مشاورمود

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

تغذیه سالم چیست؟

دسته بندی :

مواد غذایی مورد مصرف ما نه تنها بر سلامت جسمانی، بلکه در سلامت روان ما نیز به شدت موثر هستند. مصرف درست، به موقع و مناسب از تمامی گروهای غذایی، فراتر از آنچه تصور می کنید بر احساسات و اعصاب شما موثر هستند. روابط بین تغذیه سالم و روان شما امری بسیار پیچیده است و تحقیقات نشان داده که میان آنچه می خوریم و احساساتمان ارتباطی تنگاتنگ وجود دارد.

رژیم غذایی ما در درجه اول بر مغز تاثیر می گذارد. برخی از غذاها می توانند به ما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشیم. مثلا رژیم مدیترانه ای (دارای مقادیر قابل توجهی از سبزیجات و گیاهان تازه، به همراه غلات و بخش اعظمی از آبزیان به همراه روغن های گیاهی) قادر است تا حدود زیادی در درمان افسردگی موثر باشد. همچنین تحقیقات نشان داده اند که روده ما می تواند احساسات ما را منعکس کند: یعنی در زمان استرس، روده می تواند سرعت هضم و متابولیسم را کند کرده یا افزایش دهد. غذای سالم برای روده ما شامل میوه ها، سبزیجات، لوبیا ها، غلات حاوی فیبر و انواع پروبیوتیک ها است. همچنین مصرف مواد غذایی حاوی کافئین نه تنها باعث اختلال در خواب شما می شود بلکه می تواند خلق و خوی شما را تغییر داده و حتی اوضاع را بدتر کند.

عدم پیروی از رژیمی منظم و مواد غذایی سالم در مواردی می تواند منجر به چاقی یا لاغری شود. بنابراین برای داشتن رژیم غذایی سالم و ایده آل می توانید از مشاوران تغذیه مشاور مود کمک بگیرید.

[lwptoc]

تغذیه ی سالم با مشاورمود

اضافه وزن

اصطلاح “چاق” فردی را توصیف می کند که دارای اضافه وزن است و چربی بدنش زیادتر از میزان نرمال است. این مشکل رایج از هر ۴ بزرگسال، ۱ نفر و از هر ۵ کودک ۱۰ تا ۱۱ ساله، ۱ نفر را درگیر کرده است. پرکاربردترین روش برای بررسی اینکه آیا شما وزن سالمی دارید یا خیر، بررسی وضعیت شاخص توده بدنی (BMI) است. این شاخص معیاری است که نشان می دهد آیا وزن شما متناسب با قدتان است یا خیر.  BMIبرای تشخیص چاقی استفاده نمی شود زیرا افرادی که بسیار عضلانی هستند نیز می توانند BMI بالا بدون چربی زیاد داشته باشند. اما برای اکثر افراد، می تواند نشانه مفیدی باشد که نشان دهد آیا وزن سالمی دارند یا خیر. معیاری دیگر جهت اندازه گیری میزان چاقی فرد، اندازه گرفتن چربی دور کمر است که می تواند به عنوان یک مقیاس فرعی برای بررسی اضافه وزن افراد استفاده شود.

در مورد کاهش وزن و تغذیه سالم هیچ قانون واحدی وجود ندارد تا برای همه صدق کند، اما برای کاهش وزن با نرخ ایمن و پایدار ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم در هفته، به اکثر افراد توصیه می‌شود که انرژی دریافتی خود را حداقل تا ۶۰۰ کالری در روز کاهش دهند.

رژیم غذایی مناسب چیست

کمبود وزن

در دنیای پزشکی تمرکز زیادی بر روی اثرات اضافه وزن بر سلامتی وجود دارد، اما در مورد اثرات کمبود وزن چطور؟ قطعا در زمان کمبود وزن یا داشتن تغذیه نامناسب نیز خطراتی برای سلامتی وجود خواهد داشت. این خطرات عبارتند از:

 • سوء تغذیه، کمبود ویتامین یا کم خونی
 • پوکی استخوان ناشی از کمبود ویتامین D و کلسیم
 • کاهش عملکرد سیستم ایمنی
 • افزایش خطر عوارض ناشی از جراحی
 • مشکلات باروری ناشی از چرخه های نامنظم قاعدگی
 • مسائل مربوط به رشد و تکامل به ویژه در کودکان و نوجوانان
بیشتر بدانید :   هر آنچه لازم دارید برای درمان بی اشتهایی خود بدانید

چگونگی تشخیص کمبود وزن و علائمی که ممکن است تجربه کنید و اینکه چگونه باید کمک بگیرید:

باز هم شاخص توده بدنی شما (BMI) می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا دریابید که آیا کمبود وزن دارید یا خیر. BMI تخمینی از چربی بدن شما بر اساس قد و وزن است. اگر کمبود وزن دارید، ممکن است نشان دهنده این باشد که به اندازه کافی غذاهای سالم با مواد مغذی کلیدی برای سوخت رسانی به بدنتان نمی خورید. که می تواند باعث سوء تغذیه در بدن شما شود. با گذشت زمان، سوءتغذیه می تواند سلامت شما را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد.

رژیمی برای سلامتی

راهکارهایی برای داشتن تغذیه سالم

اگر مشکوک به کمبود یا اضافه وزن هستید، واجب است که با پزشک یا مشاوره تغذیه قرار ملاقات بگذارید. پزشک می تواند سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و به شناسایی مشکلاتی که ممکن است منجر به تغذیه نامناسب یا مشکلات وزن شما شده است کمک کند.

 • قبل از ملاقات مشاور تغذیه، از خود بپرسید:
 • آیا اخیراً احساس بیماری کرده ام؟ چه علائم دیگری را تجربه کرده ام؟
 • آیا من هیچ وعده غذایی را حذف می کنم، آیا پرخوری می کنم یا عمدتاً میان وعده های کوچک و تنقلات می خورم؟
 • آیا استرس داشته ام یا افسرده شده ام که باعث از بین رفتن یا افزایش اشتهایم شده باشد؟
 • آیا در حال حاضر سعی در کاهش وزن دارم؟
 • آیا غذا نخوردن به من احساس کنترل بهتری می دهد؟

پاسخ این سوالات را با مشاور یا پزشک در میان بگذارید. اگر پزشک هرگونه مشکل جدی پزشکی اساسی را رد کند، می توانید وزن هدف را شناسایی کنید و می توانید برنامه‌ای داشته باشید تا از طریق تغذیه سالم و سایر درمان‌های مناسب به وزن مورد نظر و مناسب برسید. با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود، می توانید وزن سالم و ایده آل خودتان را به دست آورید و از ایجاد اثرات منفی در سلامتی خودداری کنید.

سالاد نخود و تن مدیترانه ای یک تغذیه ی سالم

چه بخوریم و چگونه

وب سایت های زیادی وجود دارد که اطلاعات دقیقی در مورد چگونگی دستیابی به یک تغذیه سالم و متعادل در اختیار شما قرار می دهد ولی مشاورمود نحوه ی صحیح تغذیه سالم و خوذن غذا را این گونه پیشنهاد میدهد:

خوردن غذا در کنار دیگران یکی از مسائلی است که تاثیرات روانی و بیولوژیکی فراوانی بر بدن ما دارد. صرف غذا در کنار دوستان، خانواده یا همکاران فرصت تعامل و دور شدن از افکار روزانه را به ما می دهد تا کمی به تعادل در احساسات روزانه برسیم. همچنین نشستن دور میز و روی صندلی به هضم و جذب مناسب غذا کمک بسزایی در داشتن تغذیه سالم می کند. قرار گرفتن در جمع به هنگام غذا باعث می شود تا با برقراری ارتباط و مکالمه، سرعتمان در غذا خوردن کاهش یابد و از مضرات تند غذا خوردن در امان بمانیم. به علاوه حضور در جمع به افزایش اشتهای افراد کمک خواهد کرد.

 • بنابراین با اختصاص دادن حداقل یک روز در هفته برای صرف غذا در کنار خانواده و دوستان، از زمان صرف غذا بهترین استفاده را ببرید.
 • غذایی را انتخاب کنید که تهیه آن آسان باشد تا به یک کار خسته کننده تبدیل نشود و بتوانید از آن لذت لازم را ببرید.
 • مسئولیت تهیه غذا را به اشتراک بگذارید تا همه وظایف متفاوتی داشته باشند: برای مثال خرید کردن، چیدن میز، آشپزی یا شستن ظروف.
 • طی صرف غذا تلویزیون را خاموش نگه دارید تا بتوانید در آرامش صحبت کنید و با هم در تعامل باشید.
بیشتر بدانید :   بهترین راه های درمان بدغذایی کودکان

چطور می شود به تغذیه سالم رسید؟

تغذیه سالم چیزیست که باید هر روز به طور منظم رعایت شود. رژیم غذایی بخش مهمی از سلامت بدن است. متعادل کردن مقدار غذای دریافتی با کالری بالا می تواند اضافه وزن را کاهش داده و نه تنها به حفظ سلامت ارگان های بدن کمک کند بلکه سلامت روان را نیز ارتقا دهد. تغذیه سالم در جامعه امروزی مسئله ای مهم است، اما اصلی ترین چیزی که مانع از انجام و رعایت آن می شود این است که فروشگاه ها مملو از مواد غذایی با کالری بسیار بالا و بعضا مواد غذایی ناسالم و فراوری شده هستند.

غذاهای پرکالری و ناسالم

در واقع، تغذیه سالم فقط پیروی از یک سری ترفندهای رژیمی سختگیرانه نیست، بلکه مربوط به چیزهایی است که به بدن وارد می شود، و همچنین مهم است که چه حجم یا مقداری از آن به بدن وارد می شود. مهم نیست که غذا چقدر سالم باشد، گاهی اوقات سالم ترین غذا نیز می تواند حاوی برخی از چاق کننده ترین مواد باشد. مردم باید به آنچه می خورند فکر کنند؛ زیرا تمام مواد غذایی سالم برای همه بدن ها و در همه شرایط توصیه نمی شوند. استفاده از مشاوره یک پزشک یا متخصص تغذیه کمک خواهد کرد تا با وضعیت جسمانی خود بیشتر آشنا شوید و با آگاهی به انتخاب گروه های غذایی و تغذیه بپردازید.

مشاور قادر است تا با توجه به شرایط بدن شما از جمله وزن، شاخص توده بدنی یا BMI، سن، شرایط اجتماعی و میزان فعالیت روزانه شما برایتان برنامه ای منظم و متناسب تنظیم کند تا به سلامت غذایی دست یابید.

رژیم غذایی صحیح می تواند فرد را در آینده از ابتلا به بسیاری از بیماری ها و مشکلات ناخواسته جسمی و ذهنی مانند چاقی، افسردگی، دیابت و یا زوال عقل نجات دهد. با این حال، هرچه افراد بیشتر تغذیه سالم را تمرین کنند، از نظر جسمی و روحی احساس بهتری خواهند داشت و انرژی بسیار بیشتری نیز. هر چه بیشتر تغذیه سالم را تمرین کنید، هوس کمتری برای خوردن غذاهای ناسالم خواهید داشت. راه های زیادی وجود دارد که یک فرد می تواند سلامت بماند، اما اصلی ترین راه، تغذیه سالم است.

ورزش کردن، رژیم گرفتن و غیره، قطعا بی اثر نیستند و کارساز خواهند بود، اما بلافاصله با بازگشت فرد به از سر گیری روش تغذیه قدیمی، همه چیز به شکل سابق باز می گردد. هنگامی که فردی سالم غذا می خورد، حفظ وزن بسیار آسان تر بوده و لازم نیست نگران چاقی یا هر نوع مشکل جسمی در آینده باشد.

شرایط لازم داشتن تغذیه ی سالم

کلام پایانی: تغذیه سالم باید به خاطر سلامتی و بدن خودمان باشد، نه صرفا به خاطر نشان دادن بدن و حتی اگر بدن یک فرد مناسب به نظر برسد، بدان معنا نیست که وی تغذیه سالم و مناسب دارد. بنابراین کمک گرفتن از پزشک و متخصص برای حفظ سلامت غذایی از ضروریات زندگی همه ما محسوب می شود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *