مشاورمود

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده چیست؟

خانواده درمانی (family therapy) یا مشاوره خانواده نوعی روان درمانی گروهی است. خانواده مبدا افراد جامعه بوده و به معنی گروهی است که به هم اهمیت داده و خود را خانواده می نامند. هر انسانی ابتدای امر خود را در خانواده یافته و شخصیت وی شکل می گیرد. این شکل گیری با احساس تعهد و وابستگی به سایر اعضا آغاز شده و با تلاش برای استحکام روابط و ثبات کانون ادامه خواهد داشت. پدر، مادر یا همسر نقش های اساسی در یک گروه خانوادگی را ایفا می کنند، که بسته به شرایط اجتماعی و فرهنگی ممکن است نقش یکی برجسته تر بوده و مدیریت امور را به دست داشته باشد. از آنجایی که تعلیم و تربیت فرزندان به عهده زن و مرد در نقش پدر و مادر در خانواده است، آشنایی با امور تربیتی صحیح به کمک مشاورین از مسائل ضروری به شمار می رود. مسئولیت پذیری، عشق ورزیدن و همراهی با فرزندان از جمله وظایف اساسی والدین در امر تعلیم و تربیت است که نیاز است تا مهارت های لازم در این زمینه را کسب کنند.

توضیحات بیشتر در مورد مشاوره خانواده در پادکست زیر

هر فردی به عنوان یکی از اعضای این گروه با چالش های خاص خود روبرو بوده و در هر دوره ای از زندگی ممکن است نیاز به مشاوره داشته باشد. گروه مشاورمود گروهی جهت کمک به همه عزیزانی است که در مسائل خانوادگی دچار گره و یا مشکل هستند. مراجعه به مشاور خانواده از امور ضروری در هنگام برخورد با مشکلات و به خصوص در زمان تشکیل خانواده ای جدید است. تغییر نقش در خانواده و قرار گرفتن در شرایطی متفاوت امری چالش برانگیز بوده که هر فردی با آن روبرو خواهد شد. بنابراین مشاوره خانواده یکی از خدماتی است که کمک شایانی به حل مسائل و دغدغه های افراد خواهد کرد. این نوع درمان زمانی که خانواده ها احساس غم، عصبانیت و استیصال دارند، هنگامی که مطمئن نیستند چگونه ادامه دهند، یا زمانی که احساس می کنند همان رفتارهای مضر را بارها و بارها تکرار می کنند، به کمک می آید. مشاوره در زمان مواجهه با مشکلات عاطفی، روانی، اعتیاد، سوگ و بسیاری از مسائل مربوط به روح انسان که در خانواده مطرح است ضروری بوده و می تواند راه را برای برطرف ساختن مشکلات هموار کند.

[lwptoc]

مشاوره خانواده با مشاور مود

اصول مهم خانواده

همه ما از بدو تولد در اجتماعی کوچک (خانواده) خود را شناختیم. بنابراین جایگاه خانواده حتی برای کسانی که به تنهایی و مستقل زندگی می کنند باید حفظ شده و اهمیت نقش اعضای خانواده در زندگی ما قابل چشم پوشی نیست. هر شخص در خانواده خود نسبت به سایرین وظایفی دارد و در قبال سایر اعضا مسئولیت های خاصی داشته که در حفظ بنیاد این گروه ضروریست.

ایران یکی از کشورهایی بوده که در آن خانواده بالاترین جایگاه را در جامعه داشته و همین امر موجب می شود تا همه خود را به این رکن پایبند دانسته و از تاثیرات خود بر تک تک اعضا آگاه باشند. بر طبق نظرات روانشناسان و مراجع علمی، می دانیم که تمامی اخلاق و رفتارهای یک انسان از کودکی وی منشا گرفته و بر پایه آموزه های درون خانواده شکل گرفته است. درمان افسردگی، ترس، پرخاش، سوء ظن، استرس، منفی نگری، عدم تعهد، عدم توانایی در کنترل خشم و بسیاری اخلاقیات منفی دیگر، هیچکدام به صورت ناگهانی بروز نکرده اند. باید آگاه باشیم که تمامی مشکلاتی که فرد را در طول زندگی آزار می دهند و موجب می شوند تا وی مورد سرزنش خود و دیگران قرار گیرد ریشه در تعالیم و رفتارهای اعضای خانواده با وی دارد. بنابراین زمانی که شخصی با مشکلاتی از این قبیل به مشاوره خانواده مراجعه می کند، بررسی و درمان نیازمند گفتگو و شناخت شرایط زندگی و سایر افراد آن خانواده نیز می باشد.

خانواده درمانی چگونه به مشکلات خانواده کمک می کند

شما و عزیزانتان ممکن است در محل کار، مدرسه یا در زندگی روزمره با افراد دیگر دچار مشکل شوید. که این مشکلات بر روحیه شما و نحوه ی برخوردتان با خانواده تاثیر خواهد گذاشت. این مشکلات در خانواده شما می تواند بر زندگی تمامی اعضای خانواده تأثیر بگذارد.

یکی از مهم ترین موضوعات در این رابطه، مشکلات زنان شاغل در روابط زناشویی است. که این مسئله بدون برنامه ریزی و مدیریت مشکلات مهمی در خانواده ایجاد می کند.

وقتی احساس می‌کنید که  مشکلات خانوادگی برای شما بزرگ ‌تر از آن  چیزی است که فکرش را می کنید و نمی‌توانید از عهده آن برآیید شاید وقت آن رسیده باشد که به یک مشاوره خانواده مراجعه کنید.

مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا راه های جدیدی برای مدیریت مشکلات، درگیری ها و چالش ها پیدا کنید.

خانواده درمانگر در شرایط زیر میتواند به شما کمک کند:

 • درگیری بین اعضای خانواده
 • مصرف مواد مخدر یا اعیاد (در این شرایط حتما از یک مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید)
 • درمان بیماری روانی یکی از اعضای خانواده ( اگر درمان نشود ممکن است روی بقیه اعضای خانواده نیز تاثیر بد بگذارد)
 • مشکلات مالی یا اختلاف نظر در مورد پول
 • مشکلات کودکان در مدرسه
 • مشکلات بین خواهر و برادر
 • بیماری و یا مرگ یکی از اعضای خانواده
 • خیانت (جدایی یا طلاق عاطفی)

نکته: پیشنهاد می کنم حتما اگر یکی از مشکلات بالا را داشتید از یک مشاوره خانواده کمک بگیرید تا این مشکلات در آینده بزرگتر نشوند.

مشاوره خانواده ی رایگان

نیاز به مشاوره

چارچوب مفهومی غالب در حال حاضر برای درک علت شناسی و درمان اختلالات روانپزشکی یک چارچوب زیست پزشکی است. مدل زیست پزشکی بر نقش سیستم ‌های عصبی-آناتومیکی، عصبی-فیزیولوژیکی و عصبی در پیدایش و بیان بیماری ‌های روانی تأکید می‌ کند و متضمن رویکرد درمانی دارویی است. در این میان نقش عوامل روانشناختی و اجتماعی کاملا به رسمیت شناخته شده است، اما تصور می شود که این نقش در درجه دوم اهمیت قرار دارد. به دلیل تأثیرات جانبی نیروهای روانی بر اختلالات روانپزشکی، گفتار درمانی اغلب به متخصصان بهداشت روان غیرپزشک ارجاع داده می شود، اما امروزه این روند در حال تحول و بررسی مجدد است. زیرا مشخص شده که تمرکز درمانی محدود (دارودرمانی صرف) به خودی خود اثربخشی کافی نداشته و به طور قطع نیازمند ترکیب با روان درمانی است.

نمونه هایی از زمان مناسب استفاده از مشاوره خانواده

 • برای خانواده‌ هایی که یک اعضایشان بیماری جدی جسمی یا روانی دارد، مشاوره می‌تواند درباره بیماری آموزش های لازم را داده و مشکلات مربوط به مراقبت از اعضای خانواده را حل کند.
 • برای کودکان و نوجوانان، مشاوره اغلب زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کودک یا نوجوان دارای اختلال شخصیت، اضطراب یا اختلال خلق و خو باشد، که در عملکرد خانوادگی و اجتماعی آنها مشکل ایجاد کند. نیاز به مشاوره حتی در زمانی که خانواده ای کودکی را به فرزند خواندگی بگیرد احساس خواهد شد زیرا ممکن است مشکلاتی برای سازگاری با زندگی جدید خانوادگی آغاز شود.
 • خانواده‌ با اعضایی دارای پیشینه‌ نژادی، فرهنگی، مذهبی، یا با سبک ‌های فرزندپروری و انتظارات متفاوت ممکن است نیازمند بهره گیری از مشاوره خانواده باشند.

بهترین مشاوره خانواده

مشاوره خانواده به چه صورت انجام می گیرد؟

خانواده درمانی به اعضای آن کمک می کند تا همدیگر را بهتر درک کنند و احساسات دشوار خود را در یک فضای امن حل کنند. این روش درمانی بر بهبود تعاملات و ارتباطات بین اعضای خانواده تمرکز دارد. معمولاً زمانی افراد به سراغ مشاوره گرفتن از متخصص می روند که خانواده می خواهد در جهت رفع مشکلات یکی از اعضا قدم بردارد و یا زمانی که مشکلات یک فرد بر سایر اعضای خانواده تأثیر گذاشته است.

درمانگر خانواده:

 • در مورد امیدهای اعضای خانواده صحبت می کند
 • خانواده را تشویق می کند تا در مورد تجربیاتشان صحبت کرده و به حرف های یکدیگر گوش دهند
 • مشخصات فردی و روحیات هر یک از اعضای خانواده را روشن می کند تا همدیگر را بهتر بشناسند
 • به خانواده کمک می کند تا از سرزنش یکدیگر دست برداشته و بررسی خواهد کرد که چگونه می توان برای ایجاد تغییرات مثبت با یکدیگر همکاری کرد
 • به افراد کمک می کند تا تأثیر سخنان و رفتارهای خود را بر سایر اعضای خانواده درک کنند
 • به خانواده کمک می کند تا در مورد چالش هایی که با آن روبرو هستند راحت تر صحبت کنند

کودک و مشاوره خانواده

روش ها و مدل های معاصر خانواده درمانی

کار با خانواده ها بستر عملکرد مدرن را در مراقبت از سالمندان، مراقبت از جامعه، مراقبت از کودک یا مراقبت از سلامت روان مهیا می کند. پس جای تعجب نیست که مشاوره خانواده همیشه برای روانشناسان و مددکاران اجتماعی که می خواهند به روش های متفکرانه و مؤثر به افراد و خانواده ها کمک کنند، جذابیت زیادی داشته باشد. علیرغم اینکه ارائه خدمات معاصر به طور سیستماتیک در شرایط محدود قرار دارد، فرصت های زیادی در داخل و خارج از خدمات اجتماعی-قانونی برای استفاده از برخی از مهارت ها و تکنیک ها برای کمک به خانواده ها وجود دارد.

مشاوره خانواده به روش های مختلفی انجام می گیرد:

 • ساختاری
 • Bowenian
 • راهبردی
 • استراتژیک
 • راه حل مختصر متمرکز
 • روایتی
 • سیستمیک
 • فرا نسلی
 • ارتباط
 • آموزش روانی

که در این مطلب به بعضی از آنها اشاره شده است.

 • خانواده درمانی ساختاری

مشاوره خانواده ساختاری یک درمان عملی بوده که ابزار آن اصلاح زمان حال است، نه کشف و تفسیر گذشته. از آنجایی که گذشته در ایجاد سازمان و عملکرد کنونی خانواده مؤثر است، نتایج آن در زمان حال آشکار می شود و با مداخلاتی که حال را تغییر می دهد، قابل اصلاح خواهد بود.

خانواده درمانگر ساختاری با سیستم خانواده درگیر می شود و تصمیم می گیرد که چه تغییراتی در آن ایجاد کند. تمرکز اصلی این رویکرد بر رفتار مشکل‌ساز مربوط به نقص هنجاری-عملکردی ساختار خانواده است. خانواده درمانگران بر این باورند که با تغییر ساختار خانواده می توانند جایگاه اعضای خانواده را تغییر دهند و در نتیجه تجارب ذهنی و درونی آنها را تغییر دهند.

خانواده درمانی ساختاری

 • خانواده درمانی استراتژیک

یکی از اصول راهنما در مشاوره خانواده استراتژیک این است که مشکلات در یک فرد غالباً با مشکلات ناشی از نیاز خانواده به تغییر و سازماندهی مجدد، مرتبط است. این مسئله ممکن است در مواقعی مانند تولد نوزاد یا زمانی که یک فرد جوان به فکر ترک خانه است رخ دهد. این امر به ویژه در مورد نوجوانان بزرگتر که با مشکلات سلامت روانی یا سابقه امتناع از مدرسه مراجعه می‌کنند، صادق است. این مسئله می‌تواند نشان ‌دهنده پویایی خانواده باشد که از علامت های آن مداخله جوان در جهت کمک به والدین برای حل معضلات بین پدر و مادر است. بنابراین باید به جای والدین توجه به جوان معطوف شود.

 • خانواده درمانی سیستمیک

توسعه این مدل از مشاوره خانواده از ایتالیا و در دهه ۱۹۷۰ آغاز شد، جایی که گروهی از روانپزشکان به روشی کاملاً متفاوت (روش ارتدکسی که در آن زمان به کار می‌رفتند) در حال آزمایش افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بودند. زمانی که این روانپزشکان با کل خانواده کار می کردند، نتایج بهتری را گزارش می کردند. ایده مرکزی ای بود رفتار علامت‌ دار یک فرد خانواده بخشی از الگوی رفتاری است که مخصوص آن سیستم خانواده است که فرد در آن رشد کرده است. بنابراین راه تغییر نشانه ها، تغییر قوانین خانواده است.

مهارت های کلیدی در خانواده درمانی

چگونه یک مشاوره خانواده ی خوب پیدا کنیم

شما می توانید برای پیدا کردن یک مشاوره خانواده خوب از وبسایت ها، دوستان و … کمک بگیرید .

اما دیگر نگران این موضوع نباشید در حال حاضر مرکز مشاوره مشاورمود ارائه دهنده ی برترین پزشکان کشور به صورت مشاوره آنلاین، حضوری و تلفنی در خدمت شما عزیزان می باشد تا با خیالی آسوده به حل کردن مشکلات و بالا بردن کیفیت زندگی خود بپردازید.

سخن پایانی:

زمانی که صحبت از مشاوره خانواده (family therapy) می شود، درمان واحد و یکسانی برای همه وجود ندارد. درمان می تواند از یک تا چندین جلسه به طول انجامد و تا زمانی که مشاور تشخیص دهد ادامه جلسات مشاوره لازم است، درمان ادامه خواهد یافت تا مشکل به طور کامل برطرف گردد. مشاوره خانواده برای تمامی سنین و تمام اعضای خانواده که به نحوی با چالش های ویژه خود مواجه هستند می تواند کاربردی باشد. استفاده از راه و روش مناسب برای حل معضلات خانوادگی یکی از مواردی است که باید در هنگام انتخاب مشاور به آن دقت کرد. اگر به دنبال روابطی نزدیک تر با اعضای خانواده خود هستید، اگر با چالش هایی مانند بیماری های روحی یا جسمی مواجه هستید، اگر نگران رفتار فرزندانتان هستید، اگر تمایل به گرفتن فرزندی برای سرپرستی (فرزندخواندگی) دارید و یا حتی در صورتی که به جدایی فکر می کنید؛ مراجعه به مشاورین ما در مشاورمود می تواند کمک به گشایش گره های ذهنی شما در زمینه خانه و خانواده کند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

2 پاسخ

 1. سلام
  من با همسرم خیلی مشکل داریم همچنین شاغل هستم و نمیتونیم حضوری از مشاوره خانواده استفاده کنیم.
  آیا امکانش هست بصورت آنلاین باشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله می تونید از مشاوره خانواده آنلاین ما استفاده کنید.
   واسه این کار کافیه فقط از مشاوره مد نظرتون وقت بگیرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *