مشاورمود

مشاوره کودک

مشاره کودک

مشاوره کودک

اهمیت مشاوره کودک در تربیت فرزند

تصمیم برای فرزند آوری، تصمیمی بزرگ است که والدین با پذیرش این مسئولیت سنگین، باید بتوانند تمامی جوانب و مشکلات پیش رو در تربیت فرزند را بر عهده بگیرند. تربیت به معنای ساخت رفتار در شخصیت کودک است، بنابراین این رفتارسازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شخصیت فرزند شما را شکل می دهد. استفاده از مشاوره کودک بهترین تصمیم برای تربیتی صحیح و مناسب جهت ساخت آینده فرزندانتان است. گروه مشاورمود به مراجعان با فرهنگ های متفاوت کمک خواهد کرد تا روش تربیتی مناسبی برای کودک خود اتخاذ کنند.

پادکستی مهم در رابطه با اهمیت مشاوره کودک

[lwptoc]

آشنایی با شخصیت فرزندتان در دوره رشد کردن می تواند یکی از ارزشمندترین بخش های والد بودن باشد. مشاهد اینکه کودک چه دیدی به جهان هستی و پیرامون خود دارد و شیرینی آموزش دادن مهارت های مختلف به او در زمانی که در حال پردازش مسائل و احساساتش است و دیدن این تغییرات در کودک، بخش بزرگی از لذت های فرزندپروری است. اما تمامی این مسائل در کنار لذت، سختی های فراوانی هم دارد.

همانطور که کودک شما مراحل رشد پیشرونده از تولد تا بزرگسالی را پشت سر می گذارد، عوامل محیطی، ژنتیکی و فرهنگی همگی بر رشد و سرعت پیشرفت او از مرحله ای به مرحله ای دیگر تأثیر می گذارند. برای کودک سخت است که به شما توضیح دهد که فکرش مشغول چه مسئله ای است و توانایی تحلیل احساسات خود را ندارد. در اینجا روانشناسی کودک به والدین کمک می کند تا رفتار و گفتار کودک را تحلیل کنند و به منظور او پی ببرند. روانشناس می تواند مسائل پیچیده از جمله: چگونگی رفتار میان کودک و والدین، تعاملات درونی کودک و تعاملات او با محیط پیرامون را به خوبی تحلیل و درک کند.

مشاوره کودک با مشاورمود

چرا روانشناسی کودک مهم است؟

همه والدین دوست دارند تا فرزندانی سلامت با رشد نرمال داشته باشند، اما تشخیص نشانه های رفتار سالم برای پدر و مادر کار دشواری است، زیرا با معیارهای سلامت کودک در هر سنی آشنایی ندارند. داشتن دیدی روانشناسانه و کمک گرفتن از مشاوره کودک به پدر و مادر کمک می کند تا دریابند که چطور می شود به بهترین شکل با کودک ارتباط برقرار کرد. والدین باید بتوانند مدیریت احساسات، مقابله با دیگران یا همراهی را به کودک آموزش دهند و کمک به شکوفایی استعدادهای فرزندشان کنند.

مشاوره کودک می تواند رفتارهای غیرعادی را بسیار سریع تر از والدین تشخیص دهد و رفتارهای متداول مانند مشکل در یادگیری، اختلالات بیش فعالی یا اضطراب را شناسایی و به والدین و خود کودکان کمک کنند تا از آسیب های اولیه دوران کودکی که می توانند در آینده کودک تاثیر بگذارند دور بمانند یا عبور کنند. همچنین می توانند به پیشگیری، ارزیابی و تشخیص تاخیرهای رشدی یا ناهنجاری هایی مانند اوتیسم کمک زیادی کنند.

چه زمانی به مشاوره کودک برویم

روانشناسی کودک حوزه های اصلی رشد را مورد بررسی قرار می دهد:

 • رشد فیزیکی

رشد فیزیکی در کودکان معمولاً یک توالی قابل پیش بینی از رویدادها است. فرزند شما مراحل رشدش را به ترتیب با بالا گرفتن سرش، غلت زدن، خزیدن، راه رفتن و دویدن طی می کند. روانشناس کودک شما می تواند به متخصص اطفال شما کمک کند تا رشد جسمانی کودک شما را بررسی کند و در صورت وجود هرگونه ناهنجاری که می تواند نشان دهنده بی نظمی در رشد باشد، تدبیری بیندیشد. روانشناسان کودک قادرند پیشرفت کودک را زیرنظر داشته  تا به نقطه عطف رشد برسد و مطمئن شوند که کودک از نظر فیزیکی رشدی طبیعی دارد. تأخیرهای عمده در رشد جسمانی ممکن است نشانه مشکل در مسائل زیربنایی رشد باشد که می‌توان در مراحل اولیه به پیشگیری و درمان آنها پرداخت.

 • توسعه شناختی

درک پزشکی از رشد شناختی دوران کودکی در سال های اخیر به شدت دستخوش تغییرات بوده است. ما اکنون می دانیم که حتی نوزادان تازه متولد شده از محیط اطراف خود آگاه هستند و به کشف آن علاقه مند هستند، حتی قبل از اینکه زبانی برای بیان داشته باشند.

رشد شناختی به یادگیری فکری و فرآیندهای فکری کودک اشاره دارد که شامل مشاهدات محیطی، درک این محیط، آموختن زبان مادری، قدرت تصمیم گیری، قدرت یادگیری و حافظه، توان حل مسائل، تحلیل و همچنین استفاده از تخیلات و استدلال مسائل است. تمامی این عوامل هم از ژنتیک و هم از محیط خانواده و محل رشد کودک تاثیرپذیر است. پس حتما در این زمینه باید از یک مشاوره خانواده خوب مشورت گرفت تا با مشکل مواجه نشد.

روانشناسی کودک

 • رشد عاطفی (اجتماعی)

رشد اجتماعی کودک و عواطف او کاملا با هم مرتبط و پیوند خورده اند. رشد عاطفی به چگونگی احساس، درک و ابراز احساسات کودک اشاره دارد. رشد عاطفی در کودکان بسیار خردسال از طریق بیان احساسات اساسی مانند ترسیدن، خوشحالی، عصبانیت و یا غم بیان می شود. البته لازم به ذکر است که بگوییم ترس بیش از حد در کودکان نیاز به دانستن و عمل کردم به راه های درمان ترس در کودکان است. همانطور که کودک رشد می کند، احساسات پیچیده تر می شوند و حس هایی همچون خودباوری، آرزو و امید، احساس شرمندگی، تعصب و بسیاری دیگر از احساسات در وی ظاهر می شود. رشد عاطفی همچنین شامل توانایی کودک برای درک احساسات دیگران از طریق همدلی می شود. یادگیری کنترل و بیان درست احساس برای اکثر کودکان کاری سخت است. برای کمک به رشد کامل عاطفی کودک در زمان حال و آینده، باید با مشاوره مناسب نسبت به نیازهای عاطفی کودکان آگاه شد و به او کمک کرد تا در زمان مناسب احساسات خود را درک کند. مشاوره کودک خوب می تواند به والدین کمک کند تا کودک را در بیان سالم و مثبت احساسات یاری کنند و فرصت رشد عاطفی را برای او فراهم کنند.

رشد عاطفی به شدت به رشد اجتماعی کودک موثر است؛ زیرا احساسات کودک، درک چگونگی این احساسات و بیان آن تأثیری مستقیم بر نحوه تعامل و رفتار کودک با سایرین دارد. رشد اجتماعی یعنی چگونه کودک ارزش ها، آگاهی ها و مهارت های اجتماعی لازم را برای برقراری ارتباط با افراد اطراف خود مانند والدین، همسالان، شخصیت های معتبر و حیوانات پرورش می دهد. روابط ابتدایی کودکان در سنین کم تاثیرات بسیاری بر رشد مهارت های مختلف آنها در سنی که در آن قرار دارند، دارد. ایجاد روابط دوستی و پیشبرد آن، اعتماد به همسالان یا بزرگترها، درک تفاوت های خود با دیگران و احترام گذاشتن، همگی نمونه هایی از توسعه و رشد اجتماعی فرزندتان است.

مشاوره آنلاین کودک

تاثیر مشاوره کودک در رشد

این شاخه خاص از روانشناسی که صرفا به رفتار کودکان از زمان آغاز رشد تا دوران نوجوانی تمرکز دارد؛ نه تنها به پروسه رشد فیزیکی کودکان، بلکه به رشد ذهنی، عاطفی و اجتماعی آنها نیز می پردازد. در طول تاریخ همیشه عقیده بر این بوده است که کودکان  نسخه‌ ای کوچک‌ از بزرگترهای خود هستند. امروزه، روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که روانشناسی کودک منحصر به فرد و پیچیده است، اما تفاوت های زیادی هنگام رسیدن به مرحله تمایز میان آنها، وجود دارد.

کارشناسان مشاوره کودک نظرشان در مورد برخی از سوالات بزرگ‌ در روانشناسی کودک متفاوت است، مانند اینکه: آیا تجربه تربیت فرزند اول مهم‌تر از تجربیات بعدی است، یا اینکه طبیعت نقش بیشتری در رشد کودک بازی می‌کند یا پرورش. از آنجایی که دوران کودکی نقش بسیار مهمی را در ادامه زندگی و سرنوشت کودک ایفا می کند، جای تعجب نیست که چرا موضوع مشاوره کودک، جامعه شناسی و آموزش به موضوع مهمی تبدیل شده است.

یک مشاور خوب نباید تنها بر روی مواردی که تأثیر بر رشد طبیعی کودک دارند، تمرکز کند، بلکه واجب است بر عوامل مختلفی که ممکن است منجر به مشکلات روانی در دوران کودکی و سپس بزرگسالی شود نیز تمرکز کند. اعتماد به نفس، آموزش، فرزندپروری، فشارهای اجتماعی و بسیاری از موضوعات دیگر، همگی باید مورد توجه یک روانشناس کودک باشد تا بتواند به کودکان کمک کند تا به روشی سالم و مناسب رشد کنند.

روش تربیت فرزند

زمینه های اصلی در روانشناسی کودک

اگر شما هم مانند اکثریت مردم هستید، احتمالاً تا به حال به عوامل درونی که بر نحوه رشد کودکتان تأثیر می‌ گذارند، مانند ژنتیک و ویژگی‌های شخصی فکر کرده اید. با این حال، تأثیرات محیطی بسیار بیشتر از تاثیراتی است که از درون فرد نشات می‌گیرد. عوامل محیطی مانند روابط اجتماعی و فرهنگی که در آن زندگی می کنیم نقشی اساسی در شکل گیری رفتار و شخصیت کودک دارند.

سه زمینه اصلی وجود دارد که باید در تحلیل مشاوره کودک در نظر بگیریم:

 • زمینه فرهنگی

زمینه فرهنگی جایی که کودک در آن رشد می‌کند دارای آداب و رسوم و شیوه زندگی مخصوص آن منطقه است که طی رشد بر تمامی جنبه های شخصیتی کودک اثرگذار است. فرهنگ ممکن است در نحوه ارتباط کودکان با والدین، نوع آموزشی که دریافت می‌کنند و نوع مراقبت از کودک نقش داشته باشد.

 • زمینه اجتماعی

روابط با همسالان و بزرگسالان بر نحوه تفکر، یادگیری و رشد کودکان تأثیرگذار است. خانواده ها، مدارس و گروه های همسن و سالان، همه بخش مهمی از بافت اجتماعی را تشکیل می دهند.

 • زمینه اقتصادی- اجتماعی

طبقه اجتماعی نیز می تواند نقش مهمی در رشد کودک داشته باشد. وضعیت اجتماعی-اقتصادی بر عوامل مختلفی از جمله میزان تحصیلات افراد، میزان درآمد آنها، شغلی که دارند و محل زندگی آنها تاثیرگذار است.

کودکانی که در خانواده‌هایی با وضعیت اجتماعی-اقتصادی بالا بزرگ می‌شوند، تمایل بیشتری به استفاده از فرصت‌ها دارند، در حالی که کودکان خانواده‌هایی با وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین‌تر ممکن است دسترسی کمتری به مواردی مانند مراقبت‌های بهداشتی، تغذیه سالم و آموزش داشته باشند. چنین عواملی می توانند تأثیر زیادی بر روانشناسی کودک داشته باشند.

سطح اقتصادی- اجتماعی شما چگونه بر سطح استرس کودک تأثیر می گذارد؟ هرسه زمینه یاد شده با هم در تعامل هستند. برای کودکانی که در شرایطی اقتصادی- اجتماعی ضعیف رشد می کنند، افزایش روابط اجتماعی و فرهنگی می تواند به ارتقاء این تعامل کمک کند.

بهترین مرکز مشاوره کودک

تأثیرات اساسی مشاوره

مشاوره کودک طیف وسیعی از موضوعات را در بر میگیرد، از تأثیرات ژنتیکی بر رفتار تا فشارهای اجتماعی بر رشد. موارد زیر تنها برخی از موضوعات اصلی هستند که برای مطالعه روانشناسی کودک ضروری است:

 • رشد پیش از تولد
 • ژنتیک و خانواده و محیط
 • شناخت جنسیتی و رشد
 • زبان آموزی
 • رشد شخصیت و رشد اجتماعی

درک اینکه چه چیزی باعث می شود بچه ها عملکرد مناسبی داشته باشند کاری بسیار بزرگ است، بنابراین مطالعه در حوزه مشاوره کودک هم گسترده و هم عمیق است. والدین و متخصصانی که با کودکان کار می کنند، با داشتن درک کامل از نحوه رشد، تفکر و رفتار کودکان می توانند آمادگی بیشتری برای کمک به کودکان داشته باشند.

روانشناسی کودک یکی از شاخه های مهم سلامت خانواده است. مشاوره کودک به والدین این اطلاعات را می دهد که به فرزندانشان در پیشرفت مراحل رشد کمک کنند و همچنین به پزشک کمک می کند تا نگاهی عمیق تر نسبت به سلامت روان کودک و چالش هایی که ممکن است در یادگیری با آن روبرو شود داشته باشد. همچنین به خانواده کمک خواهد کرد تا تفاوت های اجتماعی یا تأخیرهای رشدی که احتمال دارد رخ دهد را بهتر درک کرده و به حفظ سلامت روانی کودک کمک کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *