضوع کنار می آیند‌. برخی دیگر هم شاهد اختلال شخصیت خودشیفته شدیدی در فرزندان خود هستند. بلوغ و سال‌های نوجوانی یک فرد می تواند دوران بسیار هیجان انگیز و خاصی باشد. ‌به عنوان والدین نوجوان شما بهترین موقعیت را برای کمک به او دارید. زیرا خودتان در زمان های گذشته از این دوران گذر کرده اید و تجربیات لازم را به دست آورده اید. تغییرات دوران بلوغ به صورت جسمی، جنسی، عاطفی، اجتماعی و… است. زمانی می توان گفت دوران بلوغ شروع شده است که تغییراتی در مغز کودک رخ دهد و این تغییرات باعث شوند تا هورمون های جنسی در او ترشح شوند.

 در این زمان شاهد تغییراتی در تخمدان ها و بیضه ها هستیم. تخمدان ها در حدود ۱۰ تا ۱۱ سالگی و در مواردی نیز بین ۸ تا ۱۳ سالگی این تغییرات را نشان می دهند. بیضه ها نیز حدود ۱۱ تا ۱۳ سالگی و گاهی بین ۹ تا ۱۴ سالگی تحول پیدا می کنند. این موضوع قابل پیش‌بینی نیست که دقیقا چه مدت زمانی از دوران بلوغ فرزند شما می گذرد. عوامل مختلف ژنتیکی، تغذیه ای و اجتماعی از عواملی هستند که در آغاز شدن بلوغ و ادامه یافتن آن بسیار اثرگذار هستند. در ادامه علائمی که بیشتر بچه ها در دوران بلوغ با آن مواجه می شوند را بررسی می کنیم. در این دوران پوست افراد چرب می شود.

بیشتر بدانید :   رفتارهای خطرناک کودکان(افرادی که کودک شیطون دارن حتما بخونن)

اثرات منفی تغییرات ظاهری دوران بلوغ

بررسی وظایف والدین در دوران بلوغ  را ادامه می دهیم. گاهی اوقات شاهد این هستیم که روی پوست فرد پر از جوش و آکنه شده است. موهای نوجوان چرب می شوند و لازم است که به صورت مداوم حمام کند تا از شر این وضعیت خلاص شود. این زمان با افزایش تعریق و بوی بد بدن همراه است. در این حالت دوش گرفتن مکرر می تواند کمک کننده باشد. شاهد جهش خاصی در رشد نوجوانان هستیم. دختران حدود ۱۱ سانتی متر در سال و پسران حدود ۱۳ سانتی متر در سال رشد می کنند. پس از این دوران که دوران جهش اصلی محسوب می شود نوجوانان سالانه حدود ۲ سانتی متر به رشد خود ادامه می دهند. برخی از اعضای بدن در این دوران سریع تر از سایر اندام ها رشد می کنند. مثلا رشد سر و دست سریع تر اتفاق می افتد. اما در نهایت بدن حالت یکنواخت پیدا می کند.

یکی از بهترین استراتژی هایی که جزء  وظایف والدین در دوران بلوغ  محسوب می شود این است که به فرزندتان اطمینان خاطر دهید که یک پناه امن برای او هستید. در واقع او باید بداند که می تواند مکالمات، اتفاقات، تغییرات و هر آن چه که در زندگی‌اش اتفاق می افتد را بدون سانسور برای شما بازگو کند، بدون اینکه او را قضاوت کنید یا اینکه باعث خجالت او شوید‌. سعی کنید نسبت به تغییراتی که در زندگی فرزندتان اتفاق می افتد او را همراهی و درک کنید. به او اطمینان دهید که تغییرات جدید کاملا طبیعی هستند و بسیاری از این تغییرات نیز به صورت موقت در زندگی او وجود خواهند داشت. فرزند شما ممکن است در این دوران مدام در حال مقایسه کردن اندام خود با دیگران باشد. گاهی اوقات نگران رشد، ظاهر و شکل بدن خود می شود.

اثرات منفی تغییرات ظاهری دوران بلوغ

وظایف والدین در دوران بلوغ برای کنار آمدن نوجوان با وضعیت بدنی جدید

وظایف والدین در دوران بلوغ برای کنار آمدن نوجوان با وضعیت بدنی جدید را بررسی می ‌کنیم. بهترین کاری که در این زمان باید انجام دهید این است که بدون هیچ گونه قضاوتی به او گوش کنید‌. سعی کنید موضوع را تا حد زیادی برا او عادی سازی کنید. الگو برداشتن از یک سبک زندگی سالم را به هیچ عنوان فراموش نکنید. باید این را بپذیرید که فرزند شما هم نیاز به وجود حریم خصوصی و امن دارد. اگر دیدید که فرزندتان احساس نیاز به خودارضایی را در این زمان کشف کرده است او را سرزنش نکنید. همیشه قبل از اینکه وارد اتاق فرزند خود شوید در بزنید‌. تا زمانی که به شما اجازه ی ورود نداده نیز وارد اتاق نشوید. با انجام دادن این کارها به او ثابت می شود که حریم شخصی‌اش برای شما دارای اهمیت است. همین احترام باعث می شود تا ارتباط و پیوند عاطفی دو طرفه بین والدین و نوجوان تقویت شود.

بیشتر بدانید :   راهکارهای اساسی برای درمان لجبازی کودکان

وظایف والدین در دوران بلوغ زودرس یا دیررس

وظایف والدین در دوران بلوغ زودرس یا دیررس نیز واجد اهمیت زیادی است. اگر کودک شما خیلی زود به بلوغ رسیده است یا برعکس، سعی کنید که موضوع را خیلی طبیعی جلوه دهید. او را قانع کنید که انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند و وضعیت های مشابه را در زمان های گوناگونی ممکن است تجربه کنند. آن ها باید متوجه شوند که هر کس با سرعت منحصربه‌فرد خودش رشد می‌کند. همیشه سعی کنید نوجوان را به خاطر تلاش ها، دستاوردها و رفتارهایی که در جامعه انجام می دهد تشویق کنید. گاهی اوقات برای اینکه فرزندتان را بهتر درک کنید خود را جای او قرار دهید. با این کار بهتر می توانید شرایط خاص زندگی آنان را درک کنید. باید بدانید که فرزند شما در حال تلاش است تا به یک فرد کامل و ایده آل تبدیل شود.

وظایف والدین در دوران بلوغ زودرس یا دیررس

وظایف والدین در دوران بلوغ  حین مواجه شدن با عصبانیت نوجوان

سعی کنید زمانی که عصبانیت نوجوان طغیان می کند، آرامش خود را حفظ کنید. قبل از اینکه شروع به نصیحت کردن کنید، کمی به او فرصت دهید تا آرام شود و خودش را پیدا کند. با این رفتار او هم صبوری کردن در هنگام عصبانیت دیگران را یاد می گیرد. حتی اگر رفتارهای عجیب و غریبی در نوجوان مشاهده می کنید، دست از حمایت او برندارید و سعی کنید مهارت های کنترل خشم را به او آموزش دهید. اگر او احساس کند که بین خودش و والدین فاصله ایجاد شده است به دیگران پناه می‌برد. نوجوان که در این برهه‌ی زمانی خیلی آسیب پذیرتر از همیشه است، در معرض انواع و اقسام سوء استفاده ها قرار خواهد گرفت. اگر می‌بینید که فرزند شما مدت زمان بسیار طولانی را در حمام می گذراند این وضعیت را تحمل کنید.

نباید در این زمان از خود واکنش منفی نشان دهید. در یک فرصت بهتر با آرامش و به صورت گام به گام محدودیت ها و مقررات خانواده را به او گوشزد کنید. ممکن است فرزند شما بخواهد روی بدن خود تغییراتی را مثل خالکوبی یا سوراخ کردن گوش و بینی انجام دهد. اگر به محض طرح موضوع مخالفت کنید او انگیزه ی بیشتری برای انجام آن کارها خواهد گرفت. اگر دچار ابهام هستید و نمی دانید که چگونه با فرزند نوجوان خود رفتار کنید پیشنهاد می کنیم از مشاوره آنلاین ما که فرصتی برای مشاوره روانشناسی است استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *