مشاورمود

راه های ابراز علاقه ی صحیح که تا الان نمی دانستید

راه های ابراز علاقه ی صحیح - مشاورمود

راه های ابراز علاقه ی صحیح که تا الان نمی دانستید

 راه های ابراز علاقه ی صحیح به دیگران به چه صورت است؟

ابراز احساسات یا ابراز علاقه به دیگران برای برخی از افراد بسیار کار راحتی است و در برخی دیگر بسیار سخت میباشد. عوامل زیادی سبب میشود افراد راه های ابراز علاقه ی صحیح به دیگران را ندانند و در حفظ و نگهداری روابط شان دچار مشکل شوند. در این نوبت مقاله مشاورمود، علاوه بر بررسی مسائل و مشکلاتی که مانع از ابراز علاقه صحیح افراد به هم میشود؛ راه های ابراز علاقه ی صحیح افراد به یکدیگر را بررسی میکنیم.

راه های ابراز علاقه ی صحیح در افراد مختلف بسیار متفاوت میباشد. ابراز علاقه به صورت کلامی، ارتباط و رفت و آمد بیشتر، دنبال کردن، شنیدن، نگاه های آرامش بخش و ارتباط فیزیکی مانند بوسه و بغل کردن صورت میگیرد. هر کس بسته به روحیات خود، احتیاجات و میزان صمیمیت و نزدیکی که با طرف مقابلش احساس میکند؛ یکی از راه های ابراز علاقه را انتخاب کرده و در بیان احساسات خود از آن بهره میبرد. اما مشکل زمانی ایجاد میشود که افراد راه های ابراز علاقه ی صحیح را بلد نبوده و یا در ابراز احساسات خود دچار مشکل باشند.

ابراز علاقه بلد نیستم !!!!

چه اتفاقی می افتد که افراد در به کار گیری راه های ابراز علاقه ی صحیح به یکدیگر در خانواده و جامعه دچار مشکل میشود. فرد نمیتواند آن حسی را که دارد بیان کند و قادر به احداث پل های ارتباطی خود با دیگران نمی باشد!!! روابط مسئله ای پیچیده میشود، زمانی که شخص خود و زبان ابراز علاقه خود را نمیشناسد. یا در طول رشد خود دچار آسیب های عاطفی می شود که باعث می گردد او در لاک دفاعی خود فرو رفته و نتواند آنگونه که باید به دیگران نزدیک گردد. دلایل مختلفی وجود دارد که با بررسی هر کدام می توان ریشه مشکلات خود در روابط را فهمید و با درمان آن صمیمت لازم، تا جایی که به ما آسیبی نزند را ایجاد کرد.

راه های ابراز علاقه ی صحیح

ریشه مشکلات ابراز علاقه

۱- نداشتن مهارت ابراز علاقه

۲- رشد در خانواده ای سرد از لحاظ عاطفی و عدم توجه به نیازهای عاطفی کودکان در آن خانواده.

۳- آسیب دیدن از ابراز علاقه ، مسخره شدن و یا سوء استفاده کردن اطرافیان از علاقه و محبتی که شخص به آنها داشته است. برای درمان این مشکل میتوانید از مشاوره بالینی یا مشاوره روانشناسی بهره ببرید.

۴- طرد شدن کودک از جانب پدر و مادر و دادن حس بد و ناکافی بودن به کودک

۵- مورد بی توجهی واقع شدن در جمع خانواده ، فامیل و دوستان

۶- سرد بودن افراد با هم و یا سردی عاطفی بین همسران که بهتر است از مشاوره خانواده کمک گرفته شود.

۷- خجالت و عدم اعتماد به نفس همچنین جدی گرفته نشدن شخص در خانواده و روابط، اصلی ترین سد و مانع بلوغ عاطفی در شخص است.

۸- و غیره

چرا از راه های ابراز علاقه ی صحیح واهمه داریم؟

اولین گام برای داشتن ارتباطات خوب با دیگران، داشتن ارتباط درست با شناخت کامل از خود است. کسی که خود را دوست ندارد و احساسات خود را جدی نمی گیرد و نمیداند که اکنون چه احساسی دارد، نخواهد توانست احساسات خود را در ارتباطات به رسمیت بشناسد. انسان باید سواد عاطفی داشته باشد و از اعتماد به نفس کافی برخوردار باشد و در صورت نیاز برای افزایش اعتماد به نفس خود اقدام کنند که بتوانند به راحتی احساسات خود را به زبان بیاورد. بسیاری از انسان ها راه های ابراز علاقه ی صحیح را بلد هستند اما جسارت صحبت کردن در مورد احساسات خود را ندارند.

بیشتر بدانید :   تست های روانشناسی (بروزترین تست های روانشناسی جهان)

زیرا در به کار گرفتن راه های ابراز علاقه ی صحیح، از گریه کردن، احساس ضعف و سرخ شدن و آسیب پذیر شدن در برابر دیگران هراس دارند. صحبت کردن از احساسات روحیات انسان را رقیق کرده و انسان را احساساتی می کند؛ اگر کسی بتواند این ظرفیت را در خود ایجاد کند که این حس ها را بپذیرد و جنبه عاطفی خود را بالا ببرد؛ با صحبت از احساسات کم کم خجالت خود را از بین برده و مستقیم خواسته های خود را ابراز خواهد کرد.

این عمل در چشم همگان زیبا بوده و شخص را قدرتمند و یک فرد روشن نشان میدهد. البته در کنار یادگیری راه های ابراز علاقه ی صحیح بهتر است از عقل نیز بهره گرفته و عنان زندگی خود را به دست احساسات نسپارد. ابراز علاقه ی افراطی ممکن است باعث مهرطلبی شده و نیاز به تایید طلبی و ترس از طرد شدن و رها شدگی موجب افراط در این قضیه میشود. در کل ابراز احساسات یک مهارت است که یادگیری آن منجر به بلوغ عاطفی میشود. مورد دیگر شناخت راه های ابراز علاقه ی صحیح به غیر از روش های کلامی است.

روشهای غیر مستقیم ابراز علاقه

روش های غیر مستقیم ابراز علاقه را بشناسید

الگو برداری از والدین تاثیر زیادی در شکل گیری سبک زندگی و شخصیت افراد دارد. اگر راه های ابراز علاقه ی والدین صحیح باشد، فرزندان به راحتی این مهارت را در طول زمان کسب خواهند کرد. در غیر اینصورت برای بلوغ عاطفی، فرزندان باید راه های ابراز علاقه ی صحیح را در خانواده و در رابطه با همسر خود بشناسند و یاد بگیرند. روش های زیادی برای ابراز علاقه وجود دارد که توانایی صحبت کردن حول احساسات و گفتن آنچه درونتان میگذرد، یکی از آنهاست. روش های غیر مستقیم ابراز علاقه شامل موارد زیر میباشد.

۱- انجام دادن کاری برای دیگری از روی عشق بدون منت.

۲- شنیدن حرف­های دیگران و دقت به آنچه می گویند.

۳- پیاده روی کردن با هم

۴- وقت گذاشتن برای هم برای انجام کاری مشترک.

۵- یکی دیگر از راه های ابراز علاقه ی صحیح، کمک کردن به شخص برای انجام کارهایش تا کمتر تحت استرس و خستگی قرار گیرد.

تقویت مهارت های ارتباطی

۶- مراقبت از دیگران، تماس گرفتن، لبخند زدن و شاد شدن از دیدن یکدیگر

۷- هم صحبتی کردن با دیگران، هدیه دادن به دیگران، مقایسه نکردن شخص، گفتن دوستت دارم به او.

۸- طبق توصیه مشاورمود، تحسین کردن هنرها و مهارت های شخص و خوشحال شدن از پیشرفت و موفقیت فرد.

۹- کوچک و تحقیر نکردن شخص نزد دیگران و سرکوفت نزدن به او در اثر انجام کار اشتباه

۱۰- بوسیدن گونه و سر و دست شخص ، به این وسیله می توان محبت را به والدین ابراز کرد.

۱۱- ضرر و آسیب نرساندن به شخص با انجام کارهای بدون فکر، برای رفع سریع این مشکل و کنترل خود میتوانید از مشاوره آنلاین مشاورمود بهره ببرید.

۱۲- خالی کردن وقت برای ملاقات با شخص، افتخار کردن به شخص و بالیدن به او

۱۳- مسئولیت پذیری در خانه و خوردن غذا و وعده های غذایی با سایر اعضا.

بیشتر بدانید :   همه چیز درباره تغییرات روانی مرتبط با پیری

۱۴- انجام بازی با جمع و یا شخص مورد نظر و گذراندن ساعات خوش با فرد

روشهای صحیح ابراز علاقه

چگونه به راه های ابراز علاقه ی صحیح با دیگران دست یابیم؟

به طور کلی پنج زبان عشق ورزی داریم که میتوان بسته به شخصیتی که در ما پر رنگ تر است از یکی از آنها استفاده کنیم. استفاده از کلمات تاکیدی برای تایید طرف مقابل از جمله این روش هاست. وقت گذاشتن برای همیاری و همکاری، همزبانی و همفکری با شخص مورد نظر، زبان دیگر است. برقراری تماس فیزیکی و لمس کردن فرد ، بوسیدن و در آغوش گرفتن دیگران زبانی دیگر میباشد. خدمت کردن به شخص و هدیه دادن به دیگری از دیگر راه های ابراز علاقه ی صحیح به دیگران است.

مثال هایی از ابراز علاقه و ابراز احساسات

۱- راه های ابراز علاقه ی صحیح به والدین : اصلا لازم نیست برای ابراز علاقه خود به دیگران خود را به تکلف بیندازید. به میزان علاقه خود به افراد واقف شوید و قبول کنید که هر شخص از جنبه­ های روشن و تاریک تشکیل شده است. عاطفه به دیگران نباید به وابستگی بیانجامد. اگر در انجام کارهای منزل به پدر و مادر خود کمک میکنید و هوای آن دو را دارید، به آنها سر زده و والدین خود را تنها نمیگذارید برای ابراز علاقه به صورت دیگر زیاد به خود سخت نگیرید. این کارها را ادامه داده و پدر و مادر خود را تا میتوانید شاد کنید. با آنها پرخاشگرانه رفتار نکرده ، در مناسبت ها آنها را ببوسید. برای ایجاد تنوع برای آنها تولد گرفته و برای آنها هدیه ، هر چند کوچک تهیه کنید. اگر نمیتوانید زبانی به آنها بگویید دوستشان دارید، روی کارت­ هایی که روی هدیه آنها می چسبانید احساستان را بیان کنید.

۲- راه های ابراز علاقه ی صحیح به فرزندان : بسیاری از فرزندان اعتراض میکنند که وقتی از دوران کودکی خارج شده و به دوران نوجوانی می رسند، والدین با آنها با تکلف رفتار میکنند. همچنین توجه شان به آنها کمتر میشود. انسان ها در هر سنی اعم از مرد و زن، به محبت و مورد توجه واقع شدن نیاز دارند. بوسیدن ، صحبت کردن، ابراز علاقه کلامی، در آغوش گرفته شدن توسط پدر و مادر برایشان مهم است. این کارها ضمن حفظ استقلال آنها باید صورت پذیرد. پختن غذای مورد علاقه ی فرزندان، اعتماد کردن به آنها و مقایسه نکردن­شان با دیگران از جمله راه های ابراز علاقه ی صحیح میباشد.

راه های تقویت مهارت های ارتباطی

۳- راه های ابراز علاقه ی صحیح به همسران : بیرون رفتن با یکدیگر برای پیاده روی و یا شام های خانوادگی یکی از رایج ترین راه های ابراز علاقه است. انجام دادن برخی از کارهای خانه برای همسر جهت کمک کردن به او، خریدن گل، شنیدن حرف های او نیز روشی دیگر است. معذرت خواهی زبانی، خریدن هدیه برای آشتی کردن، مشورت گرفتن از همسر برای انجام برخی از کارها میتواند برای همسرتان بسیار خوشایند باشد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که شخصیت های درونگرا و برونگرا، خجالتی و رمانتیک و سایر تیپ های شخصیتی؛ هر کدام زبان عشق ورزی متفاوت دارند که بهتر است کارهایی که افراد جهت عشق ورزی به هم انجام میدهند را دیده و آنها را جدی بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *