مشاورمود

نکات طلایی برای درمان چشم و هم چشمی

همه چیز درباره درمان چشم و هم چشمی

نکات طلایی برای درمان چشم و هم چشمی

چشم و هم چشمی یک اصطلاح محسوب می شود و در حقیقت به رقابت یک شخص با افراد دیگر می گویند. این مسئله بر کاهش کیفیت روانی افراد، تأثیرات نامطلوب و منفی به جا می گذارد. مشاورمود با ارائه مشاوره آنلاین به افراد، تا حد زیادی به درمان بهبود این نقص رفتاری کمک خواهد کرد.  در این مقاله به درمان به درمان چشم و هم چشمی می پردازیم.

چشم و هم چشمی

چشم و هم چشمی چیست

چشم و هم چشمی یک پدیده‌ای است که در بین مردم جامعه دیده می‌شود. درمان چشم و هم چشمی کار سختی نیست. این مسئله به عنوان تظاهر برای برتری نیز مطرح می‌شود و فرد تلاش می‌کند تا با تظاهر به برتری به اهداف خود دست پیدا کند. باید گفت چشم و هم چشمی مشکلاتی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عدم آرامش
 2. نداشتن یک رابطه درست و مناسب
 3. گم کردن وجود خود
 4. نداشتن اعتماد به نفس
 5. نداشتن رضایت
 6. مبتلا شدن به افسردگی

درمان چشم و هم چشمی  با ریشه یابی

درمان چشم و هم چشمی و منشأ آن را می‌توان در برخی از غرایز طبیعی مشاهده کرد. فردی که درگیر این بیماری می‌شود و باعث می‌شود که این رفتار را در خود تقویت کند به سمت بیراهه کشیده می‌شود. در انسان ها یک غریزه به نام الگوپذیری وجود دارد. این غریزه موجب می‌شود انسان رشد کند و به تکامل برسد.

کودکان با استفاده از تقلید معنای واژگان را یاد می‌گیرند و با تقلید از رفتار والدین خودشان را با محیط اجتماعی وفق می‌دهند. آن ها با برخورداری از دانش های تجربی و نظری به رشد فردی و اجتماعی دست پیدا می‌کنند.

اما اشخاصی که مبتلا به چشم و هم چشمی می‌شوند از مسئله مهم الگوپذیری به درستی استفاده نمی‌کنند. هم چنین آن را در جای نادرستی به کار می‌برند. قرآن تقلید از باورهای غلط را جایز نمی‌داند. به همین خاطر در درمان چشم و هم چشمی به کسانی که از رفتارهای نادرست تقلید می‌کنند باید گفت که در امور مفید تقلید نمایند.

قرآن کریم یک عامل مهم برای چشم و هم چشمی دارد و آن تکبر است. تکبر یک ویژگی غیراخلاقی می‌باشد که به نوعی در تمامی افراد دیده می‌شود. این خصلت که به آن رذیلت اخلاقی نیز می‌گویند باعث می‌شود تا فرد خودش را از دیگران برتر ببیند. به همین علت در تکاپوی آن است که به هر شکلی شده این برتری و بزرگی را به همگان نشان دهد. او چیزهایی که در خود پیدا می‌کند را به رخ افراد دیگر می‌کشد. علاوه بر این و در مواردی که احساس می‌کند برتری ندارد تظاهر به داشتن آن می‌کند و به خویش مغرور می‌شود.

Eye and Ocular2 e1647272498701

دلایل چشم و هم چشمی

در درمان چشم و هم چشمی دلایلی را باید مورد بررسی قرار داد مانند خود کم بینی و عقده حقارت. افرادی که از خود کم بینی رنج می‌برند دست به انجام کارهایی می‌زنند که به جایگاه دیگران دست پیدا کنند. در برخی از موارد چشم و هم چشمی می‌تواند نشانه ی حسادت بیش از اندازه باشد. به همین خاطر شخص می‌خواهد دیگری از موقعیت خود محروم شود تا خودش به آن موقعیت دست پیدا کند.

بیشتر بدانید :   راه های ابراز علاقه ی صحیح که تا الان نمی دانستید

وقتی فرد احساس حقارت در وجودش دیده می‌شود، او تمام تلاش خود را می‌کند که به موقعیت و جایگاه دیگران دست پیدا کند. هم چنین این کار باعث افزایش اضطراب و عدم آرامش در او می‌شود. اشخاصی که از قدرت پذیرش کمتری برخوردار می‌باشند و بر نقاط ضعف خود متمرکز هستند. علاوه بر این نسبت به بقیه افراد کمتر احساس خوشبختی می‌کنند. این افراد دائماً در فکر موقعیت و جایگاه دیگران هستند و این مقایسه غلط ریشه در حسادت و کمال طلبی این افراد دارد. تمام این احساسات در زندگی فرد تأثیر می‌گذارد و باعث عزت نفس پایین و اضطراب در فرد می‌شود.

برای جلوگیری از چشم و هم چشمی حتماً باید روی افزایش اعتماد به نفس خود تمرکز کنید و سعی کنید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. سعی نمایید برای خود اهدافی را طراحی کنید و برای رسیدن به آن ها تمام تلاش خود را به کار ببرید.

درمان چشم و هم چشمی و اثرات آن

در درمان چشم و هم چشمی باید به اثرات آن توجه لازم را داشته باشید. به یاد داشته اعتیاد و طلاق از نتایج رفتار نادرست نشأت می‌گیرد. مسائل مربوط به چشم و هم چشمی باعث ایجاد شکاف‌های بزرگ در خانواده می‌شود. تمام رقابت های ناسالم مالی در میان اشخاص بدون در نظر گرفتن شرایط مالی خانواده، انزوا و افسردگی را به همراه دارد. یکی از عوامل طلاق  و جدایی چشم و هم چشمی می‌باشد که در قدم اول طلاق عاطفی صورت می‌گیرد. علاوه بر این فرزندان از قربانی های این رفتار غلط به شمار می‌روند.

زیان ‌های چشم و هم چشمی از دیدگاه روانشناسی با تمرکز بر درمان چشم و هم چشمی

در درمان چشم و هم چشمی زیان هایی به چشم می‌خورد که حتماً باید به آن توجه کنید. اگر در خانواده‌ای چشم و هم چشمی زیادی دیده می‌شود کودکان این خانواده دچار مشکلاتی می‌شوند. زیان های چشم و هم چشمی مانند بی قراری، تنش، اضطراب، فساد اخلاقی و افسردگی در کودکان و نوجوانان دیده خواهد شد. در این خانواده‌ها کودک، هدف نهایی را نیازهای مادی دانسته، برای کسب نیازهای مادی و مالی متوسل به شیوه‌های غیر اخلاقی می‌شود. به یاد داشته باشید که کودکان رفتار والدین خود را ملاکی برای کارهای خود قرار می‌دهند. پدر و مادری که دچار خشم و چشم و هم چشمی باشند هرگز نمی‌توانند به کودک قدرت دوست داشتن دیگران را بیاموزند. علاوه بر این کودک از روی رفتار والدین خود به این نتیجه می‌رسد همه چیز ثروت و برتر بودن از دیگری می‌باشد. مشاوره روانشناسی و مشاوره کودک در این موقعیت ها بسیار راهگشا می‌باشد.

هنگامی که در اجتماع ارزش ها تغییر کنند، نیازهای مادی جای ارزش های معنوی را می‌گیرند. اشخاص برای به دست آوردن جایگاه اجتماعی تلاش می‌کنند. این افراد فکر می‌کنند با برتری بر دیگران می‌توانند به هر جایگاهی برسند. این شیوه زندگی مشترک را به سردی، ناسازگاری و تنش می‌رساند.

بیشتر بدانید :   بررسی راه های خوب خوابیدن

Eye and Ocular3 e1647272570424

درمان چشم و هم چشمی و رهایی از آن

 1. برای درمان چشم و هم چشمی باید جنبه های زندگی تان که مورد توجه قرار گرفته است مورد بررسی قرار دهید. به طور معمول جنبه های دیگر که باعث حساس‌تر شدن شما می‌شود را یادداشت کنید. مواردی مانند کودکان عالی و فوق‌العاده، ازدواج مناسب و شغل تأثیرگذار. گاهی اوقات، دیدن مواردی که شخص مایل به داشتن آن هاست بسیار زیاد روی او تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این او تلاش می‌کند که زندگی‌اش را بر مبنای استاندارد شخصی که آن موارد را دارد، قرار دهد. اگر قصد دارید که خودتان را از این احساس رها کنید این جنبه ها را به بخش های کوچک‌تر تبدیل نمایید و بررسی کنید. به طور مثال اگر می‌اندیشید که آن فرد خاص ازدواج موفقی دارد با خودتان فکر کنید که آن ها ممکن است زندگی عالی داشته باشند. اما همه چیز، آن چیزی نیست که شما می‌بینید و همیشگی نیست و امکان دارد تغییر کند.
 2. از کارهایی که موجب می‌شود توجه شما را به خود جلب کند، غافل نشوید. این کارها می‌تواند کمک‌های داوطلبانه در جامعه و اجتماع باشد. یا وقت گذراندن با کودکتان یا نوشتن خاطرات روزانه باشد. تمام این روش ها باعث می‌شود خلاقیت شما بالا برود و باعث لذت بردن از زندگی شود.
 3. همیشه به بهترین و مناسب ترین حالت بیندیشید. با خودتان فکر کنید که اگر به طور مثال هر چیزی که دیگری داشت شما هم داشتید چه اتفاقی می‌افتاد؟ با طرح این گونه سؤال‌ها می‌توانید به جواب‌های مناسب و احساس خوب نسبت به زندگی دست پیدا کنید.

نکاتی برای درمان چشم و هم چشمی

 1. برای درمان چشم و هم چشمی باید روی موفقیت ها و اهداف شخصی خود تمرکز کنید. باید به امیدها، اهداف و رویاهایتان فکر کنید. به یاد داشته باشید که فرصت هایی که هرگز نمی‌توانید با چشم و هم چشمی آن را به دست آورید.
 2. حتماً عواملی که باعث می‌شود به عملکرد دیگران واکنش دهید مورد بررسی قرار دهید. مثلاً مشکلات زندگی شخصی، کودکی دشوار و سخت، نارضایتی شغلی، خود کم بینی.
 3. حتماً باید میزان چشم و هم چشمی خود را بسنجید. کمی حسادت نسبت به بقیه می‌تواند انگیزه مناسبی برای شخص باشد به گونه ای که ممکن است راه فرد را روشن کند. راهی که امکان دارد باعث رشد و تعالی فرد شود و مسیر فرد را تغییر دهد. ولی اگر مدام در فکر این باشید که دیگری چه کاری انجام داده و شما نیز به دنبال کار آن بروید دچار وسواس شده‌اید. وسواس عملی مخرب است که ممکن است باعث ناراحتی شما شود به همین علت سریعاً باید به آن پایان دهید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *