مشاورمود

بررسی اثرات روانی طلاق بر کودکان و نحوه کاهش آن

اثرات روانی طلاق بر کودکان - مشاورمود

بررسی اثرات روانی طلاق بر کودکان و نحوه کاهش آن

بررسی اثرات روانی طلاق بر کودکان

آیا می دانید اثرات روانی طلاق بر کودکان چیست؟ در جواب این سوال باید بگوییم این تاثیرات به عوامل مختلفی بستگی دارد. تمام کودکان عکس العمل یکسانی به طلاق نشان نمی دهند. بعضی از آن ها زودتر از دیگران با مسئله طلاق کنار می آیند؛ در حالی که برخی دیگر واکنش های شدیدتری نشان می دهند.

در هر دو صورت والدین می توانند در جهت کاهش اثرات روانی طلاق بر کودکان قدم بردارند. بعضی از راهکار های حمایتی والدین می تواند به فرزندان کمک کند تا با تغییراتی که طلاق ایجاد می کند، راحت تر کنار بیایند. اولین سال طلاق برای کودکان خیلی سخت است. معمولا در یک یا دو سال اول بعد از طلاق بیش ترین واکنش را نشان می دهند. کودکان حالات استرسی، عصبانیت و اضطراب شدیدی را در اوایل طلاق تجربه می کنند. در ادامه با مشاورمود همراه باشید تا با اثرات طلاق بر کودکان آشنا شوید.

اثرات طلاق در کودکان

اثرات جدایی والدین بر کودکان

بعد از یک یا دو سال به نظر می رسد نشانه های بعد از طلاق کم تر می شود؛ اما ممکن است که بعضی از کودکان هرگز به شرایط یا حالت عادی زندگی بر نگردند. به نظر می رسد بعضی از کودکان بعد از دو سال به دلیل عدم پاسخ به نیاز های عاطفی کودکان همچنان علائم مخرب طلاق را نشان می دهند و تا آخر عمر این اثرات را در خود نگه می دارند.

طلاق برای همه خانواده آشفتگی عاطفی شدید ایجاد می کند. شاید این مسئله برای بچه ها ترسناک و مبهم باشد و همچنین احساس نا امنی و نا امیدی را در آن ها افزایش دهد. کودکان خردسال غالباً در فهم اینکه چرا مجبورند در دو خانه رفت و آمد کنند دچار مشکل می شوند؛ آن ها از این می ترسند که اگر والدینشان عاشق یکدیگر نباشند، ممکن است آن ها را نیز دیگر دوست نداشته باشند.

 دانش آموزان دبستانی گاهی ممکن است احساس کنند که طلاق به خاطر آنها است. آنها ممکن است از اینکه رفتار بدی انجام داده اند بترسند یا تصور کنند که اشتباهی مرتکب شده اند.

 نوجوانان از طلاق و تغییراتی که درزندگی آن ها ایجاد شده بسیار ناراحت می شوند. آنها معمولا یک یا هر دو والدین را باعث طلاق می دانند و این بر رفتارشان تاثیر می گذارد.

استرس ناشی از طلاق

 تا به این جا با اثرات روانی طلاق بر کودکان در سنین محتلف آَشنا شدیم. به طور معمول طلاق به معنی قطع رابطه روزانه فرزندان با یکی از والدین می باشد؛ همچنین کاهش تماس و ارتباط بر کیفیت رابطه آن ها تاثیر گذار است. طبق مطالعات، محققان نشان داده اند که کودکان بعد از طلاق احساس ضعیف تری به والدین دارند. مادران بعد از طلاق درک و همدلی کمتری با بچه های خود دارند. نظم و انضباط زندگی در اثر طلاق تغییر می کند و روش های فرزند پروری ممکن است از شکل اقتداری خارج شود. البته مراجعه به یک مشاوره آنلاین، مشاور طلاق یا مشاور کودک می تواند حجم زیادی از فشارهای طلاق را از دوش والدین کم کند.

بیشتر بدانید :   همه چیز درباره نیازهای عاطفی کودکان

برای گروهی از کودکان، فقط جدایی بخش سخت طلاق نیست. بلکه شرایط استرس زایی که به دنبال طلاق ایجاد می شود به شدت آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. عوض کردن مدرسه، رفتن به خانه جدید و زندگی با یک پدر یا مادر خسته که فشارهای زیادی را تحمل می کند، دلایلی هستند که بیشتر از مسئله جدا شدن از والدین می توانند کودک را تحت فشار قرار دهد.

مشکلات رفتاری را می توان یکی دیگر از اثرات روانی طلاق بر کودکان دانست. کودکانی که با والدین مطلقه زندگی می کنند به احتمال زیاد نسبت به سایر کودکان بیشتر به رفتارهای خطرناک کودکان نظیر رفتارهای زورگو و پرخاشگرانه گرفتار می شوند.

اثرات طلاق

عملکرد تحصیلی کودکان طلاق

کودکان در خانواده های مطلقه، اغلب از نظر تحصیلی عملکرد خوبی ندارند. مخصوصا وقتی طلاق غیرمنتظره است، افت تحصیلی زیادی را در سال های اول پیدا می کنند. این در حالی است که فرزندانی که چند سال از طلاق والدین آنها گذشته است، وضعیت تحصیلی طبیعی دارند.

رفتارهای پرخطر

قشر نوجوانانی که والدین آنها طلاق گرفته اند، ممکن است رفتارهای خطرناکی مثل استفاده از مواد مخدر و فعالیت های جنسی زودرس داشته باشند. نوجوانان دارای والدین مطلقه در آمریکا زودتر الکلی می شوند و مقدار بیش تری از مصرف ماری جوانا، دخانیات و مواد مخدر را نسبت به دوستان خود دارند. نوجوانانی که والدین آن ها بیشتر از ۵ سال است که جدا شده اند، خطر انحرافات جنسی قبل از سن ۱۶ سالگی در آن ها بالاست.

مهارت های کنار آمدن را به کودکانتان بیاموزید

کودکانی که دارای مهارت های حل مسئله و مهارت های بازسازی شناختی هستند، راحت تر می توانند از پس مشکلات ناشی از طلاق برآیند. به کودکان خود بیاموزید که احساسات و رفتارهای خود را به جهت درست هدایت کنند. می توانید برای این آموزش ها از مشاوره روانشناسی مجموعه مشاورمود کمک بگیرید.

حس امنیت را به کودک خود انتقال دهید؛ از بدترین تجربه های کودک در این شرایط ترس از رها شدن می باشد. وقتی که به کودک حس امنیت و دوست داشته شدن بدهید، کودک می تواند احساس امنیت بیش تری کند. تلاش کنید حمایت بیش تری به فرزند خود هدیه دهید و به او این اطمینان را بدهید که تا ابد در کنارش می مانید.

 سعی کنید آموزش های والدین بعد از طلاق را دنبال کنید؛ این برنامه ها و دوره های آموزشی برای کاهش تاثیرات طلاق در کودکان تهیه می شوند. شما به عنوان کسی که مسئولیت فرزند پروری را بر عهده دارید مجبور هستید مهارت ها و استراتژی های کنار آمدن با طلاق و آموزش به فرزندتان در چنین شرایطی را بیاموزید.

بیشتر بدانید :   راهکارهای اساسی برای درمان لجبازی کودکان

 از یک متخصص کمک بگیرید؛ درمان استرس و درگیری های درون خانواده برای سلامت کودکان بسیار حیاتی است. می توانید با مراجعه به مشاوره روانشناسی، سازگاری با این قضیه را یاد بگیرید. متخصصین ما به شما کمک خواهند کرد که بتوانید راهکارهای مناسب را برای مدیریت فشارهای ناشی از طلاق را به کار بگیرید.

تاثیرات طلاق بر روان کودکان

چه زمانی نیاز است که کودک به مشاور ارجاع داده شود؟

 برای خانواده ها، طلاق چالش هایی دارد که می بایست کودک خود را در این شرایط تنها نگذارند. کودکانی که در محیط با مشاجره های طولانی، دعوا و نارضایتی زیاد زندگی می کنند معمولا در معرض خطرات بیشتری برای به وجود آمدن مشکلات روانی قرار می گیرند. آن ها بعد از طلاق والدین ممکن است مشکلات رفتاری و اضطرابی زیادی را تجربه کنند که در این زمان لازم است حتما به روانشناس و مشاور مراجعه کنند.

در این زمان اول با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید. نگرانی ها، ترس ها و مشکلات خود را با او در میان بگذارید، از پزشک بپرسید که آیا کودک شما ممکن است به کمک مشاور نیاز داشته باشد و آیا مراجعه به روانشناس یا سایر خدمات درمانی ممکن است برای او توصیه شود؟ درمان فردی از طریق روانشناس کودک اثرات مطلوبی میتواند داشته باشد؟ یا این که نیاز است که خانواده درمانی به عنوان یک گزینه مهم در نظر گرفته شود؛ زیرا که بعضی از اثرات مربوط به درون زندگی و روابط خانواده است که بر نتیجه درمان بسیار اثرگذار است.

پس همانطورکه بررسی کردیم، فرآیند طلاق به عنوان یک معضل خانوادگی و اجتماعی می تواند اثرات و مشکلات بزرگی را برای والدین و کودکان به همراه داشته باشد. می شود گفت که فرزندان بیش تر از هر فرد دیگری تحت تاثیر این قضیه قرار می گیرند. احساساتی اعم از عدم امنیت و ناامنی، بزرگترین چالش خانواده ها در مواجهه با این پیشامد است. بنابراین اثرات شدید مثل اضطراب و افسردگی برای افراد در این خانواده ها چیز عجیبی نیست. طبیعتا بهترین راه این است که به یک مشاوره کودک، مشاوره خانواده و یا مشاوره طلاق مراجعه کنند و از اثرات مخرب بیشتر جلوگیری نمایند.

پس برای کاهش اثرات روانی طلاق بر کودکان مشاوره طلاق و یا مشورت با یک روانشناس کودک می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *