مشاورمود

همه چیز درباره ی تغذیه‌ سالم در دوران بارداری

تغذیه‌ سالم در دوران بارداری

همه چیز درباره ی تغذیه‌ سالم در دوران بارداری

در طول مدت بارداری بدن زن به شدت تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار گرفته و دچار تغییرات فیزیکی و هورمونی بسیاری خواهد شد. دقیقا به همین خاطر است که داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. زیرا هر ماده غذایی که توسط مادر مصرف خواهد شد مستقیما بر روی سلامت جنین تاثیر خواهد گذاشت. مادران باردار برای این که مطمئن شوند از تمامی مواد غذایی به اندازه لازم مصرف می کنند باید از یک تغذیه سالم در دوران بارداری پیروی کنند تا با مواد غذایی که سرشار از مواد مغذی هستند و برای سلامت خود و جنین ضروری می باشند آشنا شده و از آن ها در وعده های روزانه استفاده کند.
بنابراین اگر شما هم یک مادر باردار هستید و یا در میان نزدیکان شما خانمی بارداری زندگی می کند و سلامتی او و کودکش برایتان حائز اهمیت است. پیشنهاد می کنیم از مشاوره آنلاین مرکز مشاورمود استفاده کنید. این مرکز با داشتن کارشناسان با تجربه در زمینه مشاوره تغذیه می توانند بهترین برنامه غذایی را برای مادران باردار تنظیم نمایند.

اهمیت مواد ریز مغذی و درشت مغذی در تغذیه مادر

اهمیت مواد ریز مغذی و درشت مغذی تغذیه‌ سالم در دوران بارداری

به گفته کارشناسان و متخصصان مشاوره تغذیه اولین غذایی که کودک خواهد خورد از شکم مادر است بنابراین برای داشتن کودکی سالم و سلامت از لحاظ جسمی و هوشی مادر باید از تغذیه‌ سالم برخوردار باشد و مواد خوراکی او سرشار از مواد مغذی باشد. مادر باردار در طول مدت بارداری بدنش به شدت به مواد مغذی نیاز پیدا خواهد کرد. خانم هایی که دوران حاملگی خود را سپری می کنند برای حفظ سلامتی خود و جنینی که در شکم دارند باید ریز مغذی ها و درشت مغذی ها را به اندازه لازم دریافت نمایند. ریز مغذی ها متشکل از ترکیبات خوراکی های پروتئین دار و مواد معدنی دار میباشند. این مواد نوع مواد معدنی به میزان کمی برای بدن خانم های حامله لازم هستند. اما در مقابل درشت مغذی ها که از کربوهیدراتها و پروتئین ها و همچنین چربی ها تشکیل می شوند باید مقدار قابل ملاحظه ای از آن ها را در برنامه غذایی زنان باردار گنجانید زیرا انرژی و کالری بدن آن ها از این نوع مواد مغذی تامین خواهد شد.

میزان تعیین شده مواد مغذی برای داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری

میزان تعیین شده مواد مغذی برای داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری

برخی از خانم های باردار بدون دریافت برنامه غذایی از سوی مشاوره با در پیش گرفتن برنامه درست و متنوع مقدار لازمی از مواد مغذی را در طول وعده های روزانه دریافت خواهد کرد. با این وجود کم نیستند خانم هایی که به دلیل عدم دریافت این مواد از طریق وعده های روزانه دچار مشکلاتی همچون بی حالی و بی حوصلگی خواهند شد. مقدار لازم این مواد برای داشتن تغذیه‌ مناسب در دوران بارداری به شرح زیر می باشد:

کالری: در شش ماه آخر دوره بارداری خانم ها روزانه نیاز به ۳۰۰ کالری دارند که برای حفظ انرژی و قوای جسمانی شان لازم و ضروری می باشد.

کلسیم: میزان نیاز روزانه خانم باردار به کلسیم ۱۲۰۰ میلی گرم می باشد. یقینا همه از فواید بالای کلسیم آگاهند و می دانند که وجود کلسیم برای ساخته شدن استخوان ها بسیار مفید خواهد بود. خانم های باردار برای داشتن تغذیه‌ سالم حتما باید روزانه ۳ وعده از کلسیم استفاده نماید. البته این میزان برای خانم هایی که دارای وزن پایینی هستند به ۵ وعده خواهد رسید. کلسیم را می توان در شیر و ماست و کشک و پنیر و پودینگ و همچنین تخم مرغ به فراوانی یافت.

بیشتر بدانید :   معرفی بهترین غذا های گیاهی لذیذ+طرز تهیه

فولات: فولات یا اسید فولیک یکی دیگر از فاکتور های مهم در داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری می باشد. که نقش بالایی در کاهش خطر نقص لوله عصبی خواهد داشت. مصرف پایین فولات در دوران بارداری سبب می شود تا کودک به مشکلات فراوانی از جمله مشکلات حاد مغزی و همچنین مشکلات مربوط به ستون فقرات دچار شود. هر خانم بارداری به روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم فولات نیاز دارد. این ماده مغذی را می توان در تخم مرغ، آجیل و کره بادام زمینی، جگر و لوبیا و عدس به وفور یافت.

تغذیه مناسب خانوم های باردار

آهن: ۲۷ میلی گرم آهن در رژیم غذایی روزانه هر خانم بارداری لازم و ضروری می باشد. زیرا وجود آهن برای افزایش هموگلوبین ها، تامین ذخایر کبدی و تولید گلبول های قرمز خون لازم و ضروری می باشد. لازم به ذکر است که بیشترین نیاز به آن در خانم های باردار بعد از هفته بیستم می باشد. این زمان زمانی است که هم مادر و هم جنین به میزان بالایی آهن نیاز دارند. یک تغذیه‌ سالم در دوران بارداری حتما روزانه میزان معین و قابل توجهی تخم مرغ، کشمش، هلو و گوشت قرمز در آن گنجانیده خواهد شد.

ید: در دوران بارداری خانم ها بیشتر از هر زمان دیگری به ید نیاز دارند. در در متابولیسم بدن و تکامل مغز جنین و همچنین تولید انرژی نقش اساسی دارد. تغذیه‌ سالم در دوران بارداری بدون وجود ید بی معنی خواهد بود. زیرا در صورت عدم مصرف میزان مورد نیاز این ماده جنین دچار عوارضی مادرزادی خواهد شد.

روی: روی یکی از مهم ترین املاح برای داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری می باشد که در رشد مغز و بهبود زخم ها و همچنین سلامت پوست و مو تاثیر مستقیم خواهد داشت. مصرف میزان معینی از روی در دوران حاملگی سبب خواهد شد تا اندام های جنین اعم از مغز، چشم ها و سیستم ایمنی بدن و سیستم عصبی و همچنین استخوان به تکامل و رشد مورد نظر برسند. تغذیه‌ سالم دوران بارداری یک خانم ارتباط مستقیمی با مصرف میزان روی خواهد داشت. زیرا عدم مصرف آن سبب بروز ناهنجاری های مادرزادی در جنین خواهد شد.

فیبر: فیبر از دیگر مواد مغذی مورد نیاز یک خانم باردار می باشد که داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری بدون وجود آن تعریف نشده می باشد. در واقع فیبر بخش عظیمی از سبزی ها و میوه ها و همچنین دانه های خوراکی و حبوبات و غلات می باشد که به راحتی در بدن انسان هضم نخواهند شد. غذاهایی که حاوی فیبر هستند موجب سیر شدن سریع شده و سبب می شوند تا خانم باردار از مصرف چربی ها و غذاهای سنگین خودداری نماید.

نکته: مهم ترین و حیاتی ترین ماده ای که باید میزان قابل توجهی از آن در برنامه غذایی زنان باردار گنجانده شود، آب است. مصرف روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب در کنار غذاهای سالم و مقوی سبب خواهد شد تا مادران باردار از یک تغذیه‌ سالم در دوران بارداری بهره مند شوند.

بیشتر بدانید :   تغذیه سالم چیست؟

تغذیه‌ سالم در دوران بارداری شامل چه گروه گروه های غذایی می باشد

تغذیه‌ سالم در دوران بارداری شامل چه گروه گروه های غذایی می باشد

تغذیه مناسب برای سلامتی مادر و جنین بسیار مهم و حیاتی می باشد. در صورتی که مادر از گروه های غذایی کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی به میزان لازم دریافت نکند. بدنش به خوبی عمل نخواهد کرد و او قادر نخواهد بود اعمال روزانه خود را انجام دهد. بنابراین هدف از عنوان کردن مسئله تغذیه‌ سالم در دوران بارداری این است که خانم های حامله در طول مدت نه ماه از انواع مختلف مواد غذایی سالم استفاده نماید. زنان باردار باید حدالامکان از مصرف غذا های فراوری شده و بی ارزش پرهیز کنند و در مقابل از غذاهای طبیعی و کم چرب استفاده نمایند. لازم به ذکر است که منظور از داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری دوری از غذاهای عادی و مورد علاقه خود نیست. بلکه منظور غنی کردن خوراکی است که یک خانم باردار در طول روز آن را مصرف خواهد کرد.

نقش ویار در داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری

نقش ویار در داشتن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری بسیار پر رنگ و محرز می باشند. هر چند تا به امروز علت دقیق ویار در خانم های باردار کاملا مشخص نیست اما بسیار از محققان بر این عقیده هستند که تغییر هورمون ها در بدن زن ممکن است حالتی به نام ویار را در او ایجاد کنند اما حقیقت امر این است که همه خانم ها در طول بارداری خود از مواد غذایی به شدت متنفر و از مواد دیگری خوششان خواهد آمد. البته این موضوع به خودی خود سبب بروز مشکل نخواهد شد و گاهی هم بهتر آن است که به برخی از این هوس ها جواب داده شود.

زمانی این حالت مشکل ساز خواهد بود که خانم باردار از مواد مهم و لازم برای سلامت خود و رشد کودکش متنفر شود. بنابراین این گونه خانم ها که از غذاهای سالم متنفر می باشند لازم است حتما به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کرده و از او مشاوره تغذیه دریافت نماید. هر چند بسیاری ایجاد حالت ویار در خانم حامله را طبیعی و جزئی از فرایند بارداری می دانند. با این حال لازم است برای داشتن تغذیه‌ سالم برای بارداری ویار خانم ها را به نحوی کنترل نمود.

تاثیر پیکا در به هم خوردن تغذیه‌ سالم در دوران بارداری

به طور حتم هر خانم بارداری که در طول دوره بارداری خود دچار حالت پیکا شود. به طور قطع از یک تغذیه‌ مناسب برخوردار نمی باشد. زیرا حالت پیکا زمانی در خانم باردار ظاهر می شود که مواد معدنی و یا ویتامین خاصی در بدن او به شدت کم شده باشد. به طور کلی پیکا عبارت است از اختلالی که طی آن خانم های باردار به خوردن مواد غیر متعارف مانند خاک و یا خاکستر سیگار علاقمند خواهند شد.

ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *