مشاورمود

همه چیز درباره نیازهای عاطفی کودکان

نیاز های عاطفی کودکان - مشاورمود

همه چیز درباره نیازهای عاطفی کودکان

شناخت نیازهای عاطفی کودکان می تواند به ارتباط بهتر و مؤثرتر با آنها منجر گردد. مشاوران مرکز مشاوره آنلاین مشاورمود با آگاهی و دانش به روز خود و همچنین تخصص در حوزه مشاوره کودک، آماده خدمت رسانی می باشند.

نگاهی به نیازهای عاطفی کودکان

کودکان نیاز به عشق، محبت، توجه و و در نهایت افزایش اعتماد به نفس دارند. اگر نیازهای عاطفی کودکان برآورده نشود دچار ضربه عاطفی می شوند. به یاد داشته باشید نیازهای کودکان، فقط به نیازهای مادی مثل پوشاک، مسکن و غذا محدود نمی شوند. شناخت نیازهای بیرونی و درونی انسان، اهمیت به سزایی دارد و در کمال بخشیدن به شخصیت آدمی موثر است. مشاوره روانشناسی بر نیازهای درونی انسان و شناخت این نوع نیازها متمرکز می باشد

نیازهای عاطفی کودکان

از جمله نیازهای عاطفی کودکان که ارتباط بسیار نزدیکی با شخصیت او دارد رسیدگی به نیازهای روانی و احساسی او می باشد. این نیازها باعث می شود کودک به رشد و تعالی برسد. اگر به این نیازها رسیدگی نشود کودک به افسردگی، ناهنجاری های اجتماعی دچار می شود.

انواع نیازهای عاطفی کودکان

نیازهای عاطفی کودکان به دسته های متنوعی تقسیم می شوند. این موارد تنها احساس عاطفی و زود گذر نمی باشند. فراموش نکنید، نیازهای عاطفی باعث می شوند کودکان بر پایه آن به شناخت احساسی برسند. نبود هر یک از این احساسات باعث مشکلاتی در آینده می شود. در ادامه به مهمترین نیازهای عاطفی کودکان می پردازیم.

احترام

احترام به عنوان اساسی ترین نیازهای عاطفی کودکان شناخته می شود. برای داشتن رابطه رفتاری و محترمانه باید سعی کنید به اندازه لازم به کودک خود توجه نمایید. و در تمام ابعاد رابطه این احترام را به کار ببرید. اگر می خواهید فرزند شما همیشه احساس محترم بودن را تجربه کند و خود او نیز به همه احترام بگذارد باید خودتان به دیگران احترام بگذارید. علاوه بر این باید احترام به دیگران را در رفتارتان نشان دهید تا کودک شما این خصلت را یاد بگیرد.

برای اینکه احترام ایجاد شود در محیط خانه از پرخاشگری، فریاد زدن و تحقیر کردن به طور کامل بپرهیزید.

عصبانیت و بی حوصلگی از جمله رفتارهای نامناسبی به شمار می رود که موجب می شود کودک شما چیزی درباره محترم بودن و احترام نیاموزد. از اقداماتی که باید برای ادای احترام در روابط خانوادگی خود به آن توجه کنید گوش دادن است. سعی کنید از دروغ و پرحرفی پرهیز کنید، به جای آن از کلمات مودبانه مثل خواهش می کنم و لطفا استفاده کنید. یکی از نکاتی که باید حتما به آن توجه کنید این است که اگر خطایی از شما سر زد حتما آن را قبول کنید. هم چنین به کودک خود هم بیاموزید که خطای خود را بپذیرد و برای خود و دیگران ارزش قائل شود. علاوه بر این باید پای کاری که کرده است بایستد.

انواع نیازهای عاطفی کودکان

نیاز به پذیرفته شدن

یکی از بنیادی ترین نیازهای عاطفی کودکان، نیاز به پذیرفته شدن می باشد. به هیچ عنوان نباید پدر و مادر را نماینده کودکان بدانید. همه کودکان آرزوها، خواسته ها، نیازها و احساسات مختلفی دارند که باید به هر یک از این نیازها توجه کامل شود. باید از کودک خود در مورد عقایدش پرسش و پاسخ داشته باشید. این پرسش ها به این معنا نیست که او هر چه گفت شما قبول کنید. بلکه به این معناست که او برای خود دارای شخصیت مستقل می باشد و مانند هر کس دیگری فکر و عقیده دارد.

بیشتر بدانید :   بررسی اثرات روانی طلاق بر کودکان و نحوه کاهش آن

اکثر افراد فکر می کنند نباید به این نوع نیازها در کودکان توجه کرد. و کودکان به علت سن پایینی که دارند حق هیچ گونه اظهار نظری ندارند و نباید حرف آن ها را جدی گرفت. اما این باور غلط است. این دید اشتباه موجب می شود تا کودک سرخورده شود و باعث شکل گیری انواع عقده ها در درون او می شود. همه علاقه دارند که نظرات و حرف هایشان شنیده شود و مستقل باشند. پس اصلا نباید کودکان را دست کم بگیرید. به کودک خود به عنوان فردی منحصر به فرد و مستقل بنگرید.

نیاز به محبت

روانشناسان معتقدند یکی از قابل توجه ترین نیازهای عاطفی کودکان ، نیاز به محبت می باشد. در فضای خانواده همه باید با مهر و محبت با یک دیگر رفتار کنند. اگر در یک خانواده کمبود عاطفی وجود داشته باشد، این کمبودها در آینده به کودک صدمه وارد می کند. حتما بایستی کودک احساس کند دیگران او را دوست دارند و همان گونه که هست او را می پذیرند. اگر کودک حس ارزشمند بودن داشته باشد باعث می شود نیاز عاطفی و ایمنی کودک برآورده می شود.

مهم ترین نیاز عاطفی کودکان

نیاز به بازی های گروهی

یکی از نیازهای عاطفی کودکان نیاز به بازی های گروهی می باشد. سرگرمی برای کودکان یک ویژگی بسیار طبیعی به شمار می رود و باعث می شود رشد روانی و جسمانی کودک فراهم شود. هنگامی که کودک در بازی های گروهی شرکت می کند، باعث تقویت روحیه خویشتنداری و تعادل او می شود. وقتی کودک از تجربیات دیگران استفاده می کند موجب می شود که توانایی های او بیشتر شود. حضور بقیه افراد هر چند به مدت کوتاه باعث بها دادن به شخصیت کودک می شود. بسیاری از بازی های خوب و مناسب باعث می شود رفتارهای پسندیده در کودک بیشتر دیده شود.

اصلی ترین نیازهای عاطفی کودکان در فضای خانواده

یکی از اصلی ترین نیازهای عاطفی درکودکان توجه، احترام، مهر و محبت است. کمبودهای عاطفی در کودکان باعث می شود در آینده به آنان صدمات زیادی وارد شود. حتما باید کودک حس کند که او را دوست دارند و همان گونه که هست او را قبول دارند. این احساس در کودکان موجب حس خود ارزشی او می گردد و نیاز عاطفی و امنیت در او شکل می گیرد. آمارها نشان می دهد که ریشه بسیاری از ناسازگاری ها در دوران بزرگسالی و جوانی، ریشه در کودکی دارد شما باید برای درمان لجبازی کودکان اقدام کنید تا در بزرگسالی به مشکل نخورند. اگر والدین با کردار و رفتار درست این نوع نیازها را برآورده کنند، در بزرگسالی شخصیت سالمی خواهد داشت. افرادی که در کودکی مورد بی مهری والدین قرار گرفته اند، به خصوص از جانب مادر، در بزرگسالی زندگی سخت تری خواهند داشت. هم چنین ممکن است، این اشخاص به گروه بزهکاران گرایش پیدا کنند و به بیماری های روانی مبتلا شوند.

بیشتر بدانید :   وظایف والدین در دوران بلوغ+نکات طلایی که باید رعایت کنید

سخن بزرگان

حضرت محمد (ص) می فرمایند: به بزرگترهای خود احترام بگذارید و به کودکان خود با عطوفت و ترحم رفتار نمایید.

امام صادق (ع) در همین مورد فرمودند: فردی که نسبت به فرزند خویش محبت بسیار دارد، مورد عنایت و رحمت خداوند قرار می گیرد.

حضرت امام علی (ع) نیز در نزدیک وفات خود وصیت کردند که: در خانواده خود با کودکان با مهربانی رفتار کن و به بزرگترها احترام بگذار.

نحوه ی رفتار صحیح با کودکان

نکاتی درباره نیازهای عاطفی کودکان

از نیازهای عاطفی کودکان که باید به آن توجه زیادی شود در آغوش گرفتن کودک می باشد.آمارها نشان می دهد ، نوزادانی که در آغوش پر مهر مادر تغذیه می کنند، نه تنها از نظر جسمی تغذیه می شوند بلکه از نظر روحی هم تغذیه می شوند. هنگامی که کودک در آغوش مادر قرار دارد، صدای قلب مادر به کودک امنیت و آرامش می بخشد و باعث تسلی خاطر او می شود. مادرانی که از شیر دادن به کودک خود امتناع می کنند و باعث در خود فرو رفتگی کودک می شوند.

روانشناسان معتقدند ارتباط چشمی بین مادر کودک، در لحظه حساس به دنیا آمدن نوزاد را زمان شوق دیدار می گویند. ارتباط چشمی، باعث شروع واکنش های غریزی می شود. این ارتباط که حاصل عواطف و احساس مادری می باشد از تغییراتی مانند ترشحات غدد داخلی متاثر می باشد. این ترشحات نقش مهم و اساسی در مراقبت و صمیمیت کودک دارد. اگر مادر هنگام برآورده کردن نیاز های کودک خود، محبت کافی را ابراز کند، اولین تجربه کودک بسیار خوشایند می شود. به یاد داشته باشید مادر حتما باید بین مراقبت بیش از اندازه و عدم مراقبت، تعادل ایجاد نماید. ابراز عواطف واقعی و توجه کافی از جانب مادر باعث می شود کودک دنیا را امن تر و قابل اطمینان تر ببیند. هم چنین این عوامل باعث می شود سلامت روانی کودک تضمین شود.

نکاتی پایانی در باب نیازهای عاطفی کودکان

در باب مهم ترین نیازهای عاطفی کودکان باید گفت که کودک اولین تجربه های خود را از فضای خانواده دریافت می کند. هم چنین این تجربه ها باعث شکل گیری شخصیت او می شود. پدر و مادر باید بدانند که فضای خانواده محیطی می باشد که کودک در آن ها مسائل متنوعی را آموزش می بیند. معمولا کودک از رفتار والدین چیزهایی یاد می گیرد که آن ها متوجه نیستند. فراموش نکنید که پدر و مادر همیشه الگو و سرمشق کودکان خود هستند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *