مشاورمود

راهکارهای اساسی برای درمان لجبازی کودکان

درمان لجبازی کودکان با تکنیک های مشاورمود

راهکارهای اساسی برای درمان لجبازی کودکان

چه راهکارهایی در خصوص درمان لجبازی کودکان وجود دارد؟ آیا با جواب دادن به نیاز های عاطفی کودکان، لجبازی آن ها بر طرف می شود؟ کودکان در سنین مختلف رفتارهای متفاوتی از خود بروز می دهند که لجبازی کردن یکی از رایج ترین این رفتارها می باشد. هر کودکی تحت تاثیر عوامل مختلف احتمال دارد در یکی از مراحل رشد خود دچار چنین حالتی شود. از این رو چگونگی برخورد درست و صحیح پدر و مادر و همچنین کسب مهارت و بکارگیری نکات کاربردی توسط آنان در قبال این گونه کودکان تا حد زیادی بر کنترل و یا بدتر شدن لجبازی کودکان تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین والدین و نزدیکان کودک برای یافتن علت های اصلی بروز این حالت در کودک خود و همچنین یادگیری ترفندها و تکنیک های اصولی و درست در مواجهه با چنین رفتارهایی می توانند به کلینیک ها و مراکز مشاوره مراجعه نمایند. و یا اگر به دلیل کمبود وقت قادر به مراجعه حضوری نبستید از مشاوره آنلاین حرفه ای ما استفاده کنید.

[lwptoc]

بهترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره کودک، مرکز مشاورمود می باشد که با داشتن سابقه ای طولانی و درخشان در زمینه مشکلات رفتاری کودکان بخصوص درمان لجبازی کودکان در خدمت هموطنان و مراجعه کنندگان می باشد. مشاورمود، مرکز مشاوره در زنجان با در اختیار داشتن روانشناسان مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات به مراجعه کنندگان می باشد.

درمان لجبازی کودکان

نظریه کلی در رابطه با درمان لجبازی کودکان

نظریه کلی در رابطه با درمان لجبازی کودکان این چنین  است که لجبازی کودکان پروسه ای از رشد کودکان می باشد که غیر قابل اجتناب بوده و در بسیاری مواقع پدر و مادر ها و نزدیکان این کودکان با چالش های جدی روبرو خواهند شد. بر اساس مواردی که در این جریان و به عنوان نکته مهم در کنترل و درمان لجبازی کودکان مطرح است.‌ داشتن رفتاری درست و منطقی در موارد اولیه بروز این رفتار در کودکان است. زیرا واکنش والدین به این رفتار کودک برای اولین بار در ذهن کودک باقی خواهد ماند. در صورتی که اطرافیان شیوه ای صحیح در پیش بگیرند قطعا احتمال بروز این حالت در آینده بسیار اندک خواهد بود.

روش های درمان لجبازی کودکان

در خصوص روش های مناسب درمان لجبازی کودکان باید گفت اگر کودک دچار حالت های آزار دهنده همانند. جیغ و داد، ابراز خشم، کوبیدن پا بر زمین، گیر دادن، نافرمانی شود مطابق با نظریات ارائه شده قطعا درگیر حالت لجبازی شده است. معمولا این حالت بعد از پایان ۱ سالگی در کودک نمایان شده و در صورت عدم درمان در ۳ سالگی به اوج خود خواهد رسید. نکته بسیار مهمی که در خصوص درمان لجبازی کودکان وجود دارد این است که اگر والدین درصدد کنترل این حالت در کودک خود برنیایند و از راهکارهای مفید استفاده ننمایند متاسفانه این حالت در کودک برای همیشه باقی خواهد ماند و در آینده مشکلات زبادی برای کودک پیش خواهد آمد.

بسیاری از مواقع والدین، لجبازی و دفاع از خواسته های شخصی کودک را با هم اشتباه می گیرند و هر چقدر که کودک لجبازی نماید والدین آن را واکنشی طبیعی در برابر رسیدن به خواسته های کودک می دانند. در حالی که با استفاده از مشاوره کودک به این نکته واقف می شوند که در اشتباه محض بوده اند و به نوعی به این حالت کودک دامن زده اند.

بیشتر بدانید :   بررسی اثرات روانی طلاق بر کودکان و نحوه کاهش آن

روش های درمان لجبازی کودکان

دلایل لجبازی کودکان

قبل از پرداختن به دلایل لجبازی کودکان که بر اساس نظریات مختلف بیان شده اند لازم است بدانید که هیچ گونه رفتاری در انسان بدون دلیل و بی جهت بروز نخواهد کرد و حتما کودکان نیز برای بروز لجبازی از خود دلایل قانع کننده ای خواهند داشت. اولین و مهم ترین دلیل ایجاد چنین حالتی در کودکان رفتار نامناسب و غیر منطقی والدین و نزدیکان کودک می باشد.

این دلیل از دیدگاه صاحب نظران در حوضه ی مشاوره خانواده به عنوان اصلی ترین و بنیادی ترین دلیل شناخته شده جهت درمان لجبازی کودکان است. علاوه بر این درخواست های غیر معقول و غیر متعارف کودکان و برآورده کردن این خواسته ها از طرف والدین، انجام ندادن وظایف از طرف کودک، زیاده خواهی کودک و بیان درخواست ها به صورت غیر مستقیم و بسیاری موارد دیگر از جمله دلایل لجبازی کودکان به شمار می آید.

کنترل و درمان لجبازی کودکان چگونه انجام می شود؟

آن چه که به عنوان مهم ترین و در عین حال اولین راه کنترل و درمان لجبازی کودکان معرفی شده است بی توجهی به رفتارها و خواسته های غیر معقول و نادرست کودک توسط والدین و اطرافیان می باشد. متخصصان مشاورمود عقیده دارند زمانی که کودک  هیچ توجه و واکنشی از والدین خود در برابر رفتارهای خود مشاهده نکند قطعا به فکر جلب توجه آنان به طرق دیگر بر خواهد آمد و حالت های لجبازی را از خود دور کرده و در عوض رفتارهایی را از خود نشان خواهد داد که میداند پدر و مادر در مواجهه با آن ها از خود واکنش نشان خواهند داد. در مقابل اگر والدین بخواهند کودک لجباز خود را آرام و یا متقاعد کنند کودک رفتارهای خود را با داد و فریاد بیشتری ادامه خواهد داد.

در نتیجه در بسیاری مواقع پدر و مادر خشمگین شده و در اصطلاح از کوره در خواهند رفت و ممکن است رفتاری از خود بروز دهند که شایسته آنان نباشد. از دیگر راه های کنترل و درمان لجبازی کودکان که صاحب نظران حوزه ی کودک و نوجوان نیز بر آن تاکید مکرر می نمایند. قطع رابطه چشمی با کودک توسط والدین می باشد. نادیده گرفتن  و عدم توجه و همچنین صحبت نکردن با او می تواند تا حد زیادی رفتارهای لجبازانه کودک را کاهش دهد.

مورد بعدی که می تواند در درمان لجبازی کودکان موثر واقع شود دادن پاداش در مقابل کارها و رفتارهای خوب کودک است. والدینیی که از مشاوران برای درمان لجبازی کودکان خود کمک می گیرند. موثر بودن این روش را تایید کرده اند و اذعان می دارند که دادن پاداش به کودک هنگام انجام رفتاری مناسب توانسته است احساس لجبازی در کودک را تا حد زیادی کاهش دهد.

جریمه نمودن کودک لجباز از دیگر اقدامات موثر در درمان لجبازی کودکان به شمار می آید. بر اساس نظریات و راهکارهای مشاوران، در مقابل رفتارهای لجبازانه کودک مانند نافرمانی و بهانه گیری های پی درپی و مکرر بهترین راه تنبیه رفتاری کودک می باشد.

تاثیر رفتار والدین در لجبازی کودکان

اهمیت تعیین حد و مرز برای درمان لجبازی کودکان

در رابطه با درمان لجبازی کودکان تعیین حد و مرز برای او را به عنوان عاملی مثبت معرفی شده است. زیرا زمانی که کودک به اصطلاح حد خود را بداند و درک نماید که خانه ای که او به همراه والدینش زندگی می کند دارای قوانینی است که همه حتی او باید از آن ها پیروی کند و رفتارهای او باید در قالب معینی باشند قادر نخواهد بود به زیاده خواهی های خود ادامه داده و خواسته ای غیر متعارف را مطرح نماید. البته در این مورد خاص پدر و مادر باید مواظب واکنش های خود باشند و قید و بند های سخت و خارج از توان کودک را در قبال او اجرا ننمایند.

بیشتر بدانید :   بهترین راه های درمان جویدن ناخن در کودکان(تضمینی)

والدین قاطع اما مهربان چگونه می توانند به درمان لجبازی کودک خود کمک کنند؟

مشاورین و روانشناسانی که در زمینه درمان لجبازی کودکان فعالیت می کنند به والدینی که دارای کودک لجباز می باشند چنین می گویند که مواظب واکنش های خود در قبال فرزندتان باشید و قاطعیت را با سخت گیر بودن اشتباه نگیرید.‌ زیرا سخت گیری تاثیر سوئی بر همه کودکان بخصوص کودکان لجباز خواهد گذاشت. همچنین سبب می شود تا کودک از پدر و مادر خود عاصی و دور شود. برگزارکنندگان جلسات مشاوره در خصوص درمان لجبازی کودکان به والدین چنین کودکانی یاد آور می شوند که رحم و مهربانی پدر و مادر به هیچ عنوان با قاطع بودن آنان در تضاد نمی باشد. کودکان لجبازی که با والدین قاطع روبه رو می شوند به راحتی درمان شده و احساس نزدیکی بیشتری با پدر و مادر خود خواهند داشت.

درمان لجبازی کودکان در کمترین زمان ممکن با مشاورمود

بهترین راهکار برای درمان لجبازی کودکان در کمترین زمان ممکن با تکنیک های مشاورمود

ارائه دهندگان راهکارهای موثر در درمان لجبازی کودکان پیشنهاد داده اند و صاحب نظران در زمینه دانش روانشناسی کودک همیشه پدر و مادر های این گونه کودکان را به صبوری  تشویق می نمایند. زیرا آن چه که به عنوان راهکار در قالب مشاوره کودک و در مورد کودکان لجباز وجود دارد. هرگز در یک یا دو روز و شاید هم چند هفته جوابگو و موثر واقع نشوند. آنچه که مهم است به کارگیری این موارد و ناامید نشدن از تاثیرات این راه کار ها می باشد. مشاوره کودک بر اساس تجربیات والدین و همچنین روانشناسان کودک ۴ مورد اساسی را بیان نموده است که ممکن است نسبت به سایر موارد زودتر موثر واقع شوند. این موارد عبارتند از:

۱: دادن آموزش علمی به کودک: والدین آگاه می دانند بجای امر و نهی کردن به کودک بهتر است خود شان رفتارهای مناسبی در قبال لجبازی کودکشان در پیش بگیرند. مثلا با کودک خود حرف بزنند و رفتارهای ملایم اما قاطعی در پیش بگیرند.

۲: برآورده کردن خواسته های متعارف کودک: مشاوره کودک در این رابطه پدر و مادر ها را تشویق به خوش قولی نموده و از آن ها می خواهد نسبت به برطرف کردن خواسته های منطقی کودکانتان کوتاهی نکنید.

۳: کمک به کودک: والدین باید در کارها و اعمالی که برای کودک ناخوشایند هستند به آنان کمک کنند. تا کم کم این حس انزجار در کودک از بین برود.

۴: همکلام شدن با کودک: صحبت با کودک و همنشین شدن با او  تا حد زیادی می توانند حالت های لجبازی در او را کنترل و درمان نماید.

ممنون از اینکه تا پایان ای مقاله ما را همراهی کردید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *