مشاورمود

راهنمای بهترین نحوه برنامه ریزی برای امتحانات

راهنمای بهترین نحوه برنامه ریزی برای امتحانات

راهنمای بهترین نحوه برنامه ریزی برای امتحانات

مشاوره تحصیلی چه نقشی در نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات فرزندتان دارد؟ آیا تاکنون جهت بهترین نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات خود یا فرزندانتان به مراکز مشاوره مراجعه کرده‌اید؟ مهم‌ترین اصل برای موفقیت در امتحانات استفاده از یک برنامه درست و منطقی است. گاهی اوقات افراد آن‌قدر توانمند و باهوش هستند که به‌راحتی بهترین نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات را برای خود انجام داده و از اجرای آن نیز بهترین نتیجه را کسب خواهند کرد.

در مقابل اما افراد دیگری هستند که بارها و بارها اقدام به طرح و تنظیم برنامه‌ ریزی درسی برای خود می‌نمایند. ولی هر بار آن را نصفه‌نیمه ول کرده و یا از انجام آن نتیجه دلخواه را کسب نمی‌کنند؛ و یا ممکن است افرادی، توانمندی لازم برای انجام این کار را داشته باشند اما وقت کافی برای آن پیدا نکنند. از این‌ رو افراد به مراکز مشاوره برای تنظیم برنامه‌ ریزی برای امتحانات مراجعه می‌کنند. در این میان مرکز مشاورمود یکی از برجسته‌ ترین و باسابقه‌ ترین مؤسسه‌ های مشاوره‌ای در زمینه تحصیلی می‌باشد که در تمامی زمینه‌ های مربوط به برنامه‌ ریزی و مسائل تحصیلی آماده ارائه خدمات به دانش‌ آموزان و دانشجویان در سراسر کشور می‌باشد.

اهمیت برنامه ریزی برای امتحانات

اهمیت نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات

در خصوص میزان اهمیت نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات چه می‌دانید؟ بی شک یک هدف بدون برنامه‌ ریزی تنها یک آرزوست و همیشه هم در حد آرزو باقی خواهد ماند. این جمله زیبا مربوط به آنتوان دوسنت اگزوپری نویسنده فرانسوی می‌باشد. شما تا چه حد به این گفته معتقدید؟ این پرسشی است که اغلب مشاوران حوزه تحصیلی از مراجعه‌کنندگان خود خواهند پرسید. جواب اکثر این افراد بله می‌باشد؛ زیرا همه ما به این مسئله واقف هستیم که یکی از بهترین راه‌های موفقیت و قبولی در آزمون‌های تحصیلی، استفاده صحیح از نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات می‌باشد.

یک برنامه‌ ریزی منطقی، پیوسته و منسجم به کمک مشاورمود یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب موفقیت در امتحانات می‌باشد؛ زیرا تنها در این حالت است که افراد می‌توانند مطالعه خود را در هر حالت و هر زمان مدیریت نمایند. اهمیت این موضوع را از این مطلب می‌توان درک کرد که دانش‌آموز و یا دانشجو در زمان آماده‌شدن برای امتحانات دچار سردرگمی‌های زیادی خواهند شد اما متأسفانه راه‌حل و ایده‌ای برای رهایی از آن پیدا نخواهند کرد.

فرد ممکن است ساعات زیادی را به درس‌خواندن و مطالعه کتاب‌های درسی خود اختصاص دهد اما در پایان نتیجه دلخواه و مطلوبی را کسب ننماید. حال اگر به مؤسسه‌های آموزشی مراجعه کند و از دانش و تجربه دبیران و مشاورانی که در این مراکز وجود دارند برای نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات خود استفاده کند می تواند از وقت و زمان خود به نحو احسنت استفاده کرده و بهترین نتیجه را کسب نماید.

نکته: بر اساس گفته‌های مشاوران و متخصصان فعال در حوزه تحصیلی، میزان ساعات مطالعه در طول شبانه‌روز، انتخاب بهترین نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات، از جمله مواردی هستند که افراد را دچار آشفتگی و سردرگمی در حین برگزاری امتحانات خواهند کرد.

نحوه ی برنامه ریزی برای کنکور

مهم‌ترین نکات درباره نحوه برنامه‌ رریزی برای امتحانات

نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات به بهترین شکل ممکن سبب می‌شود تا افراد بتوانند هدف خود را شناسایی کرده و دید مناسبی نسبت به آن پیدا کنند. طرح یک برنامه‌ ریزی اصولی و دقیق از سوی مؤسسه‌های تحصیلی یقیناً فرد را به نتیجه دلخواه خود خواهند رساند و باعث می‌شود تا دانش‌آموزان و دانشجویان با افزایش اعتماد به‌ نفس و روحیه شاداب خود را تا پایان امتحانات حفظ نمایند؛ اما نکات مهمی در خصوص نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات توسط مراکز تحصیلی تعیین شده‌اند که این موارد مهم به‌ قرار ذیل می‌باشند:

بیشتر بدانید :   چگونه رشته تحصیلی مناسب خود را انتخاب کنیم؟

۱: تهیه لیست متشکل از تمامی دروس: اولین قدم برای تنظیم نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات به روش مطلوب، تهیه نمودن لیستی کامل از دروس و همچنین مباحثی است که باید مطالعه کرد. توصیه مشاورین مؤسسه‌ های تحصیلی به دانش‌ آموزان و دانشجویان این است که تمامی کارها و تعهدات خود را بر روی کاغذ آورده و آنها را فهرست‌وار بنویسند. این کار موجب می‌شود تا جرقه ایده‌های نو و جالب در ذهن دانش‌ آموزان و دانشجویان زده شود. همچنین در مؤسسه‌ های مختلف مراجعه‌ کننده‌ها را متقاعد خواهند کرد تا مطالعه مباحث و مطالب نزدیک‌ترین امتحان خود را در اولویت قرار دهند.

۲: دبیران مجرب و باسابقه‌ای که اقدام به دادن مشاوره و راهنمایی‌های لازم به دانش‌آموزان می‌کنند معتقدند که افراد باید برای تمامی دروس وقت و زمان لازم را برای بهترین نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات در نظر بگیرند. علاوه‌ بر آن طی برگزاری جلسات متعددی که برای افراد متقاضی ترتیب داده خواهد شد آنان را تشویق به ارائه نحوه مطالعه هر درس و همچنین یادداشت کردن زمان مورد نیاز برای مطالعه همان درس خواهند کرد.

در مشاوره‌ کنکور و برنامه‌ ریزی برای امتحانات، قانونی به نام قانون پارتو وجود دارد که مشخص‌کردن ۲۰ درصد از کل فعالیت‌های روزانه برای تنظیم نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات بر اساس آن است. مراکز تحصیلی متعدد، قانون پارتو را با عنوان قانون ۲۰/۸۰ نیز خواهند شناخت.

۳: مورد قابل‌ توجهی که در رابطه با نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات وجود دارد این است که بعد از تهیه لیست فعالیت‌ ها و اعمال مربوطه، اولویت‌بندی دروس بر اساس میزان اهمیت آن‌ ها لازم و ضروری می‌باشد. انجام این کار به دانش‌آموزان و دانشجویان کمک خواهد کرد که برای دروس مهم زمان بیشتری را اختصاص داده به‌طوری‌که از کوچک‌ترین زمان خالی برای مطالعه آن استفاده نماید.

۴: چهارمین نکته مهم در خصوص نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات به‌وسیله مشاوران تحصیلی، تنظیم جدولی با تقسیم‌بندی زمانی است. بر اساس این جدول افراد می‌توانند زمان‌های خود را در یک‌خانه و یا ردیف جدولی برای دروس مدنظر قرار دهند. انجام این کار سبب می‌شود تا افراد به طور مداوم زمان و وقت خود را مدیریت نمایند.

۵: پنجمین نکته مهم دیگری که درباره نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات وجود دارد استارت مطالعه از طریق دروس آسان، این روش یک تکنیک است. بسیاری از دبیران و استادانی که به دانش‌آموزان و دانشجویان خود مشاوره می‌دهند استفاده از این روش را به آنان توصیه می‌نمایند.

اهمیت زمان در برنامه ریزی برای امتحانات

تکنیک مدیریت زمان در نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات

تکنیکی که استادان و مشاوران تحصیلی به افراد متقاضی جهت نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات توصیه می‌نمایند تکنیک مدیریت زمان است. اغلب دانش آموزانی که به مراکز مشاوره‌ تحصیلی مراجعه می‌نمایند دارای دقت زیادی در مطالعه هستند اما متأسفانه برای نکات ریز و کم‌ اهمیت آن‌ قدر زمان و وقت خود را هدر می‌دهند که دیگر فرصت و زمانی برای پرداختن به مسائل و نکات حساس و مهم باقی نخواهد ماند. در این حالت است که تکنیک مدیریت زمان به کمک این افراد خواهد آمد تا برای هر درس بر اساس نیاز زمان صرف نمایند.

بیشتر بدانید :   صفر تا صد تکنیک های تست زنی سریع

اهمیت اختصاص دادن زمانی برای استراحت در نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات

مهم‌ترین اصلی که برای موفقیت در هر کاری لازم است، ایجاد هماهنگی میان کار و زندگی روزمره می‌باشد. در خصوص تنظیم و نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات نیز این موضوع صدق می‌کند. دانش‌آموزان و دانشجویانی موفق خواهند بود که بتوانند هماهنگی لازم را میان استراحت و درس‌خواندن خود ایجاد نمایند؛ زیرا داشتن استراحت و تفریح کافی انگیزه افراد را چندین برابر خواهد کرد. لازم به ذکر است که داشتن تغذیه سالم و خواب کافی برای دانش‌آموزان و دانشجویان جزء ملزومات به شمار می‌آید؛ زیرا نداشتن خواب کافی علاوه بر پایین آوردن میزان موفقیت افراد می‌تواند سلامت آنان را نیز به خطر بیندازد. البته استفاده آگاهانه از زمان استراحت و انجام کارهایی در جهت سلامت جسمی و روانی بسیار مورد تاکید استادان مشاوره خانواده می‌باشد.

مشاوره کنکور برای برنامه ریزیه امتحانات

اهمیت تنظیم برنامه‌ ریزی متناسب با خود افراد در نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات

یک برنامه‌ ریزی قوی و ارزشمند زمانی مفید واقع خواهد شد که قابل‌اجرا نیز باشد؛ زیرا نوشتن مطالب بر روی کاغذ کار سختی نخواهد بود. سخت نحوه اجرا و تداوم در عمل نمودن به آن می‌باشد؛ بنابراین برنامه‌ ریزی که تنظیم خواهد شد باید فیکس دانش‌آموز و یا دانشجوی متقاضی بوده و هماهنگی لازم با توانایی‌ های افراد را داشته باشد.

شناخت سبک مطالعه افراد به کمک دبیران

دبیران و استادان حوزه تحصیلی معتقدند که فارغ از بحث مدیریت زمان در نحوه برنامه‌ ریزی برای امتحانات، پیداکردن سبک مطالعه تا حد زیادی به میزان یادگیری افراد کمک خواهند کرد. برخی افراد دارای سبک دیداری، برخی دیگر شنوایی می‌باشند. افرادی که دارای سبک شنوایی می‌باشند با شنیدن مطالب کتاب از زبان معلم و یا شخص دیگری به‌ راحتی آن را درک خواهند کرد. همچنین دانش‌آموزان و دانشجویانی که دارای سبک دیداری باشند تنها به مطالعه و از راه چشم‌های خود می‌توانند مطالب درسی را درک نمایند.

نکته: متعهد و پایبند بودن به برنامه‌ ریزی طرح شده برای امتحانات که توسط استادان و متخصصان حوزه تحصیلی تنظیم شده است از پراهمیت‌ترین نکاتی می‌باشد که رعایت آن برای دانش‌آموزان و دانشجویان الزامی و مهم می‌باشد؛ زیرا صرف وقت برای اجرای برنامه‌ ریزی طرح شده موجب گرفتن نتیجه‌ای بهتر و مطلوب‌تر خواهد شد. اخذ نتیجه مطلوب به نوبه ی خود سبب بالا رفتن اعتماد به‌ نفس و همچنین بالا رفتن کیفیت زندگی این‌ گونه افراد خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *