مشاورمود

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

راه های علاقمند کردن کودکان به درس - مشاورمود

بهترین راه های علاقمند کردن کودکان به درس

دسته بندی :

ممکن است بعضی از بچه ها نتوانند مطالب درسی را به خوبی فرا بگیرند. اما بهتر است بدانید که عدم یادگیری یک مشکل جدی نیست و آن ها می تواند با گذشت زمان و کمک های والدین و معلمان به موفقیت برسند. در واقع یادگیری و همین طور علاقمند شدن به درس به دانش آموزان کمک می کند تا بتوانند رشد تحصیلی بهتری داشته باشند و به پیشرفت های بزرگی برسند. امروزه اکثر والدین به دنبال راه های علاقمند کردن کودکان به درس هستند. به همین دلیل از مشاوره تحصیلی کمک می گیرند تا بتوانند بهترین راه ها را دریافت نمایند.

زیرا در دنیایی زندگی می کنیم که همه دوست دارند بهترین و برترین فرزندان را داشته باشند. پس در زمان عدم یادگیری والدین نیز به اندازه کودکان تحت فشار و استرس قرار خواهند داشت. اما بهتر است بدانید شما باید از روش های صحیح مانند تشویق کردن کودکان برای علاقمند کردن آن ها استفاده نمایید. در ادامه قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد راه های علاقمند کردن کودکان به درس در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

چند مورد از راه های علاقمند کردن کودکان به درس

راه های علاقه مند کردن کودکان به درس چیست؟ 

در بعضی از مواقع والدین برای علاقمند کردن کودکان به درس خواندن از روش های مخرب مانند تنبیه یا ندادن پاداش به آن ها استفاده می کنند. اما بهتر است بدانید که این کارها علاوه بر آن که نتیجه ای در پی نخواهد داشت می تواند اثرات منفی نیز بر روی کودکان داشته باشد. بنابراین اگر به دنبال ایجاد انگیزه در کودکان هستید و می خواهید به صورت اصولی راه های علاقمند کردن کودکان به درس را یاد بگیرید باید حتماً از مشاوره کمک بگیرید.

توجه داشته باشید مشاوره تحصیلی که انتخاب می کنید باید مهارت و تخصص کافی داشته باشد تا بتواند با توجه به روحیات فرزند شما بهترین راهکارها را ارائه دهد. بنابراین بهتر است به مراکز معتبر و با سابقه مانند مرکز مشاورمود مراجعه فرمایید. زیرا مشاوران حاضر در این مرکز دارای تخصص بسیار زیاد و همچنین تجربه بالا هستند.

در واقع مشاوران مرکز مشاورمود بهترین نحوه برنامه ریزی برای امتحانات همچنین درس خواندن را به والدین توضیح می دهند که نباید درس خواندن را به عنوان یک رقابت یا جنگ برای کودکان تبدیل کنند. زیرا در این زمان انگیزه اصولی و سالم آن ها برای درس خواندن از بین می رود. همین موضوع باعث ایجاد بیماری در کودکان می شود. علاوه بر آن والدین نباید کودکان را مجبور کنند تا به اجبار درس بخواند. این موضوع باعث می شود تا کودکان تنها برای راضی نگه داشتن والدین درس بخوانند.

بیشتر بدانید :   چگونه رشته تحصیلی مناسب خود را انتخاب کنیم؟

در کل مشاوره تحصیلی سعی می‌ کند تا به والدین آموزش دهد مسئولیت پذیری را در کودکان افزایش دهند. یعنی این که عواقب درس نخواندن و همچنین عدم انجام تکالیف را برای آن ها توضیح دهند.

شناخت عوامل مانع یادگیری

در زیر چند مورد از راه های علاقمند کردن کودکان به درس را بیان کرده ایم

عواملی که مانع از یادگیری می شود را شناسایی نمایید

یکی از بهترین راه های علاقمند کردن کودکان به درس آن است که بتوانید تمامی دلایل و موانعی که موجب عدم یادگاری آن ها می شود را شناسایی نمایید. سپس برای رفع آن ها تلاش نمایید. در واقع زمانی که کودکان برای انجام تکالیف یا درس خواندن بی انگیزه هستند ممکن است عواملی وجود داشته باشد که مانع یادگیری آنها می‌شود. این علائم می تواند میزان یادگیری فرزند شما را تحت شعاع قرار دهد و موجب گردد تا لذت یادگیری در او کاهش پیدا کند.

در این زمان بهتر است به عواملی همچون مشکلات اجتماعی یا حتی مسائل مانند نیازهای عاطفی کودکان همچون استرس یا اضطراب توجه نمایید. شاید تصور کنید که این موضوع باید توسط معلمان رسیدگی گردد. اما بهتر است بدانید که بچه ها به سادگی می توانند چنین موضوعاتی را از معلم خود پنهان کنند. بنابراین باید شما برای پیدا کردن موانع و رفع آن ها تلاش نمایید.

از سیستم پاداش استفاده کنید

جالب است بدانید که استفاده از سیستم پاداش به عنوان یکی از بهترین راه های علاقمند کردن کودکان به درس مطرح می‌ شود. معمولاً زمانی که از یک مشاوره تحصیلی در مورد چگونگی درس خواندن کودکان کمک می گیرید این نکته به شما گفته می شود که به هیچ عنوان از پاداش دادن به کودکان غافل نشوید. بهتر است پاداش برای کودکان یک خوراکی خوشمزه یا یک میان وعده سالم و عالی در نظر گرفته شود. این موضوع باعث می شود تا آن ها انگیزه بیشتری برای درس خواندن داشته باشند. همچنین می توانید آن ها را با یک تکه شکلات، آبنبات یا دسر مورد علاقه تشویق کنید تا تکالیف خود را به دقت و در زمان مناسب انجام دهند.

البته توجه داشته باشید که استفاده از سیستم پاداش میان وعده یا خوراکی برای مدت طولانی کارساز نیست. زیرا کودکان بزرگ می شوند و انجام این کار برای آن ها باعث می گردد که انگیزه شان برای نوشتن تکالیف کاهش پیدا کند. بنابراین بهتر است سیستم پاداش را تغییر دهید. یعنی سعی کنید با توجه به روحیات فرزندان خود آن ها را تشویق به درس خواندن کنید. مثلا اجازه رفتن به استخر، تولد دوستان، دیدن کارتون مورد علاقه یا رفتن به بستنی فروشی را جایگزین میان وعده یا خوراکی نمایید. تمامی این پاداش‌ ها باعث می گردد تا کودک برای رسیدن به آن ها به درستی تکالیفش را انجام دهد.

بیشتر بدانید :   راهنمای بهترین نحوه برنامه ریزی برای امتحانات

فضای مناسب برای درس خواندن کودکان ایجاد نمایید

ایجاد یک فضای مناسب نیز می ‌تواند از دیگر راه های علاقمند کردن کودکان به درس به شمار آید. در واقع زمانی که کودکان در محیطی جذاب قرار داشته باشند انگیزه بیشتری برای انجام تکالیف خود و درس خواندن خواهند داشت. در کل ایجاد محیطی که با روحیه آن ها سازگار باشد باعث می ‌گردد تا کودکان از مطالعه و انجام تکالیف خسته نشود. به همین دلیل توصیه می‌ شود تا تعدادی از کتاب های مورد علاقه آن ها را تهیه کرده و در کتابخانه کوچکی قرار دهید. همچنین می توانید از پوستر های مورد علاقه کودک‌تان استفاده نمایید. به طور کلی سعی کنید یک محیط جذاب و در عین حال آرام را برای آن ها ایجاد نمایید.

راه های علاقمند کردن کودکان به درس

از ترفند های جالب برای درس خواندن کودکان استفاده کنید

در واقع والدین باید بتوانند مشکلاتی که باعث جلوگیری از درس خواندن کودک می شوند را بشناسند و بدانند که چرا کودکان نسبت به یک درس بی علاقه هستند. یعنی این که بتوانند متوجه شوند چرا کودکشان از درس خواندن فرار می کند یا نسبت به یک درس بی حوصله است.

به طور کلی می توان گفت زمانی که والدین به دنبال راه های علاقمند کردن کودکان به درس هستند با چنین مشکلاتی روبرو می شوند که کودک از درس خواندن متنفر است یا این که این کار برای او سرگرم کننده نیست. در این زمان باید از سرزنش کردن آن ها دست بردارید و با آن ها در مورد این که چرا نتوانسته اند درس را یاد بگیرد بحث نکنید. در واقع کودکان در این زمان عصبانیت و خشم شما را مربوط به تکالیف خود می‌ دانند. پس سعی می‌ کنند تا از این موضوع فرار کنند. در نتیجه بهتر است از راه دیگری وارد شوید و سعی کنید تکالیف را به صورت جذاب و سرگرم کننده به آن ها ارائه دهید. برای انجام این کار می توانید از آهنگ ها یا حتی لوازم جانبی دیگر استفاده نمایید.‌ البته دقت داشته باشید که در این زمان باید به طور کامل خونسردی خود را حفظ نمایید. یعنی این که عصبی نشوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *