مشاورمود

درمان کمرویی از کودکی تا بزرگسالی

درمان کمرویی - مشاورمود

درمان کمرویی از کودکی تا بزرگسالی

در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان کمرویی بپردازیم. در بسیاری از افراد جهان پدیده کمرویی مشاهده می شود. این پدیده دارای طیف خفیف تا شدید می باشد، یعنی میزان خجالتی بودن در افراد مختلف متفاوت است. معمولا کمرویی معضلی محسوب می شود که برای فرد بسیار آزاردهنده است. کمرویی یکی از مهم ترین دلایل شکست در زندگی می تواند باشد. عوامل مختلفی مانند سن، جنس، محیط و فرهنگ زندگی، نوع تربیت خانواده و … می تواند در تشدید شدن این معضل نقش داشته باشند. افرادی که کمرو هستند معمولا از جمع ها دوری می کنند، بنابراین فردی اجتماعی محسوب نمی شوند، به سختی می توانند خواسته های خود را بیان کنند و در ابراز احساسات و تفکرات خود ناتوان می باشند. هچنین راه های ابراز علاقه ی صحیح را نیز به درستی بلد نیستند. کمرویی در کودکان باعث می شود که کودک نتواند با همسالان خود ارتباط بگیرد و یا با آن ها بازی کند.

از آنجایی که کمرویی و خجالتی بودن موجب مختل شدن زندگی شخصی و اجتماعی فرد می شود، باید خانواده سعی کنند این معضل را از کودکی درمان کنند. زیرا در صورت عدم درمان کمرویی به مرور این مشکل بیش تر می شود و در بزرگسالی فرد با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. مشاور و یا روانشناس از جمله مجموعه مشاورمود، با مشاوره آنلاین به افراد کمرو کمک خواهد که موقعیت هایی که باعث خجالت او می شود را شناسایی کند. به این ترتیب با تغییر در دیدگاه فرد نسبت به آن موقعیت و همچنین افزایش اعتماد به نفس، کمرویی به تدریج درمان می شود.

دلایل کمرویی

برای درمان کمرویی چه عواملی را ابتدا باید بررسی کرد؟

همان طور که گفته شد درمان کمرویی در افرادی که دارای طیف شدید کمرویی هستند، بسیار ضروری است. زیرا خجالتی بودن باعث به وجود آمدن دردسرهای زیادی برای افراد می شود. حتی باعث مشکل و شکست در تمام زمینه های کاری، اجتماعی و فردی و خانوادگی فرد می شود. امکان ابتلا به افسردگی و اضطراب در افراد خجالتی بسیار زیاد است. بنابراین حتما باید به سرعت برای ریشه یابی و درمان آن اقدام کرد.

برای درمان کمرویی ابتدا باید عواملی که باعث کمرویی می شود را شناسایی کنید. در زیر چند مورد از آن ها را بیان کرده ایم:

 • عوامل تربیتی: معمولا مواظبت و مراقبت شدید از فرزند، ترس کودک از سرزنش و یا تنبیه توسط والدین، عدم توجه به نیاز های عاطفی کودکان، سخت گیری والدین که موجب عدم استقلال فرزند در دوران نوجوانی می شود، والدینی که انتظار دارند فرزند همواره تسلیم و مطیع آن ها باشد و … باعث می شود فرزندان به افرادی خجالتی و کمرو تبدیل شوند.
 • علت های روانی: استرس های محیطی، موفق نبودن در تحصیلات، تحقیر کردن فرد در جمع و … از عواملی هستند که باعث تشدید کمرویی فرد می شوند.
 • علت های اجتماعی: مهاجرت کردن، عدم داشتن توانایی مالی مناسب، عدم یادگیری مهارت های اجتماعی لازم نیز در کمرو شدن فرد بسیار موثر می باشد.
 • علت های فیزیولوژیکی: عوامل فیزیولوژیکی مانند عوامل ژنتیکی، نقص های موجود در اندام فرد، راضی نبودن فرد از چهره و یا اندام خود، اختلال فرد در حرف زدن و … نیز در ایجاد کمرویی موثر می باشند.
بیشتر بدانید :   همه چیز درباره تغییرات روانی مرتبط با پیری

راه های درمان کمرویی در کودکان

کمرویی ممکن است از کودکی در فرد شکل بگیرد، در نتیجه برای درمان کمرویی، از سنین کودکی باید اقدام شود. پدر و مادرها باید در صورت دیدن نشانه هایی از کمرویی در کودک خود حتما برای درمان آن تلاش کنند. در این راه حتما از یک مشاوره کودک نیز استفاده کنید. چند مورد از راه های درمان کمرویی کودک را در ادامه بیان خواهیم کرد:

 • والدین باید به کودکان خود اجازه و فرصت دهند که دیدگاه و نظر خودشان را بیان کنند. اینکه کودک بتواند آزادانه افکار و احساسات خود را بیان کند بسیار مهم می باشد. برای این کار والدین باید با حوصله به حرف های کودک خود گوش بدهند و توجه کنند. ایجاد یک فضای صمیمانه باعث می شود که ترس کودک از صحبت کردن از بین برود و احساس شرم نکنند.
 • والدین باید به کودک کمک کنند که تعاملات اجتماعی خود را افزایش دهد. زیرا اگر کودک تنها در یک محیط بسته بزرگ شود، نمی تواند مهارت های اجتماعی و ارتباطی را به خوبی یاد بگیرد. به این ترتیب وقتی که در محیط جدید حاضر می شود نمی تواند با اطرافیان ارتباط برقرار کنند و در نتیجه با جمع همراه نمی شوند.
 • والدین باید کاری کنند که کودک متوجه شود، همیشه و در همه حال در دسترس هستند. زیرا کودکان همیشه نگران نبود والدین خود هستند. به این ترتیب حتی اگر مادر حضور نداشت کودک اطمینان خواهد داشت که برمی گردد.
 • والدین همواره باید کودک را به خاطر توانایی هایی که دارد تشویق کنند. زیرا زمانی که شخصیت کودک در حال شکل گیری است این تشویق ها می تواند بسیار موثر باشند. اگر پدر و مادرها دائما از کودک خود ایراد بگیرند، به کودک حس ناکافی بودن دست می دهد. در نتیجه دچار کمرویی و خجالت خواهد شد.
 • بهتر است والدین برای درمان کمرویی کودک خود از کمک مشاور استفاده کنند. زیرا مشاوران بهتر می توانند ریشه های کمرویی کودک را پیدا نمایند و آن ها را برطرف کنند.

درمان کمرویی در کودکان

راه های درمان کمرویی در بزرگسالان

برای درمان کمرویی در افراد بزرگسال بهتر است به نکات زیر توجه شود:

 • برای درمان اهداف معقولانه تعیین کنند: برای درمان کمرویی باید صبر داشته باشند. زیرا این درمان زمانبر خواهد بود و باید آهسته ارتباطات خود را تقویت کنند و کم کم این تعاملات را بیش تر نمایند.
 • موقعیت های مختلف را برای خود رتبه بندی کنند: میزان کمرویی افراد مختلف با هم فرق دارد. همینطور ممکن است در موقعیت های مختلف، میزان و شدت کمرویی تغییر پیدا کند. بنابراین نیاز هست که افراد یک لیست تهیه کنند و موقعیت هایی که باعث می شود کمرو و خجالتی باشند را در آن یادداشت نمایند. حتی می توانند این موقعیت ها را رتبه بندی کنند. بنابراین براساس این لیست می توانند برای درمان کمرویی خود اقدام نمایند.
 • مهارت گفتگوی خود را تقویت کنند: معمولا افرادی که خجالتی هستند اگر مشکل و یا ناراحتی داشته باشند، آن را عنوان نمی کنند. بنابراین برای درمان کمرویی بهتر است مهارت صحبت کردن و بیان احساسات خود را بیاموزند، و باید بتوانند بدون ایجاد مشکل احساسات خود را بیان نمایند.
بیشتر بدانید :   بهترین راه های درمان ترس از تنهایی (اتوفوبیا)

ادامه راه های درمان افراد بزرگسال خجالتی

 • اعتماد به نفس خود را تقویت کنند: امروزه در ارتباطات اجتماعی اعتماد به نفس نقش مهمی را ایفا می کند. افرادی که از عدم اعتماد به نفس رنج می برند از بودن و صحبت کردن در جمع دوری می کنند. بنابراین افراد کمرو باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.
 • به زبان بدن توجه کنند: طبق نظر روانشناس ها، زبان بدن بیشتر از صحبت کردن بر روی فرد مقابل تاثیر می گذارد. بنابراین در درمان کمرویی بهتر است افراد روی زبان بدن خود نیز کار کنند. مثلا زمانی که در حال صحبت کردن هستند سر خود را به طرف بالا بگیرند و راست بایستند.
 • خود را برای موقعیت های سخت و دشوار آماده کنند: کسانی که می خواهند در یک موقعیت جدید و دشوار قرار بگیرند، مثلا سخنرانی در یک جمع و یا ارائه کنفرانس و … بهتر است خود را آماده کنند. حتی افراد کمرو برای صحبت کردن با رئیس و مافوق خود، نیز نیاز به تمرین و آماده سازی دارند. برای آماده شدن بهتر است جلوی آینه بایستند و چندین مرتبه حرف هایی که قرار است زده شود را تکرار کنند. یا اینکه صدای خود را ضبط کنند و یا از خود فیلم بگیرند.

درمان کمرویی در کودکان

تاثیر مراجعه به روانشناس و مشاور در درمان افراد کمرو

درمان کمرویی اگر به موقع انجام نشود و کمرویی ادامه دار باشد، ممکن است باعث شود فرد دچار اختلالات شدیدتری شود. کمرویی شدید باعث اختلالاتی مانند اختلال شخصیت اجتماعی، اضطراب های شخصی و همچنین اسکیزوئید می شود. بنابراین در صورت تداوم کمرویی و حتی شدید شدن آن، باید حتما به یک مشاور مراجعه کنید و از او کمک بخواهید. مجموعه مشاورمود یک مجموعه مشاوره آنلاین در زنجان می باشد. مشاوران این مجموعه، با انجام مشاوره بالینی و مشاوره روانشناسی می توانند با خصوصیات رفتاری شما آشنا شوند و مشکل کمرویی شما را ریشه یابی کنند. به این ترتیب با توجه به اطلاعاتی که بدست آوردند بهترین راه درمان کمرویی برای شما را پیش خواهند گرفت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *