مشاورمود

چگونه رشته تحصیلی مناسب خود را انتخاب کنیم؟

چگونه رشته تحصیلی مناسب خود را انتخاب کنیم؟

چگونه رشته تحصیلی مناسب خود را انتخاب کنیم؟

انتخاب رشته تحصیلی مناسب و مورد علاقه اولین قدم برای داشتن شغل مورد علاقه در آینده خواهد بود. بنابراین انتخاب یک رشته تحصیلی مناسب مسئله ای بسیار مهم است. با توجه به این که لازمه داشتن یک شغل مناسب در آینده کشف استعدادها و علاقه مندی های افراد در دوران تحصیل می باشد. لذا پرداختن به نکته اصلی که همان انتخاب رشته مناسب تحصیلی می باشد بسیار حیاتی می باشد.

[lwptoc]

افرادی که به فکر آینده شغلی خودشان هستند باید از همان آغاز دوره دبیرستان به فکر انتخاب رشته خود باشند و بدور از حواشی و سایر مسائل دیگر همانند فشار والدین و یا چشم هم چشمی با دوستان و اطرافیان مناسب ترین رشته ی مورد علاقه خود را انتخاب نمایند. در همین راستا موسسه مشاورمود اقدام به ارائه بهترین مشاوره تحصیلی در خصوص انتخاب رشته در مقاطع دبیرستان و کنکور نموده است. مشاوران خبره ای که در این مرکز حضور دارند، با توجه به علایق و استعداد افراد در جهت یک انتخاب رشته مناسب آن ها را یاری خواهند داد.

چگونگی انتخاب رشته تحصیلی مناسب برای خود

چگونگی انتخاب رشته تحصیلی مناسب برای خود

متاسفانه وضعیت تحصیل در کشور ما به نحوی است که دانش آموزان و کنکوری ها را در  انتخاب رشته تحصیلی مناسب دچار سردرگمی و آشفتگی زیادی می کند. از یک طرف نگرانی درباره آینده شغلی از طرفی دیگر وجود برخی عوامل فرهنگی مانند فشار خانواده بر روی دانش آموزان برای وارد شدن به رشته هایی مشخص و علاوه بر این ها عدم رونق بازار کار برای برخی رشته ها و بسیاری موارد دیگر سبب شده اند تا یک دانش آموز و یا شخصی که می خواهد انتخاب رشته کنکور خود را انجام دهد با موانع و البته دودلی های متعددی مواجه شود و نتواند هم سو با  استعداد و علاقه خود قدم بردارد.

پرسش این خواهد بود که واقعا به چه رشته ی دانشگاهی علاقمند است؟ جالب است بدانید که بالغ بر ۱۰۰ رشته دانشگاهی وجود دارد که هر کدام دارای شاخه ها و زیر شاخه های مختلفی می باشند که هر کدام در نهایت به شغل هایی خاص و مربوط به خود ختم خواهند شد. حال اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی از رشته های دانشگاهی ارائه دهیم تا دانش آموزان راحت تر بتوانند انتخاب رشته نمایند. باید این گونه عنوان کرد که رشته ها در دانشگاه بر اساس تئوری و فنی و محاسباتی و پزشکی می باشند. توجه به دسته بندی ارائه شده بهترین راه برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب می باشد. برخی افراد به کار ها و رشته های فنی علاقه مند هستند و کار کردن با ابزار را بیشتر می پسندند تا پشت میز نشستن و در اصطلاح کار دفتری انجام دادن. این گونه خصوصیات و ویژگی ها را می توان به وسیله تست های تخصصی استعداد یابی تحصیلی یا تست های سبک کار و ارزش های حرفه ای در افراد کشف کرد.

اهمیت استعداد و توانایی لازم در انتخاب رشته تحصیلی مناسب

اهمیت استعداد و توانایی لازم در انتخاب رشته تحصیلی مناسب

در انتخاب رشته تحصیلی مناسب برای خود و حتی دیگران لازم است یک اصل مهم و کاربردی را به خاطر بسپارید. این که “استعداد و توانایی” دو رکن اصلی و جدانشدنی برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب و در نهایت داشتن شغل مناسب در آینده خواهند بود. زیرا اگر فردی به رشته ای خاص علاقه ی شدید داشته باشد اما در مقابل استعداد و توانایی لازم در آن رشته در وجود او نباشد. می توان با قاطعیت گفت که انتخاب رشته او درست و اصولی نبوده است.  و حتما شغلی که در آینده به واسطه همان انتخاب رشته در آن وارد خواهد شد مناسب او نخواهد بود. در فرایند انتخاب رشته تحصیلی مناسب برای دانشگاه یا انتخاب گروه آموزشی پایه ی سوم دبیرستان در دوره اول لازم است روی شغل هایی که به این رشته ها و گروه ها مرتبط هستند تمرکز کرد. قدم بعدی اما تحقیق و پرس و جو می باشد. این اقدام تنها با کمک مشاوره تحصیلی امکان پذیر خواهد بود. البته استفاده از تجربیات و آگاهی افرادی که در شغل های مربوطه، مشغول به کار میباشند نیز می تواند تا حد زیادی کمک کننده و یاری رسان باشد.

بیشتر بدانید :   راهنمای بهترین نحوه برنامه ریزی برای امتحانات

افراد می توانند با به کار گیری این راه ها بر روی استعداد ها و توانایی هایی که در خود شان کشف خواهند کرد تمرکز کرده و انتخاب رشته تحصیلی مناسب با شرایط خود را انجام دهند. در کنار تمامی این اقدامات اگر افراد قصد دارند به طور ۱۰۰ درصد از انتخاب رشته تحصیلی مناسب برای خود اطمینان حاصل کنند بهتر است یکی از تست های استعداد یابی تحصیلی و شغلی را انجام دهند. این گونه تست ها که بر اساس علم روانشناسی طراحی شده است که در کمترین زمان ممکن و با استفاده از جواب دادن به یک سری سوال می توانند استعداد فرد را برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب و همچنین شغل های مختلف نمایان کنند. علاوه بر این تست های یاد شده می توانند رشته هایی را که امکان موفقیت فرد در آن ها بسیار بالا خواهد بود برای او مشخص نماید تا بتواند با دیدی بازتر و آگاهی بیشتر به انتخاب رشته تحصیلی خود بپردازد.

مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته

استفاده از تست های تخصصی هدایت تحصیلی برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب

این تست ها در جهت  انتخاب رشته تحصیلی مناسب برای دانش آموزان متوسطه اول و دوم یا کنکوری ها  طراحی شده اند. این تست ها استعداد و توانایی دانش آموزان و کنکوری ها را در موارد ذیل مورد بررسی قرار خواهند داد. سبک و ارزش های کاری، نوع شخصیت و ذات فرد، هوش غالب.

برای انجام سنجش هایی که توسط این تست ها از دانش آموز گرفته خواهند شد لازم است دانش آموز و یا افراد کنکوری به طور دقیق به سوالات پرسیده شده پاسخ دهند. زیرا سوالاتی که از افراد پرسیده خواهند شد تماما بر اساس علم روانشناسی و توسط برترین نخبه های روانشناس دنیا طراحی شده اند. لازم به ذکر است که در طراحی این سوالات هیچ گونه اشتباهی وجود ندارد. زیرا بارها و بارها این سوالات از فیلتر های مختلف عبور نموده اند. البته مهم بودن این تست ها برای کمک کردن به انتخاب رشته تحصیلی مناسب تا حد زیادی کمک کننده خواهند بود و باید افراد این تست ها را تنها به عنوان مکمل انتخاب رشته تحصیلی مناسب خود به کار بگیرند.

مهم ترین عواملی که بر انتخاب رشته تحصیلی مناسب تاثیر گذار خواهند بود

هدف اصلی و مهم هر فردی در انتخاب رشته تحصیلی مناسب این خواهد بود که در آینده مطابق با رشته تحصیلی خود شغل و حرفه ای را انتخاب و از آن طریق امرار معاش نماید. پس همان گونه که قبلا هم متذکر شدیم لازم است دانش آموزان و کنکوری ها برای رسیدن به این خواسته در اولین قدم استعداد و توانایی و علاقه خود را مورد سنجش قرار دهند تا بتوانند شغل هایی مناسب با نوع شخصیت و توانایی و استعداد خود را شناسایی و در لیست انتخاب های خود جای دهند. با اولویت بندی نمودن  و لیست کردن مشاغل می توان بیشتر و بهتر بر روی آن ها متمرکز شد و آینده شغلی شان را در نظر گرفت. هر چند که انتخاب رشته تحصیلی مناسب امری کاملا شخصی می باشد و این حق دانش آموزان و کنکوری ها است که خود برای اینده شغلی خود تصمیم گیری نمایند اما این تصمیم را می توان به کمک عوامل دیگری مانند تجربه والدین، مشاوره کنکور عملی کرد.

بیشتر بدانید :   صفر تا صد تکنیک های تست زنی سریع

معیارهای انتخاب رشته تحصیلی مناسب

شاید کمی عجیب باشد اما دانش آموز موفق می تواند از دوستان و نزدیکان خود که در تعاملی نزدیک هستند. درباره تیپ شخصیتی خود سوال کنند و بپرسند که آیا انتخابشان با شخصیت آن ها در تضاد نیست؟ مورد بعدی که تا حد زیادی بر روی انتخاب رشته تحصیلی افراد تاثیر خواهد گذاشت، دوری از خانواده و محل زندگی آنان می باشد. بسیاری از افراد دوری از خانواده و همچنین محل زندگی برای شان کم اهمیت خواهد بود. زیرا معتقدند برای رسیدن به هدف باید سختی ها را نیز تحمل کرد.

بنابراین به راحتی شهر هایی را که رشته مورد علاقه آن ها را پوشش می دهند را انتخاب می کنند. در مقابل اما عده ای دیگر نیز هستند که این دوری را نمی توانند تحمل کرده بنابراین حتی اگر شهر محل زندگی شان رشته مورد علاقه آنان را پوشش ندهد. حاضر به دوری از والدین و خانواده نبوده و در همان محل زندگی خود ادامه تحصیل خواهند داد. از دیگر عوامل موثر در انتخاب رشته تحصیلی مناسب مشکلات مالی یا توانایی مالی، رفت و آمد و بسیاری موارد دیگر می باشد که  دانش آموزان و کنکوری ها با آن مواجه خواهند بود.

نکته: انتخاب رشته تحصیلی مناسب یکی از مهم ترین انتخاب های زندگی هر فردی است زیرا به واسطه آن آینده فرد می تواند به کلی تغییر کند و در مسیر دیگری قرار بگیرد. بنابراین لازم است تمامی اصول و فاکتورهای انتخاب رشته تحصیلی مناسب را در نظر گرفته و در راستای آن ها عمل شود تا بهترین و مناسب ترین انتخاب را برای خود رقم بزنید. همچنین در زمان انتخاب رشته لازم است افراد نیم نگاهی نیز به آینده داشته باشند و این نکته را در نظر بگیرند که با این انتخاب شاید تا آخر عمر درگیر شغل و حرفه ای خاص خواهند شد.

دانش آموزان و دانشجویان میتوانند از مشاوره آنلاین ما برای انتخاب رشته ی خود استفاده کنند. همچنین نظرات و سوالات خود را در پایین صفحه برای ما کامنت کنند و جواب سوال خود را رایگان دریافت کنند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *