مشاورمود

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

بزرگ ترین مجله اینترنتی روانشناسی و مشاوره

ویژگی های شخصیت سالم-مشاورمود

۱۰ مورد از مهمترین ویژگی های شخصیت سالم

دسته بندی :

بررسی ویژگی های شخصیت سالم

صدها نوع ویژگی وجود دارد که روانشناسان برای توصیف شخصیت افراد از آنها استفاده می کنند. یک فرد می تواند خونگرم، مضطرب، متواضع و یا با کفایت باشد. همچنین آنها می توانند مقتدر، خودکفا، درون گرا و نترس باشند. اما کدام صفات روانشناختی بیشتر در افراد “سالم” یافت می شود؟ در این مقاله با مشاورمود همراه باشید تا شما را با ویژگی های شخصیت سالم آشنا کنیم. در ابتدا برای شروع اجازه دهید ببینیم چه چیزی به طور کلی به عنوان یکی شخصیت سالم تعریف می شود.

ویژگی های شخصیت سالم

چه چیزی به عنوان یکی شخصیت سالم تعریف می شود؟

در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ متفکران انسان‌گرا مانند گوردون آلپورت، آبراهام مزلو، کارن هورنی، سیدنی جورارد، کارل راجرز و اریش فروم تلاش کردند شخصیت سالم را توصیف کنند. در حالی که تفاوت هایی در مفهوم سازی آنها وجود دارد، یک اجماع کلی وجود داشت که شخصیت سالم شامل موارد زیر است:

 • مثبت تر بودن از احساسات منفی در زندگی روزمره
 • انعطاف پذیری در بیان حالات عاطفی
 • به تجربه‌ی خود اعتماد داشتن
 • پذیرش خود
 • مقاومت در برابر استرس
 • ابراز وجود سالم
 • مسئولیت و شایستگی
 • ارتباط گرفتن با دیگران

با این حال، محدودیت و مشکل این نظریه های اولیه این است که بسیاری از آنها به طور سیستماتیک آزمایش نشده اند. با این وجود، اخیراً تحقیقاتی برای تعیین مشخصات شخصیت سلامت که منجر به رشد و زندگی مطلوب می شود، آغاز شده است. طی یکی از این تحقیقات که توسط دکتر روانشناس، اسکات بری کافمن، انجام شده، ۱۰ ویژگی شخصیتی یک فرد سالم از نظر روانی مشخص شد. در ادامه ما به بررسی این ۱۰ ویژگی خواهیم پرداخت.

۱۰ مورد از اصلی ترین ویژگی های شخصیت سالم

 1.  گشودگی نسبت به احساسات

گشودگی نسبت به احساسات به عنوان اولین مورد از ویژگی های شخصیت سالم، به دو صورت بررسی می شود. یکی گشودگی نسبت به خود و دیگری نسبت به دیگران. گشودگی نسبت به احساسات خود به این معناست که از ابراز احساسات خود نترسیم. افراد دارای این ویژگی به احساسات خود اعتماد می کنند و آن ها را می پذیرند همچنین از آنها برای راهنمایی و اطلاع رسانی دیگران استفاده می کنند. وقتی که ما از احساسات خود بترسیم یا در حال مبارزه با آنها باشیم، ممکن است تمایل پیدا کنیم که این احساسات را از طریق موادی که می توانند تأثیر مخربی بر زندگی ما داشته باشند سرکوب و یا مدیریت کنیم. باز بودن و گشودگی نسبت به احساسات دیگران نیز به این معنی می باشد که ما می توانیم با دیگران ارتباط سالم برقرار کرده و در روابط خود صمیمی تر باشیم.

 1. صراحت و سرراستی (straightforwardness)

صراحت و سرراستی به معنای صادق بودن است و به شما آزادی می دهد آن چیزی که هستید باشید. وقتی که ما فردی سرراست باشیم در واقع در حال پرورش روابط اصیل و واقعی با دیگران هستیم و می توانیم وارد ارتباطات واقعی شویم و صمیمیت بیشتری به زندگی خود وارد کنیم. در این روابط ما خودمان یا دیگران را گول نمی زنیم. افرادی که صراحت کمی دارند، تمایل بیشتری به فریب دیگران از طریق چاپلوسی و حیله گری دارند. آنها این تاکتیک ها را به عنوان مهارت های اجتماعی ضروری می بینند و ممکن است افراد صریح را ساده لوح تلقی کنند.

 1. داشتن احساس شایستگی

شایستگی به این حس اشاره دارد که فرد در خود توانایی انجام کار ها را در عین معقول، محتاط و مؤثر بودن می بیند. وقتی که ما احساس شایستگی می‌کنیم، در واقع حس شرم و ناتوانی نمی تواند به ما غلبه کند. به صورت ساده می توان گفت احساس شایستگی یعنی احساس اینکه “من خوبم”. این احساس مثبت باعث ایجاد درک خوبی در مورد اینکه ما در دنیا چه کسی هستیم می شود و برای افزایش اعتماد به نفس عالی است. همچنین وقتی احساس شایستگی ‌کنیم، بیشتر از موقعیت‌هایی که باعث می‌شود در آن ها احساس بی‌کفایتی داشته باشیم یا برای اثبات خودمان و ارزش‌مان دست به انجام عمل غیر متعارفی بزنیم، اجتناب خواهیم کرد.

 1. صمیمیت و خونگرمی (warmth)

گرما و صمیمیت یکی دیگر از ویژگی های شخصیت سالم است که باعث ایجاد ارتباط می شود. افراد خونگرم، افرادی مهربان و صمیمی هستند که واقعاً مردم را دوست دارند و به راحتی به دیگران وابسته می شوند. مردم به افراد دارای این ویژگی بیشتر اعتماد می کنند و در اطراف آن ها احساس خوبی دارند.

بیشتر بدانید :   بررسی راه های خوب خوابیدن

مثبت اندیشی

 1. داشتن احساسات مثبت

وقتی که ما شادی را تجربه می کنیم، فضایی برای نفس کشیدن به ما داده خواهد شد. در واقع این یک احساس کودکانه و بی دغدغه است که وقتی احساس عشق، شادی و هیجان می کنیم، سطحی از آرامش را تجربه خواهیم کرد. وقتی که ما اجازه ندهیم احساسات مثبت برایمان اتفاق بیفتند، ممکن است در برابر ناامیدی آسیب پذیر تر شویم. بنابر این مهم است که به یک موقعیت و احساس اعتماد کرده و آن را بپذیریم تا بتوانیم در شادی آن به افکارمان آزادی بدهیم.

 1. سطوح پایین خشم و عصبانیت

خصومت و خشم می تواند برای روابط ما امری بسیار مخرب باشد. انسان‌ها قرار است با هم ارتباط برقرار کنند، و خصومت می تواند باعث قطع این ارتباط می‌شود. علاوه بر این توجه داشته باشید خشم بدون تامل، بر سلامت و بدن ما نیز تأثیرگذار است. پس افراد دارای شخصیت سالم به خوبی راه های کنترل خشم را می دانند و به آن ها عمل می کنند.

 1. اضطراب کم

به طور کلی اضطراب موضوعی مفید در زندگی انسان ها به شمار می آید؛ زیرا چیزی را در مورد یک موقعیت به ما می‌گوید و همچنین به ما کمک می‌کند احتیاط کنیم و یا خطرات اطرافمان را درک کنیم. اما اگر فردی بیش از حد احساس اضطراب داشته باشد، خود را محدود می کند و از موقعیت ها اجتناب خواهد کرد. علاوه بر این اضطراب منطقه راحتی یا به اصطلاح safe zone ما را کوچک خواهد کرد. اضطراب کم به عنوان یکی از ویژگی های شخصیت سالم، باعث می شود فرد با احساس آزادی و امنیت زندگی کند.

 1. افسردگی کم

زمانی که احساس افسردگی می کنیم، می توانیم افکار منفی زیادی را تجربه کنیم. یک فرد دارای شخصیتی سالم از نظر روانی، انعطاف زیادی در تفکرات خود دارد و می تواند سایه های تیره را در موقعیت های مختلف تشخیص دهد و از آن ها دوری کند. پس اگر نشانه های افسردگی در شما وجود دارد باید قبل از هرچیزی به درمان افسردگی بپردازید.

 1. آسیب پذیری کم در برابر شرایط استرس زا

آسیب‌پذیری کم در برابر شرایط استرس زا به این معنی است که فرد می تواند با انعطاف‌پذیری بیشتری با مشکلات رو‌به رو شود. به طور مثال اگر ما بتوانیم به خوبی از این ویژگی استفاده کنیم، وقتی زندگی مسئله ای استرس‌زا برای ما ایجاد کند، برای مقابله با آن شایستگی بیشتری احساس خواهیم کرد. همچنین می‌توانیم در مورد اینکه چه نوع استرسی را باید تحمل کنیم، دقیق‌تر باشیم. در این شرایط ذهن ما بیشتر تحت کنترل، فعال تر و کمتر واکنش پذیر خواهد بود.

بیشتر بدانید :   آشنایی با 5 مورد از مهمترین انواع تمرین بیوانرژی

برای آشنایی بیشتر با کنترل استرس به مقاله ” درمان استرس ” مراجعه کنید.

نشانه های شخصیت سالم

 1. تکانشگری کم

تکانشگری یا impulsivity به معنای تمایل به عمل بدون فکر است. تکانشگری کم ما را از نظر روانی سالم تر خواهد کرد. زیرا باعث می شود که مستقرتر و قدرتمندتر باشیم، واکنش های خود را کنترل کنیم و کمتر به منابع خارجی وابسته باشیم.

سخن آخر

ما در این مقاله در ارتباط با مهمترین ویژگی های شخصیت سالم صحبت کردیم. شما می توانید در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و درخواست وقت مشاوره روانشناسی، مشاوره بالینی و یا هر نوع مشاوره‌ی دیگری با مشاوران کارآزموده‌ی مشاورمود، با شماره تماس و یا ایمیل در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *