مشاورمود

نوروفیدبک چیست و کاربرد آن در روانشناسی چه میباشد؟

نوروفیدبک چیست و کاربرد آن در روانشناسی چه میباشد؟

آیا میدانید در روانشناسی روش نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یکی از روش های غیر تهاجمی درمان بیماری ها و اختلالات روانشناختی و اضطرابی میباشد. به دلیل عدم آگاهی از این روش در دنیای روانشناسی سوال بسیاری از افراد این موضوع است که، نوروفیدبک چیست؟ این روش بدون دارو بوده و بسیاری از بیماری ها مانند اختلال اضطرابی، اوتیسم و ADHD بدین وسیله درمان میشوند. به توصیه مشاورمود میتوانید از بسیاری از فواید این روش درمانی بهره برده و روند درمان را در کلینیک های درمانی نوروفیدبک ادامه دهید. کسانی که دچار مشکلات اضطراب ، اختلالات خواب و تمرکز هستند میتوانند از دستگاه نوروفیدبک بهره برده و اقدام به درمان خود کنند. در ادامه به برطرف کردن سوالات زیادی مبنی بر نوروفیدبک چیست؟ می پردازیم.

نوروفیدبک چیست

در مورد نوروفیدبک درمانی چه میدانید؟

با کشف روش غیرتهاجمی نوروفیدبک مغز تشویق میشود تا الگوهای فعالیت سالم تری را ایجاد کند. هدف از درمان، تغییر احساس و دادن فکر مثبت به شما نیست. در روش نوروفیدبک مغز شما در سطوح بیولوژیکی عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد. در واقع مغز قادر است خود را با شرایط مختلف انطباق داده و تغییر دهد، نام این فرآیند در علم روانشناسی نوروپلاستیسیته است.

نوروفیدبک چیست؟ این تکنولوژی و روش درمان اختلالات روانشناختی، بسیار موثر واقع شده است. و به طور کلی گفتن این نکته به بیماران که آرام باشید و تمرکز خود را حفظ کنید کافی نیست و بسیاری از مشکلات اساسی روان افراد را درمان نمیکند. نوروفیدبک به ما کمک میکند امواج مغزی خود را مشاهده کرده و به این زبان با مغز خود ارتباط برقرار کنیم.

بررسی امواج مغزی – نوروفیدبک چیست؟

در پاسخ به نوروفیدبک چیست؟ به بررسی عملکرد مغز می پردازیم. به طور کلی بخش ها و سلول های مختلف مغز به وسیله امواج مغزی و تکانه های الکتریکی با هم ارتباط برقرار می کنند. هر موج مغزی نیز دو فاکتور دارد که با آن بررسی میشود. فرکانس یا سرعت حرکت، دامنه و ارتفاع موج از جمله این فاکتورها میباشد. به طور کلی امواج مغزی به دو صورت سریع و کند تولید میشود. امواج سریع با تمرکز و آگاهی همراه بوده و امواج کند با آرامش و مدیتیشن و خواب های عمیق مرتبط میباشد. در درمان اختلالات روانی، با بررسی الگوهای مغزی میتوان نسبت به اصلاح فعالیت و رفتار مغز به نتایجی رسید. کسانی که دچار اضطراب هستند امواج مغزی سریعتری دارند و نوروفیدبک در این مواقع یکی از روش های درمان استرس یا اضطراب هست. همچنین کسانی که به اختلال ADHD مبتلا می باشند، فعالیت مغزی شان آهسته بوده و به خیال پردازی و مشکل در تمرکز دچار میشوند. به وسیله دستگاه نوروفیدبک به، به تعادل رسیدن امواج مغزی کمک میکنیم.

امواج مغزی نوروفیدبک

نوروفیدبک روی روان انسان چگونه کار میکند؟

در طی یک جلسه از روش درمانی نوروفیدبک با چالش ها و مراحل زیر روبرو هستید. روان درمانگر اهدافی را با توجه به مشکل روانی شما جهت درمان تعیین میکند. برای مثال هدف از درمان اضطراب، تنظیم امواج سریع مغزی میباشد. پزشک با قرار دادن الکترودهای دستگاه روی پوست سرتان نحوه فعالیت امواج مغزی شما را اندازه گیری میکند. با شروع آموزش این روش، بیمار شروع به تماشای فیلم، عکس و یا انجام یک بازی ویدیویی میکند. زمانی که EEG به سمت اهداف درمانگر حرکت کرده و تقویت شود، مغز پاداش خود را با دریافت تصاویر بیشتر و بزرگتر میگیرد. برای مثال جهت درک این موضوع که نوروفیدبک چیست؟ یک بیمار مبتلا به اختلال اضطرابی، وقتی مغز امواج آلفای آهسته تر و کمتر از امواج بتا تولید می کند، دستگاه ،یک صفحه فیلم بزرگتر و یا امتیاز بیشتر در بازی های ویدیویی برای بیمار در نظر میگیرد.

بیشتر بدانید :   درمان کمرویی از کودکی تا بزرگسالی

تمرین ها تکرار میشود تا EEG به حدی که روان درمانگر در نظر دارد برسد. در هر جلسه مغز خود را با آرامش بیشتر اصلاح کرده و با دریافت پاداش ها و تلاش برای دریافت آنها شرطی شده و الگوی مضطرب قبلی را ترک کرده و الگوی جدید اجرا میکند. در جهت تکمیل اطلاعات لازم مبنی بر این موضوع که نوروفیدبک چیست؟ لازم است بدانید این روش درمانی مانند سایر روش هایی که با جریان الکتریکی مغز را تحریک میکنند نیست.

با نوروفیدبک چه بیماری هایی را میتوان درمان کرد؟

هیچ بخشی از مغز نیست که در آن امواج مغزی دخیل نبوده و با سایر بخش ها در ارتباط نباشد. کسانی که میتوانند از روش درمانی نوروفیدبک بهره برده و به درمان مشکلات خود بپردازند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–  درمان افسردگی و اضطراب

–  درمان بیماری های مربوط به مشکلات روان و اختلالات روان پریشی

–  کسانی که دچار مشکلات خلقی هستند و اضطراب داشته و مبتلا به OCD ، هراس و PTSD هستند.

اگر از بیمارانی که تحت این روش درمانی جلساتی را طی کرده اند بپرسید، نوروفیدبک چیست؟ پاسخ خواهند داد با این وسیله کمک درمانی، می توانیم لحظاتی را به آرامش رسیده و کارهایی که ما را به آرامش بیشتری می رساند، را تشخیص داده و روند پیشرفت مغزی خود را بهتر ببینیم. در درمان مشکلات اضطرابی کاهش امواج بتا سریع و افزایش امواج آلفا اتفاق می افتد.

مورد دیگر، مشکلات مربوط به کودکان اوتیسم و بیماران مبتلا به کمبود توجه میباشد. زمانی که بخشی از مغز شبکه های مناسبی برای ارتباط ندارد، نوروفیدبک می تواند شبکه های مغز را شناسایی کرده و رفتار آن را بهبود بخشد.

علاوه بر مسائل بالا میتوان به تاثیر نوروفیدبک بر روی آسیب های مغزی ناشی از سکته یا پارکینسون اشاره کرد. تا به این جا متوجه شده اید که روش درمانی نوروفیدبک چیست ؟ بسیاری از ورزشکاران و دانش آموزان که دوست دارند به برتری برسند، می توانند عملکرد مغز خود را بدین وسیله بهبود بخشند.

انواع نوروفیدبک

انواع مختلف نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک اصطلاحی است که به چندین نوع مختلف سیستم بیوفیدبک EEG اشاره دارد. انواع مختلف نوروفیدبک بر اساس نوع امواج مغزی تحت آموزش، اهداف درمان و تعداد نقاط هدف در مغز متفاوت است.

رایج ترین انواع نوروفیدبک عبارتند از:

آموزش دامنه: این روش نوروفیدبک چیست؟ این روش اصلی و هنوز هم محبوب ترین در این زمینه است. بر افزایش یا کاهش اندازه امواج مغزی خاص تمرکز دارد.

آموزش آهسته قشر مغز (ILF، ISF، و SCP): این روش کندترین امواج مغزی را آموزش می دهد که می تواند به تنظیم هیجانی و تثبیت مغز کمک کند.

آموزش امتیاز Z: هدف از این رویکرد از نوروفیدبک چیست ؟ هدف این رویکرد تشویق فعالیت امواج مغزی بیمار برای حرکت به سمت هنجار یا میانگین افراد سالم است.

در حال حاضر، نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم بهترین نوع آموزش نوروفیدبک چیست زیرا مطالعات مقایسه‌ای کمی بین سیستم‌ها انجام شده است.

بیشتر بدانید :   بهترین راه های درمان ترس از تنهایی (اتوفوبیا)

تعداد جلسات نوروفیدبک

طبق تجربه مشاورمود یک مرکز مشاوره زنجان به صورت اینترنتی، در ادامه سوال نوروفیدبک چیست؟ لازم به ذکر است، تغییرات در مغز در این روش معمولا به آرامی و در طول زمان اتفاق می افتد. به همین دلیل، برای دستیابی به تغییرات طولانی مدت در علائم و عملکرد مغز، جلسات زیادی نیاز است. مانند انواع ورزش و درمان، بهتر است تمرینات نوروفیدبک را در یک برنامه منظم، معمولاً ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید. برای تعیین پاسخ به درمان: بیشتر سیستم ها ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه طول بکشند تا بیمار بتواند تشخیص دهد که آیا این روش درمان کمک کننده است یا خیر؟ سیستم های تمرینی با موج آهسته (مانند ILF، ISF و SCP) ممکن است ۱ تا ۵ جلسه طول بکشد. برای تجمیع مزایای بلند مدت: ۳۰-۴۰ جلسه معمولا برای همه سیستم ها توصیه می شود. برای شرایط پیچیده تری مانند اوتیسم، سایر تاخیرهای رشدی و آسیب مغزی، ممکن است به جلسات بیشتری نیاز باشد.

بهبود با نوروفیدبک

آیا نوروفیدبک کار می کند؟

پرسیدن “آیا نوروفیدبک کار می کند؟” در راستای بررسی و باز کردن موضوع نوروفیدبک چیست؟ شبیه این است که بپرسید آیا همه داروها کار می کنند یا خیر. پاسخ پیچیده تر از یک بله یا نه ساده است. نتایج به عوامل زیادی بستگی دارد. مانند اینکه آیا درمان، مناسب برای وضعیت بیمار است یا توانایی درمان برای تغییر بیولوژی مغز بیمار را دارد؟ به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است مزایای نوروفیدبک را نبینند زیرا از سیستم مناسب برای نیازهای خود استفاده نمی کنند.

اکثر پزشکان و کلینیک ها در این زمینه، به استفاده از نوروفیدبک ادامه میدهند، زیرا شاهد کارآمدی آن بوده و در صورت اعمال صحیح ،شرایط بیماران را بهبود میبخشند.

عوارض نوروفیدبک چیست؟

عوارض جانبی نوروفیدبک چیست ؟ از آنجا که نوروفیدبک یک درمان غیر تهاجمی و همچنین نوعی ورزش برای مغز است، به طور کلی بدون عوارض جانبی قابل توجه، ایمن در نظر گرفته می شود.

هنگامی که عوارض جانبی نوروفیدبک رخ می دهد، معمولاً کوتاه مدت هستند و معمولاً در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می شوند. شایع ترین عوارض جانبی شامل خواب آلودگی، عدم تمرکز، سردرد خفیف و اضطراب است. در یک بررسی برای بیماران مبتلا به ADD / ADHD، این عارضه جانبی تنها در حدود ۱-۳٪ از بیماران رخ داده است. مهم است که بیماران عوارض جانبی را به پزشک خود گزارش دهند تا آنها بتوانند درمان را اصلاح کنند. تا زمانی که تنظیمات مناسب انجام شود و شما با یک پزشک متخصص و دارای مجوز بهداشت روان کار می کنید، نباید هیچ گونه علائم یا عواقب طولانی مدتی وجود داشته باشد.

نتایج نوروفیدبک

آیا نتایج نوروفیدبک ماندگار خواهد بود؟

از آنجایی که نوروفیدبک باعث افزایش انعطاف پذیری عصبی می شود، این پتانسیل را دارد که منجر به تنظیمات طولانی مدت در عملکرد مغز شود. بسیاری از پزشکان مشاوره بالینی و مشاوره روانشناسی بیمارانی را می بینند که در طی ماه ها یا سال ها به مزایای بلندمدت دست یافته اند، با این حال، این تحقیقات قطعی نبوده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۲]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *