مشاورمود

هر آنچه لازم دارید برای درمان بی اشتهایی خود بدانید

هر آنچه لازم دارید برای درمان بی اشتهایی خود بدانید

روش هایی جهت درمان بی اشتهایی

اگر جزء کسانی هستید که دوست دارید وزن تان بیش از این مقداری که هست باشد، بهتر است برای درمان بی اشتهایی این مقاله از مشاورمود را مطالعه نمایید. بی اشتهایی علت های مختلفی دارد که بیشترین و شایع ترین علت آن سوء تغذیه و عادت به حجم غذای اندک می باشد. دسته دیگری از افراد هستند که از مشکل لاغری مفرط رنج می برند و به دلیل بی اشتهایی عصبی قادر به مصرف حجم بالای غذا نیستند. تمامی افراد بی اشتها با بررسی ریشه و علت مشکل شان میتوانند به مرور زمان به مشکل لاغری شان فائق بیایند. بی اشتهایی منجر به مصرف اندک غذا شده و این امر باعث کاهش سیستم ایمنی بدن و ضعف جسمانی می شود. البته این گروه از افراد نباید انتظار پرخوری و چاق شدن سریع را از خود داشته باشند. برای درمان بی اشتهایی لازم است صبور بوده و گام به گام خوراک شان را افزایش دهند.

درمان بی اشتهایی

ریشه های بی اشتهایی چیست؟

از جمله عللی که در درمان بی اشتهایی افراد بررسی میشود، میتوان به ژنتیک، افسردگی، اضطراب و استرس اشاره کرد. زمانی که شما عصبی می شوید ممکن است معده شما خوردن غذا را تاب نیاورده و در بلع مشکل پیدا کنید. غذا خوردن در دوران نقاهت یا بیماری کمی مشکل می شود که در این دوران باید غذاهای سبک در حجم کم مصرف کنید.

درمان بی اشتهایی امکان پذیر است و نیاز به کمی مهربانی با خود دارد. برای درمان این مشکل باید با صبوری به مصرف غذا جهت حفظ سلامتی خود بپردازید. بدن شما مرکب روح شماست و برای انجام کارهای خود به این مرکب نیاز دارید. اندکی دقت به مسئله خورد و خوراک سبب می شود به راه حلی مناسب جهت حفظ سلامتی خود در دوران بی اشتهایی برسید. هرگز حجم غذای خود را با دیگران مقایسه نکنید. خود را تحت فشار نگذارید و برنامه ریخته و برای گذران این دوره به خودتان فرصت دهید.

این نکته را فراموش نکنید که در قبال خود و جسم تان مسئولید، اگر دچار شکست عاطفی یا مالی شده اید حتما به درمان شکست عشقی بپردازید، زیرا ممکن است فکر شما مشغول باشد، اما خوردن غذا را نباید فراموش کنید. از دیگر علت هایی که بسیاری از افراد دچار لاغری می شوند، ترس از چاق شدن میباشد. عدم آگاهی از میزان نیاز بدن به غذا و اهمیت ندادن به سلامتی خود از دیگر دلایل سوء تغذیه میباشد.

درمان بی اشتهایی عصبی

در روان انسان چه میگذرد که فرد با انتخاب بی اشتهایی تصمیم بر کنترل امور زندگی خود میگیرد. آیا این ژنتیک فرد است که بی اشتهایی را انتخاب می کند یا مواردی دیگر در این موضوع دخیل است. جهت درمان بی اشتهایی عصبی لازم است احساساتی که منجر به بی اشتهایی و امتناع از خوردن غذا میشود را بررسی کنید. برخی دیگر هنگام حمله استرس و اضطراب به غذا پناه برده و به صورت عصبی میل به خوردن پیدا میکنند. درون افراد چه می گذرد که این گونه متفاوت، پاسخ به استرس را انتخاب میکنند؟ نخوردن غذا آیا به حل شدن مشکل کمک میکند و موجب آرامش میشود؟

بیشتر بدانید :   بررسی 7 مورد از مهمترین نشانه های کمبود انواع ویتامین ها

زمانی که فرد دچار ترس و اضطراب میشود و کنترل خود روی روند زندگی را از دست می دهد، هورمون های استرس در بدن ترشح می شوند. یکی از قسمت های بدن که اعصاب فراوان دارد و تحت تاثیر فرمان مغز می باشد، و در این شرایط تحت تاثیر قرار می گیرد معده است. طبیعی است که در حین تغییر اوضاع زندگی مانند ازدواج، از دست دادن شغل یا عزیزان، بدن دچار اندکی به هم ریختگی شود. اما کسانی که در مدت زمان طولانی، با این مشکل بی اشتهایی دست و پنجه نرم میکنند و علی رغم علاقه شان به افزایش وزن قادر به خوردن حجم زیاد غذا نیستند؛ بهتر است از پزشک یا مشاوره روانشناسی و مشاوره تغذیه جهت درمان بی اشتهایی کمک بگیرند. اما در نهایت این خودشان هستند که باید احساسات شان را بررسی کرده و نسبت به ریشه مشکل اطلاع پیدا کنند.

ممکن است در طی مشاوره به شما پیشنهاد شود که باید به درمان داروهای آرامبخش بپردازید. اما این داروها به شما کمک می کند که بتوانید علائم استرس را کنترل کنید. شما باید ریشه افکار خود را که منجر به قفل شدن معده تان میشود را پیدا کنید. یا اینکه آن افکار و عادات فکری کهنه را که منجر به جلوگیری از غذا خوردن می شود، پیدا کرده به درمان بی اشتهایی نزدیک شوید.

درمان بی اشتهایی عصبی

مراجعه به مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه نیز می تواند موثر باشد زیرا گام به گام شما را در جهت افزایش اشتها کمک کرده و مواد مورد نیاز بدن را در قالب مکمل های دارویی به شما پیشنهاد میدهد. خودتان نیز میتوانید با اندکی مطالعه تعذیه سالم را در برنامه خود بگنجانید.

آگاهی تان را نسبت به ارزش غذایی مواد بالا برده و برای درمان بی اشتهایی یکبار برای همیشه جدولی از مواد غذایی در دسترس برای خود تهیه کنید. توان مالی تان را در این زمینه در نظر داشته باشید و طبق آن، مواد مورد نیاز بدن تان را تامین کنید. در ابتدا اصلا اصراری به افزایش وزن زیاد و سرعت بالا در چاق شدن نداشته باشید، فقط سعی کنید، مواد مفید را در برنامه بگنجانید. وقتی معده شما طریقه صحیح و منظم خوردن غذا در حجم کم را پذیرفت، مواد دیگر را در حجم بیشتر به برنامه اضافه کنید. درمان بی اشتهایی روانی به تصویر سازی و ریشه یابی مشکلات نیاز دارد. فشار روانی و نگرانی در مورد قضاوت های دیگران روی خود را، کنار بگذارید و با خود رفیق شوید. مشاورمود شما را برای توجه به سلامتی و وضعیت بدن تان همچنین اقدام به درمان بی اشتهایی را تحسین میکند.

درمان بی اشتهایی با دارو و ورزش

انسان بی اشتها ممکن است در طول روز دچار خستگی و رخوت باشد. از آنجایی که فرد بی اشتها مواد غذایی مناسب را در طول روز دریافت نمی کند، ممکن است دچار کمبود آهن، ویتامین و کلسیم هم شود. این عدم تحرک باعث ضعف عضلات و مشکلاتی نظیر بی حوصلگی هم میشود. بهتر است حداقل با مصرف مکمل های ویتامین و آهن بدن خود را از دچار شدن به مشکلات اساسی حفظ کنید. غذا نخوردن باعث لاغر شدن بدن می شود، اما مصرف این مکمل ها مانع از ضعف سیستم ایمنی میشود.

بیشتر بدانید :   بهترین میان وعده های سالم

برایدرمان بی اشتهایی می توانید کمی سوخت و ساز بدن تان را افزایش داده و ورزش کنید. با شنیدن نام ورزش لازم نیست به فکر رفتن به باشگاه و انجام ورزش های سنگین با مکمل بیفتید. ممکن است در باشگاه های ورزشی بصورت بدن سازی طبیعی در اثر بلند کردن وزنه های سنگین و عدم توجه مربیان، به مفاصل خود ضربه زده و عضلات خود را آب کنید. اما با نرمش کردن در منزل به صورت سبک، حتی با انجام چند دقیقه حرکات کششی، متابولیسم و سوخت و ساز بدن را افزایش داده و به فعالیت مغز و دفع سموم از بدن کمک کنید. انجام نرمش و نوشیدن مایعات منافاتی با بی اشتهایی ندارد و بدن را سرحال نگه میدارد. افزایش حس خوب و افزایش اعتماد به نفس به مرور زمان مشکلات روانی و بی اشتهایی عصبی را کاهش میدهد.

اما مشکل اینجاست که در صورت حمله های عصبی و اضطرابی فرد ممکن است حوصله هیچ کاری نداشته و دست و دلش به هیچ کاری نرود. در این مواقع به آنچه می ترسید اتفاق بیفتد توجه کنید. با آگاهی از این مشکلات ناگهان فشار عصبی کاهش می یابد. زیرا تا زمانی که شخص نسبت به احساساتش آگاه نباشد، توسط علائم جسمانی و روانی کنترل می شود. در صورت روشن شدن موضوع، احساس تسلط در شخص پدید آمده و فکر و مغز خود جهت رفع مشکل راه حل ارائه می دهد. فقط کافی است اندکی صبر کنید تا حالتان بهتر شود. مصرف داروهای اشتها آور به صورت دوره ای نیز میتواند از دیگر راه ها جهت درمان بی اشتهایی باشد. که مصرف آن بهتر است با دستور مشاور یا پزشک صورت گیرد.

درمان بی اشتهایی به کمک مشاوره تغذیه

درمان بی اشتهایی با کارهای مفید

برای درمان بی اشتهایی در کودکان باید از روش های درست بهره بگیرید. در این دوران ها به دلیل بازیگوشی و عدم آگاهی آنها نسبت به تغذیه و سلامتی شان، توجه والدین به دور از لجبازی و رها کردن آنها به حال خود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درست کردن غذا آنگونه که کودکان دوست دارند از جمله روش هایی است که آنها را به خوردن غذا ترغیب میکند. خوردن غذا و مکمل های غذایی برای این سنین که در دوره رشد قرار دارند، بسیار حائز اهمیت است. سوء تغذیه آنها موجب کوتاه ماندن قد شده و در بلوغ آنها تاثیر منفی میگذارد. از مشاوره تغذیه و مشاوره ورزشی همچنین مشاوره بالینی برای رفع مشکلات آنها کمک بگیرید.

در بزرگسالان موضوع متفاوت است. خود باید نسبت به نحوه ی داشتن تغذیه سالم اطلاع کسب کرده و آن را به درستی در برنامه غذایی خود بگنجانید. با افسردگی یا بی افسردگی لازم است که نسبت به خورد و خوراک خود احساس مسئولیت کنید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *