مشاورمود

بهترین راه های درمان ترس از تنهایی (اتوفوبیا)

درمان ترس از تنهایی

بهترین راه های درمان ترس از تنهایی (اتوفوبیا)

بررسی درمان ترس از تنهایی

ترس از تنهایی که به نام های اتوفوبیا یا مونوفوبیا نیز شناخته می شود، نوعی فوبیا است که باعث خواهد شد وقتی تنها می باشید شدیداً مضطرب شوید. این فوبیا در حدی است که می تواند بر زندگی اجتماعی، روابط و شغل شما تاثیر بگذارد. با مشاورمود در این مقاله همراه باشید تا ابتدا با بررسی چیستی، علل، تشخیص و علائم، به روش های درمان ترس از تنهایی بپردازیم.

روش های درمان ترس از تنهایی

اتوفوبیا یا ترس از تنهایی چیست؟

اتوفوبیا نوعی اضطراب ناشی از جدا شدن از دیگران است که به عنوان یکی از فوبیا های خاص شناخته می شود. خاص بودن این فوبیا بدان معناست که نوعی اختلال اضطرابی شامل ترس غیرمنطقی، مداوم و بیش از حد از یک شی و یا موقعیت خاص است. فرد مبتلا به این اختلال لزوماً مجبور نیست از نظر جسمی تنها باشد تا علائم فوبیا را تجربه کند. این فرد از چیزی که از آن می ترسد دوری می کند و در صورت مواجهه با آن، دچار اضطراب شدیدی خواهد شد.

علائم اتوفوبیا

افرادی که اختلالات فوبیایی خاصی مانند اتوفوبیا یا ترس از تنهایی را تجربه می کنند معمولاً خودشان آگاهند که ترس شان منطقی نیست. با این حال، وقتی آن ها در موقعیت‌های خاصی قرار می‌گیرند، نمی‌توانند بر واکنش‌های فیزیکی خود کنترلی داشته باشند. مهمترین علائم مشترکی که افراد دارای ترس از تنهایی تجربه می کنند عبارت اند از:

 • لرز
 • سرگیجه
 • تعریق بیش از حد یا به اصطلاح هیپرهیدروزیس.
 • بالا رفتن تپش قلب.
 • حالت تهوع.
 • تنگی نفس.
 • لرزیدن و یا لرزش.
 • ناراحتی معده و یا سوء هاضمه.
 • تلاش زیاد برای اجتناب از تنها بودن.
 • در کودکان، اوتوفوبیا ممکن است از طریق عصبانیت، گریه کردن و یا امتناع از ترک کردن والدین نشان داده شود.

اتوفوبیا چگونه تشخیص داده می شود؟

اتوفوبیا یک اختلال فوبیای شناخته شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن روانپزشکی DSM نیست. با این حال، یک پزشک متخصص سلامت روان مانند روانشناس می تواند اختلال ترس از تنهایی را بر اساس علائم مشخصی تشخیص دهد. مهمترین معیارهای تشخیصی اختلال اتوفوبیا عبارتند از:

 • ترسی که حداقل به مدت شش ماه ادامه داشته باشد.
 • احساس ترس شدید و یا اضطراب، زمانی که تنها می باشید، علیرغم اینکه آگاهید که در خطر نیستید.
 • هنگامی که خود را تنها می بینید و یا به تنهایی فکر می کنید، فوراً علائم شروع می شوند.
 • ترس و یا اضطرابی که باعث می شود از تنها بودن اجتناب کنید.
 • علائم حادی که در توانایی شما برای لذت بردن از زندگی و کار کردن اختلال ایجاد کند.

علل

به طور کلی این که چه چیزی باعث ایجاد شرایطی مانند اتوفوبیا می شود، مشخص نیست. ممکن است این اختلال به دلیل یک تجربه‌ی آسیب زا در حالی که تنها مانده بوده اید ایجاد شده باشد، و یا ممکن است این رفتار را از دوستی نزدیک و یکی از اعضای خانواده‌ی خود یاد گرفته باشید. همچنین این امکان نیز وجود دارد که ناملایمات و تروما های دوران کودکی نیز در ترس از تنهایی نقش داشته باشد. به طور مثال کودکان ممکن است در اثر تجربه‌ی موارد زیر دچار این فوبیا شوند:

 • سو استفاده و تجاوز.
 • مرگ یکی از والدین.
 • اثرات روانی طلاق بر کودکان.
 • خشونت خانگی.
 • مشکلات اقتصادی خانوادگی.
 • جدایی طولانی مدت از والدین.
 • بی توجهی.
 • سوء مصرف مواد والدین و یا بیماری های روانی.
 • بیمار بودن جدی یکی از اعضای خانواده.
بیشتر بدانید :   بررسی راه های خوب خوابیدن

همچنین علاوه بر موارد بالا احساس تنهایی بلند مدت و در چالش بودن با خودگردانی (self-regulation) نیز ممکن است باعث اتوفوبیا شود. ممکن است این ترس با احساس بی کفایتی در صورت بروز یک موقعیت اضطراری نیز مرتبط باشد. یک نوع نگرانی رایج برای بسیاری از افرادی که از تنها بودن حتی هنگامی که در خانه‌ی خود هستند نیز می ترسند.

علاوه بر همه‌ی این ها همچنین ممکن است دلایل موجهی نیز برای این احساس ترس وجود داشته باشید. مثلاً هنگامی که شما در محله ای زندگی می کنید که میزان جرم و جنایت بالایی در آن محله وجود دارد. به طور کلی موضوعی که در این جا به شما کمک خواهد کرد این است که نباید اجازه دهید این ترس‌ها نحوه‌ی زندگی شما را تعیین کنند.

تا به اینجای مقاله به بررسی علائم، چیستی، علل و تشخیص اختلال اوتوفوبیا پرداختیم، حال بیایید روش های درمان ترس از تنهایی را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با انواع روش های درمان ترس از تنهایی

روش های گوناگون درمان ترس از تنهایی

درمان و مدیریت اتوفوبیا شامل مشاوره، تغییر شیوه‌ی زندگی و دارو می باشد. درمان پزشکی نیز اغلب زمانی ضروری است که فرد برای فرار از اضطراب شدید لحظه ای ناشی از فوبیای خود، از الکل و یا سایر مواد مخدر خطرناک استفاده می کند. از آنجایی که بعضی از این مواد در واقع می توانند اضطراب را حتی بدتر کنند، مهم است که در اوایل دوران درمان به مصرف هرگونه مواد مخدری توجه شود. در ادامه همراه ما باشید تا روش های گوناگون درمان ترس از تنهایی را با یکدیگر بررسی کنیم.

درمان به وسیله‌ی مشاوره روانشناسی

رایج ترین اشکال درمان مشاوره روانشناسی برای درمان اتوفوبیا، مواجهه درمانی، حساسیت زدایی سیستماتیک و درمان شناختی-رفتاری است. گروه درمانی (Group therapy) نیز ممکن است برای دریافت ارائه حمایت بیشتر از طرف افراد دیگری که فوبیای یکسان و یا مشابهی دارند استفاده شود.

 1. درمان از طریق مواجهه (Exposure Therapy)

مواجهه درمانی یک نوع رفتار درمانی مبتنی بر شواهد است که اغلب در درمان ترس از تنهایی استفاده می شود. طی این درمان توسط روانشناس یک محیط امن ایجاد شده تا بیمار به تدریج در معرض موقعیت ترسناک تنهایی خود قرار گیرد. این مواجهه با موقعیت ترسناک تدریجی در حالی که در یک مکان امن قرار دارید به درمان هراس یا همان (فوبیا) و درمان استرس ناشی از آن کمک می کند ، و رفتارهای اجتنابی کمک می کند.

 1. حساسیت زدایی سیستماتیک (Systematic Desensitization)

حساسیت زدایی سیستماتیک یکی دیگر از انواع روش های درمانی مشاوره ای ترس از تنهایی است که سرعت بسیار کندی دارد. طی این استراتژی قرار گرفتن در معرض تنهایی با تمرینات تمدد اعصاب ترکیب شده تا واکنش به موقعیت ترسناک با آرامش همراه شود.

 1. درمان شناختی- رفتاری (Cognitive-Behavioral Therapy)

درمان شناختی-رفتاری یکی دیگر از روش های درمان ترس از تنهایی است که جامع ترین استراتژی شناخته می شود. شناخت درمانی شامل سه مرحله است؛ مرحله‌ی آموزشی، شناختی و رفتاری. در مرحله‌ی آموزشی انتظارات برای نتایج درمان مشخص می شود، در حالی که در مرحله ‎ی شناختی به افکاری پرداخته خواهد شد که به بروز احساس ترس و یا اضطراب کمک می کنند. مرحله‌ی رفتاری نیز اغلب شامل تمرینات حساسیت زدایی و تمدد اعصاب منظم است. رویکرد درمانی شناختی-رفتاری ممکن است چیزی بین ۱۲ تا ۲۰ جلسه و یا تقریباً ۵ ماه طول بکشد.

 1. گروه درمانی

گروه درمانی شامل جلساتی منظم با همسالانی است که با آن ها نیز با اتوفوبیا دست و پنجه نرم می کنند. طی این درمان، اعضای گروه چالش‌های خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و یکدیگر را حمایت و تشویق عاطفی می‌کنند.

بیشتر بدانید :   نکات طلایی برای درمان چشم و هم چشمی

ترس از تنهایی نوعی فوبیا است

درمان به وسیله‌ی دارو

دارو ها به عنوان یکی دیگر از روش های درمان ترس از تنهایی، ممکن است به تنهایی و یا همراه با انواع روش های درمانی ای که قبلا ذکر شد استفاده شود. رایج ترین داروهایی که برای درمان مونوفوبیا تجویز می شوند، داروهای درمان افسردگی، بتا‌بلوکرها و همچنین بنزودیازپین ها هستند.

سخن آخر

ما در این مقاله در ارتباط با انواع روش های درمان ترس از تنهایی، از جمله روش های دارویی و مشاوره ای صحبت کردیم. شما می توانید در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و درخواست وقت مشاوره روانشناسی، مشاوره بالینی، مشاوره کودک و… با مشاوران کارآزموده‌ی مشاورمود، با شماره تماس و یا ایمیل در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به مقاله ای که خواندید علاقه داشتید ؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *