مشاورمود

مشاوره بالینی

مشاوره بالینی

مشاوره بالینی: معنا دادن به مشکلات انسان

روانشناسی بالینی و مشاوره بالینی قبل از جنگ جهانی دوم به عنوان مکملی برای علم روانپزشکی پدیدار شد و ارزیابی های عینی را ارائه کرد. عملکرد علمی مشاوره بالینی توسط طیف وسیعی از مشاوران برای ارزیابی تقریباً هر شرایط غیرمتعارف یا مشکلات در رفتارهای انسان ها اثبات شده است. روانشناسی کلید درک تقریباً هر جنبه ای از رفتار انسان است.

نه روانشناس بالینی و نه مشاوران، هیچکدام اجازه تجویز دارو ندارند. در میان بسیاری از تعاریف، یک تعریف ثابت این است که روان درمانی توسط روانشناس شامل یک رابطه شخصی طولانی مدت بین یک متخصص روانشناس با یک مراجعه کننده است. مراجعه کنندگان می‌توانند یک فرد (کودک، جوان، بزرگسال)، زوج یا خانواده باشند که برای تبادل اطلاعات و مسائل مشکل‌ساز به روان درمانگر مراجعه می‌کنند. این جلسات می تواند ۱ ساعت یا چند ساعت طول بکشد که معمولاً می تواند به صورت هفتگی تا ده ها ساعت و حتی سال ها نیاز به تکرار داشته باشد. مشاورمود برای کمک به حل مسائل ذهنی و مشکلات شما، آماده ارائه بهترین مشاوران به مراجعان محترم می باشد.

پادکستی در رابطه با روانشناسی بالینی 

[lwptoc]

تاریخچه آغاز روانشناسی بالینی

کار یک روانشناس بالینی با روانپزشکان همپوشانی زیادی دارد. پس از پایان جنگ جهانی دوم برای درمان اختلالات استرس پس از سانحه در سربازان بازگشته از جنگ، پروسه درمانی آنها آغاز شد و این شاخه را به حرفه ای تبدیل کردند که به طور گسترده بر بیماری های روانی متمرکز است که از اختلالات افسردگی اساسی تا اختلال اسکیزوفرنی را شامل می شود. این دوره زمانی روانشناسان به طور قابل توجهی اشتیاق نشان دادند تا به سمت مطالعات بالینی بروند.

خدمات مشاوره بالینی

تفاوت بین روانشناسی بالینی و مشاوره روانشناسی چیست؟

در حالی که روانشناسان بالینی و مشاوران روانشناس در تمرکز خود بر نحوه درمان و موضوعات متفاوت هستند، کمی همپوشانی نیز دارند. برای ترسیم تفاوت کلیدی بین روانشناسی بالینی و مشاوره میتوان گفت، شاخه بالینی بر آسیب شناسی روانی- مطالعه اختلالات روانی– متمرکز است. از طرف دیگر، مشاوران روانشناس به بیماران یا مراجعان کمک می کنند تا به درمان استرس های عاطفی، اجتماعی و فیزیکی که در زندگی خود تشخیص داده اید، برطرف کنند. اما نهایتا، روانشناسی بالینی بیشتر از اینکه از مشاوره متفاوت باشد، دارای وجوه مشترک است.

روانشناسان مشتاق، چه در مطالعات بالینی و چه در حوزه مشاوره روانشناسی، یک مولفه کلیدی مشترک دارند: همگی آنها می خواهند به مراجعان و بیماران کمک کنند تا رنج ها و ناراحتی هایشان را خاتمه دهند. مشاوره بالینی در حقیقت شامل محققان زبده ای است که به درک ذهن بیماران می پردازند تا به برطرف کردن گره های ذهنی مشکل ساز که دنیای آنها را درگیر کرده است، کمک کنند. از نظر مهارتهای مورد نیاز این حرفه، این افراد بصیرتی دارند که می توانند خود را در موقعیت های استرس زا به خوبی جمع و جور کرده و سازگار شوند، و بر اساس اطلاعات علمی و مواردی که مطالعه کرده و یاد گرفته اند، رفتارها را پیش بینی کنند تا راه حل های مناسب برای آنها بیابند.

روانشناسان بالینی دارو تجویز نمی کنند، و از تکنیک‌های روان‌شناختی مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) و درمان های روانکاوی استفاده می‌کنند.

روانشناسی بالینی چیست

نیاز به مشاوره بالینی و کاربرد آن

همانطور که حوزه روانشناسی بالینی تکامل یافته است، انتظارات پزشکان امروزی نیز تغییر کرده است. روانشناسانی که خدمات بالینی ارائه می دهند اکنون در طیف گسترده ای از تکنیک ها و رویکردها آموزش دیده اند که آنها را با دانش و مهارت های لازم برای پیشرفت علم روانشناسی، عملکرد حرفه ای روانشناسی و سلامت و رفاه عمومی افراد مجهز می کند. به لطف دانش و مهارت کافی، از روانشناسان بالینی در صنایعی مانند تحقیق، مراقبت های بهداشتی، آموزش، توسعه و ارزیابی برنامه، مشاوره، سیاست عمومی و عملکرد حرفه ای بهره می برند.

مدت هاست دورانی که روانشناسان بالینی فقط در محیط های محدودی مانند مطب های خصوصی یا بیمارستان های دولتی کار می کردند، گذشته است. امروزه بسیاری از آنها به صورت مشاوره آنلاین و یا تیمی (مانند تیم مشاورمود) یا با سایر سازمان های بهداشتی و خدمات اجتماعی کار می کنند.

برخی از روانشناسان بالینی منحصراً روی مسائل خاص ذهنی، عاطفی و رفتاری کار می کنند. این موارد از مشکلات کوتاه مدت، مانند مشکلات ناشی از تعارض رابطه یا استرس کاری، تا شرایط جدی تر و اغلب مزمن، مانند اختلال استرس پس از سانحه و اعتیاد را شامل می شود. بعضی نیز بر جمعیت های خاصی مانند جوانان تمرکز می کنند. خانواده ها، زوج ها، گروه های نژادی و قومی، افراد همجنس گرا، دوجنس گرا، ترنسجندر و افراد مسن…

استفاده از تحقیقات و پشت کار علمی روانشناسان بالینی باعث می شود تا مشاوره بالینی در سلامت روان و مراقبت های بهداشتی به طور یکسان و در همه جا اعم از بیمارستان ها، مدارس، دادگاه ها، دولت، ارتش و تقریباً در هر جایی که بتوانید تصور کنید، ارزشمند باشد.

مشاوره بالینی چیست

 روانشناسی بالنی را از کجا شروع کنیم؟

مسائل مربوط به سلامت روان، به ویژه اگر مزمن (مداوم یا اغلب تکرار شونده) شود، می تواند موجب ناتوان شخص شود. بدن شما می‌تواند به افسردگی یا اضطراب از نظر فیزیکی مانند بیماری‌های جسمی واکنش نشان دهد و حتی گاهی، بروز مشکلات روانی می تواند ناشی از مواجهه با یک وضعیت یا مشکل فیزیکی باشد. بنابراین اولین کسی متوجه تصور شما از خودتان می شود که فکر می کنید آیا مشکل روانی دارید یا خیر، مشاوره خانواده شما است. پزشک شما در مورد علائم شما، مدت زمانی که آنها را داشته اید، و اینکه آیا این علائم ثابت هستند یا می آیند و می روند، می پرسد. همچنین به درمان افسردگی و یا مشکلات جسمانی شما را که ممکن است باعث بروز چنین علائمی شده باشد مورد بررسی قرار می دهد  و کمک خواهد کرد تا در مورد انتخاب متخصص سلامت روان و روش درمانی مورد نیازتان تصمیم گیری کنید.

عملکرد مشاوره بالینی چگونه باشد؟

مشاوره بالینی متداول ترین تخصص در حوزه رشته های روانشناسی است. روانشناسان بالینی بطور مستقیم در زمینه سلامت روان بیماران فعالیت می کند. آنها با بیماران به صورت انفرادی یا در یک محیط گروهی کار می کنند و اختلالات روانی مختلف بیماران را تشخیص داده و برای آن درمان می یابند

روانشناسان بالینی با دیگر انواع روانشناسان متفاوت هستند، زیرا در رشته ای که تا حدودی غیر عادی یا غیر معمول است تخصص دارند. بعضی از روانشناسان بالینی در تمام زمینه ها و انواع اختلالات روانی را درمان می کنند، در حالی که بعضی از آنها ترجیح می دهند تنها روی یک اختلال خاص مانند اسکیزوفرنی تمرکز کنند.

هدف یک روانشناس بالینی این است که به مراجعین خود کمک کند تا مسائل روانی، عاطفی یا رفتاری خود را شناسایی کنند و سپس با تعریف اهداف و برنامه به آنها کمک کند تا به رشد فردی، اجتماعی، آموزشی و حرفه ای برسند.

وظایف روانشناس بالینی

روانشناسان بالینی ما (مشاورمود) از به روزترین نسخه ها و روش ها برای راهنمایی و تأیید تشخیص و همچنین برنامه های درمانی خود استفاده می کنند. مشاوره بالینی باید دارای برنامه درمانی تنظیم شده ویژه هر بیمار باشد، زیرا افراد با مسائل متفاوت مراجعه می کنند و روانشناس باید بتواند بهترین راه حل را در اشکال مختلف درمانی ارائه دهد. حتی دو نفر با مشکل مشابه ممکن است به برنامه های درمانی و بهبودی بسیار متفاوت پاسخ دهند. بنابراین ارزشمندی یک مشاوره بالینی خوب به میزان تبحر روانشناس در ارزیابی و طراحی آزمون و راه درمانی قابل اعتماد و درخور شخص است.

خدمات روانشناس بالینی مرکز مشاورمود

– صحبت با مراجع برای درک نیازهای او

– شناسایی و بررسی مسائلی که احساسات و روان بیمار را درگیر کرده است

– استفاده از تست های روانشناسی جهت بررسی خلق و خو و باورهای بیمار

– تشخیص صحیح اختلالات روانی از جمله: اختلال شخصیت پارانوئید، اختلال شخصیت مرزی، اختلال شخصیت وابسته، اختلال شخصیت خودشیفته و … توسط مشاوره بالینی.

– طراحی متد درمانی مناسب فرد جهت اصلاح مشکل

– داشتن خلاقیت در شیوه درمانی برای هر مراجع متناسب با مشکل مطرح شده

– بهره گیری از انواع روش های روان سنجی در درمان بیمار

– راهنمایی بیمار در برنامه ریزی مسیر درمانی و تعیین اهداف مناسب برای او و همراهی تا دستیابی به اهداف

– داشتن نظارت منظم بر بیمار با برگزاری جلسات درمانی منظم

– زیر نظر داشتن پروسه درمانی تا زمان اثربخشی مناسب

– حفظ و صیانت از اسرار بیمار و سابقه بیماری او و همچنین مطالعه نوع پیشرفت

– همکاری با سایر افراد جهت دستیابی به بهبودی هرچه سریعتر بیمار (سایر پزشکان و کادر درمان)

– داشتن ارتباط کامل و تکمیل اطلاعات از خانواده و دوستان مراجع

– راهنمایی کردن همراهان مراجع برای کمک در درمان در هنگام نبود مشاور

– برگزاری کلاس های آموزشی هم برای مددجویان و هم برای خانواده های آنها

– داشتن تحقیقات و مطالعات به روز و آزاد

کلام آخر:

روانشناسی بالینی شاخه ای از روانشناسی بوده که بر آسیب شناسی روانی و مطالعه اختلالات روانی تمرکز دارد؛ اما بر خلاف روانپزشکان، در این حوزه دارویی تجویز نمی شود و صرفا با استفاده از مشاوره بالینی، برای مشکل و اختلالات بیمار، درمان طراحی می شود. در این روش روانشناس به شناخت عمیق جنبه های رفتاری مراجع می پردازد تا مشکل را پیدا کرده و آن را درمان کند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۷ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

2 پاسخ

  1. سلام روز بخیر
    من یک ماهی هست که دچار افسردگی شدم و حس می کنم داره شدید تر میشه.
    مشاوره بالینی میتونه بهم کمک بکنه؟ و اینکه چند جلسه باید از مشاور استفاده بکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *