مشاورمود

بهترین راه های درمان جویدن ناخن در کودکان(تضمینی)

درمان جویدن ناخن در کودکان - مشاورمود

بهترین راه های درمان جویدن ناخن در کودکان(تضمینی)

بسیاری از کودکان زمانی که دچار اضطراب و افسردگی می شوند شروع به جویدن ناخن های خود می کنند پس قبل از همه ی این ها باید به فکر درمان افسردگی کودک نیز باشید.‌ در این زمان باید از راهکارهای سریع برای رفع اضطراب آن ها استفاده کنید. زیرا این موضوع می تواند در سلامت روانی آن ها تاثیر گذار باشد. در واقع جویدن ناخن ها از جمله اختلالاتی است که در اکثر کودکان مشاهده می شود. این مشکل ممکن است پس از گذشت مدتی پایدار گردد یا این که با استفاده از روش های مختلف درمان شود. بعضی از کودکان بدون هیچ دلیل خاصی شروع به جویدن ناخن ‌های خود می کنند. در این زمان بهتر است به یک مشاوره کودک مراجعه نمایید تا فشار یا اضطراب درونی که بر روی کودک وجود دارد مشخص گردد. توجه داشته باشید کمک گرفتن از یک مشاوره کودک می ‌تواند به درمان جویدن ناخن در کودکان کمک نمایند. در این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد درمان جویدن ناخن در کودکان در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم، با ما همراه باشید.

درمان جویدن ناخن در کودکان و نوجوانان

درمان جویدن ناخن در کودکان

جویدن ناخن ها یکی از اختلالات شایع در بین کودکان می ‌باشد. به همین دلیل بسیاری از والدین آن را یک مشکل جدی تلقی نمی کنند. اما ممکن است برای بعضی از والدین این موضوع اهمیت زیادی داشته باشد. بنابراین آن ها به دنبال روش های درمان جویدن ناخن در کودکان خواهند بود. توجه داشته باشید که برای درمان اصولی این مشکل باید حتما از یک مشاوره روانشاسی و کودک نیز کمک بگیرید.

امروزه مراکز مشاوره مختلفی وجود دارند که شما می توانید با مراجعه به این مراکز یا حتی دریافت مشاوره آنلاین از خدمات آن ها بهره مند شوید. مرکز مشاورمود یکی از بهترین و معتبرترین مراکز مشاوره می باشد که از مشاوران با تجربه و متخصص در زمینه کودک کمک گرفته است. بنابراین شما می توانید با تماس با این مرکز  از  مشاوران آن جهت بررسی دلایل بروز این مشکل کمک بگیرید و به درمان اختلال جویدن ناخن بپردازید. در زیر سعی کرده ایم چند مورد از راهکارهای موثر برای درمان جویدن ناخن در کودکان را به شما آموزش دهیم.

برطرف کردن استرس و اضطراب در کودکان: 

زمانی که به دنبال راهکارهایی برای درمان جویدن ناخن در کودکان هستید اولین گزینه ای که به شما توصیه می ‌شود درمان استرس و اضطراب در آن ها می باشد. بنابراین بهتر است به این موضوع توجه کنید. یعنی این که باید توجه کنید چه زمانی کودک دچار اضطراب می شود و آیا در این هنگام شروع به جویدن ناخن ها می کند یا خیر؟ در این هنگام باید زمان بیشتری را برای کودک صرف کنید و با او صحبت نمایید. البته زمانی را انتخاب نمایید که کودک روحیه خوبی داشته باشد تا بتوانید ارتباط بهتری برقرار کنید. سپس در مورد موضوعاتی که باعث ایجاد نگرانی در کودک شده است صحبت نمایید و آن ها را برطرف کنید.

بیشتر بدانید :   بررسی انواع روش های درمان بیش فعالی کودکان ADHD

از تنبیه کردن کودک بپرهیزید: 

بسیاری از والدین برای درمان جویدن ناخن در کودکان از روش تنبیه کردن استفاده می کنند. بهتر است بدانید کودکان تا زمانی که نخواهند کاری را انجام نمی دهند. بنابراین شما نمی توانید با تنبیه کردن آن ها را مجبور به انجام کاری نمایید. علاوه بر آن بهتر است بدانید جویدن ناخن ها از جمله عادت هایی است که به صورت ناخودآگاه صورت می‌ گیرد. بنابراین کودکان زمانی این کار را انجام می دهند که حواسشان نیست. در نتیجه تنبیه کردن اثری نخواهد داشت.

جویدن ناخون

ناخن هایشان را به طور مرتب کوتاه کنند: 

یکی از بهترین روش ها برای درمان جویدن ناخن در کودکان کوتاه کردن مرتب ناخن ها و سوهان کشیدن آن ها می باشد. این کوتاه کردن باید به گونه ایی انجام شود که تا حد زیادی سطح دسترسی کمتر شود. یعنی این که جویدن ناخن ها برای او کار بسیار سختی گردد. همچنین کوتاه کردن ناخن ها باعث می گردد تا میزان باکتری ها، جرم و کثیفی که زیر آن ها وجود دارد کمتر شود. در نتیجه میزان آلودگی هایی که وارد بدن می شود نیز کمتر خواهد بود.

به آن ها پاداش دهید: 

توجه داشته باشید بهتر است یک هدیه برای زمان هایی که کودک از جویدن ناخن ها خودداری می کند در نظر داشته باشید. یعنی این که اگر یک روز کامل فرزند شما بتواند از جویدن ناخن ها خودداری کرد هدیه ایی به او بدهید. البته  بعضی از کودکان ممکن است نتوانند یک روز کامل را تحمل نمایند. به همین دلیل بهتر است یک روز به چند قسمت تقسیم نمایید و کودک را تشویق نمایید تا در زمان تعیین شده از جویدن ناخن ها خودداری کند.

حواس کودک را از جویدن ناخن ها پرت کنید: 

یکی از ترفندهای دیگری که مشاوره کودک برای درمان جویدن ناخن در کودکان پیشنهاد می ‌دهد پرت کردن حواس آن ها می باشد. در این زمان بهتر است والدین هنگامی که کودک به جویدن ناخن هایش مشغول است با استفاده از کارهای دیگه حواس او را پرت کنید. یعنی این که می توانید از کودک بخواهید تا نقاشی بکشد یا حتی با او بازی کنید. البته بهتر است کاری را انجام دهید که کودک لذت ببرد. یعنی این که احساس تنبیه شدن در کودک ایجاد نکند.

‏ جویدن ناخن ها را پر اهمیت جلوه ندهید: 

معمولا والدین زمانی که نمی توانند عادت هایی مانند جویدن ناخن را از کودکان بگیرند خسته شده و دچار اضطراب و پریشانی خواهند شد. بهتر است بدانید کودکان همیشه به دنبال جلب توجه هستند. بنابراین اگر متوجه شوند که این موضوع اهمیت زیادی برای شما دارد سعی می کنند آن را به عنوان یک راه برای افزایش جلب توجه شما در نظر بگیرند. بنابراین بهتر است این موضوع را پر اهمیت نشان ندهید. به همین دلیل است که باید برای درمان جویدن ناخن در کودکان از مشاوره کودک متخصص کمک بگیرید تا بتوانید بهترین راه‌ حل ‌ها را دریافت نمایید و از شدت گرفتن این اختلال جلوگیری کنید.

بیشتر بدانید :   بررسی اثرات روانی طلاق بر کودکان و نحوه کاهش آن

به تخلیه انرژی کودک بپردازید: 

یکی از راه های دیگر که برای درمان جویدن ناخن در کودکان بیان می شود آن است که به کودک فرصت دهید تا بتواند اضطراب و انرژی خود را تخلیه نمایند. بنابراین بهتر است او را برای انجام فعالیت های بدنی و ورزش به کلاس ببرید. یا حتی برای فعالیت های دیگر مانند بازی کردن آن را به خارج از منزل همچون پارک ها ببرید. در این هنگام کودک زمانی برای جویدن ناخن ها نخواهد داشت. توجه داشته باشید اگر قصد انتخاب ورزش را دارید حتما از یک مشاوره ورزشی کمک بگیرید.

یک جایگزین مناسب پیدا کنید:

بهتر است برای درمان جویدن ناخن در کودکان از یک جایگزین مناسب مانند مصرف خوراکی های سالم استفاده کنید. مثلا مصرف سیب یا هویج می تواند یک جایگزین بسیار عالی برای رفع این عادت به شمار آید. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از خوراکی‌ های قندی یا مضر استفاده نکنید. زیرا مصرف این خوراکی هم می ‌تواند به سلامت کودک آسیب رساند.

راه های برطرف کردن جویدن ناخون در کودکان

سخن آخر:

در نهایت می توان گفت والدین زمانی که با عادت ها یا رفتارهای غیرعادی در کودکان شان مانند جویدن ناخن ها روبرو می شوند، بسیار نگران و مضطرب خواهند شد. اما بهتر است بدانید که این رفتارها نگران کننده نیستند و شما می توانید به راحتی و با دریافت کمک از یک مشاوره کودک آن ها را درمان کنید. البته دقت داشته باشید برای این که بتوانید مشکل را به صورت کاربردی و موثر بر طرف کنید در ابتدا اول باید تمامی دلایلی که باعث جویدن ناخن ها می شوند را مشخص نمایید گاهی اوقات ممکن است این کار تبدیل به تیک شود و در آن زمان مجبور هستید از راه های درمان تیک برای این موضوع استفاده کنید. سپس با توجه به دلیل مشخص شده و راه حل هایی که مشاوره در اختیار شما قرار می دهد به درمان جویدن ناخن در کودکان بپردازید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *